REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eksmisja na bruk będzie karą za przemoc domową?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Eksmisja na bruk będzie karą za przemoc domową?/ Fot. Fotolia
Eksmisja na bruk będzie karą za przemoc domową?/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązujące przepisy nie zawsze chronią lokatora. Warto wiedzieć, że osoba stosująca przemoc domową, może stracić mieszkanie w przyspieszonym trybie.

Ustawa o ochronie praw lokatorów zgodnie ze swoją nazwą powstała, aby chronić interesy słabszej strony umowy najmu. Wspomniany akt prawny bywa krytykowany ze względu na zbytnie uprzywilejowanie lokatorów kosztem właścicieli mieszkań. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że powodem takiej krytyki często są problemy z dostępnością lokali socjalnych i pomieszczeń tymczasowych. Te kwestie w pewnej mierze pozostają poza zakresem działania wspomnianej ustawy. Wiele osób nie zdaje sobie również sprawy z tego, że ustawa o ochronie praw lokatorów nie zawsze łagodnie traktuje osoby zagrożone eksmisją. Przykładem mogą być procedury używane wobec lokatorów stosujących przemoc domową. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili omówić te procedury. Ich prawidłowe stosowanie skutkuje szybką eksmisją problematycznego lokatora. 

REKLAMA

Agresywny lokator nie posiada prawa do lokalu socjalnego

Tytułem wstępu warto wspomnieć, że oficjalna nazwa analizowanego aktu prawnego to ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733). Ustawa z 21 czerwca 2001 r. formułuje ogólną zasadę, zgodnie z którą eksmitowany lokator może otrzymać mieszkanie socjalne. Czasem socjalne lokum jest nawet gwarantowane przez przepisy. Na taką gwarancję mogą liczyć niektórzy lokatorzy mieszkań spółdzielczych, komunalnych oraz społecznych (z TBS - ów). Wspomniana gwarancja lokalu socjalnego dotyczy osób małoletnich, ubezwłasnowolnionych i niepełnosprawnych (wraz z opiekunami), osób obłożnie chorych, ciężarnych kobiet, ubogich emerytów oraz rencistów i bezrobotnych.

Zobacz: Podatek od nieruchomości

Warto wiedzieć, że stosowanie przemocy domowej pozbawia lokatora opisywanej wcześniej gwarancji uzyskania lokalu socjalnego. Osoba stosująca przemoc wobec bliskich nie może uzyskać lokalu socjalnego na podstawie wyroku sądu. Takie rozwiązanie wyklucza oczekiwanie na przydział mieszkania socjalnego, które w polskich warunkach bywa długotrwałe. Kolejna sankcja ustawowa wskazuje, że eksmisja związana ze stosowaniem przemocy domowej może zostać wykonana nawet pomimo trwania okresu ochronnego. Mowa o okresie pomiędzy 1 listopada i 31 marca następnego roku, w którym generalnie nie wykonuje się eksmisji.

Właściciela mieszkania trzeba pozbyć się w inny sposób …

REKLAMA

Pozew o eksmisję na podstawie ustawy o ochronie praw lokatorów (związaną ze stosowaniem przemocy domowej) trzeba złożyć do wydziału cywilnego sądu rejonowego, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania sprawcy. Do takiego pozwu powinny zostać załączone dowody potwierdzające stosowanie przemocy domowej (np. zaświadczenia lekarskie). Bardzo ważną kwestią jest także opłata za pozew wynosząca 200 zł. Osoby znajdujące się w złej sytuacji finansowej, mogą wnioskować o zwolnienie ze wspomnianego kosztu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzeba podkreślić, że niekiedy wniosek eksmisyjny będzie bezskuteczny ze względu na zakres stosowania ustawy o ochronie praw lokatorów. Zgodnie z tym aktem prawnym, lokatorem jest osoba nieposiadająca prawa własności do zasiedlanego mieszkania. Właśnie dlatego eksmisja na podstawie ustawy o ochronie praw lokatorów nie może dotyczyć właściciela mieszkania (domu lub lokalu). 

Osoby doświadczające przemocy domowej ze strony właściciela mieszkania, powinny skorzystać z rozwiązania, jakie przewiduje artykuł 11a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Chodzi o możliwość domagania się przez pokrzywdzoną osobę, aby sąd w postępowaniu nieprocesowym zobowiązał sprawcę przemocy do opuszczenia mieszkania. Rozprawa powinna odbyć się przed upływem miesiąca od dnia wpływu wniosku. Praktyka sądowa niestety pokazuje, że często są ustalane bardziej odległe terminy. Co ważne, decyzja sądu wydana na podstawie artykułu 11a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie nie skutkuje pozbawieniem sprawcy prawa do mieszkania i może zostać uchylona lub zmieniona w przyszłości.

Brak tymczasowego pomieszczenia to dodatkowa sankcja

REKLAMA

Warto wiedzieć, że eksmisja sprawcy przemocy domowej wykonana na podstawie ustawy o ochronie praw lokatorów lub ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, przewiduje dodatkową dolegliwość dla takiej osoby. Mowa o braku uprawnienia do otrzymania pomieszczenia zastępczego.

Z reguły eksmitowane osoby, którym sąd nie przyznał prawa do mieszkania socjalnego, mogą liczyć na pomieszczenie tymczasowe o niskim standardzie. Wyjątek dotyczy między innymi sprawców przemocy domowej. Takie osoby muszą się liczyć z perspektywą przysłowiowej eksmisji na bruk, jeżeli obejmuje je ustawa o ochronie praw lokatorów albo ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. W praktyce komornik eksmituje sprawcę przemocy (nieposiadającego innego lokum) do schroniska dla bezdomnych albo noclegowni dla bezdomnych.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosyjski szpieg dostał dostęp do akt śledztwa przeciwko niemu. Zgodnie z prawem? Przeglądał je w kancelarii tajnej ABW i w siedzibie prokuratury

Rosyjski szpieg Paweł Rubcow, zanim został wydany Rosji, otrzymał od prokuratury i ABW dostęp do materiałów śledztwa przeciwko niemu, także tajnych, choć prokuratura mogła mu odmówić z powodu "ochrony interesów państwa" - napisał 5 września 2024 r. dziennik "Rzeczpospolita". Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy obowiązujące obecnie w Polsce przepisy pozwalają, aby nie dopuścić zatrzymanego do akt; zwłaszcza, jeżeli są one ściśle tajne.

W szkołach ruszył program dobrowolnych szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepionka może uchronić przed zachorowaniem na raka

Od 1 września 2024 r. ruszył wspólny program MEN i MZ szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepienia dostępne są dla dzieci po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Za zgodą rodziców szczepienie może odbyć się w szkole.

mObywatel: Funkcjonalności aplikacji są stale rozwijane. Trwają prace na ePłatnościami

Mobilna aplikacja mObywatel jest stale rozwijana. Do końca 2025 r. ma być zaimplementowana usługa ePłatności. Dzięki temu za pośrednictwem mObywatela będzie można opłacać urzędowe zobowiązania np. podatek od nieruchomości.

500 plus z NFZ u dentysty. Mało kto o tym wie. Jak skorzystać? Jakie zabiegi obejmuje?

Usuwanie kamienia nazębnego to podstawowy zabieg higieniczny dostępny w ramach NFZ. Roczne, bezpłatne wizyty profilaktyczne u dentysty pozwalają zaoszczędzić nawet 500 złotych. Jakie usługi są wliczone w ten pakiet? Oto szczegóły.

REKLAMA

Godziny lekcyjne skrócone do 30 minut. Powodem wrześniowe upały. MEN zapowiada zmianę przepisów

Dyrektorzy niektórych szkół w Polsce skrócili zajęcia lekcyjne z 45 do 30 minut z powodu wysokich temperatur panujących na początku roku szkolnego 2024/2025. Ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała zmiany przepisów dot. organizacji pracy szkół w upały i duże mrozy.

5 proc. podwyżka dla nauczycieli w 2025 r.? Ministra edukacji Barbara Nowacka wnioskowała o wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc.

5 proc. podwyżka dla nauczycieli w 2025 r.? Ministra edukacji Barbara Nowacka wnioskowała o wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc. Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025.

Samorządy: Bezzwrotne dofinansowanie z KPO na modernizację budynków. Nabór wniosków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół”. Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 30 września 2024 r.

Czy Polacy ulegają dezinformacji klimatycznej? Magazynowanie CO2 pod ziemią (technologie CCS) szansą na realizację celów wyznaczonych przez Komisję Europejską

Z najnowszego (sierpień 2024) badania Polsko-Norweskiej Sieci CCS* wynika, że około 2/3 (68%) Polaków interesuje się zmianami klimatu i ekologią a ponad dwie trzecie (77%) uważa, że ograniczenie emisji CO2, to nie jedynie wymóg unijny ale, przez wzgląd na środowisko i dobro naszej planety, rzeczywista potrzeba. Tyleż samo (77%) Polaków widzi zależność pomiędzy zmianami klimatu a nadmiernymi emisjami dwutlenku węgla do atmosfery. Co więcej, mimo dość niskiej znajomości technologii CCS, bo 70% Polaków nigdy o nich nie słyszało, aż 72% Polaków intuicyjnie czuje, że aby powstrzymać zmiany klimatyczne konieczne jest sięgnięcie po nowe metody redukcji emisji, w tym właśnie metody ich wychwytywania zanim trafią do atmosfery. A na tym właśnie polegają technologie CCS, które nie tylko wychwytują, ale też umożliwiają bezpieczne magazynowanie CO2. A zatem warto przyjrzeć się im bliżej, by przekonać się, że ich wdrożenie, to właściwy kierunek dla Polski.

REKLAMA

Przełomowy raport ujawnia: Europa Środkowo-Wschodnia blokuje własny potencjał w walce z kryzysem klimatycznym

Klimat nie czeka, a polityka klimatyczna Europy Środkowo-Wschodniej stoi na rozdrożu. Nowy raport ujawnia, że region marnuje swoje szanse na dekarbonizację i zrównoważony rozwój. Choć konkurencyjne rynki energii mogą redukować emisje szybciej, prywatny sektor wciąż napotyka na liczne bariery, które hamują tempo zmian. Czas na pilną rewizję polityki klimatycznej!

Cyfrowe usługi publiczne: Popularna aplikacja mObywatel zyskuje nowe funkcjonalności

Aplikację mObywatel łącznie pobrano 19 mln razy. Najczęściej wykorzystywanymi funkcjonalnościami w mObywatelu jest zastrzeganie numeru PESEL. W przyszłym roku planowane jest rozszerzenie płatności o cyfrowe portfele Apple Pay i Google Pay.

REKLAMA