REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zdrowie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowa lista leków refundowanych [od 1 maja 2022 r.]

Od 1 maja 2022 r. obowiązuje nowa lista leków refundowanych.

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV rozpoczną się w 2023 r.

Po aktualizacji harmonogramu realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej (realizowanej na mocy uchwały nr 10 Rady Ministrów z dnia 4 lutego 2020 r. w sprawie przyjęcia programu wieloletniego pn. Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020–2030 (M.P. poz. 189)), bezpłatne szczepienia dziewcząt przeciw HPV mają rozpocząć się w 2023 r.

Jakie obostrzenia wprowadzono w Warszawie w związku z wścieklizną? [Rozporządzenie]

W związku z rosnącą liczbą kolejnych przypadków wścieklizny u dzikich zwierząt wolnożyjących na terenie województwa mazowieckiego, Wojewoda Mazowiecki rozporządzeniem z 15 kwietnia br. rozszerzył obszar zagrożony.

Niedzielski: Producenci i KE nie chcą się na zgodzić na rozłożenie na 10 lat zakupu szczepionek na COVID-19

Pod koniec zeszłego tygodnia skorzystaliśmy z klauzuli siły wyższej i poinformowaliśmy Komisję Europejską i firmę Pfizer, że odmawiamy przyjmowania kolejnych szczepionek przeciw COVID-19 i odmawiamy wykonywania płatności za nie - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

REKLAMA

Koniec pandemii? 95% Polaków ma przeciwciała na COVID-19?

Rząd planuje zastąpić stan epidemii w Polsce stanem zagrożenia epidemicznego. Według badań możliwe jest, że aż 95% Polaków ma przeciwciała na COVID-19.

Prawo ochrony środowiska: Nowe metody oceny hałasu

Przepisy nałożą na podmiot sporządzający strategiczne mapy hałasu obowiązek stosowania zaktualizowanych metod oceny hałasu, uwzględniających najnowszą wiedzę w tym zakresie. Rozwiązania powinny korzystnie wpłynąć na zdrowie ludzi.

Wszystkie zabiegi chirurgii robotowej będą refundowane

Wszystkie zabiegi chirurgii robotowej będą refundowane według specjalnie wyliczonej taryfy – poinformował w piątek we Wrocławiu minister zdrowia Adam Niedzielski. To milowy krok technologiczny w polskiej opiece zdrowotnej – ocenił.

Na co chorują ozdrowieńcy po łagodnym przebiegu COVID-19? [BADANIA]

Potencjalne komplikacje po Covid-19 to zapalenie mięśnia sercowego, mgła mózgowa, cukrzyca, demencja.

REKLAMA

Koniec pandemii przed wakacjami. COVID-19 wykreślony z systemu [1 kwietnia 2022 r.].

Od 1 kwietnia 2022 r. COVID-19 jest przez polski system zdrowia traktowany jako zwykła choroba zakaźna. Nie jest to informacja na Prima aprilis.

Ilu lekarzy z Ukrainy leczy w Polsce?

Ilu lekarzy z Ukrainy leczy w Polsce? Minister zdrowia: przyjęliśmy ponad 1200 lekarzy z zagranicy, w tym 700 z Ukrainy.

FOMO - czy jest również Twoim problemem?

FOMO to zjawisko dość nowe. Związane jest z nieprzerwanym dostępem do informacji i chęcią bycia na bieżącą dosłownie ze wszystkim. Jakie są objawy FOMO i jak sobie z nim radzić?

Czy negatywny wynik testu na koronawirusa jest warunkiem przyjęcia do szpitala?

Czy negatywny wynik testu na koronawirusa jest warunkiem przyjęcia do szpitala?

Rozporządzenie: maseczki, izolacja, kwarantanna [KONIEC]

Udostępniamy treść rozporządzenia o końcu maseczek, izolacji kwarantanny w formacie PDF.

Polski Ład i prognozy wzrostu pensji zwiększyły budżet NFZ o 9,1 mld zł

Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2022 rok zakładający zwiększenie wpływów do jego budżetu o ponad 9,1 mld zł. Najwięcej środków przeznaczono na lecznictwo szpitalne i ambulatoryjną opiekę specjalistyczną.

Ile pracuje w Polsce pielęgniarek i położnych? W jakim są wieku? [TABELE]

Na koniec 2021 r. liczba zarejestrowanych pielęgniarek to 307 832, z czego pracowało 234 117.

Zgoda na pracę lekarzy, dentystów, pielęgniarek, położnych ratowników medycznych z Ukrainy

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło zasady ubiegania się przez lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarki, położne i przez ratowników medycznych z Ukrainy o zgodę na pracę w Polsce.

Ilu w Polsce jest lekarzy na 1000 pacjentów a ilu w innych krajach?

Ilu w Polsce jest lekarzy na 1000 pacjentów? - pod względem liczby lekarzy na 1000 mieszkańców jesteśmy daleko w tyle za naszymi sąsiadami - Niemcami, Czechami, Słowacją, Litwą, a nawet Rosją. Polska ma tylko 2,38 lekarzy specjalistów na 1000 pacjentów

Amantadyna a COVID-19. Badania prof. Rejdaka

Wstępne wyniki badań dotyczące amantadyny w leczeniu COVID-19 wskazują na trend w kierunku skuteczności leku u pacjentów włączonych do badania w ciągu pięciu dni od potwierdzenia zakażenia przy braku istotnych działań niepożądanych - skomentował lider projektu badawczego dotyczącego amantadyny prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak, kierownik Kliniki Neurologii SPSK nr 4 w Lublinie.

Kiedy 5 dni, 7 dni, zwolnienie z kwarantanny i izolacji – ujednolicone rozporządzenie [stan na 23 lutego 2022 r.]

Infor.pl udostępnia fragmenty ujednoliconego rozporządzenia ministra zdrowia regulującego zasady kwarantanny i izolacji w związku z COVID-19. Rozporządzenie było wielokrotnie nowelizowane. Stąd wersja jednolita pozwala łatwiej zorientować się w obecnych zasadach.

Polacy w depresji? Ponad 60% realnie odczuwa jej symptomy? [BADANIE]

Depresja u Polaków w 2022 r. Niemal 2 na 3 dorosłe osoby twierdzą, że mają minimum jeden z możliwych objawów depresji, trwający co najmniej 14 dni.

Ministerstwo Zdrowia: Od 1 marca 2022 r. nowa lista refundacyjna leków

Od 1 marca nowa lista refundacyjna leków - dodano 103 produkty bądź nowe wskazania.

Czy od 15 lutego 2022 r. ozdrowieniec musi odbyć kwarantannę?

5 miesięcy temu przechorowałem COVID-19. Wczoraj zachorowała moja żona. Sanepid nałożył na mnie kwarantannę. Czy słusznie, skoro jestem ozdrowieńcem?

Co 6 sekund umiera na cukrzycę jedna osoba

Co 6 sekund w 2022 r. na świecie umiera jedna osoba na skutek cukrzycy lub jej konsekwencji – podaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej.

Kwarantanna - kto ma 7 dni, 5 dni, a kto zwolnienie z odbycia? Zmiany od 15 II 2022 r.

Od 15 lutego 2022 r. zasadą jest 7-dniowa kwarantanna – zarówno dla osoby mającej kontakt z osobą zakażoną, jak i członków jej rodziny. Pielęgniarka, lekarz, policjant mogą skrócić kwarantannę do 5 dni, a w niektórych sytuacjach nie mieć kwarantanny w ogóle (pod warunkiem robienia przed pracą testu antygenowego przez 5 dni). Na końcu artykułu - zasady otrzymywania świadczeń pieniężnych w związku z kwarantanną.

Szwajcaria. Mężczyzna z przerwanym rdzeniem w kręgosłupie odbył spacer i chodzi po schodach. Zbliża się przełom w medycynie?

Paraliż / implant. Michel Roccati z Włoch doznał całkowitego przerwania rdzenia kręgowego po wypadku motocyklowym przed pięcioma laty. Nie mógł się poruszać, stracił czucie w obu nogach. Po wszczepieniu implantu wraz z elektrodami w okolicę uszkodzonych nerwów rdzeniowych znowu był we stanie spacerować.

Prof. Kuna: Leczę z zakażenia Omikronem 90-latków

Prof. Kuna. Leczenie z zakażenia Omikronem. Osoby 90-letnie, które były szczepione, przechodzą zakażenie Omikronem w postaci kataru.

Czy NFZ sfinansuje wynagrodzenia pielęgniarek w DPS?

Powstały propozycje konkretnych zapisów, które będą umożliwiały potraktowanie domów pomocy społecznej (DPS) jako podmiotów medycznych. W ten sposób będzie można uruchomić finansowanie z NFZ pracujących tam pielęgniarek

Pielęgniarka może uniknąć kwarantanny przeprowadzając codziennie test antygenowy przed pracą

Kwarantanna dla lekarzy, pielęgniarek i innych osób wykonujących zawody medyczne oraz służb mundurowych wynosi 7 dni, ale może być skrócona do 5 dni w przypadku wyniku testu potwierdzającego brak stanu zakażenia.

WHO po tygodniu zmienia stanowisko o końcu pandemii

WHO: ogłoszenie zwycięstwa nad pandemią Covid-19 jest przedwczesne.

Ważność unijnych certyfikatów covid (UCC) skrócona do 9 miesięcy od 1 lutego 2022 r.

Od wtorku ważność unijnych ceryfikatów covid (UCC) zostanie skrócona do 270 dni, zarówno tych wydawanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, jak po dawkach przypominającej i dodatkowej. Nowe wytyczne zostały przygotowane na podstawie stanowiska Rady Medycznej.

Paxlovid: Prezes Pfizer Polska mówi o nowym leku na COVID-19 (wywiad)

Doustna terapia przeciwwirusowa Paxlovidem zmniejsza ryzyko hospitalizacji lub śmierci aż o 89 proc. Lek opracowany przez Pfizera należy podać w pierwszych pięciu dniach choroby, przy pierwszych oznakach infekcji. Lek może być przyjmowany w domu, bez konieczności hospitalizacji.

"Dostępność Plus dla zdrowia" - 73 mln zł na dostosowanie przychodni do potrzeb niepełnosprawnych

Od 31.01.2022 r. można składać wnioski o powierzenie grantu w projekcie "Dostępność Plus dla zdrowia."

Od stycznia 2022 r. działa pierwsza w Polsce przykliniczna poradnia leczenia migreny

W epizodycznej postaci migreny chory ma średnio jeden lub dwa napady w miesiącu, ale w postaci przewlekłej dni z bólem głowy miesiącu jest 15 i więcej. Rekordziści spośród moich pacjentów zmagali się z problemem 28-30 dni miesięcznie, a zatem praktycznie cierpieli nieustannie.

Molnupiravir i Paxlovid leki do leczenia Covid-19 w domu

Molnupiravir i Paxlovid - mamy w Polsce dostępne dwa leki hamujące replikację SARS-CoV-2.

Molnupiravir: Lekarze nie chcą rozprowadzać leku wśród zakażonych

Dr Sutkowski: Naszym zdaniem Molnupiravir powinien być dystrybuowany przez apteki. Leczenie trwa 5 dni i wymaga przyjmowania tabletek dwa razy dziennie.

Piec na węgiel. Gminy błędnie interpretują przepisy o podwyższonym dodatku osłonowym i CEEB

Piec na węgiel. Dwie rodziny mieszkają w jednym domu ogrzewanym węglem. Czy podwyższony dodatek osłonowy mogą otrzymać obie rodziny, czy tylko jedna?

MZ: Od 2 lutego 7-dniowa kwarantanna dla służb medycznych i mundurowych może zostać skrócona do 5 dni

Od 2 lutego 2022 r. izolacja dla służb medycznych i mundurowych będzie trwała 7 dni. Od 5. dnia mogą wykonać test; przy wyniku ujemnym zostaną zwolnione z izolacji.

NFZ płaci szpitalom 197 zł za wykonany w 4 godziny szybki test RT-PCR

Od 26 stycznia 2022 r. laboratorium otrzyma 197 zł w przypadku wykonania szybkiego testu RT-PCR pacjentowi w szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć i przekazania wyniku w czasie krótszym niż 4 godziny od dostarczenia materiału do laboratorium.

Projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa – negatywna ocena Pracodawców RP

Na wczorajszym posiedzeniu doraźnego Zespołu problemowego ds. ochrony zdrowia, funkcjonującego w ramach Rady Dialogu Społecznego dyskutowany był projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa.

W 2023 r. dyrektorów szpitali nadzorować będą osoby o niższych kwalifikacjach (wywiad)

Po zapowiadanej reformie szpitali, dyrektorów, czyli praktyków i wysokiej klasy specjalistów w ochronie zdrowia, nadzorować będą ludzie o niższych formalnie kwalifikacjach - przewiduje prezes Polskiej Federacji Szpitali (PFSz), Jarosław J. Fedorowski.

Dobrowolne czy obowiązkowe szczepienia? [sondaż styczeń 2022 r.]

Dobrowolne czy obowiązkowe szczepienia? 38 proc. badanych Polaków uważa, że szczepienia przeciw COVID-19 powinny być obowiązkowe dla wszystkich, 13 proc. – że dla wybranych grup, za dobrowolnością szczepień opowiada się 43 proc. respondentów - wynika z sondażu CBOS.

Dodatek osłonowy: 13 i 14 emerytura jest uwzględniana we wniosku

Otrzymałam w 2021 r. 13 i 14 emeryturę. Czy mam ją wliczać do dochodu za 2021 r. sprawdzając, czy otrzymam dodatek osłonowy?

Dodatek osłonowy: osoby żyjące w konkubinacie mają takie same prawa jak małżeństwa

Osoby żyjące w konkubinacie otrzymają dodatek na takich samych zasadach jak osoby tworzące gospodarstwo domowe będące krewnymi albo małżonkami.

Jakie są konsekwencje nie złożenia wniosku o dodatek osłonowy do 31 stycznia 2022 r.?

Jedyną konsekwencją niedotrzymania terminu 31 stycznia 2022 r. jest wypłata dodatku osłonowego w jednej racie, ale prawdopodobnie z opóźnieniem kilku miesięcy w stosunku do osób, które zdążą z wnioskiem do 31 stycznia 2022 r. Dodatek musi zostać wypłacony najpóźniej do 2 grudnia 2022 r.

CEEB: Jeden kocioł na węgiel, dwa podwyższone dodatki osłonowe 1062,50 zł

Pytanie: W domu mieszkają dwie 4-osobowe rodziny. Jest kocioł na węgiel wpisany do CEEB. Czy prawo do podwyższonego dodatku ma jedna rodzina, czy dwie?

Dodatek osłonowy dla osób przebywających czasowo za granicą

Mój mąż wyjechał na 12 miesiący do pracy za granicę. Czy uwzględniać go w liczbie osób uprawnionych do otrzymania dodatku osłonowego?

WHO: koniec pandemii koronawirusa w Europie

Niedzielski: Przy pozytywnej opinii EMA dzieci będą szczepione bez czekania na potwierdzenie KE

Jeśli w poniedziałek będzie pozytywna decyzja Europejskiej Agencji Leków (EMA), to w przyszłym tygodniu będziemy wystawiali skierowania na trzecią dawkę szczepienia przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku 16-17 i 11-15 lat, nie oczekując na potwierdzenie Komisji Europejskiej.

Pracownik po dwóch szczepieniach nie otrzyma wynagrodzenia za kwarantannę

Niemcy: Zgodnie z nowymi zasadami pracownicy objęci kwarantanną, którzy byli zaszczepieni raz lub których drugie szczepienie odbyło się ponad trzy miesiące wcześniej, nie będą już uprawnieni do otrzymywania rekompensaty.

Administracja publiczna: obowiązek pracy zdalnej

19 stycznia 2022 r.: Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu obowiązkowego przejścia na pracę zdalną w administracji publicznej, w ciągu najbliższych dni będzie rozporządzenie w tej sprawie.

REKLAMA