Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Masz kilka mieszkań. Jedno wynajmujesz. Co z zamrożeniem cen prądu? [2600 kWh 3000 kWh]

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Masz kilka mieszkań. Na każde przysługuje zamrożenie ceny prądu? Co zrobić? [2600 kWh 3000 kWh]
Masz kilka mieszkań. Na każde przysługuje zamrożenie ceny prądu? Co zrobić? [2600 kWh 3000 kWh]
Fotolia
Jestem osobą niepełnosprawną z prawem do limitu 2600 kWh taniego prądu. Mam dwa mieszkania. Czy limit 2600 kWh jest dla każdego mieszkania? Czyli mam 2600 kWh x 2 = 5200 kWh?

Odpowiedź

Ma Pan prawo do podwójnego limitu 2600 kWh. Jest on na każde mieszkanie. Czyli, limit wynosi 2600 kWh x 2 = 5200 kWh.

Warunkiem uzyskania prawa do zamrożenia ceny prądu jest złożenie oświadczenia u jego dostawców na każdy PPE. Jeżeli na dany punkt PPE są dwie umowy, to są potrzebne dwa oświadczenia - u każdego przedsiębiorcy energetycznego. Taka sytuacja może się zdarzyć - zamrożenie prądu w cenach z 2022 r. obejmuje zarówno ceny za energię, jak i opłaty przesyłowe.

Najczęstsza sytuacja, to jednak "jedno oświadczenie, na jeden PPE".

UWAGA! Odpowiedź nie dotyczy osób uprawnionych do 2000 kWh - nie składacie żadnych oświadczeń. W 2023 r. na każde z Waszych mieszkań limit prądu w cenie z 2022 r. wynosi 2000 kWh.

Wzór: Luka w przepisach o tanim prądzie. Przedsiębiorcy boją się kar za błędy w oświadczeniu dla sprzedawcy prądu

Najemcy wyrzuceni z systemu "taniego prądu". Wraz z wynajętymi mieszkaniami, biurami i sklepami

Tani prąd: Zawiesiłem firmę. Czy składam oświadczenie o tanim prądzie do 30 listopada 2022 r.? [prąd 79 groszy/kWh]

20 pytań o „tani prąd” [Kompendium, oświadczenie, 79 groszy/kWh]

Uzasadnienie

Interpretację przepisów potwierdziła dla Infor.pl PGE:

"zgodnie z zapisami ustawy, dla odbiorców uprawnionych posiadających Kartę Dużej Rodziny oraz odbiorców z orzeczeniem o niepełnosprawności (znacznej lub umiarkowanej) podwyższony limit zużycia przysługuje osobno na każdy punkt poboru energii (PPE). Dla każdego PPE należy złożyć odrębne oświadczenie. Oświadczenie zawsze składa strona umowy zawartej ze spółką obrotu."

źródło: informacje przekazane przez PGE/Biuro Prasowe PGE.

Przykład

Osoba niepełnosprawna jest właścicielem dwóch mieszkań. W jednym mieszka (ul. Targowa), drugie wynajmuje (ul. Kulowa). Obie umowy na dostawę prądu dla PPE dla tych mieszkań są podpisane z PGE przez właściciela. Osoba niepełnosprawna złożyła osobne oświadczenia o byciu osobą uprawnioną dla PPE dla Targowej i osobne dla Kulowej. W każdym z mieszkań PGE włączy limit 2600 kWh (od 1 stycznia 2023 r. według cen z 2022 r.).

Posiadacz Karty Dużej Rodziny ma kilka mieszkań. Co wtedy?

Stosujemy te same zasady, co dla osoby niepełnosprawnej.

Przykład

Rodzina wielodzietna – mąż, żona, trójka dzieci. Mąż ma Kartę Dużej Rodziny. Mąż jest właścicielem dwóch mieszkań (ul. Leśna i ul. Kominkowa). Tak samo jak w pierwszym przykładzie:

 • pierwsze mieszkanie służy zamieszkaniu przez rodzinę wielodzietną (ul. Leśna),
 • drugie mieszkanie jest wynajmowane (ul. Kominkowa),
 • na każdy z PPE jest umowa z PGE, której stroną jest mąż,
 • mąż złożył dwa oświadczenia w PGE (dla Leśnej i Kominkowej).

W 2023 r. na każde z mieszkań PGE przyjmie limit 3000 kWh. I tak zrobi, zgodnie z nakazem ustawy o zamrożeniu, każdy dostawca prądu w Polsce.

Jaki jest termin na złożenie oświadczenia?

Sytuacja nr 1. Prawo do limitu 2600 kWh albo 3000 kWh odbiorca uprawniony miał w dniu 18 października 2022 r. - dacie wejścia w życie ustawy wprowadzającej zamrożenie cen prądu.

Termin na złożenie oświadczenia to "niezwłocznie", ale nie później niż 30 czerwca 2023 r.

Zasada ta wynika z dwóch przepisów ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej:

1) Art. 9 ust. 1. Wymienione w nim przepisy wskazują osoby uprawnione do limitu 2600 kWh albo 3000 kWh na dzień 18 października 2022 r. poprzez posiadanie w tym dniu np. Karty Dużej Rodziny albo orzeczenia o niepełnosprawności. I właśnie takie osoby posiadające np. Kartę Dużej Rodziny wcześniej niż 18 października 2022 r., składają oświadczenia.

2) Art. 9 ust. 13. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, składa się niezwłocznie, nie później niż do dnia 30 czerwca 2023 r.

Sytuacja nr 2) Prawo do limitu 2600 kWh albo 3000 kWh odbiorca uprawniony pozyskał w okresie 19 października 2022 r. - 31 grudnia 2022 r. Stosujemy zasady dla sytuacji nr 1.

Sytuacja nr 3) Odbiorca uprawniony uzyskał prawo do limitu 2600 kWh albo 3000 kWh w 2023 r. Np. rodzicom urodziło się trzecie dziecko w 2023 r. i wtedy dopiero uzyskali Kartę Dużej Rodziny. Mają 30 dni na złożenie oświadczenia. Jeżeli nie złożą tego oświadczenia, to limit 2600 kWh albo 3000 kWh stosuje się od miesiąca następnego po wykonaniu tego obowiązku. 

Przy nabyciu prawa do limitu 2600 kWh albo 3000 kWh w 2023 r. zmniejsza się on proporcjonalnie o miesiące 2023 r., które już upłynęły. Nawet, gdy rodzice natychmiast po urodzeniu się trzeciego dziecka, złożą oświadczenie przedsiębiorstwu energetycznemu. Jest to logiczne: "Nie byłeś uprawniony w styczniu i lutym bo miałeś dwójkę dzieci, więc zmniejszamy Ci o 250 kWh limit 3000 kWh za te miesiące".

Więcej o cenie maksymalnej za prąd:

Więcej o zamrożeniu cen prądu:

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • zima
  2022-11-27 16:03:40
  TAAAAAAAAK. Pytanie [Mikroprzeds.-Gab Lek.] do 08-08-22 -3 punkty poboru[liczniki[w jedej posesji [właściel] --od 08-.22--..fotovoltaika jak oszacować pobor [teraz ]z jednego punktu poboru za 2022r Czy podać za 2021 ile zużyłem dla dz. gospodarczej-67%] -P.4/tabela nr 4.?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon edukacyjny 500 zł w gminach
Wadowice wypłacają uczniom po 500 zł na potrzeby edukacyjne.
DGP: Profesor złapany na plagiacie straci tytuł [zmiany w prawie]
Profesorowie, którzy dopuścili się plagiatu, nie mogą już spać spokojnie. Parlament kończy prace nad ustawą, która wprowadzi możliwość odebrania tytułu naukowego za naruszenie praw autorskich.
Zmiany w przepisach o służbie wojskowej kobiet w 2023 r. [rozporządzenie o kwalifikacji wojskowej]
Ministerstwo Obrony Narodowej planuje zmiany w przepisach o kwalifikacji wojskowej kobiet. Prace nad rozporządzeniem w tej sprawie mają zakończyć się do końca 2022 roku.
Co się zmieni w szkole w 2023 r.? Nowelizacja Prawa oświatowego
Lex Czarnek 2.0. kompleksowo reguluje zasady działania w szkole organizacji pozaszkolnych.
Jak złożyć wniosek o dodatek elektryczny przez ePUAP? [Krok po kroku]
Jak złożyć wniosek o dodatek elektryczny przez ePUAP? [Krok po kroku]
BGK: wzrost premii termomodernizacyjnej i remontowej od 1 grudnia 2022 r. Premia MZG.
Od czwartku, 1 grudnia wzrasta wysokość premii termomodernizacyjnej i remontowej udzielanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego na poprawę efektywności energetycznej budynków.
Nowelizacja Prawa oświatowego a nauczanie domowe
Nowelizacja ustawy Prawo oświatowe nie likwiduje możliwości przechodzenia uczniów na nauczanie domowe, lecz doprecyzowuje przepisy – mówił w czwartek w Sejmie wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, zauważając, że wokół noweli narosło wiele nieprawdziwych informacji.
Ministerstwo Klimatu: Instrukcja wypełniania wniosku o dodatek elektryczny [aktywny wzór od 1 grudnia 2022 r.]
Ministerstwo Klimatu przygotowało instrukcja wypełniania wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego [aktywny wzór od 1 grudnia 2022 r.].
Ifosfamid - skutki chemioterapii mogą odczuwać wnuki [Badania]
Ifosfamid, powszechnie stosowany w leczeniu chorób nowotworowych może szkodzić nie tylko pacjentom, którzy dzięki niemu przeżyli, ale także ich dzieciom i wnukom – informuje pismo „iScience”.
Prof. Czupryniak: mini-kompendium o cukrzycy [wywiad]
Podczas pandemii zmniejszyła się nasza aktywność fizyczna, wiele osób przytyło. A kiedy się tyje, to jest duża szansa rozwoju cukrzycy typu 2. W Polsce liczba osób leczonych z powodu cukrzycy i realizujących recepty wynosi ponad 2,5 mln – powiedział PAP prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
R.Fogiel: 2,7 mld zł w 2023 r. na telewizję publiczną to realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego [35% waloryzacja]
Przyjęta przez sejmową komisję finansów poprawka zwiększająca dofinansowanie dla telewizji publicznej do 2,7 mld zł wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2009 roku, w którym uznano, że jeśli są zwolnienia z abonamentu, to należy je wyrównać - powiedział poseł PiS Radosław Fogiel.
Komunikat MKiŚ: Pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne a dodatek elektryczny [1 grudnia 2022 r.]
Od czwartku, 1 grudnia br. do 1 lutego 2023 r. można składać wnioski o dodatek elektryczny - przypomina Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodatek w wysokości 1000 zł lub 1500 zł ma przysługiwać gospodarstwom domowym zużywającym prąd do ogrzewania, będzie on wypłacany do 31 marca 2023 r.
Kalkulator: Od 1 grudnia 2022 r. obowiązek oszczędzania prądu w JST [zasady]
Jak urzędy oszczędzają prąd? Wykręcone żarówki, zabrane czajniki, odkurzanie raz w tygodniu, windy tylko dla petentów.
Czy wniosek o refundację VAT od gazu będzie można złożyć przez Internet? Co z PIT? [prace w Sejmie]
Projektowane przepisy o zwrocie VAT od gazu nie przewidują możliwości składania wniosków do gmin przez Internet. W czasie prac w komisji sejmowej pojawiła się propozycja, aby dodać taką możliwość do ostatecznej wersji ustawy.
Zwrot podatku VAT tylko dla ogrzewających gazem domy i mieszkania. Nie ma zwrotu za gaz do gotowania i podgrzewania wody
Cena gazu w 2023 r. wzrośnie o podatek VAT (zwiększenie stawki do 23%). Rząd zapowiedział, że 300 000 rodzin otrzyma zwrot VAT od pieniędzy wydanych na gaz. Dotyczy to jednak tylko osób ogrzewających gazem domy i mieszkania.
Jak otrzymać zwrot VAT od gazu? Kiedy wniosek? Do kogo? Jaka kwota zwrotu?
Gaz musi być wykorzystywany do ogrzewania mieszkania/domu. Nie ma refundacji VAT ceny gazu wykorzystywanego w kuchni (go gotowania) i łazience (do podgrzewania wody).
1500 zł dodatku elektrycznego po wykazaniu zużycia 5000 kWh+ w 2021 r. [aktywny wzór]
Warunkiem otrzymania 1500 zł dodatku elektrycznego jest wykazanie zużycia prądu 5000 kWh+ w 2021 r.
Czy użytkownicy liczników przedpłatowych mogą korzystać z taniego prądu 79 groszy/kWh?
Użytkownicy liczników przedpłatowych spełniający przesłanki uznania za odbiorcę uprawnionego, mogą korzystać od 1 grudnia 2022 r. z taniego prądu według stawki 79 groszy/kWh.
W urzędach zakaz ładowania komórek, wykręcone żarówki, zabrane czajniki i monitory, winda dla petentów, odkurzanie raz w tygodniu
Zakaz ładowania telefonów komórkowych przez pracowników, zmniejszenie liczby lodówek i czajników elektrycznych i ograniczenie sprzątania urzędów po godzinach pracy – to tylko niektóre sposoby lokalnych włodarzy na zmniejszenie zużycia prądu, do którego zobowiązani są od jutra – podał w środę "DGP". O sposobach oszczędzania prądu informują też urzędnicy. Anonimowo.
DGP: Niektóre dodatki węglowe będą wypłacone w styczniu 2023 r. [zmiana przepisów]
Gminy będą miały dwa miesiące na przyznanie świadczenia w przypadku wniosków złożonych w listopadzie. Część osób może więc otrzymać dodatek węglowy w 2023 r.
Prof. Czarnobilska: przez smog mamy problemy z leczeniem alergii i astmy
Przez smog muszę intensyfikować leczenie alergiczne – mówi prof. Ewa Czarnobilska ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, dodając, że teraz przyjmuje o 50 proc. pacjentów więcej niż zwykle.
Nie przegap terminu! Dodatek węglowy, do pelletu, gazu, oleju, drewna, na zakup węgla, „tani prąd”. Dokumenty tylko do 30 listopada 2022 r.
W środę, 30 listopada br. mija termin złożenia oświadczenia uprawniającego do korzystania w 2023 r. z energii elektrycznej w cenie 785 zł za MWh. Dotyczy to np. samorządów, mniejszych firm. Mija też w środę termin składania przez odbiorców wrażliwych wniosków o dodatki na zakup opału.
Czy oświadczenie o tanim prądzie można złożyć przez ePUAP [PGE]
Oświadczenie odbiorcy uprawnionego można złożyć przez ePUAP np. w PGE. Trzeba zaadresować pismo na PGE OBRÓT SPÓŁKA AKCYJNA (35-959 RZESZÓW, WOJ. PODKARPACKIE postępując zgodnie z instrukcją przekazaną przez PGE.
Tani prąd: Czy wynajmujący może udostępnić najemcy prąd za 79 groszy/kWh?
Spółka z o.o. jest właścicielem galerii handlowej. Do galerii energia elektryczna dostarczana jest poprzez jedno przyłącze energetyczne. Umowa z dostawcą prądu jest na spółkę z o.o. Czy spółka z o.o. może złożyć oświadczenie odbiorcy uprawnionego? I udostępnić prąd najemcom według stawki 79 groszy kWh (refaktura)? Spółka z o.o. jest MŚP. Główny wpis do PKD, to: „68, 20, Z, WYNAJEM I ZARZĄDZANIE NIERUCHOMOŚCIAMI WŁASNYMI LUB DZIERŻAWIONYMI”.
Farmaceuci wystawią skierowania na szczepienia przeciwko grypie
Przygotujemy przepisy umożliwiające farmaceutom wystawianie skierowań na szczepienia przeciwko grypie – zadeklarował we wtorek szef MZ Adam Niedzielski. Dodał, że konieczna jest w tym celu zmiana legislacyjna, więc nie jest jasne, czy takie przepisy wejdą w życie w tym sezonie.