REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzór: Luka w przepisach o tanim prądzie. Przedsiębiorcy boją się kar za błędy w oświadczeniu dla sprzedawcy prądu

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Wzór: Luka w przepisach o tanim prądzie. Przedsiębiorcy boją się kar za błąd w oświadczeniu
Wzór: Luka w przepisach o tanim prądzie. Przedsiębiorcy boją się kar za błąd w oświadczeniu
Media

REKLAMA

REKLAMA

Definicja „podstawowej działalności”, to mina w ustawie o tanim prądzie. Do 30 listopada 2022 r. przedsiębiorcy mają oszacować, ile zużyją prądu na „działalność podstawą” w roku 2022/2023, a ile na "nie-podstawową". Tylko ta pierwsza może korzystać z prądu z ceną netto 79 groszy/kWh.

Odpowiedzialność karna

Jakie są konsekwencje pomyłki w kwalifikacji „podstawowej działalności”? Przedsiębiorca będzie korzystał z „taniego prądu” dla części swojej działalności bez podstawy prawnej.

REKLAMA

Oświadczenie o tanim prądzie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia wynikającej z art. 233 § 6 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny." Potencjalna kara, to pozbawienie wolności od 6 miesięcy do 8 lat. I trzeba się zastanowić, czy błąd w kwalifikacji działalności firmy w zakresie podstawowej działalności, podlega pod tą odpowiedzialność (zob. niżej).

Co to jest „podstawowa działalność?

Odbiorca uprawniony oznacza:

ustawa

fragment art. 2 pkt 2 lit. b ustawy o tanim prądzie z 27 października 2022 r. (link do ustawy na końcu artykułu)

Infor.pl

Nie wiadomo, czym jest „podstawową działalność” firmy. Nie ma jej definicji ustawowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dominuje interpretacja, że jest to przeważająca działalność przedsiębiorcy. Wynika z odwołania się do przepisów o PKD  i definicji „działalności przeważającej”. W tym kierunku interpretacyjnym idzie Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Pismo Ministerstwa z 18 listopada 2022 r., z taką interpretacją na końcu artykułu.

Firma ma kilka źródeł przychodu i ... kłopot z tanim prądem

Problem przedsiębiorców polega na tym, czy mają jako „podstawową działalność” rozumieć przeważającą działalność:

 1. według kodu PKD (głównego dla danej firmy);
 2. jako faktyczną działalność (niezależnie od kodu PKD), która przynosi najwięcej przychodu.

Jak już wybiorą interpretację, to mogą wykorzystać subsydiowany prąd w kilku obszarach działalności ich firm, czy tylko jednym, tym "przeważającym"?

Np. trzy różne spółki: A, B, i C osiągają od 8 lat przychody w takiej proporcji:

Przedsiębiorca A: prace budowlane (75%) i hurtownia kosmetyczna (25% przychodów);

Przedsiębiorca B: usługi logistyczne (75%) i hotel (25%);

Przedsiębiorca C: eksport drewna (75%) i pieczarkarnia (25%).

W oświadczeniu o tanim prądzie kluczowa jest tabela. Przedsiębiorcy wypełnią ją następująco:

wzór ppe

Infor.pl

Zakładamy, że każda firma zużyje 100 000 kWh, z czego na usługi budowlane, usługi logistyczne i eksport drewna 75%. I ten prąd jest wyceniany jako "tani prąd". Natomiast prąd dla hurtowni, hotelu i pieczarkarni, to 25% z 100 000 kWh. Nie jest objęty ceną netto 79 groszy/kWh przy restrykcyjne wykładni pojęcia "podstawowa działalność".

I firmy pytają: „Dlaczego nie wolno 25% do swojej działalności, używać subsydiowanego prądu?

Zwłaszcza, że żaden przepis ustawy nie nakazuje tej restrykcyjnej wykładni.

Jaki zresztą miałaby sens? Dawałaby korzyść firmie hotelarskiej, która 100% przychodów osiąga z hoteli wobec przedsiębiorcy, który ma działalność mieszaną. Pierwsza firma uzyskuje przewagę konkurencyjną nad drugą.

Odpowiedzialność karna

Kara za świadome podanie nieprawdy w oświadczeniu o tanim prądzie, to pozbawienie wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Czy ta kara grozi przedstawicielom przedsiębiorców, którzy oświadczyli, że ww. 25% przychody z hotelu, pieczarkarni i hurtowni, to "podstawowa działalność". A finalnie okazało się, że pomylili się?

REKLAMA

W praktyce ryzyko kary jest niewielkie (poza ewidentnymi wyłudzeniami prądu np. na rzecz innych firm niż składający oświadczenia). Prokurator nie udowodni zamiaru złożenia fałszywego oświadczenia przy braku jasnej definicji "podstawowej działalności" w ustawie. Osoba oskarżona krótko zezna, że tak właśnie rozumiała w 2022 r. tą definicję jak przyjęła w oświadczeniu. Biorąc pod uwagę stopień skomplikowania ustawy o "tanim prądzie", sędzia z wysokim prawdopodobieństwem wyda wyrok uniewinniający.

Na dziś nic nie wiadomo o planach kontrolowania oświadczeń o "tanim prądzie" pod kątem prawidłowego opisania procentu energii zużywanej przez firmę na "działalność podstawową". W praktyce setki tysięcy wniosków, które wpływają do przedsiębiorstw energetycznych są niemożliwe do skontrolowania. Nie ma też dla takich kontroli odpowiednich narzędzi prawnych.

W przyszłości ewentualne postępowania karne będą raczej efektem indywidualnego zawiadomienia organów ścigania, a nie kontroli państwa.

Przykład

W 2024 r. były wspólnik spółki z o.o. złożył do prokuratury zawiadomienie, że spółka zużyła w 2023 r. prąd elektryczny o wartości 350 000 zł niezgodnie z przepisami "o tanim prądzie", a prezes spółki złożył fałszywe oświadczenie odbiorcy uprawnionego. Jako podstawową działalność prezes ujął hotel, który w ocenie byłego wspólnika nie spełniał kryteriów "podstawowej działalności" spółki, a działalności "pobocznej".

Wyjaśnienia Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Infor.pl zwrócił się do Ministerstwa z prośbą o wyjaśnienie, co oznacza pojęcie  „podstawowa działalność przedsiębiorcy" w oświadczeniu o tanim prądzie.

W piśmie z 18 listopada 2022 r. czytamy:

Pojęcie działalności podstawowej, o której mowa w art. 2 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, powinna pokrywać się z zakresem pojęciowym przeważającej działalności gospodarczej w rozumieniu PKD. Zgodnie z Zasadami budowy klasyfikacji, stanowiącymi załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (pkt 7): „Przeważającą działalnością jednostki statystycznej jest działalność posiadająca największy udział wskaźnika (np. wartość dodana, produkcja brutto, wartość sprzedaży, wielkość zatrudnienia lub wynagrodzeń) charakteryzującego działalność jednostki. W badaniach statystycznych zalecanym wskaźnikiem służącym do określenia przeważającej działalności jest wartość dodana”.

Stąd zgodnie z ww. ustawą cenę maksymalna powinno się stosować w zakresie, w jakim przedsiębiorca zużywa energię elektryczną na potrzeby podstawowej (w rozumieniu PKD przeważającej) działalności.”

Ministerstwo zaznaczyło, że:

1) Minister Klimatu i Środowiska nie jest organem uprawnionym do dokonywania wiążącej wykładni prawa powszechnie obowiązującego. W indywidualnych sprawach może to uczynić jedynie sąd powszechny.

2) Brak jest ustawowej definicji podstawowej działalności gospodarczej.

Zasady dla maksymalnej ceny prądu (ustawa z 27 października)

 • 785 zł/MWh (79 groszy/1 kWh) dla firm i instytucji (od 1 grudnia 2022 r. do końca 2023 r.) oraz
 • 693 zł/MWh (69 groszy/1 kWh) dla gospodarstw domowych (po wyczerpaniu w 2023 r. limitu 2000 kWh, 2600 kWh i 3000 kWh).

Do maksymalnej ceny 79 groszy i 69 groszy trzeba doliczyć podatek VAT i akcyzowy oraz opłaty dystrybucyjne.

Firmy składają oświadczenie dostawcom prądu, że spełniają przesłanki do skorzystania z "taniego prądu". Najlepiej do 30 listopada 2022 r. Opóźnienie powoduje późniejszy dostęp do prądu w cenie do 785 zł/MWh.

Osoby fizyczne nie składają żadnych oświadczeń.

ustawa z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku

Więcej o cenie maksymalnej za prąd:

20 pytań o „tani prąd” [Kompendium, oświadczenie, 79 groszy/kWh]

Więcej o zamrożeniu ceny prądu:

Wzór oświadczenia o tanim prądzie

Wzór oświadczenia wprowadziło rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 listopada 2022 r. w sprawie wzoru oświadczenia odbiorcy uprawnionego – Dziennik Ustaw 2022 r. poz. 2299

Poniżej wzór oświadczenia w formacie PDF do ściągnięcia:

Wzór: maksymalna cena prądu 785 zł / 1 MWh

Wzór oświadczenia wprowadziło rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 listopada 2022 r. w sprawie wzoru oświadczenia odbiorcy uprawnionego – Dziennik Ustaw 2022 r. poz. 2299

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Er
  2022-11-26 22:53:19
  Paranoja
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

REKLAMA

Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

REKLAMA

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

REKLAMA