REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wywiad środowiskowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Informacje od sąsiadów nie mogą stanowić treści dokumentu wywiadu środowiskowego

Do osób uczestniczących w wywiadzie środowiskowym należy wnioskodawca i członkowie jego rodziny, których sytuacja jest przedmiotem ustaleń przez pracownika socjalnego. W wywiadzie nie mogą brać udziału sąsiedzi wnioskodawcy, jego opiekunki czy znajomi. 

Gmina nie powiadomiła o pozostawieniu wniosku o dodatek węglowy bez rozpoznania. Należało złożyć nowy wniosek?

We wrześniu i październiku 2022 r. niektóre gminy nie wysyłały do wnioskodawców zawiadomień, że ich wniosek o dodatek węglowy pozostał bez rozpoznania. 3 listopada 2022 r. zmiana przepisów sprawiła, że te wnioski uzyskały szansę na pozytywne załatwienie. Ale gminy przyjęły interpretację, że potrzebny jest nowy wniosek. Wnioskodawcy ich nie złożyli. Bo gminy ich nie poinformowały o tym, że pierwszy wniosek został pozostawiony bez rozpoznania. Jak rozwiązać problem w styczniu 2023 r. już po upływie terminu na składanie wniosków o dodatek węglowy?

Dodatek węglowy: Jakie dokumenty wysyłają gminy do wnioskodawców?

Gminy wciąż domagają się dokumentów potwierdzających możliwość podziału domu i nadania dwóch odrębnych adresów. Wnioskodawcy alternatywnie przedstawiają oświadczenia o niemożności wyodrębnienia adresu w terminie do 30 listopada 2022 r. Oświadczenie to zgodne jest z wyjaśnieniami Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Ministerstwo Klimatu o nowym typie oświadczenia [Zmiany w poradniku o dodatku węglowym]

W poradniku o dodatku węglowym Ministerstwo Klimatu i Środowiska dopuściło składanie przez wnioskodawców oświadczenia o niemożliwości ustalenia w terminie do 30 listopada 2022 r. odrębnego adresu.

REKLAMA

Biuro RPO: W sprawach o kilka dodatków węglowych na jeden adres powinny być wydawane decyzje administracyjne

Biuro RPO potwierdza, że w przypadku rozpoznawania wniosku o dodatek węglowy przez gminy na podstawie art. 2 ust. 3c i 3d ustawy o dodatku węglowym, powinna zostać wydana decyzja administracyjna, a nie informacja o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia.

Wzór: MKiŚ rozwiązało problem dwóch dodatków węglowych na jeden adres

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podpowiada gminom, że dla przyznania drugiego dodatku węglowego spod jednego adresu, wystarczy proste oświadczenie wnioskodawcy.

Paradoks: Polacy żądają od gmin niekorzystnych decyzji o dodatku węglowym. Bez decyzji nie mogą się odwołać

Gminy zamiast decyzji o odmowie przyznania dodatku, rozsyłają informacje o pozostawieniu wniosku o ten dodatek bez rozpoznania. Blokuje to możliwość odwołania się od decyzji do SKO. Wnioskodawca może wtedy tylko wnieść ponaglenie do SKO, a potem skargę na bezczynność do WSA.

Wzór: Odwołanie od decyzji odmownej w sprawie przyznania dodatku węglowego

Odwołanie od decyzji odmownej w sprawie przyznania i wypłaty dodatku węglowego wnosi się do SKO za pośrednictwem gminy. Jest na to tylko 14 dni od dnia otrzymania decyzji. Odwołanie jest bardzo prostym pismem. Nie musi zawierać nawet uzasadnienia.

REKLAMA

Dodatek węglowy: Niektórym gminom wystarcza oświadczenie o odrębności lokalu. I przeprowadzają wywiady środowiskowe

Rodziny, które mają ten sam adres miejsca zamieszkania, mogą otrzymać dodatki węglowe, jeśli do 30 listopada nie da się ustanowić dla nich odrębnych adresów. Wątpliwości budzi to, czy i w jaki sposób mają potwierdzać, że podjęły jakieś kroki w tym celu.

Gminy nie przeprowadzają wywiadów środowiskowych [kilka dodatków węglowych na jeden adres]

Gminy odmawiają przeprowadzania wywiadów środowiskowych w sprawach o dodatek węglowy dla kilku rodzin mieszkających pod jednym adresem. Takie informacje otrzymuje redakcja od Internautów.

Gminy naruszają przepisy o kilku dodatkach węglowych na jeden adres? Spory będą rozstrzygać sądy.

Od 3 listopada 2022 r. gmina może przyznać kilka dodatków węglowych na jeden adres. Pracownik gminy przeprowadza wywiad środowiskowy. Ustala, że pod jednym adresem mieszkają osobno dwie rodziny. Sporządza z wywiadu notatkę służbową. Na tej podstawie burmistrz albo wójt wydaje decyzję o wypłacie dodatku.

Wywiady środowiskowe na nowych zasadach

Kurator przeprowadzi wywiad środowiskowy w postępowaniach rodzinnych na etapie wykonawczym. Co jeszcze się zmieni w wywiadach środowiskowych?

Rodzinne wywiady środowiskowe w formie elektronicznej

Pracownicy ośrodków pomocy społecznej mają możliwość przeprowadzać wywiady nie tylko w formie papierowej, ale również elektronicznej. Okazuje się, że z przeprowadzania wywiadów w formie elektronicznej korzystają niechętnie.

Rodzinny wywiad środowiskowy elektronicznie w 2016 r. - wzór oświadczenia

Od 11 września 2016 r. pracownicy socjalni będą mogli przeprowadzać rodzinny wywiad środowiskowy w wersji elektronicznej. Jak będzie wyglądał wzór niezbędnego oświadczenia w tym zakresie?

REKLAMA