REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zrobić, aby zabezpieczyć urząd przed atakiem hakerów

Mariusz Gadomski
Internet, jednostki samorządowe
Internet, jednostki samorządowe
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Cyberprzestępcy coraz śmielej biorą na celownik jednostki administracji publicznej, włamując się do urzędowych komputerów i instalując w nich szkodliwe oprogramowanie. W wyniku takich „wizyt” wykradane są poufne dane, a z bankowych kont znikają pieniądze. Zdaniem specjalistów, zajmujących się bezpieczeństwem informatycznym, skala takich zjawisk będzie rosła.

Pod koniec kwietnia br. pracownica Urzędu Miejskiego w Urzędowie, przeglądając służbowe e-maile, natrafiła na wiadomość, wysłaną rzekomo przez Pocztę Polską. Nadawca informował, że kurier nie mógł dostarczyć przesyłki, ponieważ nikogo nie zastał pod wskazanym adresem. – Otrzymujemy wiele przesyłek i mogło się zdarzyć, że kurier dotarł do nas, gdy akurat nikogo nie było w urzędzie. Pod wiadomością był link do strony, gdzie można sprawdzić, co się dzieje z niedostarczoną przesyłką, oraz informacja o naliczaniu opłaty za przechowywanie przesyłki przez pocztę. Pracownica kliknęła w odnośnik. Tyle tylko, że została przekierowana nie na stronę Poczty Polskiej, niemającej ze zdarzeniem nic wspólnego, lecz na witrynę, która automatycznie zainstalowała w komputerze urzędu niebezpieczny wirus – mówi Radosław Wilczyński, informatyk z UM w Urzędowie.

REKLAMA

Polecamy produkt: Gazeta Samorządu i Administracji

REKLAMA

Zainfekowany został nie tylko komputer, lecz także dyski sieciowe. Wirus sprawił, że część plików została zaszyfrowana. W rezultacie stały się one zupełnie nieczytelne dla pracowników, co sparaliżowało funkcjonowanie urzędu. Informatycy przez kilkanaście godzin usuwali zagrożenie. Celem hakerów nie było zrobienie urzędnikom „żartu”, ale pieniądze. Wysłali wiadomość, że odszyfrują dane, jeśli magistrat zapłaci haracz. Nie podali jednak kwoty. Później już się nie odezwali. Urząd Miejski powiadomił o zdarzeniu policję, która prowadzi w tej sprawie śledztwo.

W styczniu 2015 r. przykrą niespodziankę przeżyli pracownicy Urzędu Miejskiego w Jaworznie. W trakcie wykonywania elektronicznego przelewu bankowego z konta magistratu zniknęło 965 tys. zł. Podejrzewano działanie cyberprzestępców i poinformowano policję.

Okazało się, że do ataku hakerskiego na urzędy wykorzystany został serwer instytucji nadrzędnej, zajmującej się kontrolą jednostek samorządowych. Cyberprzestępcy zamieścili na nim zmodyfikowane oprogramowanie, które następnie zostało pobrane, w postaci aktualizacji, przez aplikację sprawozdawczą, wykorzystywaną przez wszystkie urzędy. W ten sposób hakerzy uzyskali loginy i hasła, wykorzystywane przez pracowników urzędów, które zostały potem zaatakowane, do logowania się na serwisach bankowych. W zakresie przejętych uprawnień uzyskali ponadto możliwość podglądu i modyfikacji operacji wykonywanych przez instytucje, które wzięli na swój celownik.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na początku 2016 roku policja zatrzymała podejrzanych w tej sprawie. Pięciu z nich odpowie przed sądem za włamania komputerowe i kradzieże pieniędzy z kont urzędów.

Nie ma ochrony doskonałej

REKLAMA

– Wprawdzie to nie „słabość” systemu informatycznego Urzędu Miejskiego, lecz włamanie do komputera innej instytucji okazało się przyczyną kradzieży pieniędzy, to jednak atak cyberprzestępców był dla nas oczywistym powodem, by dokładnej przyjrzeć się wdrożonym w naszym urzędzie procedurom i uzupełnić je o dodatkowe zapisy. Oprócz tego przeprowadzono audyt systemów wewnętrznych oraz zorganizowano dodatkowe szkolenia dla pracowników, aby w przyszłości jeszcze lepiej zabezpieczyć się przed ewentualnymi atakami informatycznymi – informuje Marcin Miłek z Biura Promocji i Informacji Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Rzecz w tym, że nie istnieje system zabezpieczeń, który byłby w 100 procentach skuteczny i którego nie dałoby się złamać. Przykłady na to można znaleźć na całym świecie, gdzie ofiarami cyberprzestępców padają potężne instytucje. Hakerzy także doskonalą swoje umiejętności, żeby popełniać coraz bardziej wyrafinowane przestępstwa. – Bardzo niebezpieczne są tzw. wirusy zero, czyli takie, których w momencie, kiedy infekują komputery, system jeszcze nie rozpoznaje i w związku z tym bardzo trudno je unieszkodliwić. Niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa informatycznego jest też właściwe zachowanie pracowników, a szerzej wszystkich użytkowników komputerów. Nie powinni np. otwierać podejrzanych załączników e-mailowych lub wchodzić na nieznane strony, bo często jest to pułapka zastawiona przez cyberprzestępców. Zwracamy na to uwagę naszych pracowników, choć w natłoku codziennych obowiązków mogą się zdarzać nieprzewidziane sytuacje – mówi Radosław Wilczyński.

Polityka bezpieczeństwa plus infrastruktura

Z uwagi na dużą skalę oraz wrażliwość informacji, w jednostkach administracyjnych powinna istnieć polityka bezpieczeństwa wspierana infrastrukturą zabezpieczeń, na którą składają się m.in. takie systemy, jak firewalle nowej generacji, systemy antyspamowe, antywłamaniowe i wiele innych rozwiązań.

WAŻNE

Administracja publiczna przechowuje i przetwarza w swoich systemach informatycznych ogromne ilości danych. Głównie są to dane personalne obywateli: numery PESEL, adresy zamieszkania, numery dowodów osobistych, praw jazdy, paszportów, dane podatkowe i finansowe.


– Cyberzagrożenia stale się zmieniają i ewoluują. Zwiększa się liczba ataków oraz pojawiają się nowe techniki. Narzędzia i złośliwe oprogramowanie są coraz łatwiej dostępne, a jednocześnie bardziej zaawansowane. Dla ochrony przed szybko zmieniającymi się cyberzagrożeniami kluczowe jest wsparcie producenta zabezpieczeń w zakresie bieżących aktualizacji systemu – mówi Mariusz Rzepka, dyrektor Fortinet na Polskę, Ukrainę i Białoruś. Fortinet jest liderem rynku zintegrowanych i akcelerowanych sprzętowo systemów zarządzania zagrożeniami Unified Threat Management (UTM). Zabezpiecza strategiczne dane największych przedsiębiorstw oraz jednostek administracji publicznej na całym świecie.

Na zakup urządzenia UTM zdecydował się m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W związku z rozwojem urzędu konieczne było wdrożenie rozwiązania trwałego, o dużej skalowalności i takiego, które będzie można dostosować do zmieniającej się sytuacji lokalowej i personalnej.

– Poszukiwaliśmy systemu o szerokim zakresie funkcjonalności. Jednym wdrożeniem chcieliśmy objąć wiele obszarów związanych z bezpieczeństwem sieci zarówno lokalnej, jak i sieci WAN. Ważne było również, aby system pozwalał na centralne zarządzanie wieloma urządzeniami oraz zbieranie i przechowywanie wszystkich informacji ze wszystkich urządzeń z możliwością tworzenia zaawansowanych raportów – mówi Wojciech Rzemykowski, kierownik Biura Oprogramowania Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Wdrożenie rozwiązania pozwoliło na stworzenie wspólnej sieci dla wszystkich komputerów w urzędzie. Udało się scentralizować systemy informatyczne w jednej lokalizacji (głównej serwerowni), co zmniejszyło liczbę punktów, w których mogą pojawić się awarie.

Inteligentne miasto i zagrożenia

Koncepcja „inteligentnych miast” zakłada wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w celu zwiększenia interaktywności i wydajności infrastruktury miejskiej i jej komponentów składowych. Najbardziej inteligentnym polskim miastem od 100 tys. do 500 tys. mieszkańców w 2015 roku okazał się Lublin, wyróżniony tym tytułem podczas „Smart City Forum” – corocznego spotkania firm z sektora informatycznego i telekomunikacyjnego. Lublin został doceniony m.in. za inwestycje w inteligentny system sterowania ruchem oraz rozwiązania w transporcie zbiorowym. Jednakże miasto ma jeszcze bardziej śmiałe plany.

– Chcielibyśmy jak najszybciej udostępnić na zewnątrz cały zasób IT, jaki mamy w mieście. W tym celu musimy stworzyć procedury, uwzględniające wszystkich, którzy te dane wykorzystają z pożytkiem dla Lublina i jego mieszkańców – mówi Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów UM w Lublinie.

Ale „smart city” to również łakomy kąsek dla hakerów. W rozwoju koncepcji inteligentnych miast jedno jest pewne – będziemy mieli do czynienia z coraz większą ilością generowanych, przetwarzanych i przechowywanych danych. Firmy i instytucje, które te dane wykorzystują, będą doświadczać jeszcze większego zalewu informacji. Niestety, tego typu dane będą również atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców.

MARIUSZ GADOMSKI

specjalista w dziedzinie administracji i samorządu terytorialnego

Polecamy serwis: Organizacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kontrole policji na granicach między Niemcami a Polską i Czechami. Jak to może wyglądać? Od kiedy?

  Nancy Faeser, federalna minister spraw wewnętrznych Niemiec, dopuszcza wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych. Podkreśla przy tym, że postrzega to jedynie jako dodatkowe narzędzie walki z nielegalną imigracją, ponieważ bardziej skuteczne są kontrole wyrywkowe. Jednocześnie nie chce obecnie występować do Komisji Europejskiej o wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych poza tymi, które istnieją już na granicy z Austrią. Kontrole policyjne przy granicach wprowadzane przez Niemcy muszą spełniać kilka warunków; powinny one m.in. opierać się na informacjach o potencjalnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa publicznego - powiedziała 27 września 2023 r. na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. migracji i bezpieczeństwa wewnętrznego Anitta Hipper.

  1 000 000 plus?: Po milionie zł dla gmin z najwyższą frekwencją [Wybory 2023]

  Chcemy zachęcić do aktywnego udziału w wyborach. Dlatego ogłaszamy i zachęcamy do udziału w projekcie "Bitwa o remizy". W każdym powiecie ta gmina, która będzie miała najwyższą frekwencję wyborczą otrzyma milion złotych - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

  Niemiec zmarł po kąpieli w Bałtyku i zakażeniu bakterią Vibrio vulnificus. Przypadki zakażeń także w Polsce. 20% śmiertelność w USA

  Zakażenia bakterią Vibrio vulnificus nie są częste, ale są niebezpieczne. Leczenie zakażenia jest trudne, a choroba może zakończyć się śmiercią - powiedziała PAP dr Monika Kurpas, specjalistka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zajmująca się tą bakterią.

  Dlaczego chcemy głosować na PiS, PO, Konfederację, Lewicę, Trzecią Drogę?

  Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) zbadało powody dla których wyborcy głosują na tę a nie inną partię lub koalicję wyborczą.

   

  REKLAMA

  Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2036 r. w Polsce? Prezydent Duda: w najbliższych dniach przygotuję list do szefa MKOl

  W najbliższych dniach przygotuję list do szefa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha w sprawie Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 r. w Polsce. Wierzę, że to skutecznie uruchomi nasze starania i w efekcie możliwość przeprowadzenia igrzysk - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

  Chcesz pomóc i dorobić? Są wynagrodzenia za pomoc sąsiadowi w potrzebie. Trzeba przejść szkolenie. Na początek 30 mln zł

  Wprowadzamy nową formę usług opiekuńczych. To usługi sąsiedzkie - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

  Darmowy laptop: Wzór protokołu przekazania komputera rodzicowi. Dwa warianty: własność i użyczenie [PRB]

  Protokół przekazania na własność lub w użyczenie laptopa dla rodzica ucznia klasy IV – wzór

  Komunikat NFZ w sprawie wystawiania zleceń na wyroby medyczne od 1 października 2023 r.

  1 października 2023 r. wchodzi w życie obowiązek wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne i zleceń naprawy wyrobu medycznego w postaci elektronicznej.

  REKLAMA

  PRB: Termin przekazania II raty odpisu na ZFŚS – 29 września czy 2 października 2023? Jakie kwoty bazowe?

  W 2023 r. 30 września to sobota. Kiedy zatem upływa ostateczny termin przekazania II raty odpisu na ZFŚS - w piątek 29 września czy w poniedziałek 2 października?

  Minister Telus: rozważymy propozycję, by kontrole zboża odbywały się w portach niemieckich

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Rozważymy propozycję Ukrainy, żeby kontrole zboża były nie na granicy ukraińsko-polskiej, tylko w portach niemieckich. Dodał, że musimy rozmawiać o stworzeniu mechanizmów, które będą skuteczne dla wywozu zboża z Ukrainy.

  REKLAMA