Program dożywiania w 2014 roku
11 gru 2013
Rząd zdecydował przedłużyć okres działania programu dożywiania na lata 2014-2020. W latach 2014-2020 na finansowanie programu budżet państwa przeznaczy 3.850.000 tys. zł (w 2014 r. – 550 mln zł), natomiast samorządy - 1.575.000 tys. zł.
Automatyczne zwalnianie chorych policjantów niezgodne z Konstytucją
11 gru 2013
Automatyczne zwalnianie policjantów chorych na AIDS czy przewlekłe zapalenie wątroby jest niezgodne z ustawą zasadniczą. To orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który badał kilka uregulowań z załącznika do rozporządzenia ministra MSW.
Dochody jednostek samorządu terytorialnego w Senacie
11 gru 2013
Ustawa określa m.in. dla których samorządów będzie przeznaczona rezerwa subwencji ogólnej, datę podziału środków rezerwy subwencji ogólnej, podstawę do wyliczenia rezerwy oraz podmioty odpowiedzialne za podział.
Wyższe opłaty paliwowe
04 gru 2013
W ustawie o podatku akcyzowym zaproponowano czasowe - w latach 2015-2019 - obniżenie stawek podatku akcyzowego od paliw silnikowych o 25,00 zł/1000 litrów. Jednocześnie w ustawie o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym podwyższono wysokość stawek opłaty paliwowej dla poszczególnych paliw o te same wartości.
Projekt ustawy o OFE w Sejmie
04 gru 2013
OFE przestaną być obowiązkowe. Każdy sam zdecyduje, czy nadal chce przekazywać składki emerytalne do OFE, czy tylko do ZUS. Na podjęcie decyzji będą 4 miesiące.
Ważą się losy janosikowego
04 gru 2013
Nowelizacja ustawy o janosikowym zakłada, że województwo Mazowieckie wpłaci do budżetu 400-a milionów złotych, a resztę - 240 milionów - spłaci w ratach w latach 2015 - 2017.
Podatek CIT - zmiany od 1 stycznia 2014 r.
27 lis 2013
Wchodzące w życie 1 stycznia 2014 r. zmiany w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) dotyczą trzech podstawowych kwestii, tj.: zasad opodatkowania transakcji sekurytyzacyjnych, zwolnienia z opodatkowania przychodów Krajowego Funduszu Kapitałowego oraz objęcia podatkiem dochodowym od osób prawnych spółek kapitałowo-akcyjnych.
Ulgowe przejazdy dla nauczycieli przedszkolnych
27 lis 2013
Podpisana przez Prezydenta ustawa wprowadza uprawnienie do korzystania z ulgowych przejazdów również dla nauczycieli przedszkolnych. Dotychczasowe przepisy nie przewidywały takiej ulgi.
Zmiany w prawie farmaceutycznym
26 lis 2013
25 listopada 2013 r. weszły w życie zmiany w prawie farmaceutycznym. Zmiany mają umożliwić szybki przepływ informacji o niebezpieczeństwach wynikających ze stosowania leków.
Wychowawcy kolonijni z zaświadczeniem o niekaralności
22 lis 2013
Kandydat na wychowawcę lub kierownika wypoczynku dzieci i młodzieży będzie obowiązany przedstawić organizatorowi wypoczynku informację z KRK. To założenia nowych przepisów, które zostały przyjęte przez rząd.
Rząd o zmianach w OFE
19 lis 2013
Na 10 lat przed emeryturą środki ubezpieczonego mają być przenoszone stopniowo z OFE do ZUS-u. Wcześniej Polacy wybiorą, gdzie chcą lokować swoje składki.
Karty parkingowe - zmiana rzepisów w 2014 r.
18 lis 2013
Prezydent podpisał nowelizację ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy, które wejdą w życie w 2014 r. zmieniają zasady korzystania z kart parkingowych, przysługujących osobom niepełnosprawnym oraz placówkom zajmującym się opieką, rehabilitacją lub edukacją tych osób.
NIK: kontrakty socjalne nieskuteczne
15 lis 2013
Pomoc społeczna, realizowana poprzez kontrakty socjalne - jest coraz mniej skuteczna, choć kosztowna - wynika z raportu NIK. Prezes Najwyższej Izby Kontroli przedstawił w Łodzi raport dotyczący kontraktów socjalnych.
Nowelizacja ustawy o systemie oświaty weszła w życie
14 lis 2013
Od 1 września 2014 r. do I klasy obowiązkowo pójdą dzieci, które urodziły się do końca czerwca 2008 r. Pozostałe dzieci z tego rocznika zostaną objęte obowiązkiem szkolnym w 2015 r.
Zmienią się zasady rekrutacji do przedszkoli
13 lis 2013
Rada Ministrów przyjęła projekt tzw. ustawy rekrutacyjnej. Realizuje ona wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący zasad rekrutacji m.in. do przedszkoli.
Unijny budżet na 2014 rok - jest porozumienie
12 lis 2013
W ramach usuwania przeszkód z roku 2013 uzgodniono dodatkowe 400 milionów euro na pomoc dla krajów, które ucierpiały w wyniku katastrof naturalnych. Teraz unijny budżet musi zostać oficjalnie przyjęty przez Radę i Parlament Europejski.
Komisja Europejska o interwencjach rządu na rynku energii
06 lis 2013
Interwencje rządu tak, ale do czasu i tylko wtedy są konieczne.. Komisja Europejska przedstawiła propozycje dotyczące pomocy publicznej na rynku energii elektrycznej. Dokument powstał w oparciu o najlepsze rozwiązania stosowane w krajach członkowskich.
Nowy plan inwestycji kolejowych
06 lis 2013
Dodatkowe pieniądze i więcej inwestycji. Rząd chce zmienić obowiązujący program inwestycji kolejowych. Obejmuje on ponad 100 projektów, których celem jest unowocześnienie sieci transportowej.
Rząd pracuje nad zmianami w systemie aktywizacji bezrobotnych
06 lis 2013
Urzędy pracy będą współpracować z prywatnymi agencjami zatrudnienia. Ma być to ważny element nowego systemu aktywizacji zawodowej bezrobotnych. Resort pracy liczy, że z około 20 tys. długotrwale bezrobotnych, do których będzie skierowana taka pomoc, połowa znajdzie pracę. Dziś rząd ma zająć się projektem nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Ciąg dalszy problemów z budową odcinków A i C autostrady A2
06 lis 2013
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że postępowanie w sprawie domniemanego naruszenia przepisów unijnych w dziedzinie zamówień publicznych zakończyło się dla niej pomyślnie.
Najlepsza Inwestycja Oświetleniowa 2013 roku, Najlepiej Oświetlona Gmina i Miasto 2013 roku
05 lis 2013
Już po raz kolejny Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego jako organizacja niezależna i niekomercyjna, działająca na rzecz dobrego, efektywnego oświetlenia zaprasza do udziału w Konkursie na Najlepszą Inwestycję Oświetleniową 2013 roku oraz Najlepiej Oświetloną Gminę i Miasto 2013 roku.
Ulgi na przejazdy także dla nauczycieli przedszkolnych
30 paź 2013
Parlament zakończył prace nad nowelizacją ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego i Karty Nauczyciela.Zyskają nauczyciele przedszkolni, nieco stracą pozostali.
RPO wskazuje na brak polskich przepisów dotyczących leczenia za granicą
30 paź 2013
Rzecznik Praw Obywatelskich czeka na pierwsze skargi w sprawie unijnej dyrektywy o leczeniu za granicą. 25 października w Unii Europejskiej weszły w życie przepisy, która ułatwiają pacjentom leczenie poza swoim krajem, ale brakuje krajowych norm regulujących wprowadzanie dyrektywy.
Konferencja „Samorządy lokalne a Unia Europejska - w przeddzień 10-lecia akcesji” w Warszawie
24 paź 2013
Celem projektu i jednym z założeń konferencji jest prezentacja bilansu członkostwa Polski w Unii Europejskiej z perspektywy samorządów lokalnych, a także stworzenie płaszczyzny do wspólnej dyskusji środowiska samorządowego, rządowego i ekspertów.
Niższe opłaty za wywóz śmieci w Radomiu
23 paź 2013
W Radomiu o 20 procent mniej za wywóz śmieci zapłacą lokatorzy budynków wielorodzinnych. Nowe stawki mają obowiązywać od lutego.
Zmiana Konstytucji w Sejmie
23 paź 2013
Prawo obywateli do występowania z inicjatywą zmian w ustawie zasadniczej to jedna propozycji Prawa i Sprawiedliwości.
Ustawa PZP: Co „poeta” miał na myśli?
22 paź 2013
APEXnet i Infor.pl zapraszają do udziału w XI Zjeździe Specjalistów i Ekspertów ds. Zamówień Publicznych. Na spotkaniu zostaną omówione najbardziej newralgiczne zapisy ustawy Prawo zamówień publicznych. W gronie ekspertów przedyskutujemy, co „poeta” miał na myśli, pisząc ustawę.
Konkurs Wiedzy Prawniczej „Lex Empiricus”
22 paź 2013
Kancelaria Ślązak, Zapiór i Wspólnicy oraz Stowarzyszenie ELSA działające przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach zapraszają studentów i absolwentów wydziałów prawa i administracji (Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Opolskiego i Uniwersytetu Łódzkiego) do wzięcia udziału już w drugiej edycji Konkursu Wiedzy Prawniczej „Lex Empiricus”.
Referendum edukacyjne w Sejmie
22 paź 2013
W referendum obywatele mieliby odpowiedzieć i. in. czy są za obowiązkiem szkolnym dla sześciolatków i obowiązkiem przedszkolnym dla pięciolatków.
Sustainable Innovation Forum podczas szczytu klimatycznego ONZ
17 paź 2013
LONDYN, WARSZAWA – Liderzy biznesu, przedstawiciele rządów, samorządów regionalnych i trzeciego sektora spotkają się 20 listopada w Warszawie na czwartej konferencji Sustainable Innovation Forum podczas szczytu klimatycznego ONZ, poinformowała w czwartek londyńska organizacja Climate Action działająca we współpracy z Programem Środowiskowym ONZ.
Świadczenia pielęgnacyjne - będą zmiany
16 paź 2013
Zmiany w świadczeniach pielęgnacyjnych zapowiada minister Władysław Kosiniak-Kamysz. Ministerstwo pracy przygotowuje projekt ustawy o zasiłkach dla osób opiekujących się dorosłymi niepełnosprawnymi.
Obowiązek szkolny sześciolatów - Prezydent podpisał ustawę
14 paź 2013
Stopniowe wprowadzanie obowiązku szkolnego dla sześciolatków przewiduje nowelizacja ustawy o systemie oświaty, którą 14 października podpisał Prezydent.
Referendum w Warszawie nieważne
14 paź 2013
Komisja wyborcza podała wyniki referendum w Warszawie.
Zmiany w ustawie "śmieciowej"
14 paź 2013
Ustawa "śmieciowa" będzie doprecyzowana. Chodzi m. in. o określenie "właściciel nieruchomości".
Nowelizacja Prawa zamówień publicznych w Sejmie
11 paź 2013
Posłowie zajmą się w drugim czytaniu rządowym projektem nowelizacji ustawy – Prawo zamówień publicznych. Projekt ma zwiększyć bezpieczeństwo prawidłowej realizacji zamówień publicznych poprzez m.in. wprowadzenie mechanizmów nadzoru nad ich wykonaniem.
Zmiana w zakresie urlopu wychowawczego
11 paź 2013
Zmiana kodeksu pracy weszła w życie 1 października 2013 roku. Nowelizacja dotyczy regulacji urlopu wychowawczego.
Ustawa budżetowa na 2014 rok w Sejmie
09 paź 2013
W Sejmie trwa pierwsze czytanie ustawy budżetowej na 2014 rok. Zdaniem ministra finansów, przyszłoroczny budżet będzie częścią wielkiej przebudowy finansów publicznych.
Referendum w Warszawie - decyzja należy do obywateli
09 paź 2013
W najbliższą niedzielę odbywa się referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że każdy ma wybór czy uczestniczyć w głosowaniu.
Rośnie liczba placówek sprawujących opiekę nad dziećmi do lat trzech
02 paź 2013
Liczba miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi w latach 2010-2012 zwiększyła się o 7,5 tys. do blisko 40 tys. W porównaniu do 2010 r. odnotowano wzrost o około 23%. Wzrosła również liczba żłobków. W porównaniu do 2010 r. ich liczba zwiększyła się o 55%.
Mieszkanie dla Młodych - Sejm przyjął program
30 wrz 2013
Sejm przyjął program "Mieszkanie dla Młodych". Zgodnie z założeniami ma on wejść w życie w styczniu 2014 roku.
Radomski samorząd nie chce handlu w niedzielę
30 wrz 2013
Radomscy handlowcy chcą, aby sklepy w niedzielę były czynne od północy do południa. Projekt ustawy, zakazującej niedzielnego handlu, popiera kilkudziesięciu posłów. "Za" są też związki zawodowe.
Konferencja dla pedagogów i pracowników OPS pod patronatem Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej
25 wrz 2013
Redakcja miesięcznika „Głos Pedagogiczny” zaprasza do udziału w VIII Ogólnopolskim Kongresie dla Pedagogów Szkolnych i Pracowników OPS, który odbędzie się 25 października w Warszawie. Patronat honorowy nad Kongresem objęła Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska.
Zmiany referendach - będzie trudniej zmienić władze samorządowe
25 wrz 2013
Prezydencki projekt ustawy o referendach zakłada, iż wymagana będzie co najmniej taka liczba mieszkańców, jaka uczestniczyła w wyborach. Propozycjami zajmie się teraz Sejm.
Podstawowa opieka zdrowotna w 2014 roku
25 wrz 2013
NFZ przedstawił propozycje zmian w podstawowej opiece zdrowotnej na 2014 rok i na lata następne. Opinie do projektu można zgłaszać do 11 października 2013 roku.
Dopłaty rolne w 2014 r. - nie będzie opóźnień
25 wrz 2013
Nie będzie opóźnień w wypłatach dla rolników od 2014 roku. Porozumienie w sprawie reformy unijnego rolnictwa uwzględnia polski postulat zwiększenia puli pieniędzy na dopłaty rolne.
35. Międzynarodowa Konferencja Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności
25 wrz 2013
Powierzenie organizacji tego wydarzenia to dla GIODO wielkie wyróżnienie, zbiegające się z 15. rocznicą uchwalenia polskiej ustawy o ochronie danych osobowych. Hasło przewodnie 35. Międzynarodowej Konferencji Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności Prywatność: przewodnik po zagmatwanym świecie to reakcja na problemy współczesnego, rzeczywiście zagmatwanego świata.
„Praktyczny wymiar nauki”, czyli Mazowsze wspiera innowacje
23 wrz 2013
Przemyślane inwestycje są jednym z najważniejszych czynników, który ma wpływ na rozwój i zwiększenie efektywności przedsiębiorstwa. W co warto inwestować? Opłacalnym obszarem są z pewnością innowacje. Tych jednak w polskim biznesie ciągle mało. Samorząd Województwa Mazowieckiego w dniach 15-16 października 2013 roku organizuje w Lord Hotel w Warszawie międzynarodową konferencję – spotkania ze znanymi naukowcami – „Praktyczny wymiar nauki”.
Modernizacja sił zbrojnych w rządzie
18 wrz 2013
Rząd przyjął program modernizacji sił zbrojnych. Program dofinansowania będzie realizowany z budżetu państwa.
Mieszkanie dla Młodych 2014 - pomoc deweloperom?
18 wrz 2013
Program Mieszkanie dla Młodych ma ruszyć w 2014 r. Ryszard Kowalski, prezes Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa mówi, iż rząd chce pomóc deweloperom a nie młodym bez mieszkań.
Ordynacja podatkowa - zmiany wchodzą w życie jeszcze w 2013 r.
18 wrz 2013
Prezydent podpisał ustawę z dnia 30 sierpnia 2013 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa, ustawy – Kodeks karny skarbowy oraz ustawy – Prawo celne.