REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Głosowanie korespondencyjne za granicą

Dla obywateli polskich, którzy chcą głosować za granicą, w wyborach parlamentarnych utworzono 250 obwodów wyborczych. Głosowanie korespondencyjne można zgłosić m.in. za pomocą portalu internetowego ewybory.msz.gov.pl.

Pomoc społeczna - niekonstytucyjne przepisy do zmiany

Trybunał Konstytucyjny uznał, iż ustalenie osobie charakteryzującej się znacznym stopniem niepełnosprawności prawa do zasiłku stałego począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami jest niezgodne z konstytucją.

Ustawa o samorządzie gminnym - jednolity tekst ustawy

W Dzienniku Ustaw z dnia 1 października 2015 r. pod pozycją 1515 opublikowano Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 września 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

Obecność pracowników ochrony w urzędach zwiększa poczucie bezpieczeństwa

Polacy czują się bezpiecznie w miejscach użyteczności publicznej. Tak wskazują wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Konfederacji Lewiatan. Według niego aż 74% respondentów czuje się bezpieczniej w obiekcie ochranianym przez profesjonalistów.

REKLAMA

Warsztaty "Elektroniczne usługi publiczne - jak korzystać z ePUAP2?"

Szkolenie dedykowane jest kierownikom podmiotów realizujących zadania publiczne oraz innym osobom uprawnionym do podpisywania dokumentów wychodzących na zewnątrz tych podmiotów. W czasie szkolenia będzie możliwość założenia i potwierdzenia (zaufania) profilu na ePUAP2.

Projekt socjalny - nowe przepisy ustawy o pomocy społecznej

Znowelizowana ustawa o pomocy społecznej wprowadza nową definicję - projekt socjalny. Jest to zespół działań podejmowanych przez gminę w celu poprawy sytuacji życiowej osób, rodzin i grup zagrożonych ubóstwem, marginalizacją czy wykluczeniem społecznym. Wprowadza również wiele rozwiązań, mających poprawić jakość i dostępność do usług pomocy społecznej.

LEX EMPIRICUS po raz czwarty wspiera kariery studentów i absolwentów studiów prawniczych

Poważnie myślący o swojej karierze studenci i absolwenci studiów prawniczych mają szansę wygrać płatne praktyki w jednej z katowickich kancelarii adwokacko-radcowskich. Dodatkowo do zdobycia są cenne nagrody finansowe i rzeczowe. Wystarczy, że zgłoszą się do prestiżowego, ogólnopolskiego konkursu Lex Empiricus, który rozpoczyna się 2 listopada 2015 roku.

Od 1 października 2015 r. zmiany w zasiłkach z pomocy społecznej

Co trzy lata odbywa się weryfikacja progów dochodowych uprawniających do pomocy społecznej i wysokości samych świadczeń. W trakcie tegorocznej weryfikacji rząd zdecydował o podniesieniu kryteriów i świadczeń. Podwyżka wejdzie w życie od 1 października 2015 r.

REKLAMA

Zaplecze elektronicznego Punktu Kontaktowego - bezpłatne webinaria

Serdecznie zapraszamy do udziału w bezpłatnych webinarach, na których omówione zostaną najważniejsze funkcjonalności Zaplecza elektronicznego Punktu Kontaktowego przeznaczone dla pracowników administracji publicznej.

Planowanie przestrzenne w Karpatach - jak chronić najcenniejsze bogactwo Karpat?

W dniach 24-25 września 2015r. w Sromowcach Niżnych odbywa się II Forum Karpackich Gmin, w którym uczestniczą przedstawiciele 200 gmin, objętych Ramową Konwencją o Ochronie i Zrównoważonym Rozwoju Karpat. Forum organizowane jest w ramach projektu „Karpaty Łączą” wspierającego wdrażanie Konwencji.

Potwierdzanie wykształcenia przez cudzoziemców - zmiany

Dzięki nowym przepisom osoby nieposiadające dokumentów ukończenia studiów będą mogły na podstawie innych zaświadczeń przedstawić uczelni uzyskane przez siebie kompetencje. Uczelnia za taki poświadczający kompetencje dokument będzie mogła uznać np. indeks.

Marszałkowie województw naliczą opłaty wynikające z wyłączania gruntów

Proponowana zmiana pozwoli uniknąć kosztów po stronie starostów. Pieniądze będą gromadzone przez samorząd województwa, gdzie są rozdysponowane. Po zmianach to marszałek województwa będzie wierzycielem należności

IV Ogólnopolski Kongres Smart – Inteligentne Miasta

Czy regiony z północnej Polski stosują inteligentne rozwiązania dla miejskiej energetyki, infrastruktury oraz transportu, aby polepszyć jakość życia mieszkańców? Jakie nowe technologie dla smart cities proponuje branża oraz jak ich wykorzystanie wpływa na rozwój inteligentnych miast? Jak oszczędzać energię elektryczną i cieplną w miastach i gminach? Na powyższe pytania odpowiedzi szukać będą eksperci, politycy oraz samorządowcy podczas IV Ogólnopolskiego Kongresu Smart – Inteligentne Miasta, który odbędzie się 28 września w Olsztyńskim Parku Naukowo Technologicznym. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl

Nowelizacja ustawy o sporcie

Nowelizacja dostosowuje przepisy w zakresie walki z dopingiem do standardów międzynarodowych. Poza tym zwalnia z podatku od nieruchomości obiekty o szczególnym znaczeniu dla sportu.

Podręcznik adaptacji miast

Opracowany w Ministerstwie Środowiska podręcznik opisuje poszczególne etapy przygotowania miejskich planów adaptacji, od rozpoczęcia tego procesu aż po wypracowanie systemu monitoringu i ewaluacji skuteczności proponowanych rozwiązań. Zawiera również szereg wskazówek i opisów dotyczących inwestycji.

Egzekucja świadczeń alimentacyjnych - zmiany

Zgodnie z nowelizacją ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów należna gminom część środków odzyskanych od rodziców, którzy nie płacą alimentów, będzie trafiać do gminy, która wypłacała świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Pozostała tych środków będzie - tak jak dotąd - stanowić dochód budżetu państwa.

Przyjęcie uchodźców przez Polskę - informacje UDSC

Przyjęcie uchodźców do Polski może odbyć się dwóch formach – przesiedlenia uchodźców syryjskich (z państw poza Unią Europejską) lub relokacji uchodźców syryjskich, erytrejskich lub irackich (z Grecji, Włoch i ewentualnie Węgier). Przyjazd pierwszych osób jest obecnie planowany najwcześniej od kwietnia 2016 r. (relokowani) i od czerwca 2016 r. (przesiedlani) w grupach nie większych niż po 150 osób jednocześnie.

Posiłki w szkołach w wyjaśnieniach ministerstwa zdrowia

W sklepikach mogą być sprzedawane soki owocowe, warzywne, owocowo-warzywne, woda, a także herbata, napary owocowe oraz kawa zbożowa. Resort przypomina, że kompoty nie mogą być dosładzane. Zgodnie z nowymi przepisami dosładzać można jedynie herbatę, napary owocowe, kakao i kawę zbożową.

Janosikowe w 2016 r. na dotychczasowych zasadach

Nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego przedłuża na 2016 rok dotychczasowe zasady obliczania wysokości tzw. janosikowego.

XXV Forum Informatyki w Administracji

Zapraszamy do Fabryki Wełny Hotel & SPA do miejsca, w którym historia spotyka się z nowoczesnym designem, relaks ze sztuką, a surowy industrialny klimat z eleganckim komfortem. Obiekt mieści się w budynku dawnej fabryki rodziny Baruchów w samym centrum Pabianic, w niedalekiej odległości od Łodzi.

Warsztaty "Elektroniczne usługi publiczne - jak korzystać z ePUAP?

Szkolenie dedykowane jest kierownikom podmiotów realizujących zadania publiczne oraz innym osobom uprawnionym do podpisywania dokumentów wychodzących na zewnątrz tych podmiotów. Prowadzone będzie ze szczególnym uwzględnieniem aparatu pojęciowego i słownictwa właściwego dla administratywistów – a nie informatyków. W czasie szkolenia będzie możliwość założenia i potwierdzenia (zaufania) profilu na ePUAP2.

Zdrowe jedzenie w szkołach od 1 września 2015 r.

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia od września z półek sklepików szkolnych ma zniknąć niezdrowe jedzenie. Nie będą więc w nich dostępne chipsy, batony, napoje gazowane i słodzone.

Forum Liderów Samorządów Lokalnych Województwa Mazowieckiego

Konferencja „Nowa perspektywa unijna na lata 2014-2020 dla jednostek samorządu terytorialnego” zainauguruje działalność Forum Liderów Samorządów Lokalnych Województwa Mazowieckiego.

25-lecie samorządu a nowoczesna administracja samorządowa

Pod koniec września br. Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej organizuje w Rzeszowie I Kongres Sekretarzy Polski Południowo-Wschodniej poświęcony nowoczesnej administracji samorządowej oraz wyzwaniom stojącym przed jednostkami samorządu terytorialnego po 25-ciu latach funkcjonowania w III RP.

Maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych na 2016 rok

Minister Finansów podpisał 5 sierpnia 2015 r. obwieszczenie w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2016 r.

Kryterium dochodowe dla szkolnej wyprawki 574 zł

MEN szacuje, że w roku szkolnym 2015/2016 z programu "Wyprawka szkolna" będzie mogło skorzystać ok. 231,3 tys. uczniów, w tym ok. 91,6 tys. z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Na realizację programu w roku szkolnym 2015/2016 zaplanowano 51 mln zł z budżetu państwa.

Szkoły obowiązkowo z nauczycielem wspomagającym od 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. w placówkach ogólnodostępnych, w których uczą się dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera i niepełnosprawnością sprzężoną, będą obowiązkowo zatrudniani asystenci nauczyciela lub nauczyciele wspomagający - zdecydowało MEN.

Ogólnopolski Kongres Smart – Inteligentne Miasta

Osoby odpowiedzialne nie tylko za rozwój miast, lecz także państw wiedzą, jak ważnym elementem zrównoważonego rozwoju jest inteligentny region. Czym on jest? By się tego dowiedzieć, serdecznie zapraszamy na Ogólnopolski Kongres Smart – Inteligentne Miasta, który odbędzie się 28 września 2015 r. w Olsztynie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl

"Janosikowe" bez zmian w 2016 r.

Obecne zasady dotyczące „janosikowego” dla województw będą stosowane w 2016 r. Tak jak w tym roku, w 2016 r. maksymalna wysokość „janosikowego” wpłacanego przez województwa będzie wynosić nie więcej niż 35 proc. dochodów podatkowych sprzed dwóch lat.

Centra integracji społecznej dla osób uzależnionych

Osoby uzależnione od alkoholu czy narkotyków będą mogły korzystać z centrów i klubów integracji społecznej - to jedno z założeń znowelizowanej w środę przez Sejm ustawy o zatrudnieniu socjalnym.

Ustawa dotycząca gruntów warszawskich skierowana do trybunału

"Prezydent jest przekonany, że niektóre zapisy tej ustawy są niekonstytucyjne, sygnały o tym dochodziły już na etapie prac parlamentarnych. Niektóre regulacje pogarszają sytuację byłych właścicieli, a ich skutkiem może być pozbawienie ich roszczeń i pozostawienie bez rekompensaty. Ostatecznie na temat zgodności z ustawą zasadniczą wypowie się Trybunał Konstytucyjny" - powiedziała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

Spór o siedzibę Rzecznika Finansowego

Z propozycją Senatu przeniesienia biura do Łodzi nie zgadza się wiceminister finansów Izabela Leszczyna. Ocenia ona, że takie rozwiązanie jest nieracjonalne i utrudnia funkcjonowanie nowej instytucji już na jej starcie.

Język wilamowski językiem regionalnym?

Mieszkańcy Wilamowic k. Bielska-Białej chcą uznania ich języka za regionalny. Pozwoliłoby to finansować jego nauczanie z budżetu państwa. We wtorek posłowie z sejmowej komisji mniejszości narodowych zadeklarowali wolę poparcia tej inicjatywy.

Zmiana rozporządzenia w sprawie klasyfikacji budżetowej

W Dzienniku Ustaw z 1 lipca 2015 r. pod poz. 931 opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 czerwca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych.

Kształcenie niepełnosprawnych - nowe przepisy w 2015 i 2016 r.

Minister Joanna Kluzik-Rostkowska 24 lipca podpisała rozporządzenie w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym. Zmiany zawarte w podpisanym dokumencie uwzględniają m.in. postulaty rodziców dzieci niepełnosprawnych, nauczycieli, dyrektorów szkół, przedstawicieli organów sprawujących nadzór pedagogiczny i organizacji pozarządowych.

Nowe miasta od 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. w Polsce przybędzie pięć nowych miast i dwie nowe gminy. Status miasta nadano miejscowościom: Lubycza Królewska, Urzędów, Siedliszcze (w woj. lubelskim) oraz Jaraczewo (woj. wielkopolskie) i Pieszyce (woj. dolnośląskie).

Wrocław jako "Europejska Stolica Kultury 2016" otrzyma 99 mln zł

W ramach środków z budżetu państwa ma być współfinansowana grupa wydarzeń wiodących, czyli najważniejszych wydarzeń kulturalnych w 2016 r. Są to szeroko zakrojone projekty, które przyciągną nie tylko krajową, ale przede wszystkim europejską publiczność. Szacunkowy koszt programu dla budżetu państwa to 99 mln zł, z czego 96 mln wydanych zostanie w 2016 roku, a w 2017 r. 3 mln zł zostanie przeznaczone na zamknięcie finansowe projektów.

Straż miejska nie przeprowadzi kontroli fotoradarowej

Straże miejskie (gminne) zostaną pozbawione możliwości przeprowadzania kontroli fotoradarowej kierowców. Głównymi podmiotami w zakresie fotoradarów mają być Inspekcja Transportu Drogowego oraz policja.

Wypoczynek dzieci i młodzieży - zmiany od 1 kwietnia 2016 r.

W projekcie noweli ustawy określono m.in. tryb zgłaszania wypoczynku przez jego organizatorów oraz elementy, jakie musi zawierać zgłoszenie wypoczynku. Zamiar zorganizowania wypoczynku nadal trzeba będzie zgłaszać kuratorowi oświaty, który nie będzie jednak już wydawał organizatorowi zaświadczenia o zaakceptowaniu zgłoszenia wypoczynku. Potwierdzeniem akceptacji będzie umieszczenie zgłoszenia w bazie wypoczynku.

Dziewięcioletnia kadencja sędziów PKW od 2016 r.

Prezydent podpisał Kodeks wyborczy. Nowelizacja zakłada m.in. dziewięcioletnią kadencję sędziów Państwowej Komisji Wyborczej, która miałaby obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

Przedsiębiorcy: sprzedaż w sklepikach szkolnych od września nierentowna

Konfederacja Lewiatan postuluje zmianę listy produktów sprzedawanych w szkolnych sklepikach od 1 września 2015 r. W liście do wicepremiera Piechocińskiego przedsiębiorcy podkreślają, że projekt rozporządzenia został przekazany do konsultacji pod koniec czerwca, a wymogi w nim określone wejdą w życie już od 1września 2015 r.

Gminy zostaną zwolnione z podatku od nieruchomości

Zwolnienie obejmie grunty i budynki lub ich części, będące własnością gminy. Za nieruchomości, w których prowadzona jest działalność gospodarcza lub z których korzystają podmioty inne niż gmina podatek nadal będzie odprowadzany.

Budowa elektrowni wiatrowych na podstawie planu miejscowego

Instalacje o mocy powyżej 40 kW, wytwarzające energię z odnawialnych źródeł energii, np. elektrownie wiatrowe, będą mogły być budowane wyłącznie na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a nie jak dotychczas - decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym podpisana przez Prezydenta

Według noweli gmina powstała w wyniku połączenia dwóch lub więcej gmin będzie miała wszystkie prawa i obowiązki połączonych gmin, w tym prawa i obowiązki wynikające z zezwoleń, koncesji oraz innych aktów administracyjnych. Organy gminy powstałej w wyniku połączenia dwóch lub więcej gmin staną się organami właściwymi lub stronami wszczętych i niezakończonych postępowań administracyjnych i sądowych.

Zniesienie obowiązku meldunkowego w 2018 r. - prace w Sejmie

Zgodnie z obowiązującą obecnie ustawą o ewidencji ludności obowiązek meldunkowy ma być zniesiony od 1 stycznia 2016 roku. Potrzeba przesunięcia o 2 lata tej daty wynika m.in. z rekomendacji międzyresortowego zespołu ds. przygotowania administracji rządowej do zniesienia obowiązku meldunkowego.

"Zarządzanie kryzysowe w systemie kierowania bezpieczeństwem narodowym"

Już 24 września we Wrocławiu odbędzie się kolejna edycji konferencji "Zarządzanie kryzysowe w systemie kierowania bezpieczeństwem narodowym" poruszająca zagadnienia reagowania i osiągania gotowości w sytuacji kryzysowej oraz sprawnego funkcjonowania infrastruktury krytycznej.

Zapraszamy na konferencję "Wydolność, funkcjonalność, efektywność - innowacyjne oblicza transportu"

Zapraszamy serdecznie do udziału w konferencji "Wydolność, funkcjonalność, efektywność - innowacyjne oblicza transportu", która odbędzie się 10 września w Warszawie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl

Kraków w czołówce najlepszych miast na świecie w 2015 roku

Portal „Travel + Leisure” stworzyła ranking najlepszych miast na świecie w 2015 roku. Kraków znalazł się na siódmym miejscu w tym zestawieniu.

Decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach - zmiany w 2017 roku

Nie będzie obowiązku uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, jeżeli wyłącznym celem przedsięwzięcia jest obronność i bezpieczeństwo państwa lub prowadzenie działań ratowniczych oraz zapewnienie bezpieczeństwa cywilnego w związku z przeciwdziałaniem lub usunięciem bezpośredniego zagrożenia dla ludności. Nowe regulacje w większości mają obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

18 mld euro dla smart city z programów operacyjnych

"Projekty związane z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi otrzymają dofinansowanie praktycznie ze wszystkich programów krajowych i regionalnych na lata 2014-2020" – poinformowała wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel podczas swojego wystąpienia na Polsko – Indyjskim Forum IT.

REKLAMA