REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Drogi prąd: Gminy wyłączają oświetlenie na ulicach. Bo przepisy nakazują im zaoszczędzić nie 10%, a 37% prądu w grudniu 2022 r. [błąd w przepisach]

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Media

REKLAMA

REKLAMA

W grudniu ograniczenie zużycia prądu o 10 proc. graniczy z cudem – uważa wójt Marek Śmiech. Jeśli do końca listopada nie zostaną zmienione przepisy, to w gminie Walce zrobi się ciemno – ostrzega.

10% oszczędności prądu to tak naprawdę przymus zaoszczędzenia 37%

Najemcy wyrzuceni z systemu "taniego prądu". Wraz z wynajętymi mieszkaniami, biurami i sklepami

REKLAMA

Wzór: Luka w przepisach o tanim prądzie. Przedsiębiorcy boją się kar za błędy w oświadczeniu dla sprzedawcy prądu

Wójt gminy Walce zwrócił uwagę, że osiągnięcie wymaganych poziomów redukcji w stosunku do lat 2018-2019 będzie dużym problemem.

"O ile średnia rok do roku przy wprowadzonych planach oszczędności energii jest do osiągnięcia, tak -10% w grudniu do średniej z dwóch lat graniczy z cudem. W grudniu noce są najdłuższe, wiec lampy drogowe świecą najdłużej, temperatura jest niska, a remizy OSP ogrzewane grzejnikami elektrycznymi (trzeba utrzymać gotowość)" - zaznaczył wójt.

Tani prąd: Zawiesiłem firmę. Czy składam oświadczenie o tanim prądzie do 30 listopada 2022 r.? [prąd 79 groszy/kWh]

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jego zdaniem, żeby obniżyć o 10% zużycie prądu w grudniu 2022 względem średniej z 2018-2019 gmina musiałaby realnie ograniczyć zużycie prądu o 37% (porównując do grudnia z lat ubiegłych).

Gminy wyłączają oświetlenie na ulicach

W ocenie wójta jeśli do końca listopada nie zostaną zmienione zapisy ustawy w tym zakresie, to "w gminie Walce będzie ciemno".

Straż działa na agregatach, boiska i baseny zamknięte

Według Śmiecha ograniczenia doprowadzą m.in. do wyłączenia oświetlenia ulicznego w całej gminie (oprócz DK45) od północy, (od zachodu słońca do północy oświetlenie będzie włączone), strażacy będą odpalać agregaty prądotwórcze i zasilać grzejniki elektryczne w remizach, żeby być w gotowości, instytucje kultury odwołają eventy i zajęcia, a boiska i baseny będą nieczynne.

Podobny wpis zamieścił na Facebooku burmistrz Leśnicy Łukasz Jastrzembski, który dołączył do tego szczegółowe wyliczenia. Wynika z nich, że średnie miesięczne zużycie prądu w gminie wynosi 37 MWh. Przy czym ponad 80 proc. zużywa oświetlenie drogowe, 5 proc. budynek urzędu, a 11 proc. remiza OSP.

Potrzebujemy 48 MWh, a wolno nam zużyć 33 proc!"

Burmistrz wyliczył, że ustawowy cel na grudzień 2022 to "nasze średnie 37 MWh minus 10 proc. To wychodzi mi, że na grudzień 2022 mamy do dyspozycji 33,3 MWh".

REKLAMA

"I super się to wszystko wylicza, ale jest jedno ale. Tak to już jest w naszej szerokości geograficznej, że grudzień to miesiąc gdzie noc jest najdłuższa i lampy drogowe świecą najdłużej, temperatura jest niska więc pracuje ogrzewanie elektryczne remiz OSP, co przekłada się na dużo wyższe niż średnia roczna zużycie prądu. W naszej gminie jest to ok. 48 MWh w grudniu, a średnia roczna dla całej gminy to wspomniane już 37 MWh, która ma być jeszcze pomniejszona o ustawowe 10 proc. Ostatecznie cel ustawowy na grudzień 2022 sprowadza się do tego, że musimy ograniczyć ilość zużywanego prądu (głównie na oświetleniu drogowym) nie o 10 proc., a o 37 proc.!" - wyjaśnił burmistrz.

Podobnie jak w przypadku gminy Walce również burmistrz Leśnicy wskazał, że takie ograniczenie ilości energii elektrycznej przełoży się na nocne wyłączanie oświetlenia drogowego w całej gminie na ok. 5,5 godziny.

Oszczędzanie prądu 10% - podstawa prawna

Chodzi o przepisy ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Zgodnie z nią kierownicy jednostek sektora finansów publicznych od 1 grudnia do 31 grudnia 2022 r. mają podjąć działania w celu zmniejszenia całkowitego zużycia energii elektrycznej w zajmowanych budynkach lub częściach budynków oraz przez wykorzystywane urządzenia techniczne, instalacje i pojazdy o 10 proc. w stosunku do średniego zużycia w latach 2018–2019.

Więcej o cenie maksymalnej za prąd:

Więcej o zamrożeniu cen prądu:

Wzór oświadczenia o tanim prądzie

Wzór oświadczenia wprowadziło rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 listopada 2022 r. w sprawie wzoru oświadczenia odbiorcy uprawnionego – Dziennik Ustaw 2022 r. poz. 2299

Poniżej wzór oświadczenia w formacie PDF do ściągnięcia:

Wzór: maksymalna cena prądu 785 zł / 1 MWh

Wzór oświadczenia wprowadziło rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 listopada 2022 r. w sprawie wzoru oświadczenia odbiorcy uprawnionego – Dziennik Ustaw 2022 r. poz. 2299Z kolei w przyszłym roku mają ograniczyć zużycie prądu o 10 proc. w stosunku do średniej z 2022 r. Kto tego obowiązku nie wykona, ma podlegać karze do 20 tys. zł. Raport z oszczędności energii elektrycznej kierownicy jednostek sektora finansów publicznych mają przekazać prezesowi URE do 31 marca roku następującego po roku, którego dotyczy obowiązek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Dla nauczycieli: co najmniej 15% podwyżki, 500 zł dodatku za wychowawstwo, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, godzinach ponadwymiarowych. ZNP i NSZZ Solidarność do MEN: sprawy do pilnego załatwienia

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA