REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mandat karny za wykroczenie skarbowe

Szczegółowe zasady nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe reguluje rozporządzenie Rady Ministrów, które właśnie weszło w życie.

"Rzeczpospolita": Urzędnicy bezkarni

Nowe przepisy o majątkowej odpowiedzialności urzędników to bubel - twierdzi "Rzeczpospolita".

Druga edycja programu „Maluch”

Gminy znów mogą starać się o dofinansowanie budowy lub remontu żłobków – resort pracy ogłosił drugą edycję konkursu ofert w ramach programu „Maluch”.

Ruszył konkurs na Super Samorząd 2011

W piątek w Warszawie zainaugurowano konkurs Super Samorząd 2011, realizowany w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór. Jego celem jest poprawa współpracy między mieszkańcami a lokalnymi władzami; do udziału zgłosiły się 153 partnerstwa samorządów i organizacji pozarządowych.

REKLAMA

Europejski kongres urzędników stanu cywilnego w Zielonej Górze

W Polsce nie ma przepisów, które nakazują urzędnikom USC sprawdzanie, czy para zamierza zawrzeć małżeństwo pozorne, czyli takie, które z założenia nie jest nastawione na zakładanie rodziny - m.in. na ten temat dyskutowali w Zielonej Górze przedstawiciele 18 krajów.

Związki zawodowe i pracodawcy nie zaopiniowali projektu budżetu na 2012 r.

Związki zawodowe nie ustaliły stanowiska w sprawie projektu budżetu na 2012 r. - powiedział pod koniec ubiegłego tygodnia członek prezydium Komisji Krajowej Solidarności Henryk Nakonieczny. Adam Ambrozik z Pracodawców RP przyznał, że opinii nie przygotowali też pracodawcy.

Urząd nie musi wydawać kopii wszystkich akt sprawy

Strona, która nie może zapoznać się osobiście z aktami sprawy powinna ustanowić pełnomocnika. Urząd nie musi przychylać się do wniosku o przesłanie kserokopii wszystkich akt sprawy - orzekł Sąd Apelacyjny.

"Zdarzyło się tylko w Polsce" - 20 lat reformy samorządowej w filmie

FRDL i Miasto Wrocław zapraszają na film o 20. latach reformy samorządowej: ZDARZYŁO SIĘ TYLKO W POLSCE, w reżyserii Pawła Kędzierskiego

REKLAMA

TK: przepis ws. odszkodowań za grunty na drogi - zgodny z konstytucją

Zgodny z konstytucją jest przepis dotyczący terminu ubiegania się o przyznanie odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość zajętą na drogę publiczną - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Wyrok jest prawomocny.

KE upomina Polskę w sprawie bezpieczeństwa dróg

KE wezwała w czwartek Polskę do opracowania procedur poprawy bezpieczeństwa tras europejskich.

Opłata targowa po zmianach

W Dzienniku Ustaw ukazała się już nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z doprecyzowanymi regulacjami dotyczącymi targowisk i opłaty targowej.

Reformy emerytur mundurowych - negocjacji ciąg dalszy

W kancelarii premiera odbyło kolejne spotkanie przedstawicieli rządu ze związkami zawodowymi służb mundurowych ws. reformy systemu emerytur mundurowych. Zmiany mają prowadzić do wydłużenie aktywności zawodowej służb podległych MSWiA i żołnierzy.

Wyniki konkursu ofert programu "Maluch"

Znane są już projekty, które zwyciężyły konkurs w programie „Maluch”. Dofinansowanie, w łącznej kwocie przekraczającej 15 mln zł, otrzyma 111 ofert.

Samorządowcy: nowe ograniczenia wpłyną na konsumpcję środków UE

Nowe ograniczenia administracyjne związane z finansowaniem samorządów niekorzystnie wpłyną na konsumpcję środków unijnych - ocenili samorządowcy i eksperci tego sektora podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Światowe Dni Innowacji

2011 rok przynosi nowe wyzwania i szereg pomysłów. Tegoroczna edycja Światowych Dni Innowacji (23-28 maja, Poznań) organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego po raz piąty, przewiduje debaty poświęcone tematyce budowania wizji nowoczesnego regionu w kontekście wzrostu jakości życia mieszkańców, ich otwartości, kreatywności i szeroko rozumianej innowacyjności.

Nie będzie papierowych dzienników urzędowych - ustawa podpisana

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w środę nowelizację ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych przewidującą, że m.in. Dziennik Ustaw i Monitor Polski dostępne będą wyłącznie w formie elektronicznej.

Rząd przyjął założenia do ustawy o wykorzystaniu informacji publicznej


Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej, który ma uregulować kwestie ponownego wykorzystania tej informacji np. w systemach informacji prawnej, serwisach drogowych czy prognozach pogody.

Nowe dowody osobiste pół roku później

Rząd chce przedłużenia o pół roku vacatio legis ustawy o dowodach osobistych. W sierpniu 2010 r. parlament zdecydował, że wejdzie ona w życie 1 lipca 2011 r. Przyjęty we wtorek przez rząd projekt jej nowelizacji zakłada, że stanie się to 1 stycznia 2013 r.

ZNP chce powrotu do dyskusji nad nowelą ustawy o systemie oświaty

Powrotu do dyskusji nad nowelizacją ustawy o systemie oświaty oczekują od rządu władze Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP). We wtorek prezydium ZNP spotkało się w tej sprawie z premierem Donaldem Tuskiem i przedstawicielami Rady Ministrów.

Gminy zgłoszą wojewodzie liczbę miejsc w żłobkach i klubach

Dwa razy w roku gminy będą musiały przekazać wojewodom dane dotyczące liczby miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych – stanowi projekt rozporządzenia, nad którym pracuje resort pracy.

Wojewódzki fundusz ochrony środowiska ogłosi sprawozdanie w dzienniku urzędowym

Nowelizacja Prawa ochrony środowiska doprecyzowała status wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i nałożyła na nie obowiązek publikacji rocznych sprawozdań w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

NIK: trudna praca strażaka

Wiele wieżowców w Polsce nie ma zapewnionych dojazdów dla straży pożarnej, a na drogach ewakuacyjnych występują utrudnienia. Strażakom brakuje też sprzętu i szkoleń. To stwarza zagrożenie dla życia ludzi - wynika z raportu NIK.

Nagroda ONZ dla Urzędu Skarbowego w Sierpcu

Urząd Skarbowy w Sierpcu zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Organizacji Narodów Zjednoczonych dla służb publicznych (United Nations Public Service Awards) w kategorii „Poprawa jakości świadczonych usług publicznych”.

Samorządy miały 7.743 mln zł nadwyżki w pierwszym kwartale 2011 r.

Nadwyżka samorządów w pierwszym kwartale wyniosła 7.743 mln zł wobec 19.970 mln zł deficytu planowanego na 2011 r. - podał resort finansów w poniedziałkowym komunikacie.

Gmina ustala wysokość opłaty za rejestrację żłobka

Rady gmin ustalają wysokość opłat za wpis żłobka i klubu dziecięcego do rejestru. Wysokość opłat waha się w granicach 1 zł – 693 zł.

RPO: strony internetowe dla niewidomych urzędy wciąż uważają za fanaberię

Strony internetowe urzędów są niedostępne dla niewidomych, ich dostosowanie ciągle traktuje się jako fanaberię - uważa rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz, która w poniedziałek uczestniczyła w debacie nt. Polaków wykluczonych z cyfrowego świata.

Sejm przyjął nowelę ustawy o przejęciu przez gminy gospodarowania odpadami

Sejm przyjął w piątek nowelizację ustawy o zachowaniu czystości i porządku w gminach, która przewiduje przejęcie przez gminy gospodarowania odpadami na ich terenie.

Od 9 czerwca Profil Zaufany ePUAP

W dniu 9 maja br. opublikowano rozporządzenia w sprawie zakresu i warunków korzystania z elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej oraz zasad potwierdzania, przedłużania ważności, wykorzystania i unieważniania Profilu Zaufanego. Rozporządzenia podpisane 27 kwietnia br. przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji – Jerzego Millera wchodzą w życie 30 dni od daty publikacji tj. 9 czerwca br.

Kontrowersje wokół ustawy o Systemie Informacji Oświatowej

Ustawa o Systemie Informacji Oświatowej, zakładająca m.in. gromadzenie danych wrażliwych o uczniach, budzi coraz większe kontrowersje. Poza krytyką opozycji negatywne stanowisko zajął Związek Nauczycielstwa Polskiego. Konsultacji w tej sprawie nie wyklucza prezydent.

MPiPS: zapotrzebowanie na pomoc społeczną będzie coraz większe

Zapotrzebowanie na usługi z zakresu pomocy społecznej będzie coraz większe ze względu na starzenie się społeczeństwa. W Polsce jest blisko 800 domów pomocy społecznej, a ponad 8 tys. osób czeka w kolejkach do nich - wynika z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

MSWiA: maleje wsparcie samorządów dla policji na inwestycje i remonty

25 mln zł otrzymała policja od samorządów na inwestycje i remonty komend oraz posterunków w 2010 r.; roku wcześniej było to 44 mln zł - wynika z informacji MSWiA przedstawionej w czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych.

Zaświadczenia z ZUS przez internet

W przyszłym roku klienci ZUS będą mogli otrzymać przez internet zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami - poinformował w środę w Sejmie prezes ZUS Zbigniew Derdziuk.

Zwolnienia w administracji dopiero w 2012 r.

Jeśli ustawa o racjonalizacji zatrudnienia w urzędach okaże się zgodna z konstytucją zwolnienia zostaną przesunięte na rok 2012 – zadeklarował rząd.

Senat przyjął ustawę o Systemie Informacji Oświatowej

Wnioski o odrzucenie ustawy o Systemie Informacji Oświatowej, zakładającej m.in. gromadzenie danych wrażliwych o uczniach, złożyli senatorowie PiS podczas środowego posiedzenia w Senacie. Ustawy broniło MEN, przekonując, że nowy system jest bezpieczny i pomoże uczniom. W ostatecznej decyzji Senat poparł ustawę i nie wprowadził do niej żadnych poprawek.

W 2012 r. więcej pieniędzy dla samorządów

Według obliczeń rządu nadchodzący rok przyniesie większe wpływy w PIT i CIT, w efekcie zwiększą się dochody samorządów.

Komorowski: decentralizacja kraju zapisana w konstytucji

Dyskusje o decentralizacji Polski i celowości samorządów są jałowe i szkodliwe, bo decentralizacja kraju jest faktem zapisanym w konstytucji - powiedział w środę prezydent Bronisław Komorowski podczas II Kongresu Regionów w Świdnicy (Dolnośląskie).

TK odroczył rozprawę ws. redukcji zatrudnienia w administracji

Trybunał Konstytucyjny ponownie w środę odroczył rozprawę, na której od wtorku rozpatrywał ustawę o racjonalizacji zatrudnienia w administracji państwowej, zakładającą m.in. zwolnienie 10 proc. urzędników. Wyrok zapadnie prawdopodobnie na początku czerwca.

Rząd: kontrola w administracji rządowej

Rząd przyjął projekt ustawy o kontroli w administracji rządowej, przedłożony przez Rządowe Centrum Legislacji.

Współdziałanie kontroli skarbowej z organami administracji rządowej i samorządowej

Do niezwłocznego udzielania informacji oraz udzielania pomocy technicznej przy udostępnianiu budynków, środków transportu i sprzętu zobowiązane będą organy administracji rządowej i samorządowej współdziałające z organami kontroli skarbowej – nowe rozporządzenie w tej sprawie właśnie zostało opublikowane.

Warunki korzystania z elektronicznej platformy usług administracji publicznej (ePUAP)

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie zakresu i warunków korzystania z elektronicznej platformy usług administracji publicznej (ePUAP).

"Dziennik Polski": Szansa na rewolucję w gimnazjach

Trwają zapisy chętnych do testowania programu edukacyjnego dla gimnazjów Interblok - informuje "Dziennik Polski".

Kary za przestępstwa przeciwko środowisku - ustawa podpisana

Prezydent podpisał w poniedziałek nowelę kodeksu karnego, która wdraża unijną dyrektywę dotyczącą ochrony środowiska i wprowadza sankcje karne za działania, które mogą powodować szkody w stanie powietrza, gleby, wody, roślin.

Ubezpieczenie niani i opiekunki dziecięcej

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej znowelizuje rozporządzenie, aby każda niania i opiekunka dziecięca mogła zostać zgłoszona do ubezpieczenia.

Subwencje dla samorządów w 2012 r. wzrosną o 3,9 proc.

O 3,9 proc. więcej niż w tym roku wyniosą przyszłoroczne subwencje dla samorządów - zapisano w projekcie budżetu na 2012 r. Zgodnie z planami MF subwencje ogólne dla jednostek samorządu terytorialnego wyniosą w przyszłym roku łącznie ponad 50 mld 221 mln zł.

WSA: brak stanowiska służbowego w podpisie decyzji

Decyzja podpisana przez osobę upoważnioną bez podania stanowiska służbowego jest wydana z uchybieniem prawa jednak uchybienie to nie przesądza o jej nieważności - zdecydował Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Rusza V edycja Konkursu Złote Formaty

Do 8 czerwca polskie miasta i regiony mają czas na zgłoszenie projektów promocyjnych do prestiżowego Konkursu Złote Formaty, organizowanego w ramach V edycji Festiwalu Promocji Miast i Regionów. Stawka jest wysoka – na najlepsze projekty realizowane przez polskie samorządy czeka tytuł Złotego Formatu oraz aż 5 outdoorowych kampanii reklamowych i kampanii na nośnikach Infoscreen w każdej z kategorii konkursowych.

UZP: System zamówień publicznych w 2010 roku - sprawozdanie

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych przekazał do uzgodnień międzyresortowych projekt „Sprawozdania o funkcjonowaniu systemu zamówień publicznych w 2010 roku”.

Związki krytycznie o podwyżkach dla nauczycieli w 2012 r.

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął projekt budżetu na 2012 r. przewidujący podwyżkę płac nauczycieli na poziomie 3,8 proc. Według premiera – będzie to wykonanie obietnicy podwyższenia płac pedagogów o 50 proc. ZNP komentuje: to zależy jaką grupę nauczycieli się zapyta.

Nowe prawo ureguluje usuwanie skutków powodzi

5 maja rząd przyjął projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Limit mianowań urzędników 2012-2014

Rząd przyjął trzyletni plan limitu mianowań urzędników w służbie cywilnej na lata 2012-2014, przedłożony przez szefa służby cywilnej.

REKLAMA