REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ochrona zdrowia, świadczenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w procedurze stwierdzania zgonu 2017 r.

Zmieniły się przepisy ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Wprowadzono do niej przepisy dotyczące procedury stwierdzania zgonu.

Zmiany w ochronie zdrowia - szkolenia specjalizacyjne 2017 r.

Zmieniły się zasady uzyskiwania tytułu specjalisty w niektórych dziedzinach ochrony zdrowia. Zmiany obejmują m.in. neurologopedię, psychologię kliniczną oraz fizykę medyczną.

Plan dla Chorób Rzadkich 2017 r.

Ministerstwo Zdrowia podjęło działania na rzecz osób z chorobami rzadkimi. Zmienić się mają m.in. przepisy ustawy o refundacji.

Lista leków refundowanych rozszerzona

Ministerstwo Zdrowia informuje, że na liście leków refundowanych pojawi się więcej pozycji. Lista ta ma obowiązywać od 1 marca 2017 r.

REKLAMA

Zmiany w wykazie leków refundowanych 2017 r.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 marca 2017 r.

Ratunkowy dostęp do technologii lekowych - zmiany w służbie zdrowia

Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw został przyjęty przez rząd. W projekcie doprecyzowany został m.in. wykaz świadczeń gwarantowanych.

Odszkodowanie za smog - można wnosić pozwy

Za smog można dostać odszkodowanie. Zanieczyszczenie powietrza w Polsce jest bardzo wysokie, zagraża zdrowiu. Polacy mogą więc masowo wnosić pozwy do sądów o odszkodowanie. Jak to zrobić? Czy Skarb Państwa poniesie straty przez smog?

Czy będą zmiany w pakiecie onkologicznym?

Pakiet onkologiczny ma zostać uproszczony. Uproszczenia mają na celu skrócenie czasu leczenia nowotworów złośliwych. Tym razem dotyczyć mają zakresu informacji zapisywanych w karcie diagnostyki i leczenia onkologicznego.

REKLAMA

E-zdrowie - technologie w opiece zdrowotnej

Ochrona wrażliwych danych, szybkie przesyłanie danych za pośrednictwem sieci szybkiego internetu 5G to tylko niektóre rozwiązania w obszarze ochrony zdrowia nad którymi pracuje UE.

Nie wszystkie szpitale będą mogły zawrzeć umowę z NFZ

Zgodnie z przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia projektem założeń do ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta szpitale będą musiały uzyskać autoryzację. Co to oznacza? Czy nie wszystkie szpitale będą mogły zawrzeć umowę z NFZ?

Urząd Zdrowia Publicznego rozpocznie działalność już w 2018 r.

Powołanie Urzędu Zdrowia Publicznego to tylko jedna ze zmian planowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Resort planuje m.in. zbudowanie sprawnego systemu zarządzania służbą zdrowia.

Ile na zdrowie wydaje Polska?

To USA wydaje na świecie najwięcej na zdrowie. Jest to ponad 17% PKB. Dla porównania Polska 6,35% PKB.

Czy leki przeciwbólowe zostaną wycofane ze sklepów?

Zmienić się mają zasady sprzedaży leków. Rynek farmaceutyczny czeka wiele zmian. Czy w sklepie ogólnodostępnym nadal będzie można kupić leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe?

Projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej (POZ)

Od 1 lipca 2017 r. ma wejść w życie większość przepisów ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej, której projekt przygotował minister zdrowia. Obecnie projekt ten przechodzi konsultacje publiczne.

Medyczne wykorzystanie marihuany - minister zdrowia szykuje przepisy

Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas poinformował PAP, że trwają prace nad umożliwieniem legalnego stosowania w leczeniu pacjentów preparatów zawierających marihuanę. W początkowej fazie lekarze mogliby przepisywać jedynie zagraniczne preparaty, bo polski przemysł farmaceutyczny nie ma jeszcze takiej oferty.

Nowe zasady nadawania tytułu specjalisty w niektórych dziedzinach ochrony zdrowia od 1 marca 2017 r.

W dniu 6 grudnia 2016 r. został przyjęty przez rząd projekt ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Chodzi m.in. o specjalistów w dziedzinach fizjoterapii, inżynierii medycznej, neurologopedii, psychologii klinicznej, epidemiologii. Ustawa nie dotyczy lekarzy, dentystów, pielęgniarek, czy położnych, bo te zawody mają odrębne regulacje prawne. Ustawa ta ma wejść w życie 1 marca 2017 roku, chociaż już od lipca 2016 r. nie ma podstawy prawnej do nabywania tytułów specjalistów w tych dziedzinach.

Nowe zasady finansowania POZ - pilotaż od połowy 2017 roku

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział, że od połowy 2017 roku prowadzony będzie program pilotażowy odnośnie nowego sposobu finansowania podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Oprócz stawki kapitacyjnej jednostki POZ mają otrzymywać różne dodatki. Zmienią się ponadto zasady finansowania badań dodatkowych i wizyt u specjalistów.

Niedopłata składek na ubezpieczenie zdrowotne – błędnie naliczona składka

W listopadzie 2015 r. błędnie obliczono składkę na ubezpieczenie zdrowotne pracownika. Błąd wykryto w lipcu 2016 r. W konsekwencji nastąpiła niedopłata składki na ubezpieczenie zdrowotne i nadpłata podatku dochodowego. W jaki sposób zaksięgować niedopłatę składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz nadpłatę podatku dochodowego? Jakich rozliczeń dokonać z ZUS, urzędem skarbowym, a jakich z pracownikiem?

Zasiłek dla opiekuna po śmierci osoby niepełnosprawnej w 2017 r.

Po śmierci osoby niepełnosprawnej opiekun będzie mógł zarejestrować się w urzędzie pracy i otrzymać zasiłek dla bezrobotnych. Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

Świadczenie wychowawcze niewliczane do dochodu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekonuje, iż kwota świadczenia wychowawczego nie będzie się wliczała do dochodu np. uprawniającego do wypłaty zasiłków z pomocy społecznej czy z funduszu alimentacyjnego. Świadczenie w kwocie 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko ma być wypłacane bez żadnych ograniczeń jeśli chodzi o kryteria dochodowe.

Ustawa samorządowa 2015 a sektor pomocy społecznej

Ustawa samorządowa, która ma wejść w życie 1 stycznia 2015 roku jest akceptowana przez środowiska samorządowe. Czy sektor pomocy społecznej jest przygotowany na zmiany, jakie wynikają z proponowanych przepisów?

Świadczenie pielęgnacyjne 2015

Świadczenie pielęgnacyjne w 2015 roku zmieni się diametralnie. 29 kwietnia Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę z 24 kwietnia o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych. Sejmowa batalia rodziców niepełnosprawnych dzieci przyniosła korzystne zmiany dla wszystkich uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego. Było o co walczyć – znacznie podniesiono wysokość zasiłku i ułatwiono postępowanie administracyjne w urzędach. Zmiany są już obowiązujące – weszły w życie z dniem 1 maja tego roku.

Refundacja leczenia za granicą

Refundacja leczenia za granicą stoi wciąż pod znakiem zapytania. W resorcie zdrowia trwają prace nad wdrożeniem dyrektywy umożliwiającej leczenie w krajach Unii Europejskiej.

Europejska karta zawodowa dla pielęgniarek

Europejska karta zawodowa ma ułatwić polskim pielęgniarkom i położnym uznawanie ich kwalifikacji w krajach Unii Europejskiej. O wprowadzeniu karty zdecydowali posłowie Parlamentu Europejskiego.

Fundusz Alimentacyjny 2014 - zmiany

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego w 2014 r. czekają zmiany. Założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów przewidują m.in. likwidację administracyjnej egzekucji świadczeń.

Pomoc.gov.pl - propozycja Forum-od Nowa

Portal pomoc.gov.pl umożliwi polskim podatnikom dostęp do informacji o sposobie wykorzystywania części ich pieniędzy. Stworzyć i administrować stroną pomoc.gov.pl powinien Minister Finansów.

VAT od noclegu osoby towarzyszącej w szpitalu

Kiedy nocleg w szpitalu osób towarzyszących pacjentowi może oznaczać obowiązek zapłacenia VAT-u? Dyrektorzy izb skarbowych w interpretacjach podatkowych zajmują często stanowisko, w myśl którego warunkiem uznania zwolnienia z tego podatku jest istnienie zalecenia lekarskiego o konieczności obecności tych osób ze względów terapeutycznych. W praktyce oznacza to, że żeby skorzystać ze zwolnienia od VAT tego rodzaju usług, trzeba okazać wpis takiego zalecenia w karcie pacjenta.

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego - dla kogo?

Świadczenia z FA, które przysługują osobom mającym problemy z wyegzekwowaniem alimentów od zobowiązanych do tego przez sąd rodziców, są przyznawane na czas trwania okresu świadczeniowego. Rozpoczyna się on 1 października i kończy 30 września następnego roku kalendarzowego, ale wnioski o ich przyznanie można składać już od 1 sierpnia.

Wystawienie karty zgonu - co z finansowaniem?

Zasady dotyczące wystawiania kart zgonu oraz finansowania związanych z tym kosztów powinny zostać ustawowo określone w sposób odpowiadający rzeczywistości społecznej, gospodarczej oraz administracyjnej. Takiego zdania jest Naczelna Izba Lekarska, która zwróciła się do premiera o podjęcie działań legislacyjnych w tej rawie.

Utracone świadczenia pielęgnacyjne przedmiotem skarg do RPO

Świadczenia pielęgnacyjne - 820 złotych bez względu na dochód - otrzymują tylko rezygnujący z pracy rodzice niepełnosprawnych dzieci oraz osób, które stały się niepełnosprawne w dzieciństwie. Z tego powodu liczba skarg do RPO rośnie.

Specjalny zasiłek opiekuńczy a rezygnacja z zatrudnienia

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje w przypadku rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Jak rozumieć rezygnację z zatrudnienia?

Świadczenia rodzinne 2014

Świadczenia rodzinne w 2014 roku czeka kolejna zmiana. Dotyczy ona między innymi kryterium dochodowego, umożliwiającego uzyskanie świadczeń.

Becikowe 2014

Becikowe w 2014 roku, stanowiące jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka żywego, uzależnione będzie od spełnienia kryterium dochodowego.

Kryterium dochodowe w pomocy społecznej 2014

Kryterium dochodowe w pomocy społecznej w 2014 roku przyjmie wartości nadane przez rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 lipca 2012 roku w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

Świadczenie pielęgnacyjne – zmiany od 1 lipca 2013 r.

Świadczenia pielęgnacyjne od 1 lipca 2013 r. czekają zmiany. Podwyższeniu ulega kwota świadczenia. Decyzje przyznające prawo do świadczeń wydane na podstawie przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2012 r. wygasają z mocy prawa.

Zasiłek rodzinny 2014

Zasiłek rodziny w 2014 r. czeka kolejna zmiana. Od 1 listopada 2014 r. podwyższeniu ulega kryterium dochodowe, uprawniające do otrzymania świadczenia.

Nowy specjalny zasiłek opiekuńczy - dokumenty i uprawnieni

Przepisy wprowadzające nowy rodzaj świadczenia rodzinnego – specjalny zasiłek opiekuńczy - obowiązują od 1 stycznia 2013 r. Od 4 stycznia 2013 r. znane są wzory wniosków oraz dokumentów potrzebnych do ubiegania się o świadczenie.

Związek Powiatów Polskich ostrzega przed zadłużaniem się szpitali

Szpitale będą zadłużały się ze względu na dodatkowe obciążenia finansowe takie jak ubezpieczenia od zdarzeń medycznych oraz wzrost składki rentowej - mówił dyrektor biura Związku Powiatów Polskich Marek Wójcik."Nadciąga szpitalne tsunami" - ostrzegał.

Zmiany w becikowym potrzebne, ale nie mogą być dyskryminujące

Zmiany w zasadach przyznawania becikowego są potrzebne, ale nowe przepisy nie mogą nikogo dyskryminować, zwłaszcza rodzin wielodzietnych, najbardziej zagrożonych ubóstwem - uważa Dominika Potkańska z Instytutu Spraw Publicznych.

Świadczenia pielęgnacyjne wyższe, ale tylko dla rodziców

Wyższe świadczenia pielęgnacyjne, przyznawane tylko rodzicom dzieci niepełnosprawnych, dla innych członków rodzinny zasiłek opiekuńczy uzależniony od kryterium dochodowego - to najważniejsze zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych, które przygotowało MPiPS.

Świadczenia rodzinne i alimenty - nowe przepisy

Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych i ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów odebrała możliwość przyznawania zasiłku pielęgnacyjnego osobom uprawnionym do tego typu świadczenia za granicą, zmieniła określenie dochodu uprawniającego do świadczeń, sposób jego ustalania oraz katalog przesłanek utraty i uzyskania dochodu.

Świadczenie pielęgnacyjne w pytaniach i odpowiedziach

Wyjaśniamy wątpliwości dotyczące zasad przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego.

Nagroda jubileuszowa przy zmianie pracodawcy samorządowego

W poprzednim zakładzie pracy 19 sierpnia 2005 r. pracownicy wypłacono nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy. Po dostarczeniu dokumentów (dotyczących pracy w gospodarstwie rolnym rodziców) ustalono, że 20 lat pracy minęło 20 sierpnia 2004 r. Pracownica zatrudniona jest u nas od 1 września 2009 r. i w kwietniu br. złożyła nam pismo z prośbą o wypłatę nagrody jubileuszowej za 25 lat pracy. W jakim terminie pracownica powinna mieć wypłaconą tę drugą nagrodę jubileuszową? Czy to my powinniśmy wypłacić tę nagrodę, czy powinien ją wypłacić poprzedni zakład pracy?

Świadczenie pielęgnacyjne po zmianach w 2011 roku

Nowelizacja ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych wchodząca w życie z dniem 14 października umożliwi przyznawanie świadczenia pielęgnacyjnego osobie pozostającej w związku małżeńskim jeśli wobec współmałżonka orzeczono znaczny stopień niepełnosprawności.

Diety dla członków obwodowych komisji wyborczych

Na członkach obwodowych komisji wyborczych spoczywa wiele obowiązków związanych zwłaszcza z  przeprowadzeniem głosowania w danym obwodzie. Ustawodawca przewidział rekompensatę dla członków komisji wyborczych w postaci diet i innych świadczeń związanych z ich pracą.

Najczęstsze nieprawidłowości spotykane na etapie tworzenia ZFŚS

Kontrole przeprowadzane w jednostkach samorządu terytorialnego w zakresie tworzenia i gospodarowania środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych wykazują, że jest to temat budzący wiele wątpliwości i kontrowersji. W artykule tym przedstawiamy najczęściej występujące problemy związane z tworzeniem funduszu w jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych.

Zwrot wydatków przez gminę na dowóz dziecka do szkoły

Świadczenie udzielane podatnikowi przez gminę w formie zwrotu kosztów dowozu dziecka niepełnosprawnego do szkoły, korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w 2011 r.

Podstawą naliczania wysokości podstawowego odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w 2011 r. jest kwota 2917,14 zł. W związku z tym na jednego zatrudnionego pracownika wysokość odpisu podstawowego wynosi w tym roku 37,5% z kwoty 2917,14 zł, co wynosi 1093,93 zł.

Fundusz alimentacyjny - zasady przyznawania świadczeń

Obowiązkiem państwa jest wspieranie osób ubogich, które nie są w stanie samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb i nie otrzymują należnego im wsparcia od osób zobowiązanych wobec nich do alimentacji. Przyznawanie i wypłata świadczeń z funduszu alimentacyjnego jest zadaniem zleconym gminie z zakresu administracji rządowej. Na realizację tych zadań otrzymują one z budżetu państwa środki w formie dotacji celowej.

Czy w biurze można dbać o zdrowie?

Wiele się mówi o zdrowym odżywianiu, zachowaniu równowagi między pracą a życiem prywatnym czy aktywnym spędzaniu wolnego czasu. Co jednak zrobić, gdy większość czasu spędzamy w biurze?

REKLAMA