REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzieci, Opieka nad dzieckiem

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dentyści wrócą do szkół

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przywróceniem opieki dentystycznej w szkołach. Gabinety stomatologiczne musiały zniknąć ze szkół przez zarządzenie NFZ z 2009 roku. W zarządzeniu tym NFZ postawił wymóg posiadania w szkolnym gabinecie dentystycznym aparatu rentgenowskiego oraz oddzielnej łazienki. Gabinety nie były w stanie tych wymogów spełnić. Ministerstwo Zdrowie planuje przywrócenie gabinetów stomatologicznych do szkół. Aktualnie resort pracuje nad projektem ustawy.

Zmiany w ustawie żłobkowej 2017 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało zmiany w ustawie żłobkowej. 2 latki uczęszczające do żłobka mają przebywać w większych grupach. Resort twierdzi, że powstaną nowe miejsca pracy dla opiekunów (ok. 15 tys.).

Centralny rejestr wolnych miejsc w rodzinnych formach opieki

System pieczy zastępczej nie funkcjonuje najlepiej. Najwyższa Izba Kontroli wskazała na najsłabsze punkty systemu pieczy zastępczej. W raporcie NIK zaproponowano konkretne zmiany przepisów. Mają one na celu poprawę sytuacji rodzinnych form opieki.

Wyższe sankcje za przemoc wobec dzieci

Dzięki zmianie ustawy – Kodeks karny, ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz ustawy – Kodeks postępowania karnego za przemoc wobec dzieci będą grozić wyższe kary. Porzucenie dziecka także będzie karane.

REKLAMA

Rodzinne formy opieki rozwijają się za wolno - raport NIK

Okazuje się, że 82 proc. powiatów ma duże niedobory rodzin zastępczych. Chodzi tu zarówno o rodziny zastępcze zawodowe, jak i niezawodowe. Sytuacja ma się pogorszyć w roku 2019.

Śmierć dziecka a zasiłek macierzyński

Nasza pracownica 1 stycznia 2017 r. urodziła bliźnięta, ale 10 lutego 2017 r. jedno z dzieci zmarło. W jakim wymiarze powinniśmy wypłacić zasiłek macierzyński za okres podstawowego urlopu macierzyńskiego?

Pozostawanie w konkubinacie a prawo do dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka

Osoba pozostająca w konkubinacie i wychowująca z konkubentem ich dziecko może być uznana za osobę samotnie wychowującą dziecko w stosunku do dziecka z wcześniejszego związku i z tego tytułu może pobierać dodatek w wysokości 193 zł miesięcznie.

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2017 r.

Jednym z dodatków do zasiłku rodzinnego jest dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego. Ma on wspomóc rodziny w ciężkim finansowo okresie, jakim jest wrzesień każdego roku.

REKLAMA

Nowa podstawa programowa za obszerna

Opublikowane zostały pierwsze opinie dotyczące projektu rozporządzenia ministra edukacji w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego. Okazuje się, że proponowana przez MEN podstawa programowa jest zbyt obszerna treściowo. Brak także korelacji we wszystkich grupach przedmiotu.

Program wsparcia "Za życiem" od 1 stycznia 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. ma obowiązywać program "Za życiem", który obejmuje rozwiązania wsparcia kobiet w ciąży w postaci opieki medycznej, psychologicznej. Jakie są główne założenia projektu?

MRPiPS: 500 plus nie dyskryminuje niepełnosprawnych dzieci

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odnosząc się do pisma Rzecznika Praw Dziecka podkreśla, iż program "Rodzina 500 plus" w żaden sposób nie dyskryminuje niepełnosprawnych dzieci.

Czy w równoważnym systemie czasu pracy można skorzystać z dni wolnych na opiekę nad dzieckiem

Pracownik pracuje w równoważnym czasie pracy po 12 godzin dziennie. Czy w tej sytuacji przysługują mu 2 dni wolne na opiekę nad dzieckiem?

500 plus, czyli 500 zł na dziecko w 2016 r.?

W kampanii wyborczej zapowiedziano wprowadzenie projektu 500 plus, czyli 500 złotych miesięcznie na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie. Projekt miałby ruszyć w marcu lub kwietniu 2016 roku i pozytywnie wpłynąć na sytuację finansową milionów polskich rodzin.

Rezydencje królewskie w listopadzie 2015 r. zwiedzimy za darmo

Przez cały listopad cztery królewskie rezydencje będą otwarte dla zwiedzających za darmo. Akcja jest adresowana do wszystkich, a w szczególności do dzieci, młodzieży i seniorów. Jak co roku, przyświecają jej trzy główne cele: edukacja kulturalna, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze.

Kryteria przeliczania punktów podczas rekrutacji ujednolicone

Dotychczasowy podział kompetencji w zakresie określania sposobu przeliczania na punkty poszczególnych kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym był różny. W nowym rozporządzeniu ustalono szczegółową punktację do każdego z kryteriów.

Wypoczynek dzieci i młodzieży - zmiany od 1 kwietnia 2016 r.

W projekcie noweli ustawy określono m.in. tryb zgłaszania wypoczynku przez jego organizatorów oraz elementy, jakie musi zawierać zgłoszenie wypoczynku. Zamiar zorganizowania wypoczynku nadal trzeba będzie zgłaszać kuratorowi oświaty, który nie będzie jednak już wydawał organizatorowi zaświadczenia o zaakceptowaniu zgłoszenia wypoczynku. Potwierdzeniem akceptacji będzie umieszczenie zgłoszenia w bazie wypoczynku.

Nadawanie dzieciom obcych imion możliwe od 1 marca 2015 r.

Od marca rodzice będą mogli nadawać dzieciom również imiona obcego pochodzenia, na przykład Mercedes, Takahiro czy Liam. Przy ich wyborze będą musieli pamiętać, że nie mogą być zdrobniałe, uwłaczające, ani ośmieszające.

Obowiązek przyjęcia sześciolatków do przedszkola

Sześciolatki obowiązkowo muszą zostać przyjęte do przedszkola. Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, iż nie ma podstaw prawnych do wyznaczania rodzicom terminu, w jakim powinni przedstawić informację o braku gotowości szkolnej dziecka.

Rośnie liczba placówek sprawujących opiekę nad dziećmi do lat trzech

Liczba miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi w latach 2010-2012 zwiększyła się o 7,5 tys. do blisko 40 tys. W porównaniu do 2010 r. odnotowano wzrost o około 23%. Wzrosła również liczba żłobków. W porównaniu do 2010 r. ich liczba zwiększyła się o 55%.

Zajęcia dodatkowe w przedszkolu od 1 września 2013 r.

Przedszkole nadal może rozszerzać swoją ofertę zajęć o tzw. zajęcia dodatkowe (czyli np. nauka języka obcego, szachy, garncarstwo czy taniec towarzyski). Opłaty dla rodziców za przedszkole nie mogą być jednak z tego tytułu wyższe - wyjaśnia MEN.

Składki na ubezpieczenia dla osób sprawujących opiekę zapłaci państwo

Składki na ubezpieczenia emerytalne oraz rentowe dla  sprawujących opiekę nad dzieckiem i z tego tytułu rezygnujących z dotychczasowej aktywności zawodowej opłaci budżet państwa. Składki te finansować będzie w całości budżet państwa za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dłuższy urlop macierzyński - terminy

Chcąc skorzystać z dłuższego urlopu macierzyńskiego musimy pamiętać o terminach. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podpowiada, kiedy złożyć odpowiednie wnioski.

Urlopy rodzicielskie - jeszcze w 2013 r.

Urlopy rodzicielskie jednomyślnie przyjęte przez Sejm. Zmiany w Kodeksie pracy mają wejść w życie 17 czerwca 2013 r.

Rekrutacja do przedszkoli - oszustwa rodziców

Rekrutacja do przedszkoli daje pierwszeństwo rodzicom samotnie wychowującym dzieci. Z tego powodu coraz więcej rodziców oszukuje przy naborze dzieci do placówek.

In vitro: kliniki składają oferty

Oferty na leczenie niepłodności metodą in vitro złożyło dotychczas 7 klinik. Termin na zgłoszenia mija jutro.

Urlopy rodzicielskie w Sejmie

Urlop rodzicielski to nowe rozwiązanie proponowane przez rząd. W Sejmie trwa debata nad nowelizacją Kodeksu pracy, wprowadzającą w życie roczne urlopy dla rodziców.

Zwrot wydatków przez gminę na dowóz dziecka do szkoły

Świadczenie udzielane podatnikowi przez gminę w formie zwrotu kosztów dowozu dziecka niepełnosprawnego do szkoły, korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zadania powiatu w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, której wejście w życie zaplanowano na 1 stycznia 2012 r., nakłada na powiaty nowe zadania związane z organizowaniem i prowadzeniem pieczy zastępczej.

Ustawa żłobkowa - prognozy dla dzieci, rodziców oraz samorządów

Parlament kontynuuje prace nad ustawę żłobkową,  która ma wspierać różne podmioty w zakładaniu form opieki dla dzieci do lat trzech. Jakie są jej założenia?

Konieczne zmiany w domach dziecka

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła funkcjonowanie domów dziecka w Polsce. Największy problem to ciasnota, a mała liczba wychowanków to podstawowy wymóg w unijnych standardach, które polskie placówki muszą spełniać.

REKLAMA