Unijne środki nie dla "stref wolnych od LGBT"
29 lip 2020
Odrzucono sześć wniosków o środki na projekty w ramach unijnego programu "Partnerstwo miast". Ma to mieć związek z utworzeniem tam przez władze lokalne tzw. stref wolnych od LGBT.
Zmiany w ustawie o partnerstwie publiczno-prywatnym 2018 r.
20 sie 2018
Prezydent podpisał ustawę z dnia 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz niektórych innych ustaw. Sprawdź co się zmieniło.
Umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym
26 lip 2018
Zgodnie z Ustawą o partnerstwie publiczno-prywatnym z dnia 19 grudnia 2008 r. przedmiotem partnerstwa publiczno-prywatnego jest wspólna realizacja przedsięwzięcia. Realizacja, o której mowa w zdaniu poprzednim oparta jest na podziale zadań oraz ryzyk pomiędzy podmiotem publicznym i partnerem prywatnym.
Warsaw Startup Space ma pomóc w rozwoju stolicy
21 maja 2014
Warsaw Startup Space to wspólny projekt m.st. Warszawa, Giełdy Papierów Wartościowych oraz Stowarzyszenia Aula. Według prezesa GPW, ma on stworzyć kompleksową przestrzeń dla młodych przedsiębiorców, która będzie ułatwiała zakładanie i rozwijanie własnego biznesu.
Rezygnacja z decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego
05 lut 2014
Jakie uwarunkowania pozwalają na rezygnację z uzyskiwania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego w sytuacji braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego? Na okoliczność jakich robót budowlanych można uznać za zbędne postępowanie administracyjne poprzedzające wydanie pozwolenia na budowę? To pytania, które często zadają sobie inwestorzy działający pod presją czasu, w obliczu groźby niedotrzymania terminów na realizację inwestycji.
Partnerstwo publiczno-prywatne - dopłaty w 2014 r.
22 sty 2014
W 2014 roku podział ryzyk zakłada neutralność zobowiązań partnerstwa publiczno–prywatnego dla długu publicznego przy odpowiednim podziale i wyważeniu ryzyk. Powoduje to, że wytworzone przy wynikającym z podziału EUROSTAT aktywa i pasywa księgowe zaliczą się do bilansu partnera prywatnego i nie obciążą bilansu podmiotu publicznego. Przy takim ujęciu sprawy w uchwale budżetowej j.s.t pokazywane będą jedynie wydatki bieżące (stanowiące zobowiązania wymagalne) ponoszone w danym roku budżetowym na obsługę zobowiązań podmiotu publicznego.
Centrum Sportu i Rekreacji przy Eisenberga - nowe przedsięwzięcie w Krakowie
31 lip 2013
W ramach planowanej inwestycji Centrum Sportu i Rekreacji przy Eisenberga w Krakowie, przewidywane jest odtworzenie dawnej funkcji rekreacyjnej - odkrytego basenu wraz z brodzikami dla dzieci, realizacja mokrego placu zabaw, „zielonej” plaży z boiskami do siatkówki plażowej i placem zabaw. Ogłoszenie postępowania na wybór partnera prywatnego dla przedsięwzięcia, planowane jest na sierpień.
Pesymistyczna wizja przyszłości polskich miast
02 lip 2013
Jakie zmiany są niezbędne dla utrzymania płynności finansowej miast? Jak zarządzać kurczącymi się zasobami? Jak samorządy powinny reagować na prognozy demograficzne? To pytania, na które samorządowcy muszą znaleźć odpowiedzi.
Partnerstwa na mapie
05 cze 2012
Interaktywna Mapa Polsko-Niemieckich Partnerstw Samorządowych jest kolejnym projektem Związku Miast Polskich w obszarze współpracy bliźniaczej. Mapa powstała we współpracy i przy finansowym wsparciu Fundacji Współpracy Polsko Niemieckiej.
Zarządzanie drogami w partnerstwie publiczno-prywatnym
29 wrz 2011
Władze Dolnego Śląska powierzą prywatnemu partnerowi zarząd odcinkiem dróg wojewódzkich, przenosząc na niego obowiązek ich wyremontowania i utrzymania. Zainteresowanych kontraktem jest kilkanaście firm. To jeden z pierwszych projektów w Polsce wykorzystujących model PPP przy inwestycjach drogowych
Etapy przygotowania projektu w formule partnerstwa publiczno-prywatnego
20 kwi 2011
Doświadczenia samorządów w realizacji projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, choć nadal niewielkie, wskazują, że powodzenie przedsięwzięcia zależy przede wszystkim od jakości przedrealizacyjnego etapu przygotowania inwestycji. A więc głównie od jakości analiz prawnych, finansowych i ekonomicznych.
Partnerstwo publiczno-prywatne jako uzupełniający model finansowania
27 sty 2011
Na przestrzeni ostatnich 15 lat w Polsce zebrano szereg doświadczeń w
przygotowaniu i realizacji projektów inwestycyjnych z udziałem partnerów
prywatnych. W artykule pojawią się wybrane przykłady zrealizowanych z
sukcesem inwestycji infrastrukturalnych w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego.
Zmieniło się nastawienie organów ścigania do PPP
18 sty 2011
Wokół partnerstwa publiczno-prywatnego narosło wiele mitów. Jednym z nich jest mit korupcji, który zawsze wiąże PPP z występowaniem tzw. czwartego P, czyli prokuratora. Atmosfera podejrzliwości wokół tej formuły realizacji inwestycji była do tej pory jedną z najważniejszych barier w jej rozwoju. Teraz się to zmienia.
Nowa ustawa o PPP a ustawa o koncesjach
29 wrz 2010
Tak zwana „nowa” ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie
publiczno-prywatnym weszła w życie 27 lutego 2009 roku. Zastąpiła ona
„martwą” w praktyce ustawę z dnia 28 lipca 2005 roku, na podstawie
której nie zostało przeprowadzone dosłownie żadne przedsięwzięcie z
udziałem partnera publicznego i prywatnego.
Co daje komunikacja i partycypacja społeczna
22 wrz 2010
Konsultacje społeczne nie są prostym sposobem na podejmowanie decyzji. Umożliwiają jednak przygotowanie np. inwestycji dostosowanych do potrzeb mieszkańców, zwiększają poziom legitymizacji i zaangażowania społecznego, co pozwala w wielu przypadkach zaoszczędzić środki finansowe i czas.
PPP - co to właściwie znaczy?
03 wrz 2010
O partnerstwie publiczno – prywatnym napisano już bardzo wiele książek
i artykułów, odbyła się niezliczona ilość seminariów, konferencji ale -
jak się wydaje - nie do końca wiemy jak to narzędzie wykorzystywać w
praktyce.
Specjalne strefy ekonomiczne - podstawy prawne, tworzenie, pomoc publiczna
23 sie 2010
Specjalne strefy ekonomiczne (SSE) to wyodrębnione administracyjnie
obszary Polski, gdzie inwestorzy mogą prowadzić działalność gospodarczą
na preferencyjnych warunkach. Celem funkcjonowania tego instrumentu
wsparcia jest przyspieszenie rozwoju regionów poprzez przyciąganie
nowych inwestycji i promocję tworzenia miejsc pracy.
Samorządy polubiły partnerstwo publiczno-prywatne
12 kwi 2010
Minął pierwszy rok obowiązywania nowych przepisów o partnerstwie publiczno-prywatnym i koncesjach. Na ich podstawie powstają już pierwsze projekty. Najwięcej takich inwestycji jest w Wielkopolsce, ale w innych regionach samorządy także realizują przedsięwzięcia w tej formule.