REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opłaty za śmieci 2017 r.

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Opłaty za śmieci 2017 r./ fot. Fotolia
Opłaty za śmieci 2017 r./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Gminy muszą dostosować się do nowych wymogów rozporządzenia dot. segregacji odpadów. Czy wzrosną ceny opłat za wywóz śmieci? Co się zmieni? Ile czasu ma gmina na dostosowanie się do nowych przepisów?

W niektórych gminach już zapadła decyzja o podwyższeniu opłat za śmieci. W innych dopiero trwają wyliczenia. To efekt rozporządzenia ministra środowiska z 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19), które wejdzie w życie w sobotę.

REKLAMA

Polecamy: Nowe Prawo wodne z uzasadnieniem rządowym (książka)

W kolorach tęczy

REKLAMA

Zgodnie z nowymi wymogami gminy będą musiały zbierać śmieci w podziale przynajmniej na cztery frakcje. Papier trafi do niebieskich kontenerów, szkło do zielonych, metale i tworzywa sztuczne do żółtych, a odpady biodegradowalne do brązowych. Reszta do kosza na śmieci zmieszane. Dotychczas gminy same decydowały o liczbie wyodrębnionych frakcji oraz kolorach kontenerów. Z rozporządzenia wynika, że na właściwe oznakowanie pojemników, np. napisami „Szkło”, „Papier”, „Metale i tworzywa sztuczne”, „Bio”, gminy będą miały sześć miesięcy, a na dostosowanie ich kolorystyki do nowych wymogów pięć lat od wejścia w życie rozporządzenia.

W pierwszej kolejności do nowych standardów będą musiały dostosować się te gminy, którym szybko kończą się umowy na odbiór śmieci. Z przepisów wynika bowiem, że kontrakty zawarte z firmami śmieciowymi na odbieranie nieczystości od mieszkańców obowiązujące w dniu wejścia w życie rozporządzenia, zachowują ważność, jednak nie dłużej niż do 30 czerwca 2021 r. Nawet jeżeli określone w nich zasady selektywnego zbierania odpadów komunalnych są niezgodne z nowym rozporządzeniem.

REKLAMA

Szybko do nowych wymogów będzie musiała dostosować się Pszczyna. Umowa na odbiór śmieci wygaśnie w tej gminie 30 czerwca. Do tej pory mieszkańcy tej miejscowości dzielili śmieci jedynie na odpady zmieszane, segregowane i popiół. Od 1 lipca do osobnych kontenerów będą wyrzucać papier, szkło, metal i tworzywa sztuczne, a także bioodpady. Gmina już przeprowadziła przetarg i wyłoniła firmę, która zajmie się wywózką. Niestety, cena za odbiór nieczystości, którą zaproponowało przedsiębiorstwo, jest większa, niż przewidziano (14,4 mln zł, firma zaproponowała ponad 16 mln zł), co oznacza, że mieszkańców czeka podwyżka opłat za odbiór śmieci. Za odpady zbierane selektywnie zapłacą 12,45 zł od osoby (do tej pory 10,80 zł), a za niesegregowane – 24,90 zł (jest 16 zł).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cena wrośnie też w Pruszkowie. Ale w przypadku tej gminy zaledwie o złotówkę. Za odpady segregowane mieszkańcy zapłacą 12 zł (obecnie 11 zł), a niesegregowane 21 zł (jest 20 zł).

– Potrzebne są pieniądze na zakup pojemników na bioodpady czy prawidłowe oznakowanie kontenerów. System powinien się sam bilansować, koszty rosną, zatem podwyżka jest nieunikniona. Inaczej gmina musiałaby do niego dopłacać – mówi nam pracownica urzędu.

Zobacz: Zarządzanie nieruchomości

Dopiero liczą

Część gmin, które mają jeszcze czas na dostosowanie się do wymogów rozporządzenia, jeszcze nie wie, czy podniesie opłaty. Tak jest w przypadku Bytomia, Warszawy czy Bydgoszczy.

– Gmina Bytom zobowiązana będzie do segregacji odpadów z dodatkowym wydzieleniem papieru (niebieski pojemnik) oraz metali, odpadów tworzyw sztucznych i odpadów wielomateriałowych (żółty pojemnik), co zostanie uwzględnione w ogłoszonym przetargu na świadczenie od 1 stycznia 2018 r. usług odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych. Dopiero po jego rozstrzygnięciu weryfikacji będą podlegać obowiązujące opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi – twierdzi Aleksandra Szatkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Bytom.

– Z uwagi na obowiązujące umowy na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu m.st. Warszawy zmiany wynikające z rozporządzenia zaczną planowo obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. – informuje Justyna Michalak z Urzędu m.st. Warszawy. – Przyszły system zbiórki i wywozu odpadów wymagać będzie inwestycji w odpowiedni sprzęt (m.in. dostawienie dwóch nowych pojemników do punktów odbioru odpadów). Jest jednak za wcześnie, aby wskazywać zakres i koszt. O nowych zasadach będziemy chcieli poinformować mieszkańców poprzez szeroko zakrojone działania informacyjne i edukacyjne – dodaje.

Bydgoszcz wdroży nowy system selektywnego zbierania odpadów od 1 stycznia 2020 r.

– W stosownym czasie przeprowadzone zostaną postępowania przetargowe na odbiór odpadów. Wykonawcy zobligowani zostaną również do wyposażenia nieruchomości w pojemniki. Wyniki postępowania przetargowego pozwolą ocenić, czy konieczna będzie zmiana stawek opłat – stwierdza Marta Stachowiak, doradca prezydenta Bydgoszczy.

Bez zmian

Są też takie gminy, które z dostosowaniem się nie będą miały większych problemów, bo już zbierają śmieci w podziale na wymagane frakcje. Tak jest w przypadku Szczecina czy Wrocławia.

– Obecnie we Wrocławiu obowiązuje system zbierania u źródła pięciu frakcji odpadów – zmieszanych, tworzyw i drobnych odpadów metalowych (kolor żółty), papieru i tektury (niebieski), szkła (zielony), odpadów biodegradowalnych (brązowy). Oprócz tego raz w miesiącu lub raz na dwa miesiące podstawiane są pojemniki na odpady wielkogabarytowe. W związku z tym wrocławski system właściwie w pełni odpowiada nowym zasadom selektywnej zbiórki śmieci – zapewnia Martyna Bańcerek-Perzyna, rzecznik prasowy spółki Ekosystem Wrocław.

Z uwagi na to, że umowa z wykonawcami obowiązuje do 31 grudnia 2020 r., na razie we Wrocławiu żadnych zmian nie będzie. – Nie przewidujemy też zmian stawki opłat za śmieci. Pozostaną na obecnym poziomie – średni miesięczny koszt na jednego mieszkańca przy selektywnej zbiórce odpadów wynosi 15 zł – wylicza Bańcerek-Perzyna.

Inaczej jest w Andrychowie. Tam również już obecnie system uwzględnia podział na frakcje wskazane w rozporządzeniu ministra środowiska. Jednak od 1 lipca mieszkańcy mogą się spodziewać wzrostu opłat. Za segregowane trzeba będzie zapłacić 10 zł (jest 8 zł), a niesegregowane 18 zł (obecnie 16 zł). Jak dowiedzieliśmy się w urzędzie, obecny system się nie bilansuje, stawki trzeba było więc urealnić. ⒸⓅ

Urszula Mirowska-Łoskot

urszula.mirowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

  Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

  Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

  Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

  Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

  Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

  Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

  Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

  REKLAMA

  Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

  Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  REKLAMA

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  REKLAMA