REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zdrowie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ifosfamid - skutki chemioterapii mogą odczuwać wnuki [Badania]

Ifosfamid, powszechnie stosowany w leczeniu chorób nowotworowych może szkodzić nie tylko pacjentom, którzy dzięki niemu przeżyli, ale także ich dzieciom i wnukom – informuje pismo „iScience”.

Prof. Czupryniak: mini-kompendium o cukrzycy [wywiad]

Podczas pandemii zmniejszyła się nasza aktywność fizyczna, wiele osób przytyło. A kiedy się tyje, to jest duża szansa rozwoju cukrzycy typu 2. W Polsce liczba osób leczonych z powodu cukrzycy i realizujących recepty wynosi ponad 2,5 mln – powiedział PAP prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prof. Czarnobilska: przez smog mamy problemy z leczeniem alergii i astmy

Przez smog muszę intensyfikować leczenie alergiczne – mówi prof. Ewa Czarnobilska ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, dodając, że teraz przyjmuje o 50 proc. pacjentów więcej niż zwykle.

Farmaceuci wystawią skierowania na szczepienia przeciwko grypie

Przygotujemy przepisy umożliwiające farmaceutom wystawianie skierowań na szczepienia przeciwko grypie – zadeklarował we wtorek szef MZ Adam Niedzielski. Dodał, że konieczna jest w tym celu zmiana legislacyjna, więc nie jest jasne, czy takie przepisy wejdą w życie w tym sezonie.

REKLAMA

Szef NFZ: wypracowany model ma zachęcać lekarzy, żeby zająć się pacjentami z wielochorobowością

Został wypracowany model, który będzie zachęcał lekarzy rodzinnych, żeby szczególną opieką objąć pacjentów z wielochorobowością i jednocześnie, żeby ten wysiłek był odpowiednio wynagrodzony – powiedział we wtorek szef Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.

Rak prostaty, jądra i prącia to typowe męskie nowotwory

Rak prostaty, jądra, prącia. Najistotniejszymi z punktu widzenia epidemiologicznego nowotworami typowo męskimi są rak prostaty, jądra i prącia – wyjaśnił ekspert dr Maciej Kaczorowski. W każdym z narządów urologicznych może wystąpić co najmniej kilkanaście nowotworów, więc globalnie jest ich ponad sto.

Polacy opracowali metodę wykrywania kobiet zagrożonych genetycznie rakiem piersi [badania, patent]

Prof. Andrzej Pławski oraz inż. Emilia Lis-Tanaś z Innowacyjnego Centrum Medycznego Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu uzyskali patent na wykrywanie genetycznej predyspozycji do agresywnego nowotworu piersi.

Neonatolog: W tej chwili mamy dziewczynkę, która waży 440 gramów, mieści się w dłoni pielęgniarki [Wcześniaki, Wywiad]

Obecnie nie przerażają nas wcześniaki, które ważą 1000 gramów, tylko takie, które ważą 500 gramów. Ale i takie dzieci mają szansę na to, żeby nie tylko żyć, ale także dobrze żyć - mówi w rozmowie z PAP pediatra i neonatolog, prof. Bożena Kociszewska-Najman.

REKLAMA

Niewidzialna maska antywirusowa

Naukowcy z Technion-Israel Institute of Technology w Hajfie opracowali niewidzialną maskę, która chroni użytkowników przed przenoszeniem Covid, MERS, grypy i innych wirusów, poinformował w niedzielę 27 listopada 2022 r. The JerusalemPost.

Nadciśnienie może nasilać neurotyzm

Wysokie ciśnienie tętnicze, szczególnie rozkurczowe, z dużym prawdopodobieństwem przyczynia się do rozwoju neurotyzmu. Ta cecha osobowości wiąże się z podatnością na negatywne emocje i sprzyja zaburzeniom nastroju.

Leczenie SMA. Sukcesy polskiej medycyny wobec rdzeniowego zaniku mięśni

Refundacja pierwszej przełomowej terapii w leczeniu SMA. Od stycznia 2019 roku w ramach programu lekowego „Leczenie rdzeniowego zaniku mięśni”, którą obecnie otrzymuje ponad 830 pacjentów, a następnie wprowadzenie badań przesiewowych, którymi od marca br. są objęte wszystkie noworodki, sprawiają, że Polska stała się jednym z liderów leczenia SMA w Europie.

Migotanie przedsionków. W Polsce przeprowadzono nowatorskie operację serca. Bez wytwarzania szkodliwego ciepła

W Polsce dokonano pierwszych zabiegów ablacji arytmii z wykorzystaniem metody elektroporacji. Podczas zabiegu ablacji z wykorzystaniem elektroporacji nie jest wytwarzane ciepło.

Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej w siedmiu województwach

Do pilotażowego programu Krajowej Sieci Kardiologicznej, realizowanego wcześniej tylko na Mazowszu, dołączyły województwa: dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, pomorskie, śląskie i wielkopolskie.

Co jest lepsze dla serca i wątroby? Miód jednokwiatowy czy wielokwiatowy? [Badania]

Spożywanie miodu poprawia kluczowe markery zdrowia kardiometabolicznego, takie jak poziom cukru czy cholesterolu – informują naukowcy z Uniwersytetu Toronto. Wyniki ich badań opublikowane zostały w piśmie „Nutrition Reviews”.

Palisz e-papierosy? Co na to płuca? Co z grypą? Uczeni już wiedzą [Badania, USA]

Jakie są skutki dla zdrowia palenia e-papierosów? Płuca i grypa a e-papierosy.

350 tys. Polaków cierpi na chorobę Alzheimera. Jak ją wykryć przed objawami?

Szwedzkie badanie wskazuje, że jeszcze przed pojawieniem się symptomów można zidentyfikować osoby z chorobą Alzheimera. To może oznaczać wcześniejsze i skuteczniejsze leczenie.

Ranking miejscowości z największym smogiem. Rekord to 1500% przekroczenia norm

Nowa Ruda, Nowy Targ i Sucha Beskidzka to trzy najbardziej „smogowe” miejscowości w Polsce.

Wykaz osób, za które nie będzie w 2023 r. opłacana składka zdrowotna. Bezrobotni, żołnierze, uczniowie, studenci, doktoranci [projekt ustawy, Word]

Rząd proponuję rezygnację z opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne finansowanej obecnie z budżetu państwa w ramach działu 851 – Ochrona zdrowia. Projekt przewiduje zaprzestanie opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne z tytułów wskazanych w zmienianym art. 67 ust. 1 ustawy o świadczeniach. Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego tych osób nadal będzie istniał i będą miały one status osoby ubezpieczonej.

Wirusolog: jeden człowiek może zakazić się na raz trzema różnymi wirusami. Nowe subwarianty omikronu

Istnieje dość prawdopodobne ryzyko, że jeden człowiek może zakazić się trzema wirusami na raz, np. SARS-CoV-2, wirusem grypy i RSV. Na pewno to nie będą przypadki liczne, ale możliwe – powiedziała 9 listopada 2022 r. kierownik Zakładu Wirusologii z Laboratorium SARS Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Małgorzata Polz-Dacewicz. Wyjaśniła też dlaczego warto zaszczepić się czwartą dawką szczepionki na koronawirusa.

Nowy lek tirzepatide pozwala schudnąć o 26 kg nie tylko chorym na cukrzycę. Producent leku jest zaskoczony jego skutecznością

Nowe leki w leczeniu cukrzycy - tirzepatide pozwala schudnąć pacjentowi o 26 kg. To nowy lek dla chorych na cukrzycę typu 2 zatwierdzony pół roku temu w USA. Lek podawany jest jako zastrzyk raz w tygodniu. Wpływa na poziom glukozy we krwi i finalnie zmniejsza wagę o 15% - 20%.

NFZ będzie finansował leki dla osób powyżej 75 lat i dla kobiet w ciąży [Od 1 stycznia 2023 r.]

NFZ będzie finansował leki dla osób powyżej 75 lat i dla kobiet w ciąży od 1 stycznia 2023 r.

Onkolog: Trzy nowe leki na raka piersi w Polsce od 1 listopada 2022 r.

Od 1 listopada 2022 r. są refundowane w Polsce nowe leki na raka piersi: talazoparib, alpelisyb oraz sacituzumab gowitekanu.

Łysienie będzie uleczalne? Uczeni wyhodowali mieszki włosowe z łodygami włosów. [Nauka]

Biotechnolodzy wyhodowali mieszki włosowe.

Lista 27 szpitali leczących ostrą fazę udaru w programie pilotażowym [trombektomia mechaniczna]

Gdzie z udarem? Jaki szpital? Z oddziałem udarowym. A jak nie ma takiego, to szpital najbliższy.

Pacjent płaci za szczepionkę na grypę 60, 50 lub 25 złotych. Opłata za wykonanie szczepienia 60-80 zł

Ile kosztuje szczepionka na grypę? 60, 50 lub 25 złotych. Opłata za wykonanie szczepienia 60-80 zł.

Krajowa Sieć Onkologiczna od 1 stycznia 2023 r.

Krajowa Sieć Onkologiczna rusza od 1 stycznia 2023 r. Kilkuletni pilotaż pokazał, że Krajowa Sieć Onkologiczna jest właściwą drogą do poprawy jakości leczenia onkologicznego w Polsce – zapewniają eksperci.

Kardiolog: Na co umiera chory na cukrzycę typu 2?

Osoby, które chorują na cukrzycę typu 2 zasadniczo nie umierają z przyczyn cukrzycy, ale od jej powikłań. Jednym z nich jest choroba wieńcowa, która prowadzi do zawałów i niewydolności serca - powiedział PAP prof. Piotr Rozentryt – specjalista chorób wewnętrznych, nefrolog, kardiolog w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Reumatologia: program pilotażowy „KOWZS” od 1 stycznia 2023 r.

Reumatologia: program pilotażowy „KOWZS” od 1 stycznia 2023 r. Eksperci: rewolucja w reumatologii - ruszy pilotaż opieki kompleksowej dla pacjentów.

Przepisy o reglamentacji leków. Limity zakupu leków na raka i przeciwbólowych?

Przepisy o reglamentacji leków ograniczą maksymalną ilość produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych, możliwą do wydawania pacjentowi w określonym czasie lub w określonym wskazaniu.

Deklaracja "Warszawa przeciw depresji". Samorząd pomaga chorym

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego w poniedziałek w Warszawie na konferencji poświęconej zdrowiu psychicznemu spotkali się m.in. przedstawiciele Komisji Europejskiej, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Aliansu Przeciw Depresji i stołecznego ratusza.

Ministerstwo Zdrowia: Producenci leków chcą podniesienia cen o inflację. Niektórzy mają 100% marży

Duzi producenci leków na receptę apelują do Ministerstwa Zdrowia o wprowadzenie mechanizmu inflacyjnej indeksacji cen. Resort odpowiada, że to wykluczone.

COVID-19 u kobiet i mężczyzn - różnice

Hormony męskie i żeńskie różnicują przebieg COVID-19. Mężczyźni są bardziej podatni i narażeni na śmiertelność z powodu ostrej infekcji, a u kobiet częściej występują długoterminowe objawy – zaznaczyła w rozmowie z PAP wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

Spray lub żel do nosa zamiast igły i strzykawki lub tabletki. Nowe metody szczepień i podawania leków

Naukowcy mają dobre wieści dla tych, którzy boją się igieł i nie lubią tabletek. Nowe szczepionki i leki mogą być wkrótce podawane w postaci sprayu czy żelu do nosa. Jednak komfort to nie wszystko - takie preparaty mogą też przynosić lepsze efekty.

Nieleczony ząb = paciorkowce = zawał(?)

Nieleczony ząb zwiększa prawdopodobieństwo zawału.

Dodatkowe 250 mln zł na leczenie noworodków od 1 października 2022 r.

Od 1 października rośnie wycena świadczeń w neonatologii a dodatkowo Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia poszerzają listę unikalnych świadczeń wysokospecjalistycznych, które są lepiej płatne. Jednocześnie minister zdrowia zwrócił się do prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji o pilną retaryfikację całej pediatrii.

Raport: Do 2030 r. 4,2 mln Polaków będzie chorowało na cukrzycę. Powikłania z sercem, nerkami, oczami, skórą

Na cukrzycę zapada coraz więcej Polaków. Obecnie żyje z nią już ponad 3 mln osób. Niestety, pomimo dotychczasowych działań edukacyjnych i profilaktycznych liczba ta sukcesywnie rośnie. Przewiduje się, że do 2030 roku, ponad 10 proc. polskiej populacji będzie chorowało na cukrzycę.

Rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu POZ [1 października 2022 r. – wersja ujednolicona, WORD]

Rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu POZ. Stan prawny na 1 października 2022 r. – wersja ujednolicona.

Zmiany: Lekarz rodzinny skieruje na tomografię. I skonsultuje się telefonicznie z kardiologiem, diabetologiem, pulmunologiem, alergologiem, endokrynologiem. [Od 1 października 2022 r.]

Lekarz rodzinny może wystawiać skierowanie na badanie tomografii komputerowej płuc. Może też konsultować się z kardiologiem, diabetologiem, pulmunologiem, alergologiem, endokrynologiem.

Minister zdrowia: rząd przyjął projekt ustawy o zawodzie ratownika medycznego

Projekt ustawy o zawodzie ratownika medycznego został przyjęty przez rząd - przekazał we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak rozpoznać udar? Jak pomóc osobie mającej udar? [instrukcja]

Kto jest narażony na udar? Ile osób przechodzi udar w Polsce? Czynniki ryzyka udaru. Czy jestem zagrożony? Odpowiedzi na te. I wiele innych pytań.

ESMO: Uczeni wyjaśnili dlaczego niepalący chorują na raka płuc [Badania]

Zanieczyszczenia powietrza w postaci pyłu zawieszonego PM2,5 nie działają rakotwórczo; raczej uaktywniają one w komórce powstałe już uszkodzenia w DNA, wyzwalając rozwój raka płuca – wynika z badań opublikowanych podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO)

Prof. Kuna: Przy pyłkach traw drzew odczulania daje 90% szansy na całkowite wyleczenie. To lepszy efekt niż podawanie leków na alergię

Efekty po roku odczulania są lepsze, niż przy podawaniu leków na alergię — powiedział PAP prof. Piotr Kuna z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Dodał, że są takie alergie, w których skuteczność tego zabiegu sięga nawet 90 procent, a wyleczenie jest trwałe.

Morawiecki: Bogate kraje zabrały nam 25 - 30 tys. lekarzy. Potrzebujemy czasu na wykształcenie nowych i likwidację kolejek do specjalistów

W sobotę premier Mateusz Morawiecki odpowiadał w Żalnie na pytania mieszkańców. Premier został zapytany, czy siedem lub osiem miesięcy czekania z niemowlęciem do okulisty lub alergologa, to dużo czy mało. W ocenie Morawieckiego jest to "bardzo długo".

Oparzenia słoneczne - jak sobie z nimi poradzić?

Oparzenia słoneczne powstają na skórze w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce, zwłaszcza bez jej odpowiedniego zabezpieczenia. W letnie dni, zwłaszcza w czasie urlopu, bardzo łatwo o zbyt długie kąpiele słoneczne. Jak sobie poradzić z czerwoną i bolącą skórą po nadmiernej dawce słońca?

Jak zmiany klimatu wpływają na nasze zdrowie? Tegoroczne fale upałów to zaledwie początek

20 sierpnia 1897 roku brytyjski lekarz, Sir Ronalda Rossa odkrył, że za przenoszenie malarii odpowiedzialne są samice komarów. Niestety, zmiany klimatu, jakie obecnie obserwujemy, sprzyjają rozwojowi chorób przenoszonych właśnie przez wektory (m.in. komary i kleszcze), a ich zasięg występowania rozszerza się coraz bardziej na kraje Europy Północnej, powodując pojawianie się jednostek chorobowych, które dotychczas były kojarzone z obszarami tropikalnymi.

Walka z rakiem: naukowcy opracowali mapę układu odpornościowego

Opublikowano właśnie pierwszą mapę powiązań i komunikacji między wszystkimi komórkami układu immunologicznego. Dzięki takiej wiedzy mogą powstać nowe terapie raka, chorób zakaźnych i innych schorzeń.

Leczenie uzależnień - gdzie szukać pomocy

Rzecznik Praw Pacjenta wskazuje gdzie może szukać pomocy osoba z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych.

Małpia ospa - WHO ogłasza globalny alert. Chorób odzwierzęcych będzie więcej

Światowa Organizacja Zdrowia, po zebraniu komitetu nadzwyczajnego, uznała w zeszłym tygodniu małpią ospę za globalne zagrożenie dla zdrowia publicznego – pomimo że eksperci WHO nie byli zgodni w ocenie sytuacji. Dlatego dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus po raz pierwszy podjął decyzję o wprowadzeniu globalnego alertu mimo braku konsensusu wśród ekspertów zasiadających w komitecie. W Polsce sytuacja jest stabilna, choć – ze względu na doświadczenia związane z COVID-19 – małpia ospa budzi społeczny niepokój. Jak wskazuje dr Aneta Afelt z Uniwersytetu Warszawskiego, niekoniecznie wywoła ona jednak nową epidemię, ponieważ nie rozprzestrzenia się tak łatwo jak SARS-CoV-2. Pewne jest jednak, że w nadchodzących latach takich chorób odzwierzęcych będzie się pojawiać coraz więcej.

Teleopieka: opaski bezpieczeństwa dla seniorów

W Łodzi 500 seniorów otrzyma opaski bezpieczeństwa.

Niedzielski: Na razie to nieoficjalne, ale będzie zalecenie IV dawki szczepionki dla całej populacji

Na razie IV dawka jest przeznaczona tylko dla seniorów i osób o upośledzonej odporności. Zgodnie z nieoficjalnymi na razie informacjami będą jednak zalecenia stosowania jej dla całej populacji – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

REKLAMA