Reklama apteki czy informacja?
15 cze 2015
Naczelny Sąd Administracyjny z siedzibą w Warszawie stwierdził, iż: „reklamą apteki jest każdego rodzaju informacja, której celem jest zachęta do nabycia oferowanych przez aptekę towarów i która w taki sposób jest odbierana przez klientów.
W Warszawie żyje się dłużej
14 maja 2015
Warszawiacy żyją dłużej niż mieszkańcy pozostałej części kraju – mężczyźni 75 lat, a kobiety 81,5. Statystyki pokazują, że od 2001 roku długość życia mężczyzn w Polsce wzrosła z 66 do 73 lat. Z kolei Polki średnio dożywają 81 lat. Duże znaczenie ma w tej kwestii miejsce zamieszkania.
Refundacja leczenia za granicą
02 sty 2014
Refundacja leczenia za granicą stoi wciąż pod znakiem zapytania. W resorcie zdrowia trwają prace nad wdrożeniem dyrektywy umożliwiającej leczenie w krajach Unii Europejskiej.
Przekształcony szpital zapłaci podatek dochodowy
10 paź 2013
Przekształcone szpitale działające w ramach spółek kapitałowych będą zmuszone zapłacić podatek dochodowy. Nie mogą skorzystać ze zwolnienia z CIT. Sprawa rozstrzygnie Naczelny Sąd Administracyjny.
Europejska karta zawodowa dla pielęgniarek
09 paź 2013
Europejska karta zawodowa ma ułatwić polskim pielęgniarkom i położnym uznawanie ich kwalifikacji w krajach Unii Europejskiej. O wprowadzeniu karty zdecydowali posłowie Parlamentu Europejskiego.
Zakaz reklamy aptek - aptekarze chcą zmian
10 wrz 2013
Zmian w przepisach dotyczących zakazu reklamy aptek i leków domaga się branża aptekarska. Farmaceuci chcą, aby zakaz dotyczył jedynie leków refundowanych.
VAT od noclegu osoby towarzyszącej w szpitalu
04 wrz 2013
Kiedy nocleg w szpitalu osób towarzyszących pacjentowi może oznaczać obowiązek zapłacenia VAT-u? Dyrektorzy izb skarbowych w interpretacjach podatkowych zajmują często stanowisko, w myśl którego warunkiem uznania zwolnienia z tego podatku jest istnienie zalecenia lekarskiego o konieczności obecności tych osób ze względów terapeutycznych. W praktyce oznacza to, że żeby skorzystać ze zwolnienia od VAT tego rodzaju usług, trzeba okazać wpis takiego zalecenia w karcie pacjenta.
Wystawienie karty zgonu - co z finansowaniem?
09 sie 2013
Zasady dotyczące wystawiania kart zgonu oraz finansowania związanych z tym kosztów powinny zostać ustawowo określone w sposób odpowiadający rzeczywistości społecznej, gospodarczej oraz administracyjnej. Takiego zdania jest Naczelna Izba Lekarska, która zwróciła się do premiera o podjęcie działań legislacyjnych w tej rawie.
Przedłużenie likwidacji szpitala - zaskarżenie uchwały Rady Powiatu
08 lip 2013
Wierzyciel likwidowanego szpitala nie ma prawa zaskarżyć uchwały Rady Powiatu o przedłużeniu likwidacji. Tak orzekł WSA w Bydgoszczy. II SA/Bd 215/07 w dniu 17 kwietnia 2007 r. Podstawą takiego rozstrzygnięcia był zdaniem sądu brak interesu prawnego po stronie wierzyciela.
Odpowiedzialność lekarza za nieudzielenie pomocy
20 maja 2013
Lekarz za nieudzielenie pomocy pacjentowi podlega odpowiedzialności karnej. Musi on bowiem udzielić fachowej pomocy niezależnie od tego, czy jest specjalistą w danej dziedzinie czy też nie.
Czas pracy pracowników zakładu opieki zdrowotnej
05 kwi 2013
Regulacje w zakresie czasu pracy pracowników zakładów opieki zdrowotnej zawiera ustawa o zakładach opieki zdrowotnej (dalej: uzoz). Podstawowy czas pracy pracowników zatrudnionych w ZOZ-ie nie może przekraczać 7 godzin 35 minut na dobę. Jednak w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją dopuszczalne jest przedłużenie dobowej normy czasu pracy.
Ochrona zdrowia publicznego - zadania i kompetencje gminy
12 mar 2013
Ochron zdrowia publicznego jest jednym z zadań własnych realizowanych przez gminę. Gmina oprócz zadań własnych w zakresie ochrony zdrowia publicznego realizuje także zadania zlecone.
Od 1 stycznia - do lekarza bez dokumentów ubezpieczeniowych
01 sty 2013
Od 1 stycznia pacjenci przychodzący do placówek ochrony zdrowia nie muszą przynosić dokumentów potwierdzających ubezpieczenie. Pracownicy rejestracji mogą sprawdzać ich uprawnienia online na podstawie numeru PESEL, należy jednak mieć ze sobą dokument tożsamości.
W święta można otrzymać poradę lekarską; przychodnie dyżurują
24 gru 2012
Lekarze będą przyjmowali pacjentów także w święta Bożego Narodzenia, noc sylwestrową i Nowy Rok. Osoby potrzebujące porady medycznej w nagłych przypadkach mogą ją otrzymać w ramach świątecznej i nocnej opieki lekarskiej oraz pielęgniarskiej.
Pacjenci sprawdzają swoje dane w systemie eWUŚ
10 gru 2012
W kraju trwa testowanie systemu eWUŚ, czyli Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców. Wejdzie on w życie 1 stycznia 2013 - pacjenci nie będą musieli mieć przy sobie dokumentów potwierdzających ubezpieczenie zdrowotne.
Powiaty nie chcą płacić za niedoszacowania
19 lis 2012
Kondycja finansowa szpitali powiatowych jest zła, a zwiększające się wciąż zobowiązania jeszcze ją pogarszają. Może się okazać, że w 2013 roku samorządy będą musiały wspomóc finansowo podległe im szpitale, co z kolei może zachwiać budżetami powiatów i w konsekwencji doprowadzić do ich destabilizacji.
Seminarium: Komercjalizacja SP ZOZ w oparciu o przepisy ustawy o działalności leczniczej i jej nowelizacji
05 lis 2012
Ustawa o działalności leczniczej przerzuca odpowiedzialność za zadłużone szpitale na samorządy i nakazuje im podjęcie bardzo ważnej decyzji w krótkim czasie. Jak optymalnie przygotować się do takich zmian i jak je przeprowadzić, aby te same problemy nie pojawiły się ponownie w najbliższej przyszłości?
Oświadczenie o prawie do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej
23 paź 2012
Od początku przyszłego roku zmieni się szereg przepisów regulujących korzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Zmiany dotyczą m.in. oświadczenia potwierdzającego prawo do tych świadczeń. Dokument ten zawiera imię i nazwisko, adres zamieszkania, wskazanie podstawy prawa do świadczeń opieki zdrowotnej, PESEL i wskazanie dokumentu, na podstawie którego świadczeniodawca potwierdził tożsamość świadczeniobiorcy.
Problemy z sukcesją podatkową przekształconego szpitala
11 lip 2012
Obecny stan prawny nie pozwala na stwierdzenie z całą pewnością, że przekształcenie SP ZOZ w spółkę wiąże się z sukcesją podatkową. Brak jednoznacznych przepisów w tym zakresie może być hamulcem w planowanych działaniach restrukturyzacyjnych i źródłem sporów z organami podatkowymi.
Samorządowa akcja profilaktyczna wykrywania raka piersi
11 kwi 2012
Kolejna edycja akcji "Zdrowa kobieta - profilaktyka raka piersi", której
głównym celem jest obniżenie liczby zachorowań i zgonów na nowotwory
piersi, rusza w kwietniu w Łódzkiem. Akcja skierowana jest do kobiet w
wieku od 25 do 44 lat z terenu województwa.
Regulamin organizacyjny w każdej praktyce lekarskiej
20 mar 2012
Ustawa o działalności leczniczej doprowadziła do zbliżenia sytuacji prawnej podmiotów leczniczych i praktyk zawodowych. Widać to zwłaszcza w wymogu posiadania przez nie regulaminu organizacyjnego. Do 30 czerwca 2012 r. powinna go przygotować każda praktyka zawodowa (zarówno lekarska, jak i pielęgniarska).
Prowadzenie przez gminy promocji profilaktyki nowotworowej
15 gru 2011
Zadaniem samorządów lokalnych jest opracowywanie i realizacja programów zdrowotnych w zakresie zapewnienia mieszkańcom równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej. Jednym z najistotniejszych elementów tych działań jest prowadzenie przez gminy promocji profilaktyki nowotworowej.
Jak dokumentować prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego
21 kwi 2011
Podstawą usprawiedliwienia nieobecności w pracy z powodu choroby jest zwolnienie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA. Zwolnienie to stanowi również podstawę do wypłaty wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku. Pracodawca uprawniony do wypłaty tych świadczeń musi ustalić, czy zwolnienie lekarskie zostało poprawnie wystawione i dostarczone w ustawowym terminie.
Pakiet ustaw zdrowotnych - uchwalony
28 mar 2011
Urzędowe ceny i marże leków refundowanych, likwidacja stażu lekarskiego, umożliwienie pacjentom dochodzenia odszkodowań bez sądu oraz e-recepty i e-skierowania - to główne założenia rządowego pakietu ustaw zdrowotnych, który w piątek uchwalił Sejm.
Centrum powiadamiania ratunkowego - nowe kompetencje wojewody
22 mar 2011
Do obowiązków wojewody należy wyznaczanie
kierownika centrum powiadamiania ratunkowego i zatwierdzanie programu
szkolenia operatorów numerów alarmowych.
Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne - założenia
08 mar 2011
Ulga podatkowa dla osób wykupujących polisy, możliwość ich finansowania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz rozwiązania mające zabezpieczyć dostęp do leczenia finansowanego przez NFZ - to główne założenia ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych.
Urlop dla poratowania zdrowia a urlop zaległy
19 lip 2010
Nauczyciel placówki nieferyjnej (przedszkola) w czasie urlopu wypoczynkowego zachorował. Do wykorzystania pozostało mu 15 dni urlopu. Od 1 września 2008 r. do 31 sierpnia 2009 r. będzie przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia, a nie wykorzystał jeszcze 15 dni urlopu wypoczynkowego za 2008 r. Czy należy wypłacić mu ekwiwalent za niewykorzystany urlop?
Odpowiedzialność odszkodowawcza lekarza
21 kwi 2010
Za nieprawidłowo postawioną diagnozę lekarz, może ponieść odpowiedzialność odszkodowawczą. Łączy się ona jednak z powstaniem szkody ze strony pacjenta i zawinionym działaniem ze strony lekarza.
Świadczenia pielęgnacyjne po zmianach w 2010 r.
15 mar 2010
Od 1 stycznia 2010 r. obowiązują nowe przepisy istotnie zmieniające problematykę świadczeń pielęgnacyjnych. Jedną z najważniejszych zmian, wprowadzonych ustawą z 19 listopada 2009 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją wydatków budżetowych, jest likwidacja kryterium dochodowego, gwarantującego prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Obecnie prawo do świadczenia pielęgnacyjnego będzie ustalane niezależnie od dochodów rodziny.
Jednakowe prawo opieki zdrowotnej dla europejczyków
17 gru 2009
Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która ułatwi dostęp pacjentów do opieki zdrowotnej w innych państwach UE. Dyrektywa określi warunki, na jakich pacjenci będą mieli prawo do leczenia w innych krajach członkowskich oraz w jaki sposób zwracane będą poniesione koszty opieki medycznej.
Wysokość zasiłku chorobowego za pobyt w sanatorium
29 lip 2009
Pracownik dostarczył nam zwolnienie lekarskie od lekarza rodzinnego na 6 dni. W okresie, na który zwolnienie lekarskie zostało wystawione, pracownik był w sanatorium. Dostarczył nam kartę wypisu, na podstawie której otrzymał zapomogę na rehabilitację. W jakiej wysokości mamy wypłacić zasiłek chorobowy, jeżeli pracownik wykorzystał już w tym roku wynagrodzenie chorobowe? Jak ustalić, czy zasiłek chorobowy wypłacić w wysokości 70% czy 80%?
Jak skutecznie przeciwdziałać alkoholizmowi w gminie
26 maja 2009
Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) wynika, że z każdym rokiem wzrasta liczba uchwał samorządowych dotyczących gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. W 2007 r. 99% gmin podjęło uchwały w sprawie przyjęcia takiego programu na rok bieżący, natomiast w roku 1998 było ich tylko 79,8%.
Czy gminy mogą tworzyć strefy wolne od dymu tytoniowego
20 sty 2009
Organy samorządu terytorialnego zobowiązane są do podejmowania działań zmierzających do ochrony zdrowia przed następstwami palenia tytoniu.
Długi samorządów zablokują przekształcenia szpitali w spółki
16 gru 2008
Sejmowi nie uda się odrzucić prezydenckiego weta do trzech z sześciu ustaw zdrowotnych. Rząd zachęca szpitale do przekształceń w spółki w zamian za ich częściowe oddłużenie. Długi samorządów spowodują, że w spółki nie przekształcą się najbardziej zadłużone szpitale, np. wojewódzkie.
Do października szpitale mogą rozliczać się z NFZ ryczałtem
31 lip 2008
Brak pełnego oprogramowania uniemożliwia szpitalom rozliczenie się z NFZ na podstawie nowych zasad. Błędne zakwalifikowanie pacjenta do odpowiedniej grupy powoduje, że koszt jego leczenia może być zaniżony. System jednorodnych grup pacjentów jest już modyfikowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Podwyżka składki zdrowotnej zamiast reformy KRUS
18 cze 2008
Brak rzeczywistej reformy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego skłonił rządzących do zapowiedzi podwyższenia składki zdrowotnej od początku 2010 roku.
Nie tylko marszałek będzie tworzył szpitale
23 kwi 2008
ZMIANA PRAWA - W tym tygodniu podkomisje sejmowe rozpoczną prace nad ustawami reformującymi system ochrony zdrowia. Posłowie wciąż czekają na zapowiedziane przez rząd poprawki.
Żądanie wypisu ze szpitala nie musi być na piśmie
24 mar 2008
Placówka medyczna nie może ani w swoim statucie, ani w regulaminie dowolnie określić zasad wypisania pacjenta ze szpitala.
Kiedy trzeba zapłacić za pobyt w szpitalu
22 mar 2008
Czy szpital może obciążyć pacjenta kosztami pobytu, gdy pomimo wypisania go z powodu zakończenia hospitalizacji nadal w nim przebywa?
Bezpłatne leczenie tylko dla aktywnych bezrobotnych
18 mar 2008
Zasiłek dla bezrobotnych przez pierwsze trzy miesiące jego pobierania wyniesie 788 zł. Jeśli bezrobotny odrzuci propozycję udziału w szkoleniu, zostanie bezterminowo wykreślony z rejestru urzędu pracy.
Jeszcze cztery lata na dostosowanie się do wymogów sanitarnych i technicznych
25 lut 2008
Wszystkie zakłady opieki zdrowotnej muszą dostosować do 2012 roku swoje pomieszczenia do nowych wymogów sanitarnych i technicznych.
Jak mogą się zmienić rola i zadania samorządu w zarządzaniu i finansowaniu służby zdrowia
15 lut 2008
Przygotowywane propozycje zmian przepisów pozwolić mają na traktowanie zasobów ochrony zdrowia z terenu województwa jako całości. Spojrzenie na nie z poziomu regionalnego, a nie lokalnego, służyć ma racjonalizacji ich wykorzystania.
Kiedy można skorzystać z opieki w domu
11 lut 2008
Moja mama jest przewlekle chora od kilku lat. W związku z tym wymaga opieki pielęgniarskiej w domu. Czy może ją zapewnić pielęgniarka środowiskowa?
O przekształceniu szpitala decyduje samorząd lokalny
16 lis 2007
Przekształcanie publicznych szpitali w spółki prawa handlowego trwa już od co najmniej kilku lat. Obecnie liczbę niepublicznych szpitali samorządowych szacuje się na ponad 50. Dzięki zmianie formy własności placówki pozbyły się zadłużenia, prowadzą restrykcyjną politykę finansową i kontrolują koszty swojego działania.
Nawet jednokrotne złamanie zakazu grozi cofnięciem zezwolenia
10 paź 2007
Konieczny PESEL na recepcie
08 paź 2007
Jestem matką małego dziecka, które bardzo często choruje. Przynajmniej kilka razy w roku muszę kupować antybiotyki, które są objęte częściową odpłatnością. Czy recepty na leki refundowane bez numeru PESEL są ważne?
Telemedycyna obniża koszty opieki zdrowotnej
28 wrz 2007
Rozwiązania telemedyczne znacznie obniżają wydatki na świadczenie usług zdrowotnych oraz poprawiają ich jakość. Wadą tych inwestycji są jedynie koszty, które jednak bardzo szybko się zwracają. Ponadto na przedsięwzięcia telemedyczne można uzyskać dofinansowanie.
Preferencyjne kredyty dla lekarzy, pielęgniarek i położnych
20 sie 2007
Lekarze, lekarze stomatolodzy, pielęgniarki oraz położne mogą otrzymać pomoc ze środków budżetowych w podjęciu prywatnej praktyki medycznej. Wsparcie jest dostępne w postaci preferencyjnych kredytów z możliwością 20-procentowego umorzenia, udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Leczenie poza kolejnością - refundowane
25 lip 2007
Pacjent, który poniósł określone koszty w związku z leczeniem poza kolejnością, może domagać się ich refundacji od Narodowego Funduszu Zdrowia.
Jak zgłosić członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego
25 lip 2007
Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członków swojej rodziny nie wiąże się z koniecznością opłacania wyższej składki na to ubezpieczenie. Składka wynosi zawsze 9 proc. podstawy wymiaru.