REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Masz kilka mieszkań. Jedno wynajmujesz. Co z zamrożeniem cen prądu? [2600 kWh 3000 kWh]

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Masz kilka mieszkań. Na każde przysługuje zamrożenie ceny prądu? Co zrobić? [2600 kWh 3000 kWh]
Masz kilka mieszkań. Na każde przysługuje zamrożenie ceny prądu? Co zrobić? [2600 kWh 3000 kWh]
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jestem osobą niepełnosprawną z prawem do limitu 2600 kWh taniego prądu. Mam dwa mieszkania. Czy limit 2600 kWh jest dla każdego mieszkania? Czyli mam 2600 kWh x 2 = 5200 kWh?

Odpowiedź

Ma Pan prawo do podwójnego limitu 2600 kWh. Jest on na każde mieszkanie. Czyli, limit wynosi 2600 kWh x 2 = 5200 kWh.

REKLAMA

Warunkiem uzyskania prawa do zamrożenia ceny prądu jest złożenie oświadczenia u jego dostawców na każdy PPE. Jeżeli na dany punkt PPE są dwie umowy, to są potrzebne dwa oświadczenia - u każdego przedsiębiorcy energetycznego. Taka sytuacja może się zdarzyć - zamrożenie prądu w cenach z 2022 r. obejmuje zarówno ceny za energię, jak i opłaty przesyłowe.

Najczęstsza sytuacja, to jednak "jedno oświadczenie, na jeden PPE".

UWAGA! Odpowiedź nie dotyczy osób uprawnionych do 2000 kWh - nie składacie żadnych oświadczeń. W 2023 r. na każde z Waszych mieszkań limit prądu w cenie z 2022 r. wynosi 2000 kWh.

Wzór: Luka w przepisach o tanim prądzie. Przedsiębiorcy boją się kar za błędy w oświadczeniu dla sprzedawcy prądu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najemcy wyrzuceni z systemu "taniego prądu". Wraz z wynajętymi mieszkaniami, biurami i sklepami

Tani prąd: Zawiesiłem firmę. Czy składam oświadczenie o tanim prądzie do 30 listopada 2022 r.? [prąd 79 groszy/kWh]

20 pytań o „tani prąd” [Kompendium, oświadczenie, 79 groszy/kWh]

Uzasadnienie

Interpretację przepisów potwierdziła dla Infor.pl PGE:

"zgodnie z zapisami ustawy, dla odbiorców uprawnionych posiadających Kartę Dużej Rodziny oraz odbiorców z orzeczeniem o niepełnosprawności (znacznej lub umiarkowanej) podwyższony limit zużycia przysługuje osobno na każdy punkt poboru energii (PPE). Dla każdego PPE należy złożyć odrębne oświadczenie. Oświadczenie zawsze składa strona umowy zawartej ze spółką obrotu."

źródło: informacje przekazane przez PGE/Biuro Prasowe PGE.

Przykład

Osoba niepełnosprawna jest właścicielem dwóch mieszkań. W jednym mieszka (ul. Targowa), drugie wynajmuje (ul. Kulowa). Obie umowy na dostawę prądu dla PPE dla tych mieszkań są podpisane z PGE przez właściciela. Osoba niepełnosprawna złożyła osobne oświadczenia o byciu osobą uprawnioną dla PPE dla Targowej i osobne dla Kulowej. W każdym z mieszkań PGE włączy limit 2600 kWh (od 1 stycznia 2023 r. według cen z 2022 r.).

Posiadacz Karty Dużej Rodziny ma kilka mieszkań. Co wtedy?

Stosujemy te same zasady, co dla osoby niepełnosprawnej.

Przykład

Rodzina wielodzietna – mąż, żona, trójka dzieci. Mąż ma Kartę Dużej Rodziny. Mąż jest właścicielem dwóch mieszkań (ul. Leśna i ul. Kominkowa). Tak samo jak w pierwszym przykładzie:

  • pierwsze mieszkanie służy zamieszkaniu przez rodzinę wielodzietną (ul. Leśna),
  • drugie mieszkanie jest wynajmowane (ul. Kominkowa),
  • na każdy z PPE jest umowa z PGE, której stroną jest mąż,
  • mąż złożył dwa oświadczenia w PGE (dla Leśnej i Kominkowej).

W 2023 r. na każde z mieszkań PGE przyjmie limit 3000 kWh. I tak zrobi, zgodnie z nakazem ustawy o zamrożeniu, każdy dostawca prądu w Polsce.

Jaki jest termin na złożenie oświadczenia?

Sytuacja nr 1. Prawo do limitu 2600 kWh albo 3000 kWh odbiorca uprawniony miał w dniu 18 października 2022 r. - dacie wejścia w życie ustawy wprowadzającej zamrożenie cen prądu.

Termin na złożenie oświadczenia to "niezwłocznie", ale nie później niż 30 czerwca 2023 r.

Zasada ta wynika z dwóch przepisów ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej:

1) Art. 9 ust. 1. Wymienione w nim przepisy wskazują osoby uprawnione do limitu 2600 kWh albo 3000 kWh na dzień 18 października 2022 r. poprzez posiadanie w tym dniu np. Karty Dużej Rodziny albo orzeczenia o niepełnosprawności. I właśnie takie osoby posiadające np. Kartę Dużej Rodziny wcześniej niż 18 października 2022 r., składają oświadczenia.

2) Art. 9 ust. 13. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, składa się niezwłocznie, nie później niż do dnia 30 czerwca 2023 r.

Sytuacja nr 2) Prawo do limitu 2600 kWh albo 3000 kWh odbiorca uprawniony pozyskał w okresie 19 października 2022 r. - 31 grudnia 2022 r. Stosujemy zasady dla sytuacji nr 1.

REKLAMA

Sytuacja nr 3) Odbiorca uprawniony uzyskał prawo do limitu 2600 kWh albo 3000 kWh w 2023 r. Np. rodzicom urodziło się trzecie dziecko w 2023 r. i wtedy dopiero uzyskali Kartę Dużej Rodziny. Mają 30 dni na złożenie oświadczenia. Jeżeli nie złożą tego oświadczenia, to limit 2600 kWh albo 3000 kWh stosuje się od miesiąca następnego po wykonaniu tego obowiązku. 

Przy nabyciu prawa do limitu 2600 kWh albo 3000 kWh w 2023 r. zmniejsza się on proporcjonalnie o miesiące 2023 r., które już upłynęły. Nawet, gdy rodzice natychmiast po urodzeniu się trzeciego dziecka, złożą oświadczenie przedsiębiorstwu energetycznemu. Jest to logiczne: "Nie byłeś uprawniony w styczniu i lutym bo miałeś dwójkę dzieci, więc zmniejszamy Ci o 250 kWh limit 3000 kWh za te miesiące".

Więcej o cenie maksymalnej za prąd:

Więcej o zamrożeniu cen prądu:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Kaczyński mówił o "bardzo poważnych podwyżkach" w Polsce. PiS szykuje nowy projekt

Europoseł Ryszard Czarnecki mówił o "olbrzymim odzewie" w sprawie akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop Podwyżkom". Projekt ten ma na celu utrzymanie cen gazu i energii na obecnym poziomie. 

REKLAMA

Lekcje religii w klasach łączonych od września 2024 r. Kościół ma wątpliwości. Konferencja Episkopatu Polski postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach

Minister Edukacji chce zmienić rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowością ma być możliwość organizacji lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej. Konferencja Episkopatu Polski zgłasza wątpliwości do tego projektu i postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach łączonych. 

Noc Muzeów 2024 r.: utrudnienia w ruchu

Noc Muzeów 2024 odbędzie się z soboty na niedzielę 18/19 maja. W związku z przewidzianymi atrakcjami mogą pojawić się zmiany w komunikacji miejskiej i ewentualne utrudnienia w ruchu. Sprawdzamy, jak to wygląda w największych miastach. 

Noc Muzeów 2024 r.: darmowa komunikacja

Noc Muzeów 2024 jest już w ten weekend. Czy komunikacją miejską będziemy mogli poruszać się za darmo? Sprawdzamy!

W wieku 119 lat zmarła najstarsza mieszkanka. Co było sekretem jej długowieczności?

Najstarsza dotychczas Greczynka Irini Baroulakis odeszła w wieku 119 lat. Nie brała leków i prawie nie chorowała. Co było sekretem jej długowieczności? 

REKLAMA

Znamy kryteria podziału subwencji oświatowej w 2024 r.

Kryteria podziału subwencji oświatowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) opublikowało kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na 2024 rok. Pierwszy termin na składanie wniosków mija w dniu 7 czerwca.

Kardiolog: nadciśnienie to najczęstsza przyczyna bólów głowy. Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to by zmierzyć ciśnienie krwi

Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie krwi (czyli nadciśnienie tętnicze) - powiedział dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. "Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach" - zaapelował dr Zębik.

REKLAMA