REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Reforma oświaty, Sport

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Egzamin gimnazjalny 2017/2018–2019/2020

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego na lata szkolne 2017/2018–2019/2020 do trzyletniego liceum ogólnokształcącego, czteroletniego technikum oraz branżowej szkoły I stopnia, dla kandydatów będących absolwentami dotychczasowego gimnazjum.

Oddziały mistrzostwa sportowego w szkołach już od 1 września 2017 r.

W szkołach ogólnodostępnych będą mogły powstać oddziały mistrzostwa sportowego już od 1 września 2017 r. Tak wynika z z projektu rozporządzenia o działaniu szkół sportowych i szkół mistrzostwa sportowego.

Czego będą się uczyć dzieci w 8 - letniej szkole podstawowej?

Lekcje z języka obcego już od I klasy szkoły podstawowej. Geografia oraz biologia zostaną wprowadzone dopiero w V klasie. Chemii oraz fizyki dzieci będą uczyły się dwa razy w tygodniu w VII i VIII klasie.

Dotacje na podręczniki w roku szkolnym 2017/2018

Przygotowany został projekt rozporządzenia w sprawie udzielania dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe. MEN opracował także nowy wzór formularzy na 2017 rok.

REKLAMA

Sport nie dla samorządów

Samorządy utraciły kolejne kompetencje. Pozyskiwanie środków na infrastrukturę sportową będzie należeć wyłącznie do Ministra.

Polska szkoła 2017 - 2022

Prawo oświatowe i przepisy je wprowadzające weszły w życie. W roku szkolnym 2017/2018 Polska wraca do 8 - letniej szkoły podstawowej, 4 - letniego liceum oraz 5 letniego technikum.

Opłaty za przedszkole 2017

Rodzice 6-latków realizujących w przedszkolu obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego zapłacą wyłącznie za wyżywienie dziecka.

Reforma szkolnictwa od 2017 r.

Ustawa o systemie oświaty zakłada przywrócenie ośmioklasowej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum. Likwidacja gimnazjów ma rozpocząć się już w 2017 roku. Zmienić ma się także Karta nauczyciela. Dużo zmian dotyczyć będzie także sześciolatków.

REKLAMA

Obowiązek szkolny i obowiązek nauki po reformie

Toczące się aktualnie prace legislacyjne obejmujące ustawę o systemie oświaty dotyczą w głównej mierze ustroju szkolnego a konkretnie obowiązku szkolnego, który od 1 września 2019 roku polegać ma na uczęszczaniu do szkoły podstawowej – publicznej albo niepublicznej.

Pozyskaj środki na rozwój sportu w twojej gminie

Sportbonus to program Fundacji Kibica, który zapewnia środki na rozwój działalności sportowej, ze szczególnym uwzględnieniem społeczności lokalnej. Do programu tego przystąpiła Wisła Kraków jak również najbardziej rozpoznawalna organizacja na świecie jaką jest UNICEF, która dzięki programowi Sportbonus będzie pozyskiwała środki na prowadzone swoje akcje dla dzieci i młodzieży. Jej ambasadorem jest m.in. Robert Lewandowski, Artur Żmijewski czy też drużyna Skry Bełchatów.

Ośmioletnie szkoły podstawowe rewolucją dla samorządów

Powrót do systemu ośmioletnich szkół podstawowych dla samorządów oznacza konieczność wprowadzenia zmian w sposobie zarządzania nimi. Na wprowadzenie zmian jednostki mają rok.

Zmiana podstawy programowej dla "zerówek"

Podstawa programowa do wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego ma formę rozporządzenia, które określa co dziecko powinno umieć na zakończenie każdego etapu edukacji. Zmiana podstawy programowej wynika z reformy oświatowej, która zniosła obowiązek szkolny sześciolatków.

Czy reforma oświatowa wpłynie na zatrudnienie nauczycieli?

"To nieprawda, że w związku ze zniesieniem obowiązku szkolnego dla sześciolatków wielu nauczycieli straci pracę" - podkreśla minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Minister wskazała na rolę samorządów w organizacji pracy nauczycieli.

Związkowcy: likwidacja gimnazjów bez zwolnień pracowników

Oświatowa "S" podziela niepokój nauczycieli w sprawie likwidacji gimnazjów. "Krajowa Sekcja nie wyrazi zgody na działania, w wyniku których nastąpiłaby utrata pracy przez nauczycieli, pracowników administracji i obsługi szkół i placówek oświatowych" - czytamy w stanowisku oświatowej "Solidarności".

Dotacja celowa dla klubu sportowego - konieczne uchwały

Przyznanie dotacji dla klubu sportowego wymaga ustalenia celu publicznego z zakresu sportu w uchwale określającej warunki i tryb finansowania takiego zadania własnego. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Dotacja dla klubu sportowego

Klub sportowy może otrzymać dotację z jednostki samorządu terytorialnego, na terenie której funkcjonuje. Dotacja ta musi być jednak przeznaczona na realizację celu publicznego.

Samorządy wspierają sport osób niepełnosprawnych

Osobom niepełnosprawnym nie jest łatwo uprawiać sport. Wprawdzie mają do tego takie samo prawo, jak reszta społeczeństwa, lecz w praktyce napotykają wiele przeszkód i niedogodności. Sport osób niepełnosprawnych jest niedofinansowany, brakuje sponsorów, a często także zrozumienia ich potrzeb.

Rowery miejskie coraz popularniejsze

Zdaniem ekspertów moda na rowery, nie tylko miejskie, wpisuje się w nowoczesny styl życia. Zwolennicy ekologii coraz chętniej zamieniają zanieczyszczające środowisko samochody na jednoślady.

Wójt Gminy Uścimów zaprasza na XXIV Bieg Jezior

Gmina Uścimów jest organizatorem tego niezwykłego przedsięwzięcia promującego piękno i wielokulturowość Naszej Małej Ojczyzny – Pojezierza Łęczyńskiego w Województwie Lubelskim.

Został tylko tydzień!

25 drużyn, 300 osób, 105 meczy i dwa dni pełne emocji – tak właśnie zapowiadają się 7. Otwarte Mistrzostwa Mazowsza Samorządów w Piłce Nożnej MazoviaCup 2014.

Zimowe igrzyska olimpijskie Kraków 2022 - referendum

Zimowe igrzyska olimpijskie w Krakowie w 2020 roku? Najbliższe referendum pokaże, czy mieszkańcy Krakowa chcą u siebie tego wydarzenia.

Rowery miejskie w Białymstoku, Lublinie i Konstancinie

Coraz więcej samorządów chce mieć własny system. Do końca maja Nextbike uruchomi kolejny w Białymstoku. Będzie się on składał z 30 stacji i 300 rowerów. Latem zacznie działać liczący 40 stacji i 400 rowerów system w Lublinie, gdzie rowery będą wyposażone w audiobooki. Najmniejszym tegorocznym projektem jest Konstanciński Rower Miejski – to tylko 5 stacji i 55 rowerów (Konstancin liczy niespełna 18 tys. mieszkańców). Trwają także przetargi w Łodzi i Bydgoszczy, w których Nextbike liczy na zwycięstwo.

Niegospodarność ministerstwa sportu w raporcie NIK

Minister Sportu i Turystyki wydała publiczne pieniądze na koncert Madonny niegospodarnie i niezgodnie z ich przeznaczeniem.

Nadal są gminy bez obiektów sportowych

Zaniepokojenie zmniejszaniem się wysokości wpływów z Totalizatora na Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej wyrazili posłowie sejmowej komisji sportu. Podkreślili też, że jest jeszcze sporo gmin, które nie mają żadnych obiektów sportowych.

Na Podkarpaciu powstanie w tym roku 36 orlików

Kolejnych 36 obiektów sportowych powstanie w tym roku w ramach rządowego programu "Moje Boisko - Orlik 2012" w województwie podkarpackim. Dotychczas w regionie wybudowano ponad 120 orlików.

Zmiany w programie "Moje Boisko - Orlik 2012"

Obowiązująca w 2010 r. III edycja programu „Moje Boisko – Orlik 2012”, pilotowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, przynosi koryguje sposób finansowania oraz daje możliwość ubiegania się o dofinansowanie zatrudnienia związanego z obiektem animatora sportu.

Organizacja i przeprowadzanie imprez masowych - nowe regulacje

Organem wydającym zezwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce przeprowadzenia takiej imprezy.

Mniej wybryków chuligańskich na stadionach

Zaostrzono kary dla pseudokibiców. Grzywny, a nawet kary pozbawienia wolności za ekscesy chuligańskie podczas imprez masowych mają ograniczyć agresywne zachowania.

REKLAMA