Warto dobrze przygotować się do pracy urzędnika
09 lis 2010
Służba przygotowawcza jest integralnym elementem kultury organizacyjnej i systemu rozwoju zawodowego pracowników administracji publicznej. Doświadczenia z funkcjonowania tej zasady doskonale sprawdzają się w administracji samorządowej.
Elektroniczne formy kształcenia sprawdzają się wśród urzędników
29 paź 2010
E-learning postrzegany jest jako korzystna forma kształcenia dla urzędników odpowiedzialnych, dojrzałych, chcących się uczyć bez ciągłej i bezpośredniej kontroli. Korzystanie z e-learningu rozwija samodyscyplinę i uczy wyznaczania sobie celów. Dlatego cieszy fakt, że coraz więcej pracowników administracji dokształca się za pomocą tej metody.
Warunki organizowania i prowadzenia szkoleń w służbie cywilnej
19 paź 2010
Kryteria jakie muszą spełniać podmioty prowadzące szkolenia dla korpusu
służby cywilnej oraz sposób i warunki oceny prowadzonych szkoleń –
sprecyzowane zostały w rozporządzeniu, które właśnie ukazało się w
Dzienniku Ustaw.
Obowiązek wydawania zaświadczenia przez organy JST
11 paź 2010
Organy administracji publicznej, z racji realizowania nałożonych na nie obowiązków, posiadają informacje, których potwierdzenia często potrzebują klienci urzędu. Potwierdzenie tych informacji następuje poprzez wydanie zaświadczenia.
Praca w urzędzie: zarobki czy prestiż
06 wrz 2010
Obecnie na jeden wolny wakat na pracownika niższego szczebla do urzędów napływa około 500 aplikacji. Czym kuszą urzędy potencjalnych pracowników? Chodzi o prestiż czy zarobki, a może jedno i drugie.
Urzędy i izby skarbowe rozbudują struktury
19 sie 2010
Projekt zarządzenia
Ministra Finansów w sprawie organizacji urzędów i izb skarbowych
przewiduje rozbudowę struktur tychże jednostek. Zmiany uzasadniane są koniecznością usprawnienia prac instytucji
Urzędy i izby skarbowe rozbudują struktury
16 sie 2010
Projekt zarządzenia
Ministra Finansów w sprawie organizacji urzędów i izb skarbowych
przewiduje rozbudowę struktur tychże jednostek. Zmiany uzasadniane są koniecznością usprawnienia prac instytucji
Czy negatywną ocenę pracownika samorządowego można zaskarżyć do sądu
21 cze 2010
Od ponad roku sprawy pracownicze pracowników samorządowych regulowane są przez nową ustawę. Przez ten czas powstało wiele niejasności i trudnych do wyjaśnienia wątpliwości. Jedną z nich jest kwestia zaskarżenia oceny pracowniczej do sądu.
Kodeks etyki w urzędzie gminy
20 sty 2010
Pracownicy samorządowi, w przeciwieństwie np. do członków korpusu służby cywilnej nie doczekali się jak dotąd jednolitego kodeksu etyki. Nie ma jednak prawnych przeszkód aby w ramach obowiązującego prawa takie kodeksy przyjmować.
Praca w oczach urzędnika
16 lis 2009
Wielokrotnie pojawiają się głosy oceniające pracę urzędnika. Często są to opinie uwzględniające punkt widzenia tylko jednej strony – klienta. Warto więc popatrzeć na pracę osoby zza biurka także jej oczami...
Urzędnik w oczach interesanta
15 paź 2009
Przez trzy letnie miesiące mieszkańcy Lublina oceniali pracę urzędników magistratu. Ankietowe „badanie satysfakcji interesantów” wykazało, że opinia na temat pracy urzędników zmienia się wraz z dniem tygodnia i wiekiem petentów.
Świadczenia dla urzędników za zagraniczne delegacje
08 maja 2009
Urzędnikom administracji rządowej i samorządowej odbywającym podróże służbowe poza granicami Polski przysługują diety oraz zwrot kosztów m.in. noclegów i przejazdów. Dowiedz się, jak prawidłowo wyliczyć koszty takiego wyjazdu, gdy celem podróży jest jeden z krajów Unii Europejskiej.
Urzędnik nie musi udostępniać dokumentu roboczego
17 lut 2009
Ustawodawca stworzył podmiotom zobligowanym do udostępnienia informacji publicznej możliwość zachowania w tajemnicy tzw. dokumentów roboczych. Informacja dotycząca protokołu kontroli wewnętrznej nie stanowi danych publicznych, bo nie jest dokumentem urzędowym.
Żeby zostać wojewodą trzeba mieć tytuł magistra
27 gru 2008
Wojewoda będzie mógł w drodze decyzji wstrzymać egzekucję administracyjną.
Wyróżniający się urzędnik otrzyma wysoką premię
12 lis 2008
Szefowie urzędów zyskają większe możliwości elastycznego kształtowania płac podwładnych. Rząd zamierza zlikwidować dodatek specjalny dla pracowników Służby Cywilnej. Dyrektorzy nie otrzymają dodatku funkcyjnego, który z dodatkiem specjalnym zastąpi system premiow.
Urzędnik może zostać zwolniony nawet bez zmiany statutu urzędu
23 cze 2008
Reorganizacja urzędu - uprawniająca do zwolnienia urzędnika państwowego - to także likwidacja stanowiska urzędniczego, dokonana bez zmiany stosownego statutu lub regulaminu.
Kiedy można żądać wyłączenia urzędnika od załatwienia sprawy podatkowej
27 maja 2008
Czy w przypadku toczącego się postępowania podatkowego podatnik może wnioskować wyłączenie pracownika urzędu skarbowego od prowadzenia sprawy?
Oświadczenia majątkowe urzędników i samorządowców
16 kwi 2008
Zbliża się ostateczny termin na złożenie oświadczeń majątkowych. Są one składane np. przez radnych i wójtów co roku do 30 kwietnia. Oświadczenie majątkowe przechowuje się przez sześć lat. Informacje zawarte w oświadczeniu majątkowym są jawne, z wyłączeniem informacji o adresie zamieszkania składającego oświadczenie oraz o miejscu położenia nieruchomości.
Jak są ustalane wynagrodzenia dla pracowników samorządowych
17 sty 2008
Kto i kiedy decyduje o wzroście wynagrodzeń w administracji samorządowej? Kiedy osoby zatrudnione w samorządzie mogą liczyć na podwyżki?
Jeżeli mandat, to nie urząd
14 lis 2007
Marszałek Sejmu zapowiada przedstawienie projektu nowelizacji ustawy o sprawowaniu mandatu posła i senatora. Niejednoznaczne regulacje o zakazie łączenia funkcji wymagają doprecyzowania przepisów ustawy. Eksperci twierdzą, że Trybunał Konstytucyjny nie powinien wyjaśniać wątpliwości interpretacyjnych.
Urzędnicy muszą umieć zarządzać projektami
24 wrz 2007
W latach 2007-2013 Polska otrzyma z Unii Europejskiej blisko 68 miliardów euro. To ogromna suma, której efektywne wykorzystanie będzie wymagało profesjonalnego przygotowania, przede wszystkim specjalistów zajmujących się zarządzaniem projektami.