REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Masz kilka mieszkań. Jedno wynajmujesz. Co z zamrożeniem cen prądu? [2600 kWh 3000 kWh]

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Masz kilka mieszkań. Na każde przysługuje zamrożenie ceny prądu? Co zrobić? [2600 kWh 3000 kWh]
Masz kilka mieszkań. Na każde przysługuje zamrożenie ceny prądu? Co zrobić? [2600 kWh 3000 kWh]
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jestem osobą niepełnosprawną z prawem do limitu 2600 kWh taniego prądu. Mam dwa mieszkania. Czy limit 2600 kWh jest dla każdego mieszkania? Czyli mam 2600 kWh x 2 = 5200 kWh?

Odpowiedź

Ma Pan prawo do podwójnego limitu 2600 kWh. Jest on na każde mieszkanie. Czyli, limit wynosi 2600 kWh x 2 = 5200 kWh.

REKLAMA

Warunkiem uzyskania prawa do zamrożenia ceny prądu jest złożenie oświadczenia u jego dostawców na każdy PPE. Jeżeli na dany punkt PPE są dwie umowy, to są potrzebne dwa oświadczenia - u każdego przedsiębiorcy energetycznego. Taka sytuacja może się zdarzyć - zamrożenie prądu w cenach z 2022 r. obejmuje zarówno ceny za energię, jak i opłaty przesyłowe.

Najczęstsza sytuacja, to jednak "jedno oświadczenie, na jeden PPE".

UWAGA! Odpowiedź nie dotyczy osób uprawnionych do 2000 kWh - nie składacie żadnych oświadczeń. W 2023 r. na każde z Waszych mieszkań limit prądu w cenie z 2022 r. wynosi 2000 kWh.

Wzór: Luka w przepisach o tanim prądzie. Przedsiębiorcy boją się kar za błędy w oświadczeniu dla sprzedawcy prądu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najemcy wyrzuceni z systemu "taniego prądu". Wraz z wynajętymi mieszkaniami, biurami i sklepami

Tani prąd: Zawiesiłem firmę. Czy składam oświadczenie o tanim prądzie do 30 listopada 2022 r.? [prąd 79 groszy/kWh]

20 pytań o „tani prąd” [Kompendium, oświadczenie, 79 groszy/kWh]

Uzasadnienie

Interpretację przepisów potwierdziła dla Infor.pl PGE:

"zgodnie z zapisami ustawy, dla odbiorców uprawnionych posiadających Kartę Dużej Rodziny oraz odbiorców z orzeczeniem o niepełnosprawności (znacznej lub umiarkowanej) podwyższony limit zużycia przysługuje osobno na każdy punkt poboru energii (PPE). Dla każdego PPE należy złożyć odrębne oświadczenie. Oświadczenie zawsze składa strona umowy zawartej ze spółką obrotu."

źródło: informacje przekazane przez PGE/Biuro Prasowe PGE.

Przykład

Osoba niepełnosprawna jest właścicielem dwóch mieszkań. W jednym mieszka (ul. Targowa), drugie wynajmuje (ul. Kulowa). Obie umowy na dostawę prądu dla PPE dla tych mieszkań są podpisane z PGE przez właściciela. Osoba niepełnosprawna złożyła osobne oświadczenia o byciu osobą uprawnioną dla PPE dla Targowej i osobne dla Kulowej. W każdym z mieszkań PGE włączy limit 2600 kWh (od 1 stycznia 2023 r. według cen z 2022 r.).

Posiadacz Karty Dużej Rodziny ma kilka mieszkań. Co wtedy?

Stosujemy te same zasady, co dla osoby niepełnosprawnej.

Przykład

Rodzina wielodzietna – mąż, żona, trójka dzieci. Mąż ma Kartę Dużej Rodziny. Mąż jest właścicielem dwóch mieszkań (ul. Leśna i ul. Kominkowa). Tak samo jak w pierwszym przykładzie:

  • pierwsze mieszkanie służy zamieszkaniu przez rodzinę wielodzietną (ul. Leśna),
  • drugie mieszkanie jest wynajmowane (ul. Kominkowa),
  • na każdy z PPE jest umowa z PGE, której stroną jest mąż,
  • mąż złożył dwa oświadczenia w PGE (dla Leśnej i Kominkowej).

W 2023 r. na każde z mieszkań PGE przyjmie limit 3000 kWh. I tak zrobi, zgodnie z nakazem ustawy o zamrożeniu, każdy dostawca prądu w Polsce.

Jaki jest termin na złożenie oświadczenia?

Sytuacja nr 1. Prawo do limitu 2600 kWh albo 3000 kWh odbiorca uprawniony miał w dniu 18 października 2022 r. - dacie wejścia w życie ustawy wprowadzającej zamrożenie cen prądu.

Termin na złożenie oświadczenia to "niezwłocznie", ale nie później niż 30 czerwca 2023 r.

Zasada ta wynika z dwóch przepisów ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej:

1) Art. 9 ust. 1. Wymienione w nim przepisy wskazują osoby uprawnione do limitu 2600 kWh albo 3000 kWh na dzień 18 października 2022 r. poprzez posiadanie w tym dniu np. Karty Dużej Rodziny albo orzeczenia o niepełnosprawności. I właśnie takie osoby posiadające np. Kartę Dużej Rodziny wcześniej niż 18 października 2022 r., składają oświadczenia.

2) Art. 9 ust. 13. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, składa się niezwłocznie, nie później niż do dnia 30 czerwca 2023 r.

Sytuacja nr 2) Prawo do limitu 2600 kWh albo 3000 kWh odbiorca uprawniony pozyskał w okresie 19 października 2022 r. - 31 grudnia 2022 r. Stosujemy zasady dla sytuacji nr 1.

REKLAMA

Sytuacja nr 3) Odbiorca uprawniony uzyskał prawo do limitu 2600 kWh albo 3000 kWh w 2023 r. Np. rodzicom urodziło się trzecie dziecko w 2023 r. i wtedy dopiero uzyskali Kartę Dużej Rodziny. Mają 30 dni na złożenie oświadczenia. Jeżeli nie złożą tego oświadczenia, to limit 2600 kWh albo 3000 kWh stosuje się od miesiąca następnego po wykonaniu tego obowiązku. 

Przy nabyciu prawa do limitu 2600 kWh albo 3000 kWh w 2023 r. zmniejsza się on proporcjonalnie o miesiące 2023 r., które już upłynęły. Nawet, gdy rodzice natychmiast po urodzeniu się trzeciego dziecka, złożą oświadczenie przedsiębiorstwu energetycznemu. Jest to logiczne: "Nie byłeś uprawniony w styczniu i lutym bo miałeś dwójkę dzieci, więc zmniejszamy Ci o 250 kWh limit 3000 kWh za te miesiące".

Więcej o cenie maksymalnej za prąd:

Więcej o zamrożeniu cen prądu:

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

REKLAMA