REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzór: Luka w przepisach o tanim prądzie. Przedsiębiorcy boją się kar za błędy w oświadczeniu dla sprzedawcy prądu

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Wzór: Luka w przepisach o tanim prądzie. Przedsiębiorcy boją się kar za błąd w oświadczeniu
Wzór: Luka w przepisach o tanim prądzie. Przedsiębiorcy boją się kar za błąd w oświadczeniu
Media

REKLAMA

REKLAMA

Definicja „podstawowej działalności”, to mina w ustawie o tanim prądzie. Do 30 listopada 2022 r. przedsiębiorcy mają oszacować, ile zużyją prądu na „działalność podstawą” w roku 2022/2023, a ile na "nie-podstawową". Tylko ta pierwsza może korzystać z prądu z ceną netto 79 groszy/kWh.

Odpowiedzialność karna

Jakie są konsekwencje pomyłki w kwalifikacji „podstawowej działalności”? Przedsiębiorca będzie korzystał z „taniego prądu” dla części swojej działalności bez podstawy prawnej.

REKLAMA

Oświadczenie o tanim prądzie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia wynikającej z art. 233 § 6 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny." Potencjalna kara, to pozbawienie wolności od 6 miesięcy do 8 lat. I trzeba się zastanowić, czy błąd w kwalifikacji działalności firmy w zakresie podstawowej działalności, podlega pod tą odpowiedzialność (zob. niżej).

Co to jest „podstawowa działalność?

Odbiorca uprawniony oznacza:

ustawa

fragment art. 2 pkt 2 lit. b ustawy o tanim prądzie z 27 października 2022 r. (link do ustawy na końcu artykułu)

Infor.pl

Nie wiadomo, czym jest „podstawową działalność” firmy. Nie ma jej definicji ustawowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dominuje interpretacja, że jest to przeważająca działalność przedsiębiorcy. Wynika z odwołania się do przepisów o PKD  i definicji „działalności przeważającej”. W tym kierunku interpretacyjnym idzie Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Pismo Ministerstwa z 18 listopada 2022 r., z taką interpretacją na końcu artykułu.

Firma ma kilka źródeł przychodu i ... kłopot z tanim prądem

Problem przedsiębiorców polega na tym, czy mają jako „podstawową działalność” rozumieć przeważającą działalność:

  1. według kodu PKD (głównego dla danej firmy);
  2. jako faktyczną działalność (niezależnie od kodu PKD), która przynosi najwięcej przychodu.

Jak już wybiorą interpretację, to mogą wykorzystać subsydiowany prąd w kilku obszarach działalności ich firm, czy tylko jednym, tym "przeważającym"?

Np. trzy różne spółki: A, B, i C osiągają od 8 lat przychody w takiej proporcji:

Przedsiębiorca A: prace budowlane (75%) i hurtownia kosmetyczna (25% przychodów);

Przedsiębiorca B: usługi logistyczne (75%) i hotel (25%);

Przedsiębiorca C: eksport drewna (75%) i pieczarkarnia (25%).

W oświadczeniu o tanim prądzie kluczowa jest tabela. Przedsiębiorcy wypełnią ją następująco:

wzór ppe

Infor.pl

Zakładamy, że każda firma zużyje 100 000 kWh, z czego na usługi budowlane, usługi logistyczne i eksport drewna 75%. I ten prąd jest wyceniany jako "tani prąd". Natomiast prąd dla hurtowni, hotelu i pieczarkarni, to 25% z 100 000 kWh. Nie jest objęty ceną netto 79 groszy/kWh przy restrykcyjne wykładni pojęcia "podstawowa działalność".

I firmy pytają: „Dlaczego nie wolno 25% do swojej działalności, używać subsydiowanego prądu?

Zwłaszcza, że żaden przepis ustawy nie nakazuje tej restrykcyjnej wykładni.

Jaki zresztą miałaby sens? Dawałaby korzyść firmie hotelarskiej, która 100% przychodów osiąga z hoteli wobec przedsiębiorcy, który ma działalność mieszaną. Pierwsza firma uzyskuje przewagę konkurencyjną nad drugą.

Odpowiedzialność karna

Kara za świadome podanie nieprawdy w oświadczeniu o tanim prądzie, to pozbawienie wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Czy ta kara grozi przedstawicielom przedsiębiorców, którzy oświadczyli, że ww. 25% przychody z hotelu, pieczarkarni i hurtowni, to "podstawowa działalność". A finalnie okazało się, że pomylili się?

REKLAMA

W praktyce ryzyko kary jest niewielkie (poza ewidentnymi wyłudzeniami prądu np. na rzecz innych firm niż składający oświadczenia). Prokurator nie udowodni zamiaru złożenia fałszywego oświadczenia przy braku jasnej definicji "podstawowej działalności" w ustawie. Osoba oskarżona krótko zezna, że tak właśnie rozumiała w 2022 r. tą definicję jak przyjęła w oświadczeniu. Biorąc pod uwagę stopień skomplikowania ustawy o "tanim prądzie", sędzia z wysokim prawdopodobieństwem wyda wyrok uniewinniający.

Na dziś nic nie wiadomo o planach kontrolowania oświadczeń o "tanim prądzie" pod kątem prawidłowego opisania procentu energii zużywanej przez firmę na "działalność podstawową". W praktyce setki tysięcy wniosków, które wpływają do przedsiębiorstw energetycznych są niemożliwe do skontrolowania. Nie ma też dla takich kontroli odpowiednich narzędzi prawnych.

W przyszłości ewentualne postępowania karne będą raczej efektem indywidualnego zawiadomienia organów ścigania, a nie kontroli państwa.

Przykład

W 2024 r. były wspólnik spółki z o.o. złożył do prokuratury zawiadomienie, że spółka zużyła w 2023 r. prąd elektryczny o wartości 350 000 zł niezgodnie z przepisami "o tanim prądzie", a prezes spółki złożył fałszywe oświadczenie odbiorcy uprawnionego. Jako podstawową działalność prezes ujął hotel, który w ocenie byłego wspólnika nie spełniał kryteriów "podstawowej działalności" spółki, a działalności "pobocznej".

Wyjaśnienia Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Infor.pl zwrócił się do Ministerstwa z prośbą o wyjaśnienie, co oznacza pojęcie  „podstawowa działalność przedsiębiorcy" w oświadczeniu o tanim prądzie.

W piśmie z 18 listopada 2022 r. czytamy:

Pojęcie działalności podstawowej, o której mowa w art. 2 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, powinna pokrywać się z zakresem pojęciowym przeważającej działalności gospodarczej w rozumieniu PKD. Zgodnie z Zasadami budowy klasyfikacji, stanowiącymi załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (pkt 7): „Przeważającą działalnością jednostki statystycznej jest działalność posiadająca największy udział wskaźnika (np. wartość dodana, produkcja brutto, wartość sprzedaży, wielkość zatrudnienia lub wynagrodzeń) charakteryzującego działalność jednostki. W badaniach statystycznych zalecanym wskaźnikiem służącym do określenia przeważającej działalności jest wartość dodana”.

Stąd zgodnie z ww. ustawą cenę maksymalna powinno się stosować w zakresie, w jakim przedsiębiorca zużywa energię elektryczną na potrzeby podstawowej (w rozumieniu PKD przeważającej) działalności.”

Ministerstwo zaznaczyło, że:

1) Minister Klimatu i Środowiska nie jest organem uprawnionym do dokonywania wiążącej wykładni prawa powszechnie obowiązującego. W indywidualnych sprawach może to uczynić jedynie sąd powszechny.

2) Brak jest ustawowej definicji podstawowej działalności gospodarczej.

Zasady dla maksymalnej ceny prądu (ustawa z 27 października)

  • 785 zł/MWh (79 groszy/1 kWh) dla firm i instytucji (od 1 grudnia 2022 r. do końca 2023 r.) oraz
  • 693 zł/MWh (69 groszy/1 kWh) dla gospodarstw domowych (po wyczerpaniu w 2023 r. limitu 2000 kWh, 2600 kWh i 3000 kWh).

Do maksymalnej ceny 79 groszy i 69 groszy trzeba doliczyć podatek VAT i akcyzowy oraz opłaty dystrybucyjne.

Firmy składają oświadczenie dostawcom prądu, że spełniają przesłanki do skorzystania z "taniego prądu". Najlepiej do 30 listopada 2022 r. Opóźnienie powoduje późniejszy dostęp do prądu w cenie do 785 zł/MWh.

Osoby fizyczne nie składają żadnych oświadczeń.

ustawa z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku

Więcej o cenie maksymalnej za prąd:

20 pytań o „tani prąd” [Kompendium, oświadczenie, 79 groszy/kWh]

Więcej o zamrożeniu ceny prądu:

Wzór oświadczenia o tanim prądzie

Wzór oświadczenia wprowadziło rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 listopada 2022 r. w sprawie wzoru oświadczenia odbiorcy uprawnionego – Dziennik Ustaw 2022 r. poz. 2299

Poniżej wzór oświadczenia w formacie PDF do ściągnięcia:

Wzór: maksymalna cena prądu 785 zł / 1 MWh

Wzór oświadczenia wprowadziło rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 listopada 2022 r. w sprawie wzoru oświadczenia odbiorcy uprawnionego – Dziennik Ustaw 2022 r. poz. 2299

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

REKLAMA