REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zamawiający i wykonawca nie mogą dowolnie modyfikować wiążącego ich kontraktu

Zmiany treści umów w sprawie zamówienia publicznego są, co do zasady, zakazane. Jednocześnie Prawo zamówień publicznych wskazuje okoliczności, których wystąpienie pozwala na modyfikację takich kontraktów. Zmiany w umowach wprowadzone niezgodnie z przepisami są nieważne. Ponadto zamawiający, wprowadzając zmiany do umów w sprawie zamówień publicznych, naraża się na odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Statut związku międzygminnego

Podstawą funkcjonowania i uzyskania osobowości prawnej przez związek międzygminny jest jego statut. Ustawodawca przewidział szereg obowiązkowych elementów statutu. Wymagane zapisy nie tylko powinny znaleźć się w statucie. Przede wszystkim ich treść musi zostać uregulowana w sposób zgodny z ustawami.

Z samorządu do służby cywilnej

Od stycznia 2018 r. pracownicy, którzy zajmowali się koordynacją świadczeń rodzinnych i wychowawczych, przeszli do urzędów wojewódzkich.

Zmiany w spółdzielniach socjalnych już od 31 marca 2018 r.

Ustawa o spółdzielniach socjalnych wejdzie w życie w dniu 31 marca 2018 roku. Spółdzielnie socjalne w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy muszą dostosować swoje statuty do jej wymogów.

REKLAMA

Dekomunizacja nazw ulic zawierających datę nie zawsze konieczna

Zdaniem WSA w Olsztynie, nie każda ulica mająca w nazwie datę oznaczoną dniem i miesiącem, mogącą mieć pochodzenie „komunistyczne”, podlega dekomunizacji.

Ustawa o działalności kulturalnej podpisana przez Prezydenta

Ustawa o działalności kulturalnej podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę wprowadza przepis stanowiący, że minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego może udzielać pomocy publicznej na działalność kulturalną jako podmiot udzielający pomocy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej w związku z realizacją umowy zawartej między Unią Europejską a państwem lub państwami członkowskimi Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA)

Gdzie najchętniej wyjeżdżamy na wakacje?

Polacy najchętniej wyjeżdżają do Grecji. Od czerwca do września 2017 roku urlop spędziło tam aż 39 proc. Polaków.

DOŚ państwową jednostką budżetową

Dyrekcja Ochrony Środowiska ma być państwową jednostką budżetową, kierowaną przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

REKLAMA

RODO 2018 - sektor IT

Nie ulega wątpliwości, iż rok 2018 zapisze się w naszej pamięci jako rewolucyjny w odniesieniu do systemu ochrony danych osobowych. Już za niecałe pięć miesięcy zrewolucjonizuje się on w Polsce, i we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Zmiany odczują wszystkie branże, a w szczególności sektor IT, który przez swoje obszerne systemy i ciągłą styczność z Internetem będzie musiał odpowiednio się na nie przygotować.

Zniżki podczas ferii 2018 - Karta Dużej Rodziny

W roku 2018 podczas dużej rodzinie przysługuje m.in. darmowe wejście do Parku Narodowego, zniżka na obóz oraz kurs językowy. Z Kartą Dużej Rodziny tańsza będzie pizza oraz paliwo.

Oświadczenia majątkowe w JST w świetle projektu ustawy o jawności życia publicznego

W projekcie ustawy o jawności życia publicznego, nad którym obecnie trwają prace, zawartych jest szereg zmian w zakresie składania oświadczeń majątkowych w jednostkach samorządu terytorialnego.

Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie już 10 stycznia 2018 r.

10 stycznia 2018 r. uczniowie i absolwenci zasadniczych szkół zawodowych i techników, którzy rozpoczęli naukę po 1 września 2012 r., absolwenci kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz osoby zdające egzamin eksternistyczny zawodowy przystąpią do kolejnej sesji egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.

CEP utrudnia pracę urzednika

CEP, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów jest częścią CEPiK 2.0. Okazuje się, że nowy system spowalnia pracę urzędnika. A co za tym idzie wydłuża się znacznie czas obsługi petentów. Czas obsługi petenta wydłuża się o 30 minut.

Koszt ogrzewania w gospodarstwach domowych

Jaki jest koszt ogrzewania w gospodarstwach domowych? Z jakich form ogrzewania korzystamy najczęściej?

Co z nowymi zasadami segregacji śmieci?

Elektroniczna ewidencja odbieranych śmieci będzie możliwa dopiero w 2020 r., zaś pięciopojemnikowy system zbiórki można przesunąć aż do 2021 r.

Rewolucja w regionalnych dyrekcjach ochrony środowiska

Projekt nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska może prowadzić do upolitycznienia oraz centralizacji regionalnych dyrekcji ochrony środowiska.

Bezrobocie w grudniu 6,6%

6,6% - tyle w grudniu 2017 r. wyniosła stopa bezrobocia. To o 1,6 pkt. proc. mniej niż przed rokiem. W porównaniu z poprzednim miesiącem stopa bezrobocia wzrosła o 0,1 pkt. proc.

Usługi płatnicze w internecie do końca stycznia 2018 r.

Dostosowanie polskiego prawa do unijnej dyrektywy PSD2, regulującej - to przedmiot nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, którą we wtorek ma się zająć rząd. Unijna dyrektywa PSD2 powinna być implementowana do polskiego prawa do stycznia 2018 roku. Reguluje ona kwestie usług płatniczych w internecie i wprowadza obowiązek zabezpieczeń tych płatności.

Opłata za torby foliowe w pytaniach i odpowiedziach

Ministerstwo Środowiska opublikowało najczęściej zadawane pytania dotyczące opłaty recyklingowej za torby foliowe.

Nowe prawo wodne nastręcza trudności

Zdaniem ekspertów Konfederacji Lewiatan nowe prawo wodne jest skomplikowane i już na początku obowiązywania nastręcza trudności.

Ustawy dotyczące badań jakości powietrza podpisane przez Prezydenta

Badania jakości powietrza mają być jednolite dla całego kraju i bardziej miarodajne. Nowelizacja ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz ustawy Prawo ochrony środowiska podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę.

Służebność przesyłu na drodze publicznej

Droga publiczna nie może zostać oddana przedsiębiorcy przesyłowemu do korzystania przez ustanowienie na niej służebności przesyłu.

Ustawa dekomunizacyjna uchwalona

Czas na usunięcie pomników upamiętniających komunizm czy inny ustrój totalitarny tylko do 31 marca 2018 roku.

Zniesienie górnego limitu składek na ZUS w TK

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelę dot. zniesienia górnego limitu składek na ZUS

Kontrola autokaru - ferie zimowe 2018

Bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze. Zbliżają się ferie zimowe, w związku z tym warto pamiętać o kontroli autokaru. Od 15 do 28 stycznia 2018 r. na ferie wyjadą dzieci i młodzież z województwa mazowieckiego, dolnośląskiego, opolskiego oraz zachodniopomorskiego.

Ewidencja księgowa kwoty zasądzonej od więźnia tytułem naprawienia szkody

STAN FAKTYCZNY: Samorządowa jednostka budżetowa otrzymała w 2015 r. odpis prawomocnego wyroku sądu zobowiązującego oskarżonego do zapłaty na rzecz tej jednostki kwoty 1000 zł tytułem naprawienia szkody oraz informującego, iż oskarżony otrzymał karę 3 lat pozbawienia wolności. W roku bieżącym do jednostki wpłynęło z sądu pismo informujące, iż oskarżony zobowiązał się do dokonywania wpłat ratalnych. Jednostka nie księgowała operacji związanych z tą sytuacją ani w roku 2015, ani później. Jak prawidłowo postąpić i jakich księgowań powinna dokonać jednostka w przypadku zasądzenia przez sąd na jej rzecz zapłaty od więźnia tytułem naprawienia szkody?

Dodatek za wieloletnią pracę

Czy dodatek za wieloletnią pracę należy się pracownikowi z dwóch państwowych jednostek budżetowych jednocześnie?

Zwrot kosztów wynagrodzenia pracownika pomagającego osobie niepełnosprawnej

Problem: Jednostka zatrudnia jednego opiekuna i 5 osób niepełnosprawnych, w związku z czym opiekun może być zatrudniony na pełny etat. Opiekun na pomoc niepełnosprawnemu nie może przeznaczyć więcej niż 20% jego czasu pracy. Czy jeżeli opiekun jest np. na urlopie i nie jest w stanie poświęcić całości tego czasu na opiekę nad podopiecznymi, to kwota refundacji powinna zostać zmniejszona do faktycznie poświęconego czasu na opiekę zgodnie z art. 26d ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych?

Zmiany w usługach turystycznych od 1 lipca 2018 r.

Polska jako jedno z sześciu pierwszych państw członkowskich UE poinformowała o terminowym wdrożeniu postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2015/2302/UE z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie imprez turystycznych i powiązanych usług turystycznych, zmieniającej rozporządzenie (WE) nr 2006/2004 i dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/83/UE oraz uchylającej dyrektywę Rady 90/314/EWG (zw. dalej: dyrektywą nr 2015/2302).

Ochrona zabytków po 1 stycznia 2018 r.

Od nowego roku weszły w życie przepisy ustawy z 22 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r., poz. 1595) dotyczące poszukiwania zabytków. Wprowadzają m.in. zmianę kwalifikacji czynu nielegalnych poszukiwań zabytków: z wykroczenia na przestępstwo. Zasady i obowiązki prowadzenia poszukiwań zabytków pozostają bez zmian – wciąż wymagane jest uzyskanie pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Wywiady środowiskowe na nowych zasadach

Kurator przeprowadzi wywiad środowiskowy w postępowaniach rodzinnych na etapie wykonawczym. Co jeszcze się zmieni w wywiadach środowiskowych?

2, 596 mld zł na zabytki

Coraz więcej środków na ochronę dziedzictwa kulturowego oraz infrastrukturę kultury w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego już obowiązuje

Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego obowiązuje od 1 stycznia 2018 r. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich ustawa, o której mowa w zdaniu poprzednim poprawia sytuację osób ubezwłasnowolnionych.

Jak poprawić jakość powietrza w Polsce?

Ministerstwo Energii przygotowało projekt nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz projekty trzech rozporządzeń Ministra Energii: wymagań jakościowych dla paliw stałych, sposobu pobierania próbek paliw stałych, metod badania jakości paliw stałych. Projekty, o których mowa w zdaniu poprzednim mają na celu poprawę jakości powietrza w Polsce.

Ustawa żłobkowa 2018 r.

Zwiększenie bezpieczeństwa dzieci uczęszczających do żłobków, wspieranie rozwoju żłobków to tylko niektóre zmiany obowiązujące od 2018 roku. Zmiany w systemie opieki nad dziećmi do lat 3 mają na celu zapewnienie wysokich standardów opieki. Co się zmieniło?

Karta urodzenia dziecka 2018 r. - wzór

Nowy wzór karty urodzenia oraz karty martwego urodzenia zmieniły się już 15 grudnia 2017 r. Zmiany mają związek m.in. z realizacją oraz monitorowaniem programu 500+.

Ustawa o funduszach ochrony przychodów rolniczych od 1 stycznia 2019 r.

Ustawa o funduszach ochrony przychodów rolniczych ma wejść w życie dopiero 1 stycznia 2019 r. Krajowa Rada Izb Rolniczych uważa, że jest to kolejne obciążenie dla rolników.

Zmiany w szkolnictwie 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. obowiązują jednolite zasady zdawania egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie, nowe zasady naliczania i rozliczania dotacji celowej na wychowanie przedszkolne, sposób podziału subwencji oświatowej czy zmiany w organizowaniu innych form wychowania przedszkolnego. Zmieniły się także wymagania przeciwpożarowe dla oddziałów przedszkolnych.

Własnościowe spółdzielcze czy „hipoteczne”? Jakie są różnice i na co warto zwrócić uwagę kupując mieszkanie w jednej z dwóch opcji?

Dylemat wyboru między lokum spółdzielczym czy własnościowym w dzisiejszych czasach dysponuje już zdecydowanie skromniejszym wymiarem aniżeli jeszcze kilkanaście lat temu. Mimo wszystko jednak, dopóki instytucja spółdzielczego prawa do lokalu w Polsce istnieje w jakiejkolwiek formie, temat będzie pozostawał jak najbardziej aktualny.

Świadczenia chorobowe na przełomie roku - pytania i odpowiedzi

Jeżeli niezdolność do pracy z powodu choroby pracownika przypada na przełomie roku kalendarzowego, pracodawca musi określić rodzaj świadczenia przysługującego pracownikowi. Ustalaniem do nich prawa, obliczaniem wysokości oraz ich wypłatą zajmują się odpowiednio płatnicy składek lub ZUS.

Rekompensata dla pracownika samorządowego za pracę w wolną sobotę

PROBLEM: Pracownik samorządowy pracuje od poniedziałku do piątku w podstawowym systemie czasu pracy. Otrzymał polecenie pracy w dwie kolejne soboty. W jedną z nich pracował 9 godzin, w drugą 7. W jaki sposób ta praca powinna zostać zrekompensowana?

Jak efektywnie nawiązywać międzynarodową współpracę gospodarczą

Każdy polski samorząd ma potencjalne szanse na dobrą współpracę z regionami UE czy np. z krajami Partnerstwa Wschodniego (m.in. z Ukrainą i Białorusią). Część polskich samorządów efektywnie współpracuje z miastami partnerskimi. Nie zawsze fakt ten daje możliwość rozwoju i udziału np. w międzynarodowych projektach biznesowych, finansowanych z funduszy UE. Nawiązanie i utrzymanie biznesowej współpracy jest szansą na szybszy rozwój i poprawę sytuacji ekonomicznej i społecznej gminy czy nawet regionu.

Świąteczne dekoracje ulic mogą być bardzo kosztowne

Umieszczanie reklam w pasie drogowym wymaga zgody zarządcy, a w konsekwencji również wniesienia stosownej opłaty. Ta zaś wzrasta dziesięciokrotnie, jeżeli reklamy w pasie drogowym umieszczone zostały bez wymaganego przepisami zezwolenia.

Nielegalne plany miejscowe wciąż obowiązują w wielu gminach

Samorządy powinny jak najszybciej dokonać przeglądu obowiązujących na ich obszarze miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Te mogą bowiem zawierać błędy, które mogą skutkować ich uchyleniem, nawet po latach od dnia ich wydania i wejścia w życie. Takimi błędami są m.in. definicje pojęć, które zostały szczegółowo wyjaśnione przez ustawodawcę.

Czy wszystkie torebki foliowe będą płatne po 1 stycznia 2018?

Nowa ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi zacznie obowiązywać już od 1 stycznia 2018 r. Co się zmieni?

Zmiany w polityce mieszkaniowej już od 1 marca 2018 r.

Zmiany w polityce mieszkaniowej od 1 marca 2018 r. mają związek z nowelizacją ustaw: o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni, schronisk dla bezdomnych, ogrzewalni i tymczasowych pomieszczeń, o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy, a także zmiany Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw.

E-wnioski dot. dopłat bezpośrednich już od 15 lutego 2018 r.

Ustawa o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw zacznie obowiązywać już 15 lutego 2018 r. Co się zmieni?

Ustawa o elektromobilności do 2020 r.

Około 6 tys. punktów ładowania energią elektryczną i 400 punktów ładowania energią elektryczną o dużej mocy oraz 70 punktów tankowania CNG w 32 aglomeracjach miejskich i na obszarach gęsto zaludnionych już w 2020 r.

Ujęcie w księgach rachunkowych zobowiązań warunkowych

PROBLEM: Zarząd infrastruktury miejskiej jest jednostką organizacyjną gminy (jednostką budżetową), który prowadzi pozabilansową ewidencję zobowiązań warunkowych, niezależnie od trybu ich wydania. Ich prezentacja następuje jedynie w informacji dodatkowej, nie prezentuje się ich w bilansie. Decyzje wydane po 28 sierpnia 2015 r. znajdą się w ewidencji bilansowej jedynie w przypadku zawinionego nieprzyjęcia się nasadzeń zastępczych, ich termin zapłaty odroczony jest na trzy lata od daty nasadzeń.

Większy dostęp do leczenia i rehabilitacji już od 2018 r.

Nakłady na zdrowie do 6 proc. PKB w 2025 r. Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych podpisana.

REKLAMA