REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Whistleblowing – rola związków zawodowych w projektowaniu systemu przyjmowania zgłoszeń od sygnalistów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Paweł Bronisław Ludwiczak
Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.
Whistleblowing – rola związków zawodowych w projektowaniu systemu przyjmowania zgłoszeń od sygnalistów
Whistleblowing – rola związków zawodowych w projektowaniu systemu przyjmowania zgłoszeń od sygnalistów
Media

REKLAMA

REKLAMA

Wśród praktyków Compliance i teoretyków toczy się między innymi dyskusja na temat roli związków zawodowych we wdrożeniu i utrzymaniu systemu przyjmowania zgłoszeń o naruszeniach prawa. Zagadnienie te zauważyło również Ministerstwo uwzględniając częściowo te kwestie w projekcie ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa.

Paweł Bronisław Ludwiczak

REKLAMA

Jaką rolę dla związków zawodowych przewidywał poprzedni projekt ustawy o sygnalistach?

W projekcie ustawy o sygnalistach z października 2021 r., był obowiązek dla pracodawcy ustalenie  po konsultacji z zakładową organizacją związkową albo z przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy – jeżeli u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowe regulaminu zgłoszeń wewnętrznych. Projekt przewidywał, że Regulamin zgłoszeń wewnętrznych wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Ponadto projekt zobowiązywał Pracodawcę do zapoznania pracownika z treścią regulaminu zgłoszeń wewnętrznych przed dopuszczeniem go do pracy.

Jaką rolę dla związków zawodowych przewiduje obecny projekt ustawy o sygnalistach?

REKLAMA

W projekcie ustawy dniu 12 kwietnia br.,  przewidziano, że Podmiot prawny (a więc nie tylko Pracodawca) ustala procedurę wewnętrzną, po konsultacji z zakładową organizacją związkową albo zakładowymi organizacjami związkowymi, jeżeli u podmiotu prawnego działa więcej niż jedna zakładowa organizacja związkowa, albo przedstawicielami osób świadczących pracę na rzecz podmiotu prawnego, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego podmiotu prawnego, jeżeli w tym podmiocie prawnym nie działa zakładowa organizacja związkowa. W nowym projekcie ustawy dodano, że konsultacje trwają nie krócej niż 7 dni i nie dłużej niż 14 dni od dnia przedstawienia przez podmiot prawny projektu procedury wewnętrznej. Tak jak poprzednio Procedura wewnętrzna wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od dnia podania jej do wiadomości osób wykonujących pracę, w sposób przyjęty w danym podmiocie prawnym. Natomiast pojawił się obowiązek przekazania informacji o procedurze wewnętrznej wraz z rozpoczęciem rekrutacji lub negocjacji poprzedzających zawarcie umowy z osobą ubiegającą się o wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy lub innego stosunku prawnego stanowiącego podstawę świadczenia pracy lub usług lub pełnienia funkcji.

Już tylko w drodze uzupełnienia wspomnę, że zgodnie z Dyrektywą o sygnalistach podmioty prawne w sektorze prywatnym i publicznym powinny ustanowić kanały i procedury na potrzeby dokonywania zgłoszeń wewnętrznych i podejmowania działań następczych, po konsultacji i w porozumieniu z partnerami społecznymi, jeżeli tak przewiduje prawo krajowe.

Jakie uwagi do projektu ustawy o sygnalistach zgłosiły związki zawodowe w zakresie projektowania i wdrażania systemu przyjmowania zgłoszeń i podejmowania działań następczych?

NSZZ Solidarność 80 zgłosiło uwagi razem m.in. z Fundacją Batorego. W przedmiotowym zakresie NZSS Solidarność 80 zaproponowało by tryb konsultacji z ZOZ był zmieniony na uzgodnienia, argumentując, że tryb uzgodnieniowy jest uregulowany w ustawie o związkach zawodowych. Konsultacje tymczasem, jak pokazuje chociażby przykład Pracowniczych Programów Kapitałowych, są często fikcją.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

NSZZ Solidarność również stoi na stanowisku, że związki zawodowe jako równorzędny partner dla pracodawców mogły by czuwać nad procedurą tworzenia regulaminu zgłoszeń wewnętrznych, by zapewnić najlepsze praktyki i rozliczalność organizacji. Proponują więc również wprowadzenia obowiązku uzgodnienia treści regulaminu z zakładową organizacją związkową.

OPZZ stanęło na stanowisku, że związki zawodowe i społeczni inspektorzy pracy sprawują już kontrolę i nadzór nad przestrzeganiem przepisów.

Jak Pan ocenia uwagi związków zawodowych do projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa?

Jestem wielkim zwolenników konsultacji równych rozwiązań z pracownikami. Uważam, że ewentualne symulowanie konsultacji szkodzi tylko danemu podmiotowi.

Jednocześnie jestem przeciwnikiem obligatoryjnych uzgodnień ze związkami zawodowymi. Dlaczego?

  1. Po pierwsze to podmioty prawne i ich najwyższe kierownictwo odpowiada za wdrożenie i utrzymanie skutecznych i efektywnych systemów przyjmowania zgłoszeń i podejmowania działań następczych, a nie związki zawodowe.
  2. Po drugie uzgodnienia wydłużyły by proces, a okres vacatio legis i czas na wdrożenie będzie krótki.
  3. Po trzecie stronie związkowej bardzo często brakuje wiedzy i doświadczenia w przedmiotowej sprawie. A nawet moim kolegom i koleżankom prawnikom zdarza się powtarzać różne mity na temat sygnalistów.
  4. Po czwarte zgodnie  ustawą do zakresu działania zakładowych organizacji związkowych  należy sprawowanie kontroli nad przestrzeganiem w zakładzie pracy przepisów prawa pracy, a w szczególności przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. A to tylko bardzo mały wycinek spraw objętych systemami Zarządzania Zgodnością (Compliance) czy Whistleblowing`u (przyjmowania zgłoszeń od Sygnalistów).

Jakie uwagi do projektu ustawy o sygnalistach zgłosiły organizacje pracodawców w zakresie projektowania i wdrażania systemu przyjmowania zgłoszeń i podejmowania działań następczych?

REKLAMA

Związek Pracodawców Business Centre Club stoi na stanowisku, że obowiązek konsultacji regulaminu zgłoszeń wewnętrznych z zakładową organizacją związkową powinien być usunięty z ustawy. W przypadku nie usunięcia ww. obowiązku konsultacji treści regulaminu, BCC zaproponował aby konsultacje regulaminu zgłoszeń wewnętrznych z zakładową organizacją związkową nie miały wiążącego charakteru dla podmiotu i by mógł on wprowadzić regulamin  zgłoszeń o treści sprzecznej z propozycją związków zawodowych.  Po drugie BCC zaproponował by podmiot ustalał maksymalny termin przeprowadzenia konsultacji aby związki zawodowe nie przedłużały procedury. Po trzecie BBC zaproponował, że jeżeli pracodawca nie był zobowiązany do konsultowania treści regulaminu zgłoszeń wewnętrznych jeśli wprowadził go przed wejściem w życie ustawy, pod warunkiem, że wejście w życie ustawy nie wiąże się z koniecznością wprowadzania do regulaminu jakichkolwiek zmian.

Konfederacja Lewiatan postulowała by konsultacje regulaminu ze związkami zawodowymi trwały nie dłużej niż 14 dni od dnia przedstawienia organizacjom związkowym projektu regulaminu zgłoszeń wewnętrznych.

Pracodawcy RP postulowali by dopisać, że razie nieuzgodnienia treści regulaminu zgłoszeń wewnętrznych z zakładową organizacją związkową, w wyznaczonym przez podmiot terminie, nie krótszym niż 7 dni, regulamin zgłoszeń wewnętrznych ustalał samodzielnie podmiot.

Zważywszy jak trudne bywają uzgodnienia czy konsultacje ze związkami zawodowymi, zwłaszcza jeżeli funkcjonuje ich kilka lub kilkanaście w danym podmiocie uznaję obawy organizacji pracodawców za zasadne.

Paweł Bronisław Ludwiczak

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

REKLAMA

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

Program "70 AED na 70-lecie" – defibrylatory dla OSP z małych gmin. Jak złożyć wniosek?

Fundacja Totalizatora Sportowego uruchomiła nowy program wsparcia dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z mniejszych miejscowości. W ramach inicjatywy "70 AED na 70-lecie" do wybranych OSP trafi sprzęt ratujący życie – automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED). Wnioski można składać do grudnia 2026 r.

Planujesz urlop we Włoszech? W jednym z miejsc przywrócono dress code

Planujesz wyjście do mediolańskiego teatru operowego La Scala? Pamiętaj o stosownym ubiorze. Dyrekcja przywróciła, po przerwie, zalecane zasady ubioru i zaapelowała do widzów, by dobierali stroje stosownie do powagi miejsca.

Sytuacja na granicy polsko-niemieckiej. Ekspert: obustronna spirala działań pozornych. Kiedy Niemcy nie powinny odsyłać migranta do Polski?

To Niemcy rozpoczęli ten teatr polityczny na granicy z Polską, a teraz szefowie rządów Friedrich Merz i Donald Tusk wchodzą w spiralę działań pozornych - powiedział PAP Piotr Buras, dyrektor warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR) .

REKLAMA

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w JST. Najważniejsze informacje

System przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu dotyczy również jednostek samorządu terytorialnego. Z tego powodu są one objęte szeregiem obowiązków. Co trzeba wiedzieć o obowiązujących przepisach? Oto lista 10 najważniejszych informacji!

Od 1 września 2025 r. podwyżka o 8 i 16 zł za odbiór śmieci w Krakowie

Od 1 września w Krakowie wzrośnie opłata za odbiór śmieci posegregowanych: z 27 do 35 zł miesięcznie od jednego mieszkańca. W przypadku odpadów nieposegregowanych stawka zwiększy się z 54 do 70 zł od mieszkańca.

REKLAMA