REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Masz kilka mieszkań. Jedno wynajmujesz. Co z zamrożeniem cen prądu? [2600 kWh 3000 kWh]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Masz kilka mieszkań. Na każde przysługuje zamrożenie ceny prądu? Co zrobić? [2600 kWh 3000 kWh]
Masz kilka mieszkań. Na każde przysługuje zamrożenie ceny prądu? Co zrobić? [2600 kWh 3000 kWh]
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jestem osobą niepełnosprawną z prawem do limitu 2600 kWh taniego prądu. Mam dwa mieszkania. Czy limit 2600 kWh jest dla każdego mieszkania? Czyli mam 2600 kWh x 2 = 5200 kWh?

Odpowiedź

Ma Pan prawo do podwójnego limitu 2600 kWh. Jest on na każde mieszkanie. Czyli, limit wynosi 2600 kWh x 2 = 5200 kWh.

REKLAMA

Warunkiem uzyskania prawa do zamrożenia ceny prądu jest złożenie oświadczenia u jego dostawców na każdy PPE. Jeżeli na dany punkt PPE są dwie umowy, to są potrzebne dwa oświadczenia - u każdego przedsiębiorcy energetycznego. Taka sytuacja może się zdarzyć - zamrożenie prądu w cenach z 2022 r. obejmuje zarówno ceny za energię, jak i opłaty przesyłowe.

Najczęstsza sytuacja, to jednak "jedno oświadczenie, na jeden PPE".

UWAGA! Odpowiedź nie dotyczy osób uprawnionych do 2000 kWh - nie składacie żadnych oświadczeń. W 2023 r. na każde z Waszych mieszkań limit prądu w cenie z 2022 r. wynosi 2000 kWh.

Wzór: Luka w przepisach o tanim prądzie. Przedsiębiorcy boją się kar za błędy w oświadczeniu dla sprzedawcy prądu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najemcy wyrzuceni z systemu "taniego prądu". Wraz z wynajętymi mieszkaniami, biurami i sklepami

Tani prąd: Zawiesiłem firmę. Czy składam oświadczenie o tanim prądzie do 30 listopada 2022 r.? [prąd 79 groszy/kWh]

20 pytań o „tani prąd” [Kompendium, oświadczenie, 79 groszy/kWh]

Uzasadnienie

Interpretację przepisów potwierdziła dla Infor.pl PGE:

"zgodnie z zapisami ustawy, dla odbiorców uprawnionych posiadających Kartę Dużej Rodziny oraz odbiorców z orzeczeniem o niepełnosprawności (znacznej lub umiarkowanej) podwyższony limit zużycia przysługuje osobno na każdy punkt poboru energii (PPE). Dla każdego PPE należy złożyć odrębne oświadczenie. Oświadczenie zawsze składa strona umowy zawartej ze spółką obrotu."

źródło: informacje przekazane przez PGE/Biuro Prasowe PGE.

Przykład

Osoba niepełnosprawna jest właścicielem dwóch mieszkań. W jednym mieszka (ul. Targowa), drugie wynajmuje (ul. Kulowa). Obie umowy na dostawę prądu dla PPE dla tych mieszkań są podpisane z PGE przez właściciela. Osoba niepełnosprawna złożyła osobne oświadczenia o byciu osobą uprawnioną dla PPE dla Targowej i osobne dla Kulowej. W każdym z mieszkań PGE włączy limit 2600 kWh (od 1 stycznia 2023 r. według cen z 2022 r.).

Posiadacz Karty Dużej Rodziny ma kilka mieszkań. Co wtedy?

Stosujemy te same zasady, co dla osoby niepełnosprawnej.

Przykład

Rodzina wielodzietna – mąż, żona, trójka dzieci. Mąż ma Kartę Dużej Rodziny. Mąż jest właścicielem dwóch mieszkań (ul. Leśna i ul. Kominkowa). Tak samo jak w pierwszym przykładzie:

  • pierwsze mieszkanie służy zamieszkaniu przez rodzinę wielodzietną (ul. Leśna),
  • drugie mieszkanie jest wynajmowane (ul. Kominkowa),
  • na każdy z PPE jest umowa z PGE, której stroną jest mąż,
  • mąż złożył dwa oświadczenia w PGE (dla Leśnej i Kominkowej).

W 2023 r. na każde z mieszkań PGE przyjmie limit 3000 kWh. I tak zrobi, zgodnie z nakazem ustawy o zamrożeniu, każdy dostawca prądu w Polsce.

Jaki jest termin na złożenie oświadczenia?

Sytuacja nr 1. Prawo do limitu 2600 kWh albo 3000 kWh odbiorca uprawniony miał w dniu 18 października 2022 r. - dacie wejścia w życie ustawy wprowadzającej zamrożenie cen prądu.

Termin na złożenie oświadczenia to "niezwłocznie", ale nie później niż 30 czerwca 2023 r.

Zasada ta wynika z dwóch przepisów ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej:

1) Art. 9 ust. 1. Wymienione w nim przepisy wskazują osoby uprawnione do limitu 2600 kWh albo 3000 kWh na dzień 18 października 2022 r. poprzez posiadanie w tym dniu np. Karty Dużej Rodziny albo orzeczenia o niepełnosprawności. I właśnie takie osoby posiadające np. Kartę Dużej Rodziny wcześniej niż 18 października 2022 r., składają oświadczenia.

2) Art. 9 ust. 13. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, składa się niezwłocznie, nie później niż do dnia 30 czerwca 2023 r.

Sytuacja nr 2) Prawo do limitu 2600 kWh albo 3000 kWh odbiorca uprawniony pozyskał w okresie 19 października 2022 r. - 31 grudnia 2022 r. Stosujemy zasady dla sytuacji nr 1.

REKLAMA

Sytuacja nr 3) Odbiorca uprawniony uzyskał prawo do limitu 2600 kWh albo 3000 kWh w 2023 r. Np. rodzicom urodziło się trzecie dziecko w 2023 r. i wtedy dopiero uzyskali Kartę Dużej Rodziny. Mają 30 dni na złożenie oświadczenia. Jeżeli nie złożą tego oświadczenia, to limit 2600 kWh albo 3000 kWh stosuje się od miesiąca następnego po wykonaniu tego obowiązku. 

Przy nabyciu prawa do limitu 2600 kWh albo 3000 kWh w 2023 r. zmniejsza się on proporcjonalnie o miesiące 2023 r., które już upłynęły. Nawet, gdy rodzice natychmiast po urodzeniu się trzeciego dziecka, złożą oświadczenie przedsiębiorstwu energetycznemu. Jest to logiczne: "Nie byłeś uprawniony w styczniu i lutym bo miałeś dwójkę dzieci, więc zmniejszamy Ci o 250 kWh limit 3000 kWh za te miesiące".

Więcej o cenie maksymalnej za prąd:

Więcej o zamrożeniu cen prądu:

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

REKLAMA

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

REKLAMA

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA