REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Whistleblowing – rola związków zawodowych w projektowaniu systemu przyjmowania zgłoszeń od sygnalistów

Paweł Bronisław Ludwiczak
Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.
Whistleblowing – rola związków zawodowych w projektowaniu systemu przyjmowania zgłoszeń od sygnalistów
Whistleblowing – rola związków zawodowych w projektowaniu systemu przyjmowania zgłoszeń od sygnalistów
Media

REKLAMA

REKLAMA

Wśród praktyków Compliance i teoretyków toczy się między innymi dyskusja na temat roli związków zawodowych we wdrożeniu i utrzymaniu systemu przyjmowania zgłoszeń o naruszeniach prawa. Zagadnienie te zauważyło również Ministerstwo uwzględniając częściowo te kwestie w projekcie ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa.

Paweł Bronisław Ludwiczak

REKLAMA

Jaką rolę dla związków zawodowych przewidywał poprzedni projekt ustawy o sygnalistach?

W projekcie ustawy o sygnalistach z października 2021 r., był obowiązek dla pracodawcy ustalenie  po konsultacji z zakładową organizacją związkową albo z przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy – jeżeli u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowe regulaminu zgłoszeń wewnętrznych. Projekt przewidywał, że Regulamin zgłoszeń wewnętrznych wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Ponadto projekt zobowiązywał Pracodawcę do zapoznania pracownika z treścią regulaminu zgłoszeń wewnętrznych przed dopuszczeniem go do pracy.

Jaką rolę dla związków zawodowych przewiduje obecny projekt ustawy o sygnalistach?

REKLAMA

W projekcie ustawy dniu 12 kwietnia br.,  przewidziano, że Podmiot prawny (a więc nie tylko Pracodawca) ustala procedurę wewnętrzną, po konsultacji z zakładową organizacją związkową albo zakładowymi organizacjami związkowymi, jeżeli u podmiotu prawnego działa więcej niż jedna zakładowa organizacja związkowa, albo przedstawicielami osób świadczących pracę na rzecz podmiotu prawnego, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego podmiotu prawnego, jeżeli w tym podmiocie prawnym nie działa zakładowa organizacja związkowa. W nowym projekcie ustawy dodano, że konsultacje trwają nie krócej niż 7 dni i nie dłużej niż 14 dni od dnia przedstawienia przez podmiot prawny projektu procedury wewnętrznej. Tak jak poprzednio Procedura wewnętrzna wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od dnia podania jej do wiadomości osób wykonujących pracę, w sposób przyjęty w danym podmiocie prawnym. Natomiast pojawił się obowiązek przekazania informacji o procedurze wewnętrznej wraz z rozpoczęciem rekrutacji lub negocjacji poprzedzających zawarcie umowy z osobą ubiegającą się o wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy lub innego stosunku prawnego stanowiącego podstawę świadczenia pracy lub usług lub pełnienia funkcji.

Już tylko w drodze uzupełnienia wspomnę, że zgodnie z Dyrektywą o sygnalistach podmioty prawne w sektorze prywatnym i publicznym powinny ustanowić kanały i procedury na potrzeby dokonywania zgłoszeń wewnętrznych i podejmowania działań następczych, po konsultacji i w porozumieniu z partnerami społecznymi, jeżeli tak przewiduje prawo krajowe.

Jakie uwagi do projektu ustawy o sygnalistach zgłosiły związki zawodowe w zakresie projektowania i wdrażania systemu przyjmowania zgłoszeń i podejmowania działań następczych?

NSZZ Solidarność 80 zgłosiło uwagi razem m.in. z Fundacją Batorego. W przedmiotowym zakresie NZSS Solidarność 80 zaproponowało by tryb konsultacji z ZOZ był zmieniony na uzgodnienia, argumentując, że tryb uzgodnieniowy jest uregulowany w ustawie o związkach zawodowych. Konsultacje tymczasem, jak pokazuje chociażby przykład Pracowniczych Programów Kapitałowych, są często fikcją.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

NSZZ Solidarność również stoi na stanowisku, że związki zawodowe jako równorzędny partner dla pracodawców mogły by czuwać nad procedurą tworzenia regulaminu zgłoszeń wewnętrznych, by zapewnić najlepsze praktyki i rozliczalność organizacji. Proponują więc również wprowadzenia obowiązku uzgodnienia treści regulaminu z zakładową organizacją związkową.

OPZZ stanęło na stanowisku, że związki zawodowe i społeczni inspektorzy pracy sprawują już kontrolę i nadzór nad przestrzeganiem przepisów.

Jak Pan ocenia uwagi związków zawodowych do projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa?

Jestem wielkim zwolenników konsultacji równych rozwiązań z pracownikami. Uważam, że ewentualne symulowanie konsultacji szkodzi tylko danemu podmiotowi.

Jednocześnie jestem przeciwnikiem obligatoryjnych uzgodnień ze związkami zawodowymi. Dlaczego?

  1. Po pierwsze to podmioty prawne i ich najwyższe kierownictwo odpowiada za wdrożenie i utrzymanie skutecznych i efektywnych systemów przyjmowania zgłoszeń i podejmowania działań następczych, a nie związki zawodowe.
  2. Po drugie uzgodnienia wydłużyły by proces, a okres vacatio legis i czas na wdrożenie będzie krótki.
  3. Po trzecie stronie związkowej bardzo często brakuje wiedzy i doświadczenia w przedmiotowej sprawie. A nawet moim kolegom i koleżankom prawnikom zdarza się powtarzać różne mity na temat sygnalistów.
  4. Po czwarte zgodnie  ustawą do zakresu działania zakładowych organizacji związkowych  należy sprawowanie kontroli nad przestrzeganiem w zakładzie pracy przepisów prawa pracy, a w szczególności przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. A to tylko bardzo mały wycinek spraw objętych systemami Zarządzania Zgodnością (Compliance) czy Whistleblowing`u (przyjmowania zgłoszeń od Sygnalistów).

Jakie uwagi do projektu ustawy o sygnalistach zgłosiły organizacje pracodawców w zakresie projektowania i wdrażania systemu przyjmowania zgłoszeń i podejmowania działań następczych?

REKLAMA

Związek Pracodawców Business Centre Club stoi na stanowisku, że obowiązek konsultacji regulaminu zgłoszeń wewnętrznych z zakładową organizacją związkową powinien być usunięty z ustawy. W przypadku nie usunięcia ww. obowiązku konsultacji treści regulaminu, BCC zaproponował aby konsultacje regulaminu zgłoszeń wewnętrznych z zakładową organizacją związkową nie miały wiążącego charakteru dla podmiotu i by mógł on wprowadzić regulamin  zgłoszeń o treści sprzecznej z propozycją związków zawodowych.  Po drugie BCC zaproponował by podmiot ustalał maksymalny termin przeprowadzenia konsultacji aby związki zawodowe nie przedłużały procedury. Po trzecie BBC zaproponował, że jeżeli pracodawca nie był zobowiązany do konsultowania treści regulaminu zgłoszeń wewnętrznych jeśli wprowadził go przed wejściem w życie ustawy, pod warunkiem, że wejście w życie ustawy nie wiąże się z koniecznością wprowadzania do regulaminu jakichkolwiek zmian.

Konfederacja Lewiatan postulowała by konsultacje regulaminu ze związkami zawodowymi trwały nie dłużej niż 14 dni od dnia przedstawienia organizacjom związkowym projektu regulaminu zgłoszeń wewnętrznych.

Pracodawcy RP postulowali by dopisać, że razie nieuzgodnienia treści regulaminu zgłoszeń wewnętrznych z zakładową organizacją związkową, w wyznaczonym przez podmiot terminie, nie krótszym niż 7 dni, regulamin zgłoszeń wewnętrznych ustalał samodzielnie podmiot.

Zważywszy jak trudne bywają uzgodnienia czy konsultacje ze związkami zawodowymi, zwłaszcza jeżeli funkcjonuje ich kilka lub kilkanaście w danym podmiocie uznaję obawy organizacji pracodawców za zasadne.

Paweł Bronisław Ludwiczak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 roku. Będą podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

REKLAMA

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

REKLAMA

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA