REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzieci, Karta Dużej Rodziny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opieka zdrowotna w szkołach 2018/2019

Jak będzie wyglądała opieka zdrowotna w zreformowanej szkole? Znamy założenia nowej ustawy, która ma zapewnić lepsze warunki organizacyjne do realizacji opieki zdrowotnej w szkołach.

Bon żłobkowy 2018 - wyższe kryterium dochodowe

Zmieni się kryterium dochodowe dla ubiegających się o warszawski bon żłobkowy. Sprawdź nowe kryterium dochodowe.

Problemy szkolnych stołówek

Szkolne stołówki słabo oceniane przez uczniów i rodziców. Przerwy obiadowe w szkołach podstawowych są za krótkie dla dzieci. Czy coś się zmieni?

Bezpłatne szczepienia na pneumokoki do 29 czerwca 2018 r.

Od 20 marca do 29 czerwca 2018 r. można bezpłatnie zaszczepić dzieci (z roczników 2013-2016) przeciwko pneumokokom. Zaszczepić można dziecko do ukończenia 5 roku życia.

REKLAMA

Materiały ćwiczeniowe dla uczniów niepełnosprawnych dostosowane do nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego

MEN opublikował materiały ćwiczeniowe dla uczniów niepełnosprawnych dostosowane do nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego.

Materiały ćwiczeniowe dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało materiały ćwiczeniowe dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym.

Zespół ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży powołany

Zwiększa się liczba dzieci i młodzieży wymagających pomocy psychiatrycznej oraz liczba młodych osób podejmujących próby samobójcze.

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego przysługuje raz w roku. Ma on wspomóc rodziców, czy też opiekunów dziecka w trudnym okresie jakim jest wrzesień.

REKLAMA

Kontrola obowiązku szkolnego

Jak postępować z księgą ewidencji dzieci w podstawowej szkole publicznej, jeżeli z urzędu gminy otrzymujemy informację tylko o dzieciach zameldowanych w obwodzie? Kto odpowiada za przekazanie danych uczniów, którzy zamieszkali w obwodzie, a nie zameldowali się i do tego wyjechali poza granice kraju?

Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych 2018 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało poradnik dotyczący bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas ferii. Już druga tura ferii zimowych w 2018 r. rozpoczęła się.

Dowóz niepełnosprawnych dzieci do szkół

Dzieci oraz młodzież niepełnosprawna będzie miała zapewniony bezpłatny dowóz do szkół oraz placówek opieki. Resort edukacji planuje także zmiany w kształceniu.

Karta Dużej Rodziny na urządzeniach mobilnych

Karta Dużej Rodziny w formie aplikacji na urządzeniach mobilnych już działa. Za sprawą aplikacji korzystanie z Karty Dużej Rodziny jest możliwe maksymalnie po 24 godzinach od jej przyznania przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, bez konieczności oczekiwania na wydruk plastikowego nośnika. Plastikowa karta pozostanie w obiegu. Aplikacja pozwoli szybciej i łatwiej wyszukać interesujące zniżki oraz poinformuje o nowych ofertach.

Zniżki podczas ferii 2018 - Karta Dużej Rodziny

W roku 2018 podczas dużej rodzinie przysługuje m.in. darmowe wejście do Parku Narodowego, zniżka na obóz oraz kurs językowy. Z Kartą Dużej Rodziny tańsza będzie pizza oraz paliwo.

Kontrola autokaru - ferie zimowe 2018

Bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze. Zbliżają się ferie zimowe, w związku z tym warto pamiętać o kontroli autokaru. Od 15 do 28 stycznia 2018 r. na ferie wyjadą dzieci i młodzież z województwa mazowieckiego, dolnośląskiego, opolskiego oraz zachodniopomorskiego.

Ustawa żłobkowa 2018 r.

Zwiększenie bezpieczeństwa dzieci uczęszczających do żłobków, wspieranie rozwoju żłobków to tylko niektóre zmiany obowiązujące od 2018 roku. Zmiany w systemie opieki nad dziećmi do lat 3 mają na celu zapewnienie wysokich standardów opieki. Co się zmieniło?

Polityka rodzinna 2018 r.

W 2018 roku zmienić mają się m.in. przepisy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Finansowo wzmocniony zostanie program „Maluch plus”. Na edycję w 2018 r. przeznaczono kwotę 450 mln zł.

O jakie wsparcie można się starać w 2018 r.? - Program „MALUCH+”

O wsparcie z Programu „MALUCH+” mogą starać się samorządy województw, gminy, powiaty, jak również osoby fizyczne, prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Powiaty i samorządy województwa od 1 stycznia 2018 r. otrzymają trzykrotnie większe środki na żłobki oraz kluby dziecięce

Powiaty i samorządy województwa od 1 stycznia 2018 r. otrzymają trzykrotnie większe środki na żłobki oraz kluby dziecięce. Ruszył Program Maluch+ 2018.

Program "Maluch+ 2018" - zmiany

W 2018 r. kluby dziecięce będą czynne nawet 10 godzin, a grupy mają być bardzo kameralne. Co jeszcze zmieni się w 2018 r. w opiece nad dziećmi do 3 lat?

Opieka zdrowotna dzieci do 18 roku życia w 2018 r.

W roku 2018 r., podobnie jak w 2017, dzieci do 18 roku życia uprawnione są do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością.

Motoryzacyjne wsparcie dla seniorów i dużych rodzin

Od 2016 roku z inicjatyw lokalnych samorządów powstają projekty wspierające seniorów oraz rodziny wielodzietne. Pierwszy raz zdarza się jednak, że do takich programów włączyła się firma motoryzacyjna.

Polskie dziecko za granicą pozna kulturę polską

Ministerstwo Edukacji Narodowej zadba o edukację dzieci za granicą. Dzieci wychowywane poza Polską będą mogły poznać kulturę polską.

Wójt oraz minister właściwy do spraw rodziny administratorami danych osobowych

Ośrodek pomocy społecznej nie jest administratorem zbiorów danych prowadzonych w celu obsługi wniosków o wydanie Karty Dużej Rodziny. Administratorem danych jest w tym przypadku gmina.

Zmiany we wczesnym wspomaganiu rozwoju dzieci

Projekt rozporządzenia trafił do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Co zmieni się we wczesnym wspomaganiu rozwoju dziecka?

Zmiany w pieczy zastępczej

Piecza zastępcza do zmiany. Czeka ją gruntowna reforma. Zmienią się m.in. zadania związane ze sprawowaniem kontroli nad rodzinami zastępczymi.

Gabinet dentystyczny w każdej szkole już w 2018 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło program Ministerstwa Zdrowia na temat wyposażenia szkolnych gabinetów dentystycznych na lata 2018 - 2022. Uczniowie po wielu latach przerwy znowu będą mieć dostęp do bezpłatnej opieki dentystycznej w szkole. Dzieci z bardzo małych szkół zęby będą mogły leczyć w tzw. Dentobusach.

Edukacja dzieci niepełnosprawnych

Przepisy projektu rozporządzenia w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży mogą doprowadzić do izolacji dzieci niepełnosprawnych. Szczególnie niepokojący jest zapis, że zajęcia z uczniem niepełnosprawnym mają odbywać się w miejscu jego pobytu.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w wakacje?

Zbliżają się wakacje - okres wyjazdów na kolonie i obozy. Bezpieczeństwo dzieci jest priorytetem. Jak o to bezpieczeństwo zadbać? Jakie są prawa rodziców? Czego rodzice mogą wymagać od organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży?

Kary za nieszczepienie dzieci

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce poddanie się szczepieniom ochronnym jest obowiązkowe. Należy pamiętać, że zakład opieki zdrowotnej w przypadku gdy rodzic odmówi szczepienia ma obowiązek powiadomić Państwową Inspekcję Sanitarną.

Dentyści wrócą do szkół

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przywróceniem opieki dentystycznej w szkołach. Gabinety stomatologiczne musiały zniknąć ze szkół przez zarządzenie NFZ z 2009 roku. W zarządzeniu tym NFZ postawił wymóg posiadania w szkolnym gabinecie dentystycznym aparatu rentgenowskiego oraz oddzielnej łazienki. Gabinety nie były w stanie tych wymogów spełnić. Ministerstwo Zdrowie planuje przywrócenie gabinetów stomatologicznych do szkół. Aktualnie resort pracuje nad projektem ustawy.

Zmiany w ustawie żłobkowej 2017 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało zmiany w ustawie żłobkowej. 2 latki uczęszczające do żłobka mają przebywać w większych grupach. Resort twierdzi, że powstaną nowe miejsca pracy dla opiekunów (ok. 15 tys.).

Wyższe sankcje za przemoc wobec dzieci

Dzięki zmianie ustawy – Kodeks karny, ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz ustawy – Kodeks postępowania karnego za przemoc wobec dzieci będą grozić wyższe kary. Porzucenie dziecka także będzie karane.

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2017 r.

Jednym z dodatków do zasiłku rodzinnego jest dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego. Ma on wspomóc rodziny w ciężkim finansowo okresie, jakim jest wrzesień każdego roku.

Nowa podstawa programowa za obszerna

Opublikowane zostały pierwsze opinie dotyczące projektu rozporządzenia ministra edukacji w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego. Okazuje się, że proponowana przez MEN podstawa programowa jest zbyt obszerna treściowo. Brak także korelacji we wszystkich grupach przedmiotu.

Becikowe, karta dużej rodziny i świadczenie rodzicielskie przez internet

Coraz więcej spraw urzędowych można załatwić on-line. Teraz tą drogą będzie można złożyć wniosek o becikowe, kartę dużej rodziny, świadczenie rodzicielskie, świadczenie z funduszu alimentacyjnego oraz 500+. Przygotowywane są także wnioski on-line o świadczenia rodzinne oraz o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka niepełnosprawnego (4 tys.).

Program wsparcia "Za życiem" od 1 stycznia 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. ma obowiązywać program "Za życiem", który obejmuje rozwiązania wsparcia kobiet w ciąży w postaci opieki medycznej, psychologicznej. Jakie są główne założenia projektu?

Karta Dużej Rodziny - ważne zmiany w 2017 r.

Zmiany w programie Karta Dużej Rodziny 2017 r. to m.in. zwiększenie liczby firm w programie, specjalna aplikacja mobilna czy ułatwienia korzystania z Karty. W praktyce Karta Dużej Rodziny zapewnia zniżki i dodatkowe uprawnienia dla rodzin 3+ zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych.

MRPiPS: 500 plus nie dyskryminuje niepełnosprawnych dzieci

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odnosząc się do pisma Rzecznika Praw Dziecka podkreśla, iż program "Rodzina 500 plus" w żaden sposób nie dyskryminuje niepełnosprawnych dzieci.

Reklamacja dotycząca Karty Dużej Rodziny - jak i kiedy?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazuje, iż w większości przypadków błędne dane na Karcie wynikają z pomyłki wnioskodawcy lub osoby wprowadzającej dane do systemu przy rejestracji wniosku. Kiedy i w jaki sposób składa się reklamację dotyczącą Karty Dużej Rodziny?

Opłaty za wywóz śmieci 2016 – ulgi dla dużych rodzin

Od 1 stycznia 2016 r. gminy będą mogły zastosować ulgi w opłatach za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla rodzin wielodzietnych, posiadających Kartę Dużej Rodziny. Zwolnienie będzie miało charakter fakultatywny.

500 plus, czyli 500 zł na dziecko w 2016 r.?

W kampanii wyborczej zapowiedziano wprowadzenie projektu 500 plus, czyli 500 złotych miesięcznie na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie. Projekt miałby ruszyć w marcu lub kwietniu 2016 roku i pozytywnie wpłynąć na sytuację finansową milionów polskich rodzin.

Rezydencje królewskie w listopadzie 2015 r. zwiedzimy za darmo

Przez cały listopad cztery królewskie rezydencje będą otwarte dla zwiedzających za darmo. Akcja jest adresowana do wszystkich, a w szczególności do dzieci, młodzieży i seniorów. Jak co roku, przyświecają jej trzy główne cele: edukacja kulturalna, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze.

Kryteria przeliczania punktów podczas rekrutacji ujednolicone

Dotychczasowy podział kompetencji w zakresie określania sposobu przeliczania na punkty poszczególnych kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym był różny. W nowym rozporządzeniu ustalono szczegółową punktację do każdego z kryteriów.

Wypoczynek dzieci i młodzieży - zmiany od 1 kwietnia 2016 r.

W projekcie noweli ustawy określono m.in. tryb zgłaszania wypoczynku przez jego organizatorów oraz elementy, jakie musi zawierać zgłoszenie wypoczynku. Zamiar zorganizowania wypoczynku nadal trzeba będzie zgłaszać kuratorowi oświaty, który nie będzie jednak już wydawał organizatorowi zaświadczenia o zaakceptowaniu zgłoszenia wypoczynku. Potwierdzeniem akceptacji będzie umieszczenie zgłoszenia w bazie wypoczynku.

Nadawanie dzieciom obcych imion możliwe od 1 marca 2015 r.

Od marca rodzice będą mogli nadawać dzieciom również imiona obcego pochodzenia, na przykład Mercedes, Takahiro czy Liam. Przy ich wyborze będą musieli pamiętać, że nie mogą być zdrobniałe, uwłaczające, ani ośmieszające.

Karta Dużej Rodziny zwolniona z opłaty skarbowej

Poselski projekt ma wyeliminować sytuację, w której po wejściu w życie Prawa o aktach stanu cywilnego przestanie obowiązywać zwolnienie od pobierania opłaty skarbowej (w kwocie 22 zł) za wydawanie odpisów skróconych aktów stanu cywilnego w sprawach Karty Dużej Rodziny.

Karta Dużej Rodziny - umowy na dowolny okres

Poprawki do projektu ustawy o Karcie Dużej Rodziny proponują komisje. Chcą one rezygnacji z maksymalnego okresu na jaki zawierane są umowy z podmiotami oferującymi zniżki dla rodzin.

Obowiązek przyjęcia sześciolatków do przedszkola

Sześciolatki obowiązkowo muszą zostać przyjęte do przedszkola. Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, iż nie ma podstaw prawnych do wyznaczania rodzicom terminu, w jakim powinni przedstawić informację o braku gotowości szkolnej dziecka.

Rośnie liczba placówek sprawujących opiekę nad dziećmi do lat trzech

Liczba miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi w latach 2010-2012 zwiększyła się o 7,5 tys. do blisko 40 tys. W porównaniu do 2010 r. odnotowano wzrost o około 23%. Wzrosła również liczba żłobków. W porównaniu do 2010 r. ich liczba zwiększyła się o 55%.

Zajęcia dodatkowe w przedszkolu od 1 września 2013 r.

Przedszkole nadal może rozszerzać swoją ofertę zajęć o tzw. zajęcia dodatkowe (czyli np. nauka języka obcego, szachy, garncarstwo czy taniec towarzyski). Opłaty dla rodziców za przedszkole nie mogą być jednak z tego tytułu wyższe - wyjaśnia MEN.

REKLAMA