REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezpieczeństwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w usługach płatniczych przez Internet od stycznia 2018 r.

Transakcje internetowe inaczej zabezpieczone. Zmiany w usługach płatniczych przez Internet już styczniu 2018 r.

Służba Ochrony Państwa zastąpi BOR

Służba Ochrony Państwa (SOP) zastąpi BOR. Zatrudnienie znajdzie ok. 1 tys. nowych funkcjonariuszy.

Zmiany w ustawie o drogach publicznych 2018 r.

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o drogach publicznych. Do ustawy wprowadzono definicję drogi o znaczeniu obronnym.

mObywatel bezpłatnie na smartfon

Można już korzystać z bezpłatnej aplikacji mObywatel. Z aplikacji Tożsamość można już korzystać. Dowód osobisty oraz prawo jazdy także niebawem będą dostępne na smartfona.

REKLAMA

Krajowy system cyberbezpieczeństwa

Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia jak w praktyce będzie działał krajowy system cyberbezpieczeństwa. W niniejszym artykule omówiona została rola oraz zadania zespołów reagowania na cyberzagrożenia.

Drogi lokalne zagrażają bezpieczeństwu

Drogi lokalne w województwie warmińsko-mazurskim są w złym stanie technicznym. Ponadto drogi te są źle oznakowane - wynika z raportu NIK.

Wydatki na obronność od 2018 r. wyniosą co najmniej 2 proc. PKB roku bieżącego

Ustawa zwiększająca wydatki obronne podpisana przez Prezydenta. Wydatki na obronność mają od 2018 r. wynieść co najmniej 2 proc. PKB roku bieżącego, w roku 2020 wrosnąć do 2,1 proc. PKB, a docelowo w 2030 r. - do minimum 2,5 proc. PKB.

Koniec z korupcją -jawność życia publicznego

Trwają prace nad ustawą o jawności życia publicznego. Czu ustawa zmieni obowiązujące w Polsce prawo antykorupcyjne?

REKLAMA

Pieszy bezpieczny na drodze

Co miesiąc w Warszawie ginie 3 pieszych. Zdecydowana większość to ofiary potrącone na przejściu dla pieszych. Co zrobić aby poprawić bezpieczeństwo na drodze?

W Polsce powstanie 380 strzelnic

MON chce promować sport strzelecki wśród dzieci i młodzieży. W Polsce ma powstać aż 380 strzelnic powiatowych. Samorządy na ten cel dostaną 2,6 mld zł.

Czy organizator konkursu ma prawo brać PESEL zwycięzców?

Zakres danych zbieranych od uczestnika konkursu powinien być adekwatny i uzasadniony do celu przetwarzania. Co do zasady organizator konkursu nie powinien od razu prosić uczestników o wszystkie dane, niezbędne nie tylko do realizacji konkursu, ale także do wydania nagród.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w wakacje?

Zbliżają się wakacje - okres wyjazdów na kolonie i obozy. Bezpieczeństwo dzieci jest priorytetem. Jak o to bezpieczeństwo zadbać? Jakie są prawa rodziców? Czego rodzice mogą wymagać od organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży?

Ustawa o restytucji dóbr kultury podpisana

Ustawa o restytucji dóbr kultury podpisana przez Prezydenta. Bezprawnie utracone dobra kultury będą łatwiejsze do odzyskania.

Zmiany w procedurach działania ratowników górniczych 2017 r.

Organizacja pracy oraz bezpieczeństwo w górnictwie ulegną zmianie. Jeden z członków zastępu ratowniczego ma być ratownikiem medycznym. Istotną zmianą jest także to, że wszyscy ratownicy będą wyposażeni w sygnalizatory optyczne oraz akustyczne.

Pracownicy samorządów mają za małą wiedzę o cyberbezpieczeństwie

Mała wiedza pracowników samorządów na temat cyberbezpieczeństwa wynika z braku szkoleń. Samorządu nie mają na nie pieniędzy.

Jak uzyskać pozwolenie na broń?

Pozwolenie na broń może zostać wydane jedynie w ściśle określonych przypadkach. Jest ono wydawane przez właściwego miejscowo Komendanta Wojewódzkiego Policji w formie decyzji administracyjnej.

Zgromadzenia - czym są i jak należy je zgłaszać

Kwestie związane ze zgromadzeniami zostały uregulowane w ustawie Prawo o zgromadzeniach (dalej: p.o.z.). Przepisy tej ustawy wyodrębniają trzy rodzaje zgromadzeń oraz określają procedurę zgłaszania zamiaru organizacji zgromadzenia.

NIK skontrolował monitoring wizyjny w szkołach

Jak wynika z ustaleń Najwyższej Izby Kontroli monitoring wizyjny w szkołach zdecydowanie poprawia poczucie bezpieczeństwa, zarówno uczniów, jak i pracowników szkoły.

Które sprawozdania administrator bezpieczeństwa informacji ma obowiązek przesyłać do GIODO?

Administratorzy bezpieczeństwa informacji powinni przesyłać do GIODO wyłącznie sprawozdania ze sprawdzeń realizowanych na jego wniosek.

Modernizacja służb mundurowych do 2020 r.

Prezydent RP podpisał ustawę ustanawiającą program modernizacji służb mundurowych. Do końca 2020 roku do policji, Straży Granicznej, PSP i BOR trafi 9,1 mld zł.

Ustawa o bezpieczeństwie i higienie pracy służb mundurowych

Regulacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przedstawicieli służb mundurowych będą określone w ustawie, a nie jak dotychczas w zarządzeniach i wewnętrznych regulaminach tych służb - takie rozwiązanie zawiera ustawa w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, podpisana przez prezydenta w dniu 2 grudnia br.

Szkolenie „Wprowadzenie do audytowania systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji”

Instytut Audytorów Wewnętrznych IIA Polska zaprasza na szkolenie „Wprowadzenie do audytowania systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji”, które odbędzie się w dniach 25-26 października 2016 r. w Warszawie. Portal Infor.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Za szkody z udziałem zwierząt bezdomnych odpowiada gmina

W przypadku zdarzenia drogowego warto skontaktować się z policją lub strażą miejską. Instytucje te powinny wskazać adres zakładu leczniczego, z którym gmina ma zawartą umowę na świadczenie bezpłatnej pomocy lekarsko-weterynaryjnej, w sytuacjach nagłych, i w przypadku zdarzeń drogowych.

II edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2016

Europejskie Centrum Biznesu oraz Główny Partner Merytoryczny Elżanowski Cherka & Wąsowski Kancelaria Prawna mają przyjemność zaprosić Państwa do udziału w II edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2016.

XII Konferencja PolCAAT'2016

22 listopada 2016 roku, w hotelu Marriott w Warszawie, Instytut Audytorów Wewnętrznych IIA Polska organizuje dwunastą już konferencję PolCAAT, której tematem będzie “Nowoczesny audyt wewnętrzny jako firewall następnej generacji.” Konferencję objęli patronatem: INFOR.pl, IT Professional, IT w Administracji oraz Dziennik Internautów.

Bezpieczeństwo meczów piłkarskich

Bezpieczeństwo rozgrywania meczów piłkarskich, konieczne warunki umożliwiające odbycie się sportowej imprezy masowej oraz środki służące zapobieganiu chuligańskim wybrykom reguluje ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych z 20 marca 2009 r., która do dzisiaj nowelizowana była 7 razy. Kluby i organizatorzy rozgrywek zostali wyposażeni w możliwość nakładania zakazu klubowego, natomiast sądy mogą orzec zakaz stadionowy. Czy są to środki wystarczające i adekwatne?

„Kongres SMART – Inteligentne Miasta” - 25 maja we Wrocławiu

Zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniu „Kongres SMART – Inteligentne Miasta” w dniu 25 maja 2016 r. we Wrocławiu. Patronat medialny nad Kongresem objął portal Infor.pl.

Kiedy strażak ma prawo do nagrody rocznej?

Czy strażakowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim, w związku z wypadkiem w służbie, w okresie od 1 stycznia do 19 lipca 2015 r. należy się nagroda roczna?

Zarządzanie kryzysowe w systemie kierowania bezpieczeństwem narodowym

Polski Instytut Rozwoju Biznesu zaprasza do bezpłatnego udziału w konferencji „Zarządzanie kryzysowe w systemie kierowania bezpieczeństwem narodowym”, która odbędzie się 29.02.2016 r. we Wrocławiu.

Kwalifikacja wojskowa w 2016 r.

Kwalifikacja wojskowa zostanie przeprowadzona od 1 lutego do 29 kwietnia 2016 r. Obejmie ona głównie mężczyzn urodzonych w 1997 r.

Święto Niepodległości według nowych przepisów

Nowe przepisy ustawy o zgromadzeniach będą obowiązywały podczas tegorocznych obchodów Święta Niepodległości. Ustawa, która weszła w życie 14 października, wprowadziła nową definicję zgromadzeń

"Zarządzanie kryzysowe w systemie kierowania bezpieczeństwem narodowym"

Już 24 września we Wrocławiu odbędzie się kolejna edycji konferencji "Zarządzanie kryzysowe w systemie kierowania bezpieczeństwem narodowym" poruszająca zagadnienia reagowania i osiągania gotowości w sytuacji kryzysowej oraz sprawnego funkcjonowania infrastruktury krytycznej.

XII edycja Ogólnopolskiej Konferencji „Zarządzanie kryzysowe – komunikacja i kooperacja służb”

Sytuacje kryzysowe mogą pojawić się w wyniku działania sił przyrody, kataklizmów, a także być efektem działalności człowieka lub jej zaniechania. Aby im zapobiec niezwykle ważna jest systematyczna identyfikacja przyczyny problemu oraz jej dogłębna analiza. Opracowywanie skutecznej strategii przeciwdziałania skutkom sytuacji kryzysowych to jedno z najważniejszych wyzwań, z którym muszą zmierzyć się funkcjonariusze służb mundurowych.

Nowa organizacja ruchu ma poprawić bezpieczeństwo na drogach

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju poinformowało, że w Dzienniku Ustaw zostały opublikowane dwa rozporządzenia resortu, które wprowadzają istotne zmiany w obowiązujących przepisach techniczno-budowlanych w zakresie drogownictwa. Resort przypomniał, że przekrój 2+1, czyli wyposażanie dróg naprzemiennie raz w jeden, raz w dwa pasy ruchu, jest już stosowany na drogach krajowych.

Nowe przepisy dla gmin dotkniętych powodzią

Rozporządzenie ws. szczególnych zasad odbudowy, remontów oraz rozbiórek zawiera wykaz gmin poszkodowanych w wyniku działania powodzi, intensywnych opadów atmosferycznych, silnych wiatrów, osunięć ziemi lub wyładowań atmosferycznych, które miały miejsce w lipcu i sierpniu 2014 r.

Zarządzanie kryzysowe, komunikacja i kooperacja służb

Konferencja jest spotkaniem przedstawicieli służb mundurowych oraz administracji publicznej i ma na celu, poznanie ich potrzeb oraz wskazanie możliwych kierunków zmian, mających na celu rozwój i poprawę skuteczności działania organów w sytuacjach kryzysowych.

Działania służb oceni Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny wraca do badania skarg Rzecznika Praw Obywatelskich i Prokuratora Generalnego na przepisy regulujące działania służb specjalnych.

Dowód osobisty 2015

Dowód osobisty w 2015 roku będzie zawierał nową informację: określenie obywatelstwa. Od 1 stycznia 2015 roku pojawią się jeszcze inne zmiany. Jakie? O odpowiedź poprosiliśmy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Zniesienie obowiązku meldunkowego w 2016 r.

Zniesienie obowiązku meldunkowego w 2016 r. przewidział ustawodawca w ustawie z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz. U. 2010 nr 217 poz. 1427 z późn. zm.). Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2015 roku. Wprowadza ona zmiany mające na celu uproszczenie niektórych formalności urzędowych. Dopiero jednak rok później zniesieniu ulegnie instytucja zameldowania. Posługiwać się będziemy określeniem miejsce zamieszkania.

Oznakowanie dróg negatywnie ocenia Najwyższa Izba Kontroli

Oznakowanie dróg jest niezgodne z przyjętą organizacją ruchu. Ponadto samorządy w różnym stopniu wdrożyły na swoim terenie organizację ruchu. Nieprawidłowości wyliczyła Najwyższa Izba Kontroli.

Zasiłki chorobowe służb mundurowych - zmiany

Zasiłki chorobowe służb mundurowych ulegają poważnym zmianom jeszcze w tym roku. Prezydent podpisał ustawę, która przewiduje m.in. obniżenie o 20 proc. wysokości uposażenia otrzymywanego w okresie choroby. W ten sposób przyjęte zostały rozwiązania analogiczne do obowiązujących w powszechnym systemie ubezpieczeń.

Zatwierdzenie projektu organizacji ruchu drogowego - skarga

Zgodnie z dotychczasowym stanowiskiem judykatury zatwierdzenie projektu organizacji ruchu drogowego należało do czynności materialno – technicznym, na które nie przysługiwała skarga. Brak możliwości zaskarżenia tego aktu, był bardzo często frustrujący dla mieszkańców, których zmiana organizacji ruchu dotknęła, albowiem nie mieli realnych możliwości zmiany tego planu.

Opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień

Do tej pory opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień ustalana była przez ministra właściwego do spraw zdrowia. Przepis dający mu takie upoważnienie został uznany jednak przez TK za niekonstytucyjny. Dlatego też dnia 1 stycznia weszła w życie ustawa z dnia 4 stycznia 2013 r. o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Główna zmiana dotyczyła upoważnienia jednostek samorządu terytorialnego, a w zasadzie ich organów stanowiących do określania wysokości opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień.

Straż miejska może korzystać z fotoradarów

Strażnicy miejscy (gminni) mają prawo do korzystania ze stacjonarnych urządzeń rejestrujących przy wykonywaniu czynności z zakresu ruchu drogowego. Uprawnienia Inspekcji Transportu Drogowego w tym zakresie nie wyłączają uprawnień straży gminnych.

Program modernizacji polskiej armii - są opóźnienia

Zgodnie z przyjętym we wrześniu tego roku programem modernizacji, do 2022 r. polska armia wyda ponad 90 mld zł. W ramach programu mają zostać zakupione m.in. nowe śmigłowce, okręty, w tym trzy okręty podwodne, a także samoloty szkolno-treningowe i rozpoznawcze.

Zezwolnienie na pobyt czasowy - zmiany od 1 maja 2014 r.


1 maja 2014 r. mają wejść w życie nowe przepisy ustawy o cudzoziemcach. Nowa ustawa zakłada m.in. wydłużenie z 2 do 3 lat zezwolenia na pobyt czasowy dla cudzoziemców, jedno zezwolenie na pobyt i pracę w Polsce, czy zezwolenie na pobyt czasowy na okres do 3 lat dla cudzoziemców kontynuujących w Polsce studia. Ustawa 8 listopada została przyjęta przez Sejm.

Naruszenie prawa przez otwarte sieci wi-fi

Niezabezpieczone, czy też z premedytacją otwarte dla zadowolenia klientów restauracji sieci wi-fi to fakt, który nikogo w dzisiejszych czasach już nie dziwi. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy przez otwarte sieci wi-fi zostaje dokonane naruszenie prawa, a w związku z tym, kto za takie naruszenie powinien odpowiadać?

Areszt domowy w Polsce?

Polski ustawodawca dostrzegł, że areszt domowy może przynieść korzyści dla wszystkich zainteresowanych (pokrzywdzonego, podejrzanego oraz Skarbu Państwa). Obecnie, projekt zmieniający kodeks postępowania karnego, jest już po uzgodnieniach resortowych.

Urlop macierzyński i rodzicielski w służbach mundurowych

17 czerwca 2013 r. weszła w życie zmiana kodeksu pracy wprowadzająca wydłużony roczny urlop macierzyński oraz nowy urlop rodzicielski. Ze wszystkich rodzajów urlopów na takich samych zasadach jak pracownicy będą mogli skorzystać funkcjonariusze służb mundurowych i żołnierze zawodowi.

Pozwolenie na broń

Pozwolenie na broń zostało uregulowane w ustawie z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji. Pozwolenie na broń jest wyjątkiem od zasady, iż nabywanie, posiadanie oraz zbywanie broni i amunicji na terenie Polski jest zabronione.

REKLAMA