Waloryzacja odpłatności za pobyt w DPS
06.09.2013
Kiedy następuje waloryzacja odpłatności za pobyt w DPS? Poniżej prezentujemy wzór decyzji o ustaleniu wysokości opłaty osoby uprawnionej za pobyt w DPS w związku ze zmianą wysokości opłaty.
Zwolnienie z opłaty za pobyt w DPS
06.09.2013
Zwolnienie z opłaty za pobyt w DPS może mieć charakter kwotowy lub okresowy. Stroną postępowania w sprawie zwolnienia z odpłatności jest tylko ta osoba, której zwolnienie bezpośrednio dotyczy, a także dodatkowo gmina jako podmiot zobowiązany do zwiększenia udziału w ponoszonych opłatach.
Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje w przypadku rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Jak rozumieć rezygnację z zatrudnienia?
Pracownicy socjalni – zmiany od 2015 r.
09.09.2015
Pracownicy socjalni przeprowadzają rodzinny wywiad środowiskowy w celu przyznania osobie bądź rodzinie świadczenia z pomocy społecznej. Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej od 1 stycznia 2015 r. wprowadzi zmiany przy dokonywaniu analizy sytuacji rodzinnej.
Rodzinny wywiad środowiskowy po zmianach
06.09.2013
Rodzinny wywiad środowiskowy przeprowadza się u osób oraz rodzin, które ubiegają się świadczenia z pomocy społecznej. Wywiad przeprowadza pracownik socjalny, niewyrażenie zgody na jego przeprowadzenie stanowi podstawę odmowy przyznania świadczenia.
Kryterium dochodowe w pomocy społecznej 2014
06.09.2013
Kryterium dochodowe w pomocy społecznej w 2014 roku przyjmie wartości nadane przez rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 lipca 2012 roku w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.
Przyznanie bądź odmowa przyznania świadczeń w zakresie opieki społecznej następuje w trybie decyzji administracyjnej, od której zainteresowanemu przysługuje odwołanie. Decyzja taka poprzedzona jest zawsze odpowiednim wywiadem środowiskowym przeprowadzanym przez pracowników pomocy społecznej.
Obowiązek zapewnienia realizacji zadań pomocy społecznej spoczywa na jednostkach samorządu terytorialnego oraz na organach administracji rządowej. W zakresie pomocy społecznej jednostki samorządowe wykonują zarówno zadania własne, jak i zlecone. Katalog tych zadań określają przepisy ustawy z dnia 12.03.2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2013 r. poz. 182).
Świadczenia pielęgnacyjne od 1 lipca 2013 r. czekają zmiany. Podwyższeniu ulega kwota świadczenia. Decyzje przyznające prawo do świadczeń wydane na podstawie przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2012 r. wygasają z mocy prawa.
Podróż służbowa rozpoczyna się po opuszczeniu przez pracownika miejscowości określonej jako miejscowość początkowa, kończy zaś wraz z przyjazdem do miejscowości wskazanej przez pracodawcę jako miejscowość zakończenia podróży.
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego w okresie świadczeniowym 2013/2014 będą wypłacane od października 2013 r. Wnioski o świadczenia można składać od 1 sierpnia 2013 r.
Opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej powinny być w całości przekazywane na utrzymanie  ośrodka. Samorządy będą miały możliwość ustalenia kosztu utrzymania domu pomocy społecznej na nieco niższym poziomie niż to wynika z przepisów.
Przepisy wprowadzające nowy rodzaj świadczenia rodzinnego – specjalny zasiłek opiekuńczy - obowiązują od 1 stycznia 2013 r. Od 4 stycznia 2013 r. znane są wzory wniosków oraz dokumentów potrzebnych do ubiegania się o świadczenie.
Rada Ministrów opowiedziała się za podwyższeniem zasiłków oraz
uprawniających do nich progów dochodowych: od 1 listopada zasiłek
rodzinny ma wynieść od 77 zł do 115 zł miesięcznie, zaś kryterium - 574
zł na osobę w rodzinie - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
Państwo faworyzuje finansowo tradycyjne domy dziecka, mimo że to rodziny
zastępcze osiągają lepsze wyniki wychowawcze. Przez opieszałość sądów i
sytuację prawną porzuconych dzieci postępowania adopcyjne wydłużają się
nawet do ośmiu lat - wynika z raportu NIK.
Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej dyskryminuje
niepubliczne ośrodki adopcyjne - uważają posłowie PiS, którzy złożyli w
związku z tym wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.
Zmiany w zasadach przyznawania becikowego są potrzebne, ale nowe
przepisy nie mogą nikogo dyskryminować, zwłaszcza rodzin wielodzietnych,
najbardziej zagrożonych ubóstwem - uważa Dominika Potkańska z Instytutu
Spraw Publicznych.
Władze Wrocławia planują likwidację izby wytrzeźwień w mieście. W jej
miejsce ma powstać ośrodek, który nie tylko zapewni opiekę osobom
będącym pod wpływem alkoholu, ale także będzie pomagał im w walce z
uzależnieniem.
Świadczenie udzielane podatnikowi przez gminę w formie zwrotu kosztów dowozu dziecka niepełnosprawnego do szkoły, korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wejdzie w życie w 2012
roku. Oznacza to, że podstawowym jednostkom organizacyjnym - którymi są
gminy - przybędzie zadań do realizacji. 
Zmiany w zatrudnianiu pracowników socjalnych
02.08.2011
Liczba pracowników socjalnych zatrudnionych w ośrodku pomocy społecznej będzie proporcjonalna do liczby osób objętych opieką – wynika z nowelizacji ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nowością jest możliwość korzystania przez pracownika socjalnego z pomocy superwizorów.
Po kilku latach funkcjonowania ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie konieczne były jej zmiany, aby skutecznej walczyć z tym zjawiskiem. Obecna nowelizacja wprowadza m.in. zakaz stosowania kar cielesnych, wzmacnia ochronę ofiar przemocy oraz kładzie szczególny nacisk na profilaktykę, a także zmianę świadomości społeczeństwa. Część z tych obowiązków należy do zadań gminy.
Kontrakt socjalny po zmianach
20.09.2011
Od 2005 roku jednym z narzędzi pracownika socjalnego jest kontrakt
socjalny umożliwiający skuteczniejsze
wspieranie klientów pomocy społecznej w przezwyciężaniu przez nich
trudnych sytuacji życiowych. Ministerstwo pracy pod koniec 2010 r. wprowadziło zmiany w obowiązującym wzorze kontraktu socjalnego.
Wszystkie jednostki, w tym także jednostki pomocy społecznej, mają obowiązek dostosowania obowiązujących w ich jednostkach planów kont do nowych zasad wynikających ze zmian przepisów wprowadzonych w 2009 r. ustawą o finansach publicznych. Najważniejsze zmiany w zakresie pomocy społecznej obejmują likwidację gospodarstw pomocniczych, likwidację rachunku dochodów własnych, utworzenie budżetu środków europejskich na szczeblu budżetu państwa. Wprowadzone rozwiązania spowodowały konieczność wydania przez Ministra Finansów aktu prawnego zawierającego nowy plan kont stanowiący ramy dla kierowników jednostek do opracowania zakładowych planów kont.
Na czym polega nadzór nad przestrzeganiem opieki i wychowania w placówkach opiekuńczo-wychowawczych? Jakie przepisy normują tę kwestię?Specjaliści z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej interpretują przepisy ustawy o pomocy społecznej. Zobacz koniecznie!
Pomoc społeczna musi być wpisana do statutu
26.04.2010
Rehabilitacja sfinansowana przez fundację jest opodatkowanym przychodem obdarowanego. Świadczenia udzielane w ramach pomocy społecznej są zwolnione z podatku. Obdarowany zostanie zwolniony z PIT, gdy fundacja zajmuje się pomocą społeczną.
Jakie przepisy regulują obecnie prawa i obowiązki zatrudnionych w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej?