Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opolskie: remont nyskiej tamy

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu podpisał umowę z wykonawcą na roboty budowlane dla drugiego przedsięwzięcia w ramach projektu pn. Modernizacja zbiornika wodnego Nysa w zakresie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego (etap I).

Pomorskie: Budowanie partnerstwa międzysamorządowego

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku, 15 lutego 2013 r. odbędzie się spotkanie samorządowców. Tematem forum będzie współpraca samorządów w ramach obszarów funkcjonalnych i pozyskiwanie funduszy unijnych w perspektywie 2014-2020.

Warmia i Mazury: Budowa ekologicznych portów żeglarskich

Seminarium inicjowane przez samorząd województwa odbędzie się w najbliższy czwartek (7 lutego) w Sali Sesyjnej Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego. Poświęcone będzie w całości realizacji programu budowy ekologicznych mini przystani żeglarskich wraz z systemami odbioru i segregacji odpadów na wybranych obszarach regionu warmińsko-mazurskiego.

Lubuskie: Babimost rozwija skrzydła

- W bieżącym roku chcielibyśmy przeznaczyć prawie 12 mln zł na kilka bardzo ważnych inwestycji. Zadania, które realizujemy na terenie lotniska w Babimoście są istotne dla wzrostu bezpieczeństwa. Przedsięwzięcia prowadzone będą przez kilku beneficjentów. Oczywiście największym jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. Wszystkie te zadania dofinansowane są w wysokości 85 % z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego – powiedział wicemarszałek Jacek Hoffmann podczas konferencji prasowej.

Kołobrzeg: Ponad 870 tys. zł w ramach PO RYBY

Na tyle opiewają trzy umowy w ramach Programu Operacyjnego Ryby na lata 2007-2013. Dwie z nich podpisali w Kołobrzegu wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Andrzej Jakubowski oraz członek zarządu Anna Mieczkowska.

Koleje Śląskie: co zawiodło?

Główną przyczyną grudniowych problemów Kolei Śląskich był brak dostatecznej ilości taboru. Rozkład jazdy był dobry, ale zbyt ambitny. To główne wnioski Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, którzy opracowali „Analizę przyczyn występowania problemów z realizacją rozkładu jazdy 2012/2013 w Kolejach Śląskich"

RegioStars 2013 dla projektu z Warmii i Mazur!

„Indywidualne Ścieżki Zatrudnienia” – warmińsko-mazurski projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego został laureatem prestiżowego konkursu RegioStars 2013, organizowanego przez Komisję Europejską.

Budżet obywatelski w Podlaskim

Prace nad Budżetem Obywatelskim idą ”pełną parą” i zbliżają się ku końcowi. Do biura sejmiku wpłynęło 26 wniosków. Obecnie złożone propozycje oceniane są we właściwych departamentach Urzędu Marszałkowskiego.

EBI udziela wsparcia w wysokości 150 mln euro na rozwój polskich samorządów

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przyznał PKO BP kredyt na kwotę 150 mln euro. Środki pochodzące z nowej linii kredytowej zostaną przeznaczone na finansowanie potrzeb inwestycyjnych polskiego sektora samorządowego. Wsparcie otrzymają głównie projekty mające na celu oszczędzanie energii, budowę i modernizację infrastruktury lokalnej oraz projekty związane z ochroną środowiska, ochroną zdrowia i oświatą.

Bogatsze samorządy nadal będą wspierać biedniejsze

Bogatsze samorządy nadal będą wspierać biedniejsze. Tak wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że przepis wprowadzający "janosikowe" jest zgodny z ustawą zasadniczą.

Unijne miliony na przedszkola

- Ponad 50 mln euro, czyli ok. 200 mln zł z Programu Kapitał Ludzki przeznaczymy na modernizację oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych. Dodatkowymi pieniędzmi regiony będą dysponowały od 1 lipca 2013 r. – powiedziała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska podczas wspólnej konferencji prasowej z minister edukacji narodowej Krystyną Szumilas.

Ruszyła budowa najsłynniejszej polskiej obwodnicy

Niezbędną wycinką drzew i krzewów rozpoczęła się właśnie budowa obwodnicy Augustowa (woj. podlaskie). Wcześniej – 20 grudnia ubiegłego roku inwestor przekazał wykonawcy plac budowy, a geodeci rozpoczęli wytyczanie pasa drogowego w terenie.

Kujawsko-pomorskie: Dotacje na start w biznesie

Ponad pół tysiąca osób bezrobotnych z Kujawsko-Pomorskiego otrzymało już bezzwrotną dotację na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej w ramach przygotowanego przez Urząd Marszałkowski projektu „Przedsiębiorczość szansą na rozwój regionu kujawsko-pomorskiego”. W tym roku szansę na otrzymanie wsparcia ma kolejne 1,4 tysiąca osób. Trwa drugi nabór do udziału w projekcie.

Dofinansowanie na współpracę na poziomie lokalnym

Rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego projektów realizowanych przez partnerstwa jednostek samorządu terytorialnego przy udziale przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego lub organizacji przedsiębiorców. Nabór wniosków potrwa od 25 stycznia do 5 kwietnia 2013 r. Na dofinansowanie projektów przeznaczono ok. 7,4 mln euro.

W Suwałkach powstało Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych

Swoją działalność rozpoczyna Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Suwałkach. To efekt umowy podpisanej między władzami miasta i stowarzyszeniami, które będą prowadzić Centrum.

Białystok: Milion na zabytki

Milion złotych - tyle pieniędzy jest do podziału na remonty zabytków w Białymstoku. Właściciele lub zarządcy mogą starać się o dofinansowanie połowy kosztów, a w szczególnych przypadkach nawet o 90%.

Mazury za pół ceny

„Mazury za pół ceny” to inicjatywa Lokalnej Organizacji Turystycznej „Mazury Południowe”, która trwa od grudnia 2012 i zakończy się w lutym 2013 roku.

Zachodniopomorskie: Konkurs na przestrzeń publiczną

Lokalne samorządy już po raz czwarty mogą się ubiegać o laury w Konkursie Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego na Najlepszą przestrzeń publiczną Województwa Zachodniopomorskiego. O tym kto je otrzyma, zadecyduje Kapituła Konkursu.

Podkarpackie ma nowy klaster

Rozpoczął swe funkcjonowanie nowy klaster - „Podkarpackie Smaki". Jego twórcami są rzeszowskie Stowarzyszenie „Pro Carpathia" oraz 20 przedsiębiorstw i instytucji z Podkarpacia.

Podlaskie: Dotacje dla właścicieli zabytków

Zarząd Województwa Podlaskiego ogłosił konkurs na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, znajdującym się na terenie województwa podlaskiego.

Konsultacje społeczne Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do 2020 roku zakończone

- Przygotowywane przez regiony dokumenty to swoiste mapy, wytyczające cele i kierunki ich rozwoju na najbliższe osiem lat - podkreśliła minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska podczas konferencji podsumowującej konsultacje społeczne projektu Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do 2020.

Łódź: Otwarto zmodernizowaną bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Zmodernizowaną bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego otwarto w Łodzi. Do końca tego roku w kraju ma działać 11 takich nowoczesnych obiektów dla nowych śmigłowców ratowniczych.

Kraków: Unijne dofinansowanie na modernizację Pałacu Krzysztofory

Ponad 16,5 mln zł ze środków Unii Europejskiej otrzyma Kraków na modernizację Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym - głównej siedziby Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Umowę w tej sprawie podpisały władze województwa małopolskiego i Krakowa.

Policyjne patrole na na stokach narciarskich

Wraz z początkiem zimowych ferii małopolscy policjanci rozpoczęli służbę na stokach narciarskich. Mundurowi mają prawo legitymować, pouczać, pilnują porządku oraz reagują na niebezpieczne i niezgodne z prawem zachowania narciarzy - informuje małopolska policja.

Łódź: 80 mln zł ma kosztować budowa centrum sportowego Politechniki Łódzkiej

Ponad 80 mln zł ma kosztować budowa na terenie Politechniki Łódzkiej centrum sportowo-dydaktycznego. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2015 roku. Budowa centrum ma być sfinansowana m.in. z budżetu Ministerstwa Sportu i Turystyki, które przekaże 30 mln zł.

Od czwartku łatwiej o paszport

Od czwartku wniosek o wydanie paszportu będzie można złożyć w dowolnym wydziale paszportowym w kraju, bez względu na miejsce zameldowania. Teraz wniosek o ten dokument należy składać w urzędzie właściwym dla miejsca zameldowania.

NIK rozpoczęła kontrolę funkcjonowania fotoradarów

Najwyższa Izba Kontroli sprawdza, czy fotoradary ustawione są w miejscach najbardziej tego wymagających, a ich funkcjonowanie przyczynia się do spadku liczby wypadków.

Katowice: Budowa centrum technologii informatycznych na ukończeniu

Kończy się budowa Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych (CNTI), jednej z największych inwestycji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach - poinformował rzecznik uczelni. Jego otwarcie planowane jest na październik 2013 r.

Trybunał Konstytucyjny znów odroczył rozprawę ws. janosikowego

Trybunał Konstytucyjny po raz kolejny, tym razem do 31 stycznia, odroczył rozprawę w sprawie zgodności z konstytucją przepisów o tzw. janosikowym. Zrobił to na wniosek przedstawicieli Sejmu i ministra finansów.

MSW: do 22 stycznia konsultacje ws. zmian L4 mundurowych

Do 22 stycznia potrwają konsultacje społeczne w sprawie propozycji zmian w zwolnieniach lekarskich mundurowych - poinformowało MSW. Resort chce m.in. obniżyć, ze 100 do 80 proc. pensji, zasiłki chorobowe funkcjonariuszy i żołnierzy.

Zmiany w ewidencji działalności gospodarczej

Rada Ministrów przyjęła 4 grudnia 2012 r. założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Nowelizacja ma uprościć procedury administracyjne związane z rejestracją.

Częstochowa: Drugi nabór na dofinansowanie in vitro jeszcze w styczniu

Jeszcze w styczniu ma być ogłoszony tegoroczny nabór dla małżeństw, które chciałyby skorzystać z oferowanego przez władze Częstochowy dofinansowania procedury in vitro - poinformował rzecznik Urzędu Miasta Włodzimierz Tutaj.

Zakopane: Referendum ws. odwołania burmistrza - nieważne

Niedzielne referendum w Zakopanem w sprawie odwołania burmistrza Janusza Majchra jest nieważne. W głosowaniu wzięło udział za mało osób - ogłosiła Miejska Komisja do Spraw Referendum w Zakopanem.

Warszawa: ZTM proponuje kompromis ws. nocnych kursów metra

Stołeczne metro będzie kursowało nocą w weekendy, ale krócej np. do godz. 1.30 - takie rozwiązanie ws. nocnych kursów podziemnej kolejki proponuje Zarząd Transportu Miejskiego. Wcześniej ZTM zapowiedział likwidację nocnych kursów, co wywołało protesty.

NFZ: 96 proc. placówek przystąpiło do eWUŚ

Do systemu eWUŚ przystąpiło 96 proc. placówek ochrony zdrowia, które mają umowę z NFZ; od 1 do 9 stycznia świadczeniodawcy wysłali ponad 19 mln zapytań, aby sprawdzić online ubezpieczenie pacjentów - podsumowuje NFZ pierwsze dni funkcjonowania systemu.

W 2013 r. 149 miejscowości zmieniło lub zmodyfikowało nazwę

Od 1 stycznia 2013 roku 149 polskich miejscowości zmieniło bądź zmodyfikowało swą nazwę; nowe nazwy otrzymało jedno jezioro, jedno wzgórze oraz dwa sztuczne zalewy.

Samorząd Wodzisławia Śląskiego chce usprawnić działanie urzędu po audycie

Badanie poziomu satysfakcji klientów, system zastępstw i szkoleń, klarowne ścieżki awansu pracowników czy motywacyjny system wynagrodzeń - to niektóre zmiany, jakie po audycie personalnym w urzędzie chce wprowadzić w tym roku samorząd Wodzisławia Śląskiego.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłasza ogólnopolski konkurs „Zabytek Zadbany” promujący najlepsze wzory konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków – edycja 2013

„Zabytek Zadbany” to doroczny, ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Instytucja realizująca konkurs: Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Starachowice: Zawieszony prezydent pozwał magistrat do sądu

Zawieszony w wykonywaniu czynności, oskarżony o korupcję, prezydent Starachowic Wojciech B. pozwał do sądu lokalny samorząd. Chce wypłaty wynagrodzenia, którą miejskie służby finansowe wstrzymały po decyzji sądu o zawieszeniu urzędnika.

Warmińsko-mazurskie: Otwarto pierwsza cyfrową szkołę w regionie

Szkoła Podstawowa nr 34 w Olsztynie jako pierwsza na Warmii i Mazurach została wyposażona w interaktywne pomoce naukowe w ramach rządowego programu "Cyfrowa szkoła".

Śląskie: Sejmik województwa śląskiego nadal z nieobsadzonym mandatem

Mało prawdopodobne, że sejmik województwa śląskiego zbierze się w pełnym 48-osobowym składzie podczas wyboru nowego marszałka i zarządu województwa śląskiego. Władze sejmiku wciąż czekają na rozstrzygnięcie w sprawie wygaszonego kilkanaście miesięcy temu mandatu Bogdana Święczkowskiego.

Wkrótce wspólna strategia rozwoju woj. śląskiego i małopolskiego

Na przełomie lutego i marca tego roku sejmiki województw śląskiego i małopolskiego mają przyjąć wspólną strategię rozwoju. Samorządowcy liczą, że dzięki temu uda się lepiej wykorzystać potencjał obu regionów i skuteczniej realizować duże projekty.

Łódzkie: 150 tys. zł na samorządowe stypendia artystyczne

150 tys. zł przeznaczył w 2013 roku samorząd województwa łódzkiego na stypendia artystyczne, które przyznawane są w dwóch kategoriach: "uczeń" oraz "młody twórca". Jak informuje urząd marszałkowski wnioski o stypendium można będzie składać do 6 lutego 2013 r.

Stolica: Sześć firm chętnych na wybudowanie podziemnych parkingów

Władze Warszawy chcą wybudować wielopoziomowe parkingi podziemne m.in. pod placami: Trzech Krzyży, Bankowym i Konstytucji, co ma usprawnić parkowanie w centrum miasta. Do ich wybudowania, a potem eksploatacji zgłosiło się sześć firm - poinformował ratusz.

W styczniu decyzja ws. zmian w Straży Granicznej. Nowa struktura od 2014 r.

Decyzja w sprawie reorganizacji Straży Granicznej zapadnie w drugiej połowie stycznia; zmiany potrwają do końca roku - poinformował sejmową komisję spraw wewnętrznych wiceszef MSW Piotr Stachańczyk. Zmiany prowadzą do likwidacji zbyt wielu placówek - uważa opozycja.

Warszawa: metro przestanie kursować nocą

Pociągi metra przestaną kursować w weekendowe noce - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego. Powodem są oszczędności. Ostatni nocny pociąg pojedzie w nocy z 9 na 10 lutego, gdy kończą się ferie na Mazowszu.

Lubuskie: 17 lutego referendum ws. odwołania burmistrza i Rady Miejskiej w Żaganiu

Komisarz Wyborczy w Zielonej Górze wyznaczył na 17 lutego br. termin przeprowadzenia referendum ws. odwołania przed upływem kadencji burmistrza Żagania Sławomira Kowala i Rady tego miasta.

Stolica: W 2013 r. m.in. remonty torowisk, przebudowa mostu Grota

Remont torowiska przy Dworcu Centralnym, przebudowa mostu Grota-Roweckiego - m.in. te inwestycje mają być realizowane w tym roku w Warszawie. Zakończyć się ma też budowa południowej obwodnicy Warszawy; w związku z budową II linii metra nie będzie dodatkowych utrudnień.

Kończą się prace nad projektem o decentralizacji NFZ

Prace nad projektem ustawy o decentralizacji Narodowego Funduszu Zdrowia są już na finiszu - poinformował wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Jak powiedział, resort chce, by projekt wiosną trafił do parlamentu, a ustawa weszła w życie w sierpniu.

Mirosław Sekuła oficjalnym kandydatem PO na marszałka woj. śląskiego

Mirosław Sekuła - obecny wiceminister finansów, a w przeszłości szef Najwyższej Izby Kontroli - jest oficjalnym kandydatem Platformy Obywatelskiej na nowego marszałka woj. śląskiego.