REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Decyzje z zakresu gospodarki odpadami ważne rok

Termin ważności decyzji z zakresu gospodarowania odpadami został przesunięty o rok. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o odpadach, obowiązują one przez okres, na jaki zostały wydane, nie dłużej jednak niż do 22 stycznia 2016 r.

Samorządowy projekt zmian w "janosikowym"

Mazowsze odda biedniejszym województwom 270 mln zł. Samorządowy projekt zmian w janosikowym trafi do Sejmu jeszcze w lutym.

Niepubliczne znieważenie funkcjonariusza publicznego karalne

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, w przypadku funkcjonariuszy niebędących jednocześnie politykami, w razie kolizji z wolnością wypowiedzi, należy przyznać pierwszeństwo ochronie porządku publicznego, zarówno ze względu na sprawne funkcjonowanie urzędu, jak i ze względu na ochronę godności funkcjonariusza.

Nie żyje profesor Jerzy Regulski

W dniu 12 lutego 2015 r. zmarł prof. Jerzy Regulski, inicjator i współrealizator odbudowy samorządu terytorialnego w Polsce. Od 2010 r. pełnił funkcję społecznego doradcy społecznego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Profesor był współtwórcą i prezesem Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

REKLAMA

Przekształcenie spółek SP w instytucje kultury

Projekt ustawy przewiduje przekształcenie czterech jednoosobowych spółek Skarbu Państwa w instytucje kultury, co pozwoli na skuteczną ochronę i zarządzanie przez nie prawami autorskimi. Ponadto pieczę nad nimi obejmie Minister Kultury.

Dopłaty dla rolników na lata 2015-2020

Senat poparł ustawę o dopłatach bezpośrednich dla rolników na lata 2015-2020. Warunkiem uzyskania dopłaty będzie spełnienie wymogów środowiskowych, tzw. zazielenienia. Ponadto dzięki ustawie młodzi rolnicy do 40. roku życia będą mogli rozwinąć działalność rolniczą.

System darmowej pomocy prawnej powinien być jednolity

Resort sprawiedliwości zapowiedział, że projekt ma składać się z trzech segmentów. Najważniejszym mają być nieodpłatne porady prawne, zaś pozostałymi: nieodpłatna informacja prawna w postaci infolinii oraz regulacje odnoszące się do edukacji prawnej. Ustawa ma wejść w życie od początku 2016 r. Rząd - według zapowiedzi Ministerstwa Sprawiedliwości - zajmie się projektem w marcu.

Karta Dużej Rodziny zwolniona z opłaty skarbowej

Poselski projekt ma wyeliminować sytuację, w której po wejściu w życie Prawa o aktach stanu cywilnego przestanie obowiązywać zwolnienie od pobierania opłaty skarbowej (w kwocie 22 zł) za wydawanie odpisów skróconych aktów stanu cywilnego w sprawach Karty Dużej Rodziny.

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o publicznym transporcie zbiorowym pod znakiem zapytania

Celem nowelizacji ma być wprowadzenie nowej formuły współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie organizacji i zarządzania publicznym transportem zbiorowy. Chodzi o dopuszczenie możliwości zawierania porozumień pomiędzy samorządami różnych szczebli, co wyklucza obowiązująca ustawa o publicznym transporcie zbiorowym.

Dyrektor odpowiedzialny za realizację kształcenia specjalnego

Za dostosowanie edukacji dla uczniów z niepełnosprawnością odpowiada dyrektor szkoły. Taki obowiązek przewiduje nowelizacja ustawy o systemie oświaty.

MPiPS wręczył nagrody dla urzędów pracy

Nagrody dla powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy zostały wręczone podczas spotkania zorganizowanego z okazji Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia.

Otwarto Zakład Zagospodarowania Odpadów w Marszowie (gmina Żary)

Otwarto Zakład Zagospodarowania Odpadów w Marszowie (gmina Żary). Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii możliwy będzie odzysk surowców najwyższej jakości.

Sędziowie PKW powoływani na 9-letnią kadencję

W Sejmie trwa pierwsze czytanie prezydenckiego projektu zmian w Kodeksie wyborczym. Zgodnie z projektem dziewięciu sędziów Państwowej Komisji Wyborczej byłoby powoływanych na 9-letnią kadencję (obecnie sędziowie są powoływani na czas nieoznaczony). Akty powołania obecnych sędziów miałyby zostać zamienione na akty powołania na kadencję, która zaczęłaby biec z dniem wejścia w życie nowelizacji.

Darmowe porady prawne z udziałem organizacji pozarządowych

Według pierwotnych założeń projektu pomoc miała być świadczona wyłącznie przez adwokatów lub radców prawnych. W konsultacjach zwracano jednak uwagę, że projekt nie odnosi się do istniejących już możliwości uzyskania pomocy prawnej w organizacjach pozarządowych lub uniwersyteckich poradniach prawnych, a placówki te mają wieloletnie doświadczenie w udzielaniu takiej pomocy.

Wieloletnia prognoza finansowa - jednolity tekst rozporządzenia

W Dzienniku Ustaw ukazał się tekst jednolity rozporządzenia w sprawie wieloletniej prognozy finansowej. Z rozporządzenia usunięto doraźne przepisy, zawierające instrukcje odnośnie przekazywania danych regionalnej izbie obrachunkowej do momentu udostępnienia nowej wersji aplikacji BeSTi@.

Finał konkursu filmowego „Moja Polska Samorządna”

Gala finałowa konkursu filmowego „Moja Polska samorządna” zainaugurowała 23 stycznia br. senackie obchody Roku Samorządu Terytorialnego. Celem konkursu było wciągnięcie Polaków do twórczej refleksji nad minionym ćwierćwieczem budowania demokracji lokalnej. Uczestnicy poprzez swoje filmy dokumentowali świadectwa pierwszych samorządowców, obraz przemiany, jaka nastąpiła w naszym kraju tym okresie, ale także ukazywali swoje wizje czym jest samorządność.

Nowe przepisy wpierające rozwój lokalny

Rząd przyjął przepisy wspierające rozwój lokalny. Według resortu rolnictwa, projektowana ustawa zapewni dokonanie wyboru strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

Wspieranie obszarów wiejskich - projekt przyjęty przez rząd

Rząd przyjął projekt ustawy dot. wspierania obszarów wiejskich. W projekcie ustawy określono, jakie podmioty mogą uczestniczyć w PROW 2014-2020 oraz ich zadania.

Nowy termin zgłoszeń do Konkursu „Teraz Polska”!

W tym roku odbywa się jubileuszowa, XXV edycja Konkursu „Teraz Polska”. Termin przyjmowania wniosków konkursowych został przedłużony do 5 lutego 2015.

Rząd zajmie się prezydenckim projektem dotyczącym obrony państwa

Przedstawiony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego projekt nowelizacji o powszechnym obowiązku obrony precyzuje termin "czas wojny", zadania Naczelnego Dowódcy na tę okoliczność i kompetencje kandydata na to stanowisko.

Znamy już nominowanych do nagrody Super Samorząd 2014!

Ogłoszono listę nominowanych do nagrody Super Samorząd 2014. Nagrodzie patronuje Prezydent RP Bronisław Komorowski, a nominację otrzymało 13 grup mieszkańców działających na terenie dziewięciu województw.

Dzień informacyjny programu URBACT III

6 lutego 2015 (piątek), w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju (MIiR) w Warszawie, odbędzie Dzień Informacyjny dla przedstawicieli miejskich i regionalnych władz samorządowych poświęcony przybliżeniu założeń nowej edycji programu URBACT III na lata 2014-2020, który został przyjęty 17 grudnia 2014 r. przez Komisję Europejską jako trzeci program w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej.

HFPC: niewystarczający zakres darmowej pomocy prawnej

Nowe przepisy, zapowiedziane w expose premier Ewy Kopacz jako "Prawo dla każdego", mają wprowadzić system pomocy prawnej składający się z dwóch modułów - nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnej informacji prawnej. Zmiany negatywnie ocenia Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Nowelizacja ustawy o odpadach podpisana

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o odpadach. Podstawowym celem ustawy jest wprowadzenie obowiązku sporządzania przez zarządy województw planów inwestycyjnych w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi, które będą uzgadniane z ministrem środowiska.

Sądy administracyjne z większymi uprawnieniami

Zgodnie z projektowanymi zmianami sądy administracyjne mają uzyskać uprawnienia do zobowiązania urzędu do wydania wskazanej decyzji lub postanwienia, w określonym przez sąd terminie.

Nowelizacja ustawy o odpadach w Sejmie

Nowelizacja zakłada uznanie spalarni śmieci za ponadregionalne instalacje przetwarzania odpadów. Nowe przepisy umożliwiają również finansowanie projektów dotyczących gospodarowania odpadami ze środków unijnych.

Budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia

Nowela Prawa budowlanego znosi wymóg uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego. Rozwiązanie to dotyczy budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją, czyli w sytuacji, w której dom nie jest uciążliwy dla sąsiadów.

Nowe zasady oceniania uchwalone przez Sejm

Sejm uchwalił nowelę ustawy oświatowej dotyczącą oceniania uczniów. W nowelizacji znalazły się też regulacje niezwiązane z wyrokiem Trybunału.

Nowe działy klasyfikacji budżetowej - obowiązek dostosowania uchwał

Jednostki samorządu terytorialnego mają 3 miesiące na dostosowanie podjętej uchwały budżetowej do nowych przepisów rozporządzenia w sprawie klasyfikacji budżetowej, która wprowadziła nowe rozdziały i objaśnienia.

Podwyżki dla nauczycieli w 2016 roku postulatem ZNP

ZNP chce rozmawiać na temat wzrostu wynagrodzeń nauczycieli w 2016 r. Związek opowiada się także w zwiększeniu udziału wynagrodzenia zasadniczego w tzw. średnim wynagrodzeniu nauczycieli wynikającym z ustawy Karta Nauczyciela.

Spółki SP instytucjami kultury

Projekt zakładający, że spółki SP będą mogły zostać przekształcone w instytucje kultury będzie przedmiotem prac sejmowych. Nowe przepisy zmierzają do uporządkowanie sytuacji prawnej czterech instytucji. Obok Polskiego Wydawnictwa Muzycznego są to: Studio Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej, Studio Miniatur Filmowych z Warszawy oraz Studio Filmowego Polska Kronika Filmowa z Warszawy.

Darmowa pomoc prawna - nowe przepisy w 2016 roku

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada, iż ustawa o darmowej pomocy i informacji prawnej wejdzie w życie na początku 2016 r. Projekt zakłada, że w skali całego kraju powstanie co najmniej 1549 punktów, w których nieodpłatnie będzie świadczona pomoc prawna przez adwokatów lub radców prawnych osobom uprawnionym do świadczeń z pomocy społecznej.

Kodeks wyborczy - prezydencki projekt zmian

Jak przekonuje Prezydent, "absolutnie konieczne" jest znowelizowanie prawa wyborczego "w kilku istotnych punktach". "Należy odbudowywać społeczne zaufanie do funkcjonowania systemu wyborczego" - podkreśla Komorowski.

Program Senior-WIGOR jeszcze w tym roku

Celem programu, który jest obecnie w konsultacjach społecznych, jest zapewnienie wsparcia seniorom m.in. poprzez umożliwienie korzystania z oferty opiekuńczej, aktywizującej, edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej oraz prozdrowotnej, w tym z podstawowych usług rehabilitacji ruchowej.

Prawo zamówień publicznych - postępowania będą prostsze

Jedną z głównych zmian proponowanych w projekcie nowej ustawy o PZP, jest uelastycznienie i uproszczenie postępowania formalnego. Zmniejszyć ma się liczba obciążeń na etapie ubiegania się o udzielenie zamówienia m.in. dzięki wprowadzeniu jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia.

EPUAP w 2015 roku ma być bardziej dostępny i wydajniejszy

W 2015 r. MAC planuje dalsze prace nad ePUAP. Działania te mają być przede wszystkim zmierzać do poprawy funkcjonowania platformy, podniesienie jej wydajności i dostępności.

Asystent rodziny - nowe przepisy od 2015 roku

Od stycznia 2015 r. wszystkie rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka (rodziny posiadające 2-letnie doświadczenie) będą mogły wnioskować o objęcie opieką koordynatora rodzinnej pieczy. Pod opieką jednego koordynatora znajdować się będzie mogło do 15 rodzin zastępczych lub rodzinnych domów dziecka.

Radosnych Świąt!

Składamy Państwu najserdeczniejsze życzenia rodzinnych, ciepłych i udanych świąt Bożego Narodzenia. Nowy rok niech zaś obfituje w sukcesy na płaszczyźnie zawodowej i prywatnej!

Nowe dowody osobiste od 1 marca 2015 r. - poparcie Senatu

Nowelizacja zmienia termin wejścia w życie zmian ustaw o dowodach osobistych, o ewidencji ludności oraz Prawa o aktach stanu cywilnego. Przesunięcie terminu wejścia w życie nowych przepisów zaakceptował Senat.

Nowelizacja dotycząca egzaminów pozytywnie oceniona przez komisję samorządu

Przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej projekt nowelizacji zawiera dwa nowe obszerne rozdziały. Jeden z nich zawiera propozycję przepisów dotyczących oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów, drugi - przeprowadzania egzaminów zewnętrznych, czyli m.in. sprawdzianu dla szóstoklasistów, egzaminu gimnazjalnego i matury.

ZNP negatywnie ocenia darmowy podręcznik

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez ZNP, potwierdzają się obawy, o których nauczyciele mówili przed wprowadzeniem rządowego podręcznika. Prawie jednogłośnie pedagodzy skrytykowali fakt, że nie mają wpływu na wybór podręcznika.

Projekt budżetu Mazowsza na 2015 rok

Projekt budżetu na 2015 r., którym w poniedziałek zajmą się radni sejmiku zakłada, że w przyszłym roku dochody województwa mają wynieść ponad 2,5 mld zł, a wydatki na poziomie blisko 2,47 mld zł. Mazowsze w 2015 r. ma na janosikowym zaoszczędzić ponad 100 mln zł.

Zniesienie obowiązku meldunkowego pod znakiem zapytania

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami obowiązek meldunkowy miał zostać zniesiony w 2016 roku. Międzyresortowy Zespół do spraw Przygotowania Administracji Rządowej do Zniesienia Obowiązku Meldunkowego zarekomendował pozostawienie obowiązku rejestracji miejsca zamieszkania w obecnie obowiązującej formie.

Kodeks wyborczy - nowelizacja na początku 2015 r.

Nowelizacja Kodeksu wyborczego planowana jest na koniec stycznia 2015 r. Propozycje klubów są od razu przekazywane do analiz, tak, aby pierwsze czytanie projektu nowelizacji mogło odbyć się jeszcze na ostatnim posiedzeniu Sejmu w tym roku, a pod koniec stycznia zmiany mogły zostać uchwalone.

Nowe dowody osobiste od 1 marca 2015 roku

Rząd przesunie termin wprowadzenia nowych dowodów osobistych z 1 stycznia na 1 marca 2015 roku. W myśli przepisów, które miały wejść w życie od 1 stycznia przyszłego roku utworzony miał zostać elektroniczny rejestr dowodów osobistych.

Posłowie przeciwni łączeniu funkcji wójta z mandatem senatora

Zgodnie z obecnymi przepisami wójt (burmistrz, prezydent miasta) nie może być posłem i senatorem. W uzasadnieniu do nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, czytamy, że łączenie funkcji wójta (burmistrza, prezydenta miasta) z mandatem senatora poszerzy reprezentację obywateli w Senacie o przedstawicieli samorządu terytorialnego oraz wzmocni pozycję polityczno-ustrojową Senatu.

Godło „Teraz Polska” dla Twojej gminy!

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego zainaugurowała IX edycję Konkursu „Teraz Polska” dla Gmin. Głównym celem Konkursu jest wyłonienie najlepszych pod względem gospodarności oraz atrakcyjności dla mieszkańców i przedsiębiorców samorządów w Polsce.

Karta Dużej Rodziny - umowy na dowolny okres

Poprawki do projektu ustawy o Karcie Dużej Rodziny proponują komisje. Chcą one rezygnacji z maksymalnego okresu na jaki zawierane są umowy z podmiotami oferującymi zniżki dla rodzin.

Nowe zasady przeliczanie głosów na mandaty - zmiany w Kodeksie wyborczym

Posłowie proponują zmiany dotyczące sposobu przeliczania głosów na mandaty. Projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego przewiduje również zmianę wzoru karty do głosowania.

Wójt i senator - możliwe łączenie funkcji

Projekt SLD ma umożliwić łączenie funkcji wójta z mandatem senatora. Obecnie ustawa o samorządzie gminnym zakazuje łączenia funkcji wójta, burmistrza, prezydenta miasta z mandatem senatora i posła.

REKLAMA