REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nauka, Rok szkolny 2020/2021

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Bezpieczeństwo pracy szkół od 1 września 2020 r. - stanowisko OPZZ

Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało o powrocie od 1 września 2020 r. do stacjonarnej nauki w szkołach. Przedstawiamy postulaty Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Koronawirus. Coraz więcej zakażeń, otwarcie szkół niezagrożone

Minister Edukacji Dariusz Piontkowski uspokaja, że pomimo dużej liczby zakażeń koronawirusem w ostatnim czasie szkoły 1 września 2020 r. zostaną otwarte oraz zostanie w nich zapewnione bezpieczeństwo.

Organizacja pracy szkoły w czasie epidemii koronawirusa - rozporządzenia Ministra Edukacji

12 sierpnia 2020 r. Minister Edukacji Narodowej podpisał projekty 5 rozporządzeń, które pozwolą szkołom i placówkom w razie zagrożenia epidemicznego wprowadzić odpowiednie, dostosowane do sytuacji rozwiązania. Publikujemy treść rozporządzeń.

Organizacja pracy szkoły w czasie epidemii koronawirusa - zalecenia dla dyrektorów

Minister Edukacji Narodowej i Główny Inspektor Sanitarny przedstawili zalecenia dla dyrektorów szkół i placówek, które znajdują się w strefie żółtej i czerwonej, a także możliwe modele kształcenia w czasie epidemii, procedury postępowania dyrektora i służb sanitarnych w sytuacji wystąpienia zagrożenia zakażenia koronawirusem w szkole lub placówce.

REKLAMA

Jak wybrać tornister, biurko i fotel dla ucznia?

Zbliża się nowy rok szkolny. W związku z tym rodzice muszą dokonać wielu ważnych zakupów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta podpowiada, co sprawdzić w sklepie, aby zapewnić dziecku wygodę korzystania, zdrowy kręgosłup i bezpieczeństwo.

Powrót do szkół od 1 września 2020 r. - pytania i odpowiedzi

Przedstawiamy najczęściej zadawane pytania w związku z powrotem uczniów do szkół i placówek 1 września 2020 r. oraz odpowiedzi Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jak będzie wyglądała nauka w warunkach epidemii koronawirusa?

Nauka w szkołach od 1 września 2020 r. - projekty rozporządzeń

Nowe rozwiązanie prawne regulujące naukę w szkołach od 1 września 2020 r. zostały skierowane do konsultacji. Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanymi przez MEN w związku z koronawirusem rozwiązaniami.

Szkoła od września 2020 - zmiany związane z żółtymi i czerwonymi strefami

Minister Edukacji Dariusz Piontkowski powiedział, że wprowadzenie czerwonych i żółtych stref w powiatach o zwiększonej liczbie zakażeń koronawirusem wiąże się z modyfikacją działań dotyczących funkcjonowania szkół od 1 września 2020 r.

REKLAMA

Koronawirus. Powrót do szkół od 1 września 2020 r. - wytyczne MEN, MZ i GIS

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło wytyczne dla szkół i placówek przygotowane wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz Ministerstwem Zdrowia. Mają one obowiązywać od września 2020 roku, kiedy planowany jest powrót o stacjonarnej nauki w szkołach. Jak mają wyglądać środki bezpieczeństwa w czasie epidemii koronawirusa?

Koronawirus. Jak może wyglądać nauka w roku szkolnym 2020/2021?

Dyrektorzy szkół na własną rękę przygotowują różne scenariusze na nowy rok szkolny. Wśród pomysłów na ochronę przed koronawirusem pojawia się system dualny, czyli podzielenie dzieci na grupy, które na zmianę przychodzą do szkoły i uczą się zdalnie.

Ferie zimowe w roku szkolnym 2020/2021 - terminarz

Kiedy przypadną ferie zimowe w roku szkolnym 2021/2022? Przedstawiamy terminy dla poszczególnych województw.

2 września 2020 r. pierwszym dniem normalnej nauki w szkołach

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski wypowiedział się, że 2 września 2020 r. powinien być pierwszym dniem normalnej nauki w szkołach. Zapowiedział również propozycje zmian w przepisach, aby "dać możliwość większej regionalizacji działań", a także, aby szkoły w powiatach mogły reagować na stan epidemiczny.

Koronawirus. Wstępne wytyczne sanitarne GIS dla szkół od września 2020 r.

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego poinformował, że nie widzi przeciwwskazań dla otwarcia szkół od września. Zapowiedział również, co znajdzie się we wstępnie przygotowanych już wytycznych epidemiologicznych, mających zapewnić bezpieczeństwo.

Koronawirus. MEN pracuje nad przepisami o bezpieczeństwie w nowym roku szkolnym 2020/2021

Chcemy, aby uczniowie od września wrócili do tradycyjnej nauki w szkołach. Pracujemy nad przepisami, które zagwarantują bezpieczeństwo uczniów po powrocie do szkół - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski

Nauczanie zdalne i stacjonarne, pensje nauczycieli - wywiad z ministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim

Prawdopodobnie to dyrektor będzie miał możliwość przechodzenia na kształcenie zdalne w sytuacji zagrożenia epidemicznego w poszczególnych placówkach. Dziś minister edukacji może zawiesić funkcjonowanie szkół na terenie całego kraju, województwa, gminy lub powiatu, ale jednej szkoły lub klasy już nie. Dlatego stworzymy przepisy, które pozwolą dyrektorowi przejść na zdalne nauczanie, jeśli dojdzie do sytuacji nadzwyczajnej - mówi minister edukacji Dariusz Piontkowski w wywiadzie dla "DGP".

Dotacja celowa na darmowe podręczniki dla szkół 2020/2021

W nowym roku szkolnym uczniowie na dotychczasowych zasadach otrzymają podręczniki i ćwiczenia bezpłatnie. Przestawiamy maksymalnych kwoty dotacji celowej udzielanej na wyposażenie szkół w materiały edukacyjne.

Kierunki polityki oświatowej w roku szkolnym 2020/2021

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło najważniejsze kierunki polityki oświatowej państwa w nowym roku szkolnym. Wśród nich est m.in. wykorzystanie w edukacji metod kształcenia na odległość.

Powrót do szkół we wrześniu 2020 r. a koronawirus - problemy

Dotychczasowe przepisy wprowadzające nauczanie zdalne obowiązywały do 28 czerwca 2020 r. Zostały one przedłużone do 31 sierpnia. Oznacza to, że od 1 września 2020 r, szkoły prawdopodobnie wrócą do stacjonarnej formy zajęć. Potrzebne będą jednak nowe przepisy regulujące pracę szkół w okresie pandemii - np. reżim sanitarny czy też zasady postępowania jeśli chodzi o objęcie szkoły czy ucznia kwarantanną. Może to rodzić wiele problemów.

Postulaty ZNP w sprawie nauki zdalnej w roku szkolnym 2020/2021

Związek Nauczycielstwa Polskiego podkreśla, że nauczyciele chcą od września wrócić do szkół. Domaga się jednak, aby MEN przygotował szkoły i nauczycieli na wypadek gdyby zaistniała konieczność nauki zdalnej.

Wniosek o sfinansowanie sprzętu do nauki zdalnej dla uczniów i nauczycieli

Od 1 kwietnia 2020 r. gminy oraz powiaty mogą wnioskować o sfinansowanie zakupu laptopów, tabletów oraz dostępu do internetu dla uczniów i nauczycieli, którzy nie mają sprzętu umożliwiającego im realizację zdalnych lekcji. Przeznaczono na ten cel 186 milionów złotych.

Koronawirus. Nowe rozwiązania ułatwiające naukę zdalną

MEN wprowadza nowe rozwiązania dotyczące nauki zdalnej. Zobacz najistotniejsze zmiany zawarte w nowelizacji rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Koronawirus. Nauka zdalna - co z uczniami, którzy nie mają komputerów?

Od 25 marca 2020 r. szkoły mają obowiązek kształcenia na odległość. Minister Edukacji deklaruje, że postara się znaleźć dodatkowe środki na zakup komputerów dla uczniów w najtrudniejszej sytuacji materialnej.

Uwagi RPO do rozporządzenia o kształceniu na odległość

Od 25 marca 2020 r. szkoły i przedszkola mają obowiązek prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. W piśmie do ministrów edukacji i cyfryzacji rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar wyraził wątpliwości dotyczące dostępu do sprzętu komputerowego ze stosownym oprogramowaniem oraz do szybkiego internetu. Zaapelował, aby żadne dziecko nie zostało pozbawione możliwości wzięcia udziału w zajęciach.

Koronawirus. Obowiązek realizowania podstawy programowej od 25 marca 2020 r.

Z dniem 25 marca 2020 r. wejdzie w życie rozporządzenie MEN regulujące nauczanie zdalne. Od tego momentu nauczyciele będą zobowiązani realizować odstawę programową. Szkoły mają być zamknięte do 10 kwietnia.

Koronawirus: Nauczanie zdalne a ocenianie uczniów

Zaledwie kilka dni szkoły prowadzą naukę w systemie zdalnym, a już wybuchł konflikt między nauczycielami, uczniami i rodzicami. Ci pierwsi, postępując nie do końca zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej, zarzucają uczniów pracami domowymi. Ci drudzy nie pozostają im dłużni. Jak powinna wyglądać edukacja w czasach koronawirusa?

Koronawirus: Nauczanie zdalne w szkołach

Nie wiadomo jak długo jeszcze potrwa zamknięcie szkół z powodu pandemii koronawirusa. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje szkoły na nauczanie zdalne. W najbliższych dniach wejdzie w życie rozporządzenie, które ureguluje organizację kształcenia wykorzystującego metody tzw. zdalnego nauczania.

Koronawirus: Pasma edukacyjne w TVP – propozycje dla uczniów i nauczycieli

Od poniedziałku, 16 marca br. TVP, TVP ABC oraz TVP Kultura rozpoczynają emisję specjalnych pasm edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Oferta zawiera nie tylko filmy fabularne, dokumentalne, propozycje publicystyczne, ale również produkcje Teatru Telewizji, dostosowane do podstawy programowej. Zachęcamy do uwzględnienia materiałów prezentowanych na kanałach Telewizji Polskiej do zdalnej pracy z uczniami w czasie zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach.

Ferie zimowe 2020: Przerwa w nauce dla 4,6 mln uczniów

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że w czasie ferii zimowych wolne od zajęć będzie miało 4,6 mln uczniów. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach nastąpi między 11 stycznia a 23 lutego 2020 r.

Instytut Europy Środkowej 2019 r.

Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o Instytucie Europy Środkowej podpisana przez Prezydenta w dniu 29 listopada 2018 r. Po co powołany został Instytut? Za co będzie odpowiedzialny?

Zmiany w organizacji uczelni już 1 października 2019 r.

Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce podpisana przez Prezydenta. Już 1 października 2019 r. zmienią się przepisy dotyczące stypendiów oraz regulacje dotyczące kształcenia doktorantów.

Egzamin maturalny 2018

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało informacje dotyczące egzaminu maturalnego 2018. Maturzyści do pierwszego egzaminu przystąpią 4 maja 2018 r.

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego przysługuje raz w roku. Ma on wspomóc rodziców, czy też opiekunów dziecka w trudnym okresie jakim jest wrzesień.

Kontrola obowiązku szkolnego

Jak postępować z księgą ewidencji dzieci w podstawowej szkole publicznej, jeżeli z urzędu gminy otrzymujemy informację tylko o dzieciach zameldowanych w obwodzie? Kto odpowiada za przekazanie danych uczniów, którzy zamieszkali w obwodzie, a nie zameldowali się i do tego wyjechali poza granice kraju?

Reforma szkolnictwa wyższego 2018 r.

Możliwość przejścia na emeryturę do 65 roku życia oraz urlopy rodzicielskie dla doktorantów to tylko niektóre zmiany w szkolnictwie wyższym. Zmiany czekają nie tylko pracowników naukowych, ale również studentów.

Główne założenia doktoratów wdrożeniowych

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyjaśnia jakie są główne założenia doktoratów wdrożeniowych. Doktorant otrzyma dwie pensje.

Czy Konstytucja dla Nauki zwiększy deficyt programistów?

Przedstawiony w dniu 19 września projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, czyli Konstytucji dla Nauki, może doprowadzić do jeszcze większego deficytu programistów. Czy nowe rozwiązania podniosą jakość nauczania? Nie wiadomo.

Lista lektur dla szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2017/2018 i 2019/2020

Zmiany listy lektur są nieuniknione – zgodnym chórem mówią szkolni nauczyciele. Każda zmiana w kanonie jest szeroko komentowana. Wykreślenie lub wprowadzenie na listę nowych pozycji wzbudza gorące dyskusje, by przypomnieć, najgłośniejsze bodaj próby, ministra Romana Giertycha, który w 2007 roku usunął ze szkolnej edukacji Gombrowicza i Kafkę. Czy i tym razem czekają uczniów czytelnicze rewolucje?

Podstawa programowa do historii w roku szkolnym 2017/2018

Nowy rok szkolny to zmiany w programach nauczania wszystkich przedmiotów, związane z koniecznością dostosowania treści zajęć do nowego systemu szkół. O czym dowiedzą się na lekcjach historii uczniowie ośmioletnich szkół podstawowych?

Co się zmieni w roku szkolnym 2017/2018?

Likwidacja gimnazjów, zwolnienie z opłat rodziców oraz opiekunów dzieci 6 letnich oraz zapewnienie miejsc dzieciom 3 letnim w przedszkolach to tylko niektóre zmiany w edukacji. Co jeszcze się zmieni? Jaki będzie ten rok szkolny?

Sieć Badawcza już w marcu 2018 r.

Już w marcu 2018 r. kilkadziesiąt instytutów badawczych zostanie połączonych w Sieć Badawczą. Sieć Badawcza ma prowadzić prace w priorytetowych dla Polski dziedzinach.

Indywidualne nauczanie dzieci w roku szkolnym 2017/2018 r.

1 września 2017 roku wejdzie w życie nowe rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej dotyczące indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży. Co zmieni się w sytuacji dzieci, które ze względu na stan zdrowia nie mogą brać udziału w zajęciach prowadzonych w szkołach lub przedszkolach? Czy przepisy rozporządzenia zamkną przed takimi dziećmi drzwi placówek opiekuńczych i oświatowych?

Czy polskie szkoły są przygotowane do nauki programowania?

Analizując trendy na rynku pracy i rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu IT, wielu z entuzjazmem przyjęło nowe rozporządzenie MEN, zakładające naukę elementów programowania już od I klasy szkoły podstawowej oraz zwiększenie liczby godzin informatyki od klasy IV. Nasuwa się jednak pytanie, czy polskie szkoły są w stanie sprostać temu wyzwaniu?

Rusza budowa Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej

Dzięki Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej wszystkie szkoły w Polsce będą miały dostęp do szybkiego internetu.

Na jaki czas udzielane będzie zezwolenie na indywidualny program lub tok nauki?

Z projektem rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i trybu udzielania zezwoleń na indywidualny program lub tok nauki oraz organizacji indywidualnego programu lub toku nauki można się zapoznać na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Zmieniony został zapis o czasie na jaki udzielane będzie zezwolenie na indywidualny program lub tok nauki.

Zmiany w zasadach finansowania nauki

Projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach finansowania nauki został przyjęty przez Radę Ministrów.

Doktorat wdrożeniowy już w marcu 2017 r.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało projekt nowelizacji ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym. W projekcie przewidziany został m.in. doktorat wdrożeniowy. Pierwsi doktoranci wdrożeniowi przystąpią do programu już w październiku 2017 r.

Podstawa programowa podpisana

Mimo licznych uwag m.in. środowisk naukowych nowa podstawa programowa została podpisana. Podstawie programowej zarzucano chociażby brak właściwej korelacji międzyprzedmiotowej, obszerność, brak spójności oraz liczne błędy. Podnosi się także, że jest ona zbyt przestarzała jak na dzisiejsze czasy.

Nowa podstawa programowa za obszerna

Opublikowane zostały pierwsze opinie dotyczące projektu rozporządzenia ministra edukacji w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego. Okazuje się, że proponowana przez MEN podstawa programowa jest zbyt obszerna treściowo. Brak także korelacji we wszystkich grupach przedmiotu.

Zmiany w ustawie o instytutach badawczych

Wzmocnienie nadzoru nad instytutami badawczymi, zmiany w zasadach powoływania i odwoływania dyrektorów oraz zniesienie wymogu znajomości języka obcego przez dyrektora instytutu to tylko niektóre zmiany w ustawie o instytutach badawczych.

Raport z cyfryzacji szkół 2016/2017

Od 1 września 2017 r. w ramach cyfryzacji szkół zaplanowano naukę programowania, budowę infrastruktury internetowej oraz szkolenia dla nauczycieli.

REKLAMA