REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zdrowie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sejm: Krajowa Sieć Onkologiczna. 180 000 zachorowań rocznie na raka

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej. Ma ona chorym na raka zapewnić kompleksową opiekę. Utworzą ją szpitale, które spełniają kryteria kwalifikacyjne.

WHO bada powiązania producentów leków, których syropy spowodowały śmierć ponad 300 dzieci

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) wszczęła dochodzenie mające ustalić czy istnieją powiązania między producentami leków, których syropy na kaszel zanieczyszczone toksynami spowodowały śmierć ponad 300 dzieci w trzech krajach - podała agencja Reutera.

Duży spadek zakażeń grypowych i grypopodobnych

Obserwujemy dalszy duży spadek zakażeń grypowych i grypopodobnych. W minionym tygodniu liczba infekcji zmniejszyła się o blisko 60 tys. – przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.

NFZ: Od lutego 2023 r. podwyżka refundacji za pobyt pacjenta w szpitalu

Od lutego 2023 r. Narodowy Fundusz Zdrowia będzie płacił więcej za pobyt pacjenta w szpitalu Chodzi o stopniowe dochodzenie do pełnej stawki za dobę hospitalizacji, już od pierwszego dnia pobytu w placówce – poinformował PAP we wtorek Fundusz.

REKLAMA

Wykrywanie raka piersi. System Ailis

Kraków: Powstała innowacyjna technologia wykrywania raka piersi.

W 2022 r. potwierdzono w Polsce ponad 17,3 tys. przypadków boreliozy

W 2022 r. potwierdzono w Polsce 17 338 przypadków boreliozy, choroby przenoszonej przez kleszcze – wynika z najnowszego zestawienia opublikowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. W 2021 r. było ich 12 500.

Karta DiLO, to maksymalnie 28 dni na rozpoznanie raka. Szpitale przekraczają ten termin

Co trzeci pacjent z podejrzeniem nowotworu rozpoczyna leczenie z opóźnieniem – wynika z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, na które powołuje się "Dziennik Gazeta Prawna".

Powstał zespół do spraw wdrożenia Krajowej Sieci Onkologicznej

W Ministerstwie Zdrowia powołany został zespół do spraw wdrożenia Krajowej Sieci Onkologicznej.

REKLAMA

Ważne: Każdy pacjent onkologiczny będzie miał koordynatora. Infolinia onkologiczna

W ramach Krajowej Sieci Onkologicznej każdy pacjent onkologiczny w Polsce będzie miał przypisanego koordynatora. Jego rolą będzie zapewnienie tego, by pacjent był prawidłowo prowadzony – powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szkarlatyna - objawy, jak leczyć, powikłania, zapobieganie. 8 razy więcej przypadków niż rok temu

W pierwszej połowie grudnia 2022 r. służby sanitarne zanotowały wzrost zakażeń szkarlatyną. Przypadków jest osiem razy więcej niż w 2021 roku – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH.

Wykaz osób ubezpieczonych bez obowiązku opłacania składki zdrowotnej [Kody ubezpieczeniowe 2023 r.]

Wykaz osób ubezpieczonych bez obowiązku opłacania składki zdrowotnej [Kody ubezpieczeniowe 2023 r.]

Przeziębienie, grypa, COVID-19 i wirus RSV - podobne objawy, bez testów trudno je odróżnić

Przeziębienia, grypę, Covid-19 i wirus RSV - bez testów trudno odróżnić, gdyż zakażenia te powodują podobne objawy – ostrzega amerykańskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC). Wszystkie te infekcje roznoszone są drogą kropelkową.

MZ: Zmiany w programie stażu podyplomowego lekarzy w 2023 r. [personalizacja]

W programie stażu podyplomowego lekarzy zostanie wprowadzona część personalizowana – oznacza to, że lekarz może wybrać sobie dodatkowo do odbycia trzy interesujące go dziedziny medycyny. Przewiduje to projekt rozporządzenia ministra zdrowia.

Lekarz, szpital, pogotowie podczas świąt Bożego Narodzenia [komunikat NFZ]

Nawet jeśli spędzamy święta Bożego Narodzenia daleko od domu, w sytuacji nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, możemy liczyć na pomoc – poinformował w czwartek NFZ.

W Holandii, Belgii, Szwecji 2 godziny od zawału do angioplastyki. W Polsce 4 godziny [80 000 zawałów rocznie]

Średnio ponad 4 godziny mijają w Polsce od chwili, gdy pacjent z zawałem serca poczuje ból, do wykonania angioplastyki wieńcowej. To ponad dwa razy dłużej niż w najlepiej zorganizowanych systemach opieki medycznej. Skrócenie czasu od bólu do zabiegu ma kluczowe znaczenie. W takich przypadkach czas to życie – mówią kardiolodzy.

Symboliczny koniec pandemii Covid-19

Rada UE (państwa członkowskie) przyjęła we wtorek uaktualnione zalecenia o podróżach do UE i o łatwiejszym swobodnym przemieszczaniu się w UE podczas pandemii Covid-19. W myśl nowych zaleceń państwa członkowskie nie powinny ograniczać podróży ze względu na zdrowie publiczne.

Rząd chce zakazu sprzedaży leków przeciwzapalnych w marketach, na stacjach benzynowych, w kioskach

Ministerstwo Zdrowia uważa, że powinna się zacząć debata na temat ograniczenia sprzedaży niektórych leków bez recepty w obrocie pozaaptecznym (np. w sklepach ogólnodostępnych, kioskach czy na stacjach benzynowych). Ma to związek z problemem nadużywania przez Polaków niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Dziś w nocy 2 mln skierowań na szczepienia dla polskich dzieci od 6 miesięcy do 4 lat

W nocy wystawione zostaną e-skierowania na szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci od 6 miesięcy do 4 lat.

Psychiatra: Jak rozpoznaje się depresję? [objawy, diagnoza, leczenie]

Psychiatra tłumaczył, że aby orzec depresję, pogorszenie nastroju musi trwać jakiś czas.

Polski pomysł, jak zablokować rozwój padaczki po udarze lub urazie

Naukowcy z Polski ustalili, jak farmakologicznie zatrzymać proces prowadzący do powstania padaczki pourazowej i poudarowej. Może w tym pomóc specyfik terapii przeciwnowotworowej, który już wcześniej trafił do badań klinicznych.

Ifosfamid - skutki chemioterapii mogą odczuwać wnuki [Badania]

Ifosfamid, powszechnie stosowany w leczeniu chorób nowotworowych może szkodzić nie tylko pacjentom, którzy dzięki niemu przeżyli, ale także ich dzieciom i wnukom – informuje pismo „iScience”.

Prof. Czupryniak: mini-kompendium o cukrzycy [wywiad]

Podczas pandemii zmniejszyła się nasza aktywność fizyczna, wiele osób przytyło. A kiedy się tyje, to jest duża szansa rozwoju cukrzycy typu 2. W Polsce liczba osób leczonych z powodu cukrzycy i realizujących recepty wynosi ponad 2,5 mln – powiedział PAP prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prof. Czarnobilska: przez smog mamy problemy z leczeniem alergii i astmy

Przez smog muszę intensyfikować leczenie alergiczne – mówi prof. Ewa Czarnobilska ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, dodając, że teraz przyjmuje o 50 proc. pacjentów więcej niż zwykle.

Farmaceuci wystawią skierowania na szczepienia przeciwko grypie

Przygotujemy przepisy umożliwiające farmaceutom wystawianie skierowań na szczepienia przeciwko grypie – zadeklarował we wtorek szef MZ Adam Niedzielski. Dodał, że konieczna jest w tym celu zmiana legislacyjna, więc nie jest jasne, czy takie przepisy wejdą w życie w tym sezonie.

Szef NFZ: wypracowany model ma zachęcać lekarzy, żeby zająć się pacjentami z wielochorobowością

Został wypracowany model, który będzie zachęcał lekarzy rodzinnych, żeby szczególną opieką objąć pacjentów z wielochorobowością i jednocześnie, żeby ten wysiłek był odpowiednio wynagrodzony – powiedział we wtorek szef Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.

Rak prostaty, jądra i prącia to typowe męskie nowotwory

Rak prostaty, jądra, prącia. Najistotniejszymi z punktu widzenia epidemiologicznego nowotworami typowo męskimi są rak prostaty, jądra i prącia – wyjaśnił ekspert dr Maciej Kaczorowski. W każdym z narządów urologicznych może wystąpić co najmniej kilkanaście nowotworów, więc globalnie jest ich ponad sto.

Polacy opracowali metodę wykrywania kobiet zagrożonych genetycznie rakiem piersi [badania, patent]

Prof. Andrzej Pławski oraz inż. Emilia Lis-Tanaś z Innowacyjnego Centrum Medycznego Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu uzyskali patent na wykrywanie genetycznej predyspozycji do agresywnego nowotworu piersi.

Neonatolog: W tej chwili mamy dziewczynkę, która waży 440 gramów, mieści się w dłoni pielęgniarki [Wcześniaki, Wywiad]

Obecnie nie przerażają nas wcześniaki, które ważą 1000 gramów, tylko takie, które ważą 500 gramów. Ale i takie dzieci mają szansę na to, żeby nie tylko żyć, ale także dobrze żyć - mówi w rozmowie z PAP pediatra i neonatolog, prof. Bożena Kociszewska-Najman.

Niewidzialna maska antywirusowa

Naukowcy z Technion-Israel Institute of Technology w Hajfie opracowali niewidzialną maskę, która chroni użytkowników przed przenoszeniem Covid, MERS, grypy i innych wirusów, poinformował w niedzielę 27 listopada 2022 r. The JerusalemPost.

Nadciśnienie może nasilać neurotyzm

Wysokie ciśnienie tętnicze, szczególnie rozkurczowe, z dużym prawdopodobieństwem przyczynia się do rozwoju neurotyzmu. Ta cecha osobowości wiąże się z podatnością na negatywne emocje i sprzyja zaburzeniom nastroju.

Leczenie SMA. Sukcesy polskiej medycyny wobec rdzeniowego zaniku mięśni

Refundacja pierwszej przełomowej terapii w leczeniu SMA. Od stycznia 2019 roku w ramach programu lekowego „Leczenie rdzeniowego zaniku mięśni”, którą obecnie otrzymuje ponad 830 pacjentów, a następnie wprowadzenie badań przesiewowych, którymi od marca br. są objęte wszystkie noworodki, sprawiają, że Polska stała się jednym z liderów leczenia SMA w Europie.

Migotanie przedsionków. W Polsce przeprowadzono nowatorskie operację serca. Bez wytwarzania szkodliwego ciepła

W Polsce dokonano pierwszych zabiegów ablacji arytmii z wykorzystaniem metody elektroporacji. Podczas zabiegu ablacji z wykorzystaniem elektroporacji nie jest wytwarzane ciepło.

Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej w siedmiu województwach

Do pilotażowego programu Krajowej Sieci Kardiologicznej, realizowanego wcześniej tylko na Mazowszu, dołączyły województwa: dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, pomorskie, śląskie i wielkopolskie.

Co jest lepsze dla serca i wątroby? Miód jednokwiatowy czy wielokwiatowy? [Badania]

Spożywanie miodu poprawia kluczowe markery zdrowia kardiometabolicznego, takie jak poziom cukru czy cholesterolu – informują naukowcy z Uniwersytetu Toronto. Wyniki ich badań opublikowane zostały w piśmie „Nutrition Reviews”.

Palisz e-papierosy? Co na to płuca? Co z grypą? Uczeni już wiedzą [Badania, USA]

Jakie są skutki dla zdrowia palenia e-papierosów? Płuca i grypa a e-papierosy.

350 tys. Polaków cierpi na chorobę Alzheimera. Jak ją wykryć przed objawami?

Szwedzkie badanie wskazuje, że jeszcze przed pojawieniem się symptomów można zidentyfikować osoby z chorobą Alzheimera. To może oznaczać wcześniejsze i skuteczniejsze leczenie.

Ranking miejscowości z największym smogiem. Rekord to 1500% przekroczenia norm

Nowa Ruda, Nowy Targ i Sucha Beskidzka to trzy najbardziej „smogowe” miejscowości w Polsce.

Wykaz osób, za które nie będzie w 2023 r. opłacana składka zdrowotna. Bezrobotni, żołnierze, uczniowie, studenci, doktoranci [projekt ustawy, Word]

Rząd proponuję rezygnację z opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne finansowanej obecnie z budżetu państwa w ramach działu 851 – Ochrona zdrowia. Projekt przewiduje zaprzestanie opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne z tytułów wskazanych w zmienianym art. 67 ust. 1 ustawy o świadczeniach. Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego tych osób nadal będzie istniał i będą miały one status osoby ubezpieczonej.

Wirusolog: jeden człowiek może zakazić się na raz trzema różnymi wirusami. Nowe subwarianty omikronu

Istnieje dość prawdopodobne ryzyko, że jeden człowiek może zakazić się trzema wirusami na raz, np. SARS-CoV-2, wirusem grypy i RSV. Na pewno to nie będą przypadki liczne, ale możliwe – powiedziała 9 listopada 2022 r. kierownik Zakładu Wirusologii z Laboratorium SARS Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Małgorzata Polz-Dacewicz. Wyjaśniła też dlaczego warto zaszczepić się czwartą dawką szczepionki na koronawirusa.

Nowy lek tirzepatide pozwala schudnąć o 26 kg nie tylko chorym na cukrzycę. Producent leku jest zaskoczony jego skutecznością

Nowe leki w leczeniu cukrzycy - tirzepatide pozwala schudnąć pacjentowi o 26 kg. To nowy lek dla chorych na cukrzycę typu 2 zatwierdzony pół roku temu w USA. Lek podawany jest jako zastrzyk raz w tygodniu. Wpływa na poziom glukozy we krwi i finalnie zmniejsza wagę o 15% - 20%.

NFZ będzie finansował leki dla osób powyżej 75 lat i dla kobiet w ciąży [Od 1 stycznia 2023 r.]

NFZ będzie finansował leki dla osób powyżej 75 lat i dla kobiet w ciąży od 1 stycznia 2023 r.

Onkolog: Trzy nowe leki na raka piersi w Polsce od 1 listopada 2022 r.

Od 1 listopada 2022 r. są refundowane w Polsce nowe leki na raka piersi: talazoparib, alpelisyb oraz sacituzumab gowitekanu.

Łysienie będzie uleczalne? Uczeni wyhodowali mieszki włosowe z łodygami włosów. [Nauka]

Biotechnolodzy wyhodowali mieszki włosowe.

Lista 27 szpitali leczących ostrą fazę udaru w programie pilotażowym [trombektomia mechaniczna]

Gdzie z udarem? Jaki szpital? Z oddziałem udarowym. A jak nie ma takiego, to szpital najbliższy.

Pacjent płaci za szczepionkę na grypę 60, 50 lub 25 złotych. Opłata za wykonanie szczepienia 60-80 zł

Ile kosztuje szczepionka na grypę? 60, 50 lub 25 złotych. Opłata za wykonanie szczepienia 60-80 zł.

Krajowa Sieć Onkologiczna od 1 stycznia 2023 r.

Krajowa Sieć Onkologiczna rusza od 1 stycznia 2023 r. Kilkuletni pilotaż pokazał, że Krajowa Sieć Onkologiczna jest właściwą drogą do poprawy jakości leczenia onkologicznego w Polsce – zapewniają eksperci.

Kardiolog: Na co umiera chory na cukrzycę typu 2?

Osoby, które chorują na cukrzycę typu 2 zasadniczo nie umierają z przyczyn cukrzycy, ale od jej powikłań. Jednym z nich jest choroba wieńcowa, która prowadzi do zawałów i niewydolności serca - powiedział PAP prof. Piotr Rozentryt – specjalista chorób wewnętrznych, nefrolog, kardiolog w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Reumatologia: program pilotażowy „KOWZS” od 1 stycznia 2023 r.

Reumatologia: program pilotażowy „KOWZS” od 1 stycznia 2023 r. Eksperci: rewolucja w reumatologii - ruszy pilotaż opieki kompleksowej dla pacjentów.

Przepisy o reglamentacji leków. Limity zakupu leków na raka i przeciwbólowych?

Przepisy o reglamentacji leków ograniczą maksymalną ilość produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych, możliwą do wydawania pacjentowi w określonym czasie lub w określonym wskazaniu.

Deklaracja "Warszawa przeciw depresji". Samorząd pomaga chorym

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego w poniedziałek w Warszawie na konferencji poświęconej zdrowiu psychicznemu spotkali się m.in. przedstawiciele Komisji Europejskiej, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Aliansu Przeciw Depresji i stołecznego ratusza.

REKLAMA