REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przedszkole, Opieka nad dzieckiem

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Koronawirus: Zawieszenie zajęć w szkołach i przedszkolach - najważniejsze informacje

W związku z profilaktyką zakażeń koronawirusem w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych zawieszane są zajęcia. MEN przygotował odpowiedzi na najczęściej pojawiające się w związku z tym pytania a także wyjaśnia kwestie dotyczące zasiłku, pracy zdalnej oraz zajęć na uczelniach wyższych.

Program „Maluch+” 2020

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dofinansowuje tworzenia nowych miejsc opieki nad małymi dziećmi w ramach tegorocznej edycji programu „Maluch+”. W 2020 r. w ramach „Malucha+” ma powstać 24,8 tys. miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi.

Zalecenia dla dyrektorów szkół i przedszkoli w związku z koronawirusem

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało rekomendacje dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w związku z pojawieniem się w Europie koronawirusa. Zobacz, jak zadbać o zdrowie uczniów i podopiecznych.

Samorządy utrudniają prywatnym szkołom i przedszkolom ubieganie się o dotacje

Samorządy długo dokonują rejestracji prywatnych przedszkoli i szkół. Tym samym utrudniają nowym właścicielom ubieganie się o dotacje.

REKLAMA

Czy dodatek stażowy należy się osobie będącej jednocześnie dyrektorem gminnego żłobka i gminnej szkoły

Dyrektor szkoły podstawowej zatrudniony na podstawie Karty Nauczyciela pobiera dodatek stażowy w wysokości 20%. Od października sprawuje jednocześnie funkcję dyrektora żłobka, gdzie został zatrudniony na mocy przepisów o pracownikach samorządowych. Czy w żłobku również powinien otrzymywać dodatek 20-proc. stażowy, jeśli obie placówki należą do tej samej gminy?

Zwrot pełnych kosztów paliwa zużytego na drogę dzieci oraz ich opiekunów do szkoły i przedszkola 2019 i 2020 r.

W dniu 5 listopada 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw zmieniającą przepisy dotyczące sposób określania kosztów dowozu dzieci do szkoły lub przedszkola przez rodziców.

Podwyższenie opłaty za wyżywienie oraz za pobyt dziecka w gminnym żłobku

Podwyższenie opłaty za wyżywienie oraz za pobyt dziecka w gminnym żłobku nie z mocą wsteczną. Radni mogą nadać moc wsteczną uchwale, wyłącznie gdy ma korzystne skutki dla jej adresatów.

Dodatkowa opieka pielęgnacyjna nad małoletnim i posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności 2019 r.

Do tej pory dodatkowa opieka pielęgnacyjna przysługiwała pacjentce w okresie ciąży, porodu oraz połogu. Jeszcze w czerwcu 2019 r. dodatkową opieką pielęgnacyjną objęci zostaną pacjenci małoletni oraz osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

REKLAMA

Nowe miejsca opieki nad maluchami w województwie lubuskim

Kolejna umowa na dofinansowanie zadań realizowanych w ramach Programu „Maluch+” 2019 podpisana. Tym razem więcej miejsc opieki nad dziećmi najmłodszymi w województwie lubuskim.

Strajk nauczycieli 2019 r. – co z dziećmi?

Strajk nauczycieli już się rozpoczął. ZNP i FZZ przystąpiły do strajku. Co z dziećmi jeśli przedszkole lub szkoła są zamknięte?

Praktyczne problemy związane ze stosowaniem specustawy mieszkaniowej

Ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących obowiązuje od kilku miesięcy. Rady gmin podejmują pierwsze uchwały w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, a także w przedmiocie lokalnych standardów urbanistycznych. Na tym tle pojawiają się nowe dylematy dotyczące sposobu stosowania przepisów specustawy mieszkaniowej, a sygnalizowane w procesie legislacyjnym wątpliwości - pogłębiają się.

Kryteria przyjęć do przedszkola 2019/2020

Już niedługo rusza rekrutacja do przedszkoli państwowych na rok szkolny 2019/2020. Do przedszkola może dostać się już dziecko 2,5 letnie. Kto ma szansę na przedszkole państwowe?

Kryteria przyjęć do oddziału przedszkolnego 2019/2020

Nabór dzieci do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych już niedługo. Zasady rekrutacji, kryteria przyjęć (z wyjątkiem tzw. kryteriów ustawowych) oraz harmonogram rekrutacji do oddziałów przedszkolnych zależy od samorządu.

Działania edukacyjno-wychowawcze w szkołach 2019 r.

Publikujemy informację Ministra Edukacji Narodowej dotyczącą działań edukacyjno-wychowawczych w szkołach 2019 r. Priorytetem jest bezpieczeństwo uczniów.

Bezpłatne żłobki w Warszawie od września 2019 r.

Darmowe żłobki w stolicy już we wrześniu 2019 r. Priorytetem Prezydenta Warszawy są również transport i kultura.

Ferie zimowe 2019/2020 [AKTUALIZACJA]

W roku 2020 jako pierwsi odpoczywali uczniowie z województwa lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego oraz śląskiego. W 2021 r. ferie odbywają się w jednym terminie dla wszystkich województw. Sprawdź aktualne informacje dotyczące ferii zimowych.

Świadczenie rodzicielskie 2019 r. – wysokość

Świadczenie rodzicielskie jest jednym ze świadczeń rodzinnych uregulowanych w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o tychże świadczeniach. Niektóre ze świadczeń wzrosły po 1 listopada 2018 r. Przykładem może tu być zasiłek pielęgnacyjny, który wzrósł pierwszy raz od 12 lat. Ile wyniesie i komu przysługuje świadczenie rodzicielskie?

Nieobowiązkowe szczepienia w Polsce

Komisje zdrowia oraz polityki społecznej zajmą się szczepieniami ochronnymi. Co z obowiązkiem szczepień w Polsce? Czy żłobki i przedszkola przyjmą tylko dzieci zaszczepione?

Roczne przygotowanie przedszkolne 2019 r.

Roczne przygotowanie przedszkolne musi odbyć dziecko 6 letnie. Kwestia rocznego przygotowania przedszkolnego uregulowana została w ustawie Prawo oświatowe. Ustawa ma się zmienić po raz kolejny 1 września 2019 r. Czy zmiany dotyczą również rocznego przygotowania przedszkolnego? Jakie obowiązki mają rodzice? Czy obowiązek można odroczyć?

Wychowanie przedszkolne 2019 - wiek dziecka

Co do zasady wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. Można się jednak starać o przyjęcie do przedszkola młodszego dziecka. Kiedy młodsze dziecko może iść do przedszkola? Czy rok 2019 przyniesie zmiany w edukacji przedszkolnej?

Czy przedszkole ma prawo pobierać opłaty od rodziców w roku 2018 i 2019?

Publikujemy stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie opłat za przedszkole w roku 2018 i 2019. Nauka w przedszkolu publicznym jest bezpłatna, więc nakładanie na rodziców opłat dodatkowych np. na środki higieniczne, materiały plastyczne jest bezprawne.

Rozwój opieki nad dziećmi do 3 roku życia w latach 2016-2019

W latach 2016-2019 na rozwój żłobków oraz klubów dziecięcych przeznaczono 1,2 mld zł. Na koniec 2018 r. działać będzie 143 tys. miejsc opieki dla dzieci poniżej 3 roku życia. To o ponad 70% więcej niż w 2015 roku.

Spadek liczby przysposobień małoletnich mieszkających w Polsce

Największe szanse na adopcje mają małe dzieci. Głównie są to dzieci, które nie ukończyły roku. Na przysposobienie szansę mają dzieci do 4 roku życia. Starsze dzieci rzadko znajdują dom.

Zatrudnianie dziennych opiekunów - ułatwienia dla samorządów

Już niedługo zmiany w zatrudnianiu dziennych opiekunów. Duże ułatwienia dla samorządów. Konkursy ofert zastąpią otwarte i konkurencyjne nabory, które pozwolą na sprawniejszy i szybszy wybór dziennych opiekunów. W praktyce przy ich wyłanianiu będą stosowane zasady analogiczne jak przy wyborze pracowników samorządowych na stanowiska urzędnicze.

"Dobry Start" a piecza zastępcza

O 300 zł wyprawki szkolnej dla dziecka umieszczonego w domu dziecka może składać dyrektor placówki w powiatowym centrum pomocy rodzinie właściwym ze względu na siedzibę kierowanej przez niego instytucji.

Jak zgłosić narodziny dziecka przez internet?

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało informację dotyczącą rejestracji dziecka przez internet. Jak to zrobić? Czy rodzic musi mieć Profil Zaufany?

Wzory świadectw, arkuszy ocen i e-legitymacji 2018 r.

Rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych weszło w życie. Nowe legitymacje uczniowie otrzymają już we wrześniu 2018 r.

E-legitymacje szkolne i przedszkolne od września 2018 r.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych weszło w życie 27 kwietnia 2018 r. Od września 2018 r., szkoły będą mogły wydawać uczniom i słuchaczom, a także niepełnosprawnym dzieciom w przedszkolach – odpowiednio legitymacje szkolne oraz legitymacje przedszkolne w postaci papierowej (jak dotychczas) lub e-legitymacji szkolnych lub e-legitymacji przedszkolnych.

Wymiar urlopu w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych

Problem: Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje nauczycielom zatrudnionym w oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych feryjnych? Czy przysługuje im prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych zgodnie z planem urlopów (według stanowiska MEN), czy też - tak samo jak nauczycielom szkoły podstawowej - w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania, zgodnie z art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela? Czy dla nauczycieli oddziałów przedszkolnych należałoby wprowadzić listę obecności?

Więcej miejsc opieki nad małymi dziećmi

Więcej miejsc opieki nad małymi dziećmi. Program „Maluch+” spełnia swoje zadanie. Gminy zakładają coraz więcej żłobków.

Zmiany w organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli od 5 kwietnia 2018

Zmieniły się przepisy w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół oraz przedszkoli. Minister Edukacji Narodowej podpisała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli.

Prawo rodziców samotnie wychowujących dzieci do świadczenia wychowawczego 2018 r.

Samotny rodzic powinien przede wszystkim zadbać o alimenty na dziecko od drugiego rodzica. Warunkiem otrzymania wsparcia jest ustalenie alimentów. Należy podkreślić, że samotny rodzic nie musi przedstawiać wyroku alimentacyjnego.

Opłaty za przedszkole a umowy cywilnoprawne

Ustalenie wysokości opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego w przedszkolach prowadzonych przez gminę następuje w drodze uchwały rady gminy. Nie ma podstaw do zawierania przez dyrektorów przedszkoli publicznych umów cywilnoprawnych z rodzicami, określających wysokość i zasady wnoszenia opłat.

Przerwa wakacyjna w przedszkolu 2018

Przedszkola publiczne funkcjonują cały rok. Należy pamiętać, że organ prowadzący może zarządzić przerwę wakacyjną. Kto zajmie się przedszkolakami w tym okresie?

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego przysługuje raz w roku. Ma on wspomóc rodziców, czy też opiekunów dziecka w trudnym okresie jakim jest wrzesień.

Elektroniczne legitymacje szkolne już od 1 września 2018 r.

Uczniowie dostaną elektroniczne legitymacje szkolne już 1 września 2018 r. Niepełnosprawne przedszkolaki także otrzymają taką legitymację.

Karta Dużej Rodziny na urządzeniach mobilnych

Karta Dużej Rodziny w formie aplikacji na urządzeniach mobilnych już działa. Za sprawą aplikacji korzystanie z Karty Dużej Rodziny jest możliwe maksymalnie po 24 godzinach od jej przyznania przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, bez konieczności oczekiwania na wydruk plastikowego nośnika. Plastikowa karta pozostanie w obiegu. Aplikacja pozwoli szybciej i łatwiej wyszukać interesujące zniżki oraz poinformuje o nowych ofertach.

Zmiany w szkolnictwie 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. obowiązują jednolite zasady zdawania egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie, nowe zasady naliczania i rozliczania dotacji celowej na wychowanie przedszkolne, sposób podziału subwencji oświatowej czy zmiany w organizowaniu innych form wychowania przedszkolnego. Zmieniły się także wymagania przeciwpożarowe dla oddziałów przedszkolnych.

Plany rządu wobec jednostek samorządu terytorialnego w 2018 r.

Więcej żłobków, przedszkoli oraz szkół to tylko niektóre plany rządu. Zlikwidowane posterunki policji zostaną przywrócone. Rząd stawia również na rozwój mieszkalnictwa.

Zmiany w wywiadach środowiskowych

Zmiana dotycząca przeprowadzania wywiadów środowiskowych przez kuratorów podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Co się zmienia?

Polityka rodzinna 2018 r.

W 2018 roku zmienić mają się m.in. przepisy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Finansowo wzmocniony zostanie program „Maluch plus”. Na edycję w 2018 r. przeznaczono kwotę 450 mln zł.

Dziecko z niepełnosprawnością - informator dla rodziców

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało Mazowiecki Informator dla Rodziców i Opiekunów Dziecka z Niepełnosprawnością.

O jakie wsparcie można się starać w 2018 r.? - Program „MALUCH+”

O wsparcie z Programu „MALUCH+” mogą starać się samorządy województw, gminy, powiaty, jak również osoby fizyczne, prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Terminy składania wniosków w programie Maluch+ 2018

Osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej do 17 listopada 2017 r. muszą złożyć wniosek na utworzenie i funkcjonowanie żłobka, klubu dziecięcego, zatrudnienie dziennego opiekuna. Gminy, powiaty oraz samorządy województwa do 24 listopada 2017 r.

Powiaty i samorządy województwa od 1 stycznia 2018 r. otrzymają trzykrotnie większe środki na żłobki oraz kluby dziecięce

Powiaty i samorządy województwa od 1 stycznia 2018 r. otrzymają trzykrotnie większe środki na żłobki oraz kluby dziecięce. Ruszył Program Maluch+ 2018.

Program "Maluch+ 2018" - zmiany

W 2018 r. kluby dziecięce będą czynne nawet 10 godzin, a grupy mają być bardzo kameralne. Co jeszcze zmieni się w 2018 r. w opiece nad dziećmi do 3 lat?

Logopeda w przedszkolu w roku szkolnym 2017/2018

Reforma edukacji nie pozostanie bez wpływu na edukację dzieci uczęszczających do publicznych przedszkoli. Wraz ze zmianą podstawy programowej wychowania przedszkolnego zmieni się sposób zatrudniania i zadania nauczycieli specjalistów, w tym logopedów. Na jakie zmiany muszą być przygotowani rodzice najmłodszych?

Co się zmieni w roku przedszkolnym 2017/2018?

Przedszkola rozpoczęły pracę 1 września 2017 r. Reforma oświaty dotknie także dzieci chodzące do przedszkoli. Jakie zmiany przyniesie rok przedszkolny 2017/2018?

Kidnaping będzie surowo karany

Projekt ustawy dotyczący uprowadzeń rodzicielskich za granicę został przyjęty przez rząd. Co się zmieni?

Zajęcia dodatkowe w przedszkolach 2017/2018

W ostatnich dniach wiele emocji wzbudza zagadnienie podstaw programowych dla szkół różnych szczebli. Co z podstawą programową dla przedszkoli? Na jakich zasadach przebiega organizowanie zajęć edukacyjnych dla najmłodszych?

REKLAMA