REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zbiórki publiczne bez zezwoleń

Na zbiórki publiczne nie trzeba będzie uzyskiwać zezwoleń. Wystarczy zgłosić zbiórkę na portalu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Nowelizacja budżetu w Sejmie

Nowelizacja zakłada wzrost deficytu budżetowego o około 16 miliardów złotych, a oszczędności ministerstw wyniosą ponad 7 i pół miliarda.

Zostań Pracownikiem Socjalnym 2013 – podziel się swoimi sukcesami!

Redakcje czasopism ,,Pracownik Socjalny w Terenie”, ,,Doradca Kierownika OPS” oraz „Głos Pedagogiczny” zapraszają do udziału w konkursie Pracownik Socjalny Roku 2013. Konkurs skierowany jest do pracowników socjalnych zatrudnionych w Ośrodkach Pomocy Społecznej. Wręczenie nagród nastąpi podczas VIII Ogólnopolskiego Kongresu dla Pedagogów Szkolnych i Pracowników OPS.

Umowy śmieciowe: jest projekt ustawy

Projekt ustawy częściowo porządkuje tak zwane umowy śmieciowe. Rozwiązuje on m. in. kwestię kilku umów zleceń.

REKLAMA

Zajęcia dodatkowe w przedszkolu od 1 września 2013 r.

Przedszkole nadal może rozszerzać swoją ofertę zajęć o tzw. zajęcia dodatkowe (czyli np. nauka języka obcego, szachy, garncarstwo czy taniec towarzyski). Opłaty dla rodziców za przedszkole nie mogą być jednak z tego tytułu wyższe - wyjaśnia MEN.

Czarna lista barier dla zamawiających

Pismo „Zamawiający. Zamówienia Publiczne w Praktyce” tworzy pierwszą w Polsce „Czarną listę barier dla zamawiających”. Projekt ma na celu zidentyfikowanie przepisów, które utrudniają udzielanie dobrych zamówień publicznych.

Referendum w Warszawie

Referendum w Warszawie w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz odbędzie się 13 października 2013 r.

Procedura ostrożnościowa zawieszona na okres 2013 roku

Podstawowym celem ustawy z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych jest zawieszenie na okres 2013 roku stosowania przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.) dotyczących tzw. pierwszej procedury ostrożnościowej oraz tzw. tymczasowej reguły wydatkowej.

REKLAMA

Odpowiedzialność Dyrektora, Kierownika jednostki sektora finansów publicznych w zakresie zamówień publicznych, dyscypliny finansów publicznych, kontroli zarządczej

APEXnet i Infor.pl zapraszają do udziału w kolejnej edycji wyjątkowej konferencji, której celem jest omówienie obszarów odpowiedzialności spoczywających na najważniejszych osobach podejmujących decyzje w urzędzie w zakresie wybranych, newralgicznych i najczęściej kontrolowanych obszarów. Konferencja będzie okazją do rozmowy z ekspertami i uzyskania porady, a także dyskusji i wymiany doświadczeń z osobami o podobnych zainteresowaniach zawodowych.

Spotkanie dla kontrolerów zamówień publicznych

APEXnet i Infor.pl zapraszają na II edycję pierwszego w Polsce spotkania stworzonego specjalnie dla kontrolerów i audytorów zamówień publicznych. Wydarzenie odbędzie się już 8 października w Warszawie.

APEXnet i Infor.pl zapraszają na IX Dzień Otwarty Zamówień Publicznych

Dzień Otwarty Zamówień Publicznych to największe bezpłatne spotkanie specjalistów ds. zamówień publicznych w Polsce – gromadzi zwykle około tysiąca osób. Odbywa się cyklicznie i ma na celu wsparcie podmiotów zajmujących się zamówieniami publicznymi w stosowaniu ustawy Prawo zamówień publicznych.

Składki na ubezpieczenia dla osób sprawujących opiekę zapłaci państwo

Składki na ubezpieczenia emerytalne oraz rentowe dla  sprawujących opiekę nad dzieckiem i z tego tytułu rezygnujących z dotychczasowej aktywności zawodowej opłaci budżet państwa. Składki te finansować będzie w całości budżet państwa za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Uprawnienia żandarmerii podobne jak policji

Uprawnienia żandarmerii powinny być podobne do tych, jakie posiada policja. Tak uważa MON, który chce dać więcej praw żandarmom.

Standardy kontroli wewnętrznej w sektorze publicznym - wytyczne

Najwyższa Izba Kontroli dokonała tłumaczenia na język polski „Wytycznych w sprawie standardów kontroli wewnętrznej w sektorze publicznym INTOSAI GOV 9100.

Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym i czasie pracy kierowców weszła w życie

Nowelizacja uchyla art. 1 pkt 40 ustawy z 5 kwietnia 2013 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców, która ma wejść w życie 15 sierpnia 2013 r. Przepis ten dotyczy uprawnień pracowników Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w zakresie stosowania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej.

Przetarg śmieciowy w Warszawie może być kontynuowany

Krajowa Izba Odwoławcza uznała, iż cena może być najważniejszym, a nawet jedynym kryterium przetargu śmieciowego. Z wyroku zadowolone są władze Warszawy.

Powstanie Dowództwa Generalnego stanie się faktem

Pracę w ramach tzw. Grupy Organizacyjnej Dowództwa Generalnego SZ. rozpoczynają dziś żołnierze i pracownicy cywilni wojska. Około 90 osób przygotuje harmonogram reformy systemu dowodzenia, a od stycznia 2014 roku powstanie Dowództwa Generalnego stanie się faktem.

12 sierpnia Dzień Pracoholików

12 sierpnia to dzień wszystkich tych, którzy nie potrafią oderwać się od pracy i poświęcić więcej czasu na odpoczynek. Dzień Pracoholika w dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej popularny, gdyż systematycznie przybywa osób, które mogą go „świętować”.

Kalendarz roku szkolnego 2013/2014

Kalendarz roku szkolnego 2013/2014 został opublikowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

„Drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom”

„Drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom” to wspólna akcja Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Kampania potrwa do końca sierpnia 2013 r.

Referendum w Warszawie: zdaniem Palikota jest 130 tysięcy podpisów

Pod wnioskiem o referendum w Warszawie jest 130 tysięcy ważnych podpisów - twierdzi Janusz Palikot.

RPO: Zmiany w referendach lokalnych ryzykowne

Zmiany w referendach lokalnych mogą okazać się ryzykowne - przekonuje Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz.

Zmiany w ePUAP

Nowa wersja ePUAP ma być dostępna pod koniec tego roku.Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przekonuje, że platforma ma być łatwiejsza w obsłudze.

Księgi wieczyste: większa ochrona wierzycieli

Nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece wprowadza ochronę wierzyciela, który zabezpieczył swoją należność hipoteką na części nieruchomości.

Konferencja klimatyczna sfinansowana ze środków publicznych

Konferencja klimatyczna, która odbędzie się w listopadzie w Warszawie zostanie sfinansowana z publicznych pieniędzy. Minister środowiska obiecuje, iż postara się zmniejszyć koszty przedsięwzięcia.

Nowe granice gmin i miast

Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby gminy, przedłożone przez ministra administracji i cyfryzacji.

Utracone świadczenia pielęgnacyjne przedmiotem skarg do RPO

Świadczenia pielęgnacyjne - 820 złotych bez względu na dochód - otrzymują tylko rezygnujący z pracy rodzice niepełnosprawnych dzieci oraz osób, które stały się niepełnosprawne w dzieciństwie. Z tego powodu liczba skarg do RPO rośnie.

Zmiana sposobu logowania do eWUŚ od 1 sierpnia 2013 r.

Od 1 sierpnia logujący się do systemu eWUŚ lekarze muszą podawać dodatkowy unikalny identyfikator lekarza. Zmiany dotyczą lekarzy z ośmiu oddziałów.

Wynagrodzenia w sektorze publicznym - raport

System wynagrodzeń sektora publicznego potrzebuje reform. Tak wynika z raportu przygotowanego przez Bank Światowy we Współpracy z Ministerstwem Finansów.

E-zmiany w postępowaniu administracyjnym

Planowane przez ustawę o informatyzacji zmiany w Kodeksie postępowania administracyjnego ułatwią czynności w postępowaniu administracyjnym. Forma dokumentu elektronicznego zostanie dopuszczona m. in. przy wezwaniu na rozprawę.

Ustawa sześciolatkowa przyjęta przez Sejm

Komisje sejmowe przyjęły tzw. ustawę sześciolatkową. Zgodnie z projektem data wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków jest 1 września 2014 r.

Budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia

Rząd przyjął założenia do projektu nowelizacji prawa budowlanego. Zbudowanie domu jednorodzinnego nie będzie wymagać uzyskania pozwolenia na budowę - przekonuje rząd.

Nowelizacja w sprawie progów ostrożnościowych w Sejmie

Projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych będzie przedmiotem prac komisji finansów publicznych. Nowelizacja przewiduje zawieszenie obowiązku stosowania w 2013 r. ograniczeń związanych z przekroczeniem tzw. pierwszego progu ostrożnościowego.

Pracownicy samorządowi - ocena NIK

Samorządy nie stosują odpowiednio przepisów Ustawy o pracownikach samorządowych. NIK przyjrzała się bliżej 45 urzędom samorządowym na szczeblu powiatu, gminy i województwa.

Dodatki wyrównawcze dla nauczycieli - wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Nauczyciele nadal będą dostawać dodatki wyrównawcze do pensji. Trybunał konstytucyjny orzekł, iż obowiązek wyzłacania jednorazowych dodatków przez samorządy jest zgodny z Konstytucją.

Bezrobocie w 2014 r.

Bezrobocie pod koniec 2014 roku w strefie euro wyniesie 12,3 procent. To szacunki Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Ustawa śmieciowa - rozpoczęły się kontrole gmin

Czy gminy wdrażają ustawę śmieciową? Sprawdzają to kontrolerzy inspekcji środowiska. Kontrole samorządów ruszyły w całej Polsce.

Sprawozdania budżetowe za II kwartał 2013 r.

Sprawozdania budżetowe za II kwartał 2013 r. jednostki budżetowe muszą złożyć do 22 i 28 lipca 2013 r.

Kontrole w zakresie wyboru podręczników - informacja MEN

Ministerstwo Edukacji Narodowej zleciło w kwietniu br. kuratorom oświaty przeprowadzenie kontroli doraźnych w związku otrzymanymi sygnałami, z których wynikało, że dyrektorzy niektórych szkół podejmują zobowiązania do korzystania z publikacji danego wydawnictwa w zamian za przekazanie szkole różnego rodzaju sprzętu dydaktycznego. Kontrole doraźne zostały przeprowadzone przez większość kuratorów oświaty w okresie maj-czerwiec br., w dwóch kuratoriach (podlaskie i śląskie) kontrole były prowadzone w marcu br.

Pierwsza Królowa Mleka w Polsce

31 października 2013 odbędzie się elekcja polskiej Królowej Mleka, odpowiednika instytucji, która jest szeroko znana w Niemczech, Austrii, Hiszpanii i USA. Królowe Mleka są tam ustanawiane zarówno przez władze landów i regionów, jak i organizacje branżowe. Królowa Mleka jest z założenia symbolem, który uosabia zdrowie, a w efekcie urodę i intelekt dzięki właściwemu odżywianiu się.

Nowe opłaty za usuwanie drzew

Wprowadzenie nowego systemu opłat za usuwanie drzew przewiduje propozycja Ministerstwa Środowiska. Zmiany dotyczą też przypadków, w których uzyskanie zezwolenia nie będzie wymagane.

Rządowy program Mieszkanie dla Młodych w podkomisji

Posłowie są jednomyślni w kwestii ułatwiania nabycia pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Nie ma jedynie porozumienia, czy projekt ma dotyczyć tylko rynku pierwotnego, czy też wtórnego. PSL proponuje włączyć w projekt także domy jednorodzinne. Czy sytuacja budżetu pozwala na rozszerzenie programu?

Referendum edukacyjne - wniosek trafi do Sejmu

Referendum edukacyjne poparte zostało blisko milionem podpisów.Marszałek Sejmu zapewnia, że wniosek w tej sprawie zostanie rozpatrzony bez zwłoki.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne - ustawa weszła w życie

Nowelizacja ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej weszła w życie 29 czerwca 2013 r.

Ślub poza urzędem stanu cywilnego

Ślub poza urzędem stanu cywilnego oraz elektroniczna rejestracja aktów stanu cywilnego to główne założenia do nowelizacji ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego. Projekt został przyjęty przez Radę Ministrów.

Energia z odpadów. Inwestycje, paliwa technologie - seminarium

W imieniu własnym i Organizatora – Zespołu CBE Polska – zapraszamy do uczestnictwa w międzynarodowym seminarium „Energia z odpadów. Inwestycje, paliwa technologie”, które odbędzie się 3 października 2013 roku w Warszawie.

Większość gmin przygotowała nowy system "śmieciowy"

Zdecydowana większość samorządów – 99% przygotowała nowy system „śmieciowy”. Od 16 lipca w całym kraju inspektoraty ochrony środowiska rozpoczną kontrolę realizacji ustawy przez gminy.

Niezłożenie deklaracji śmieciowej bez kary

Przepisy ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach nie przewidują kar za niezłożenie „deklaracji śmieciowej” przez obywateli. W takiej sytuacji gmina sama ustali naszą stawkę opłaty za odbiór śmieci.

Żłobki - mniejszy wkład gmin

W żłobkach wkład własny gminy zmniejszy się z 50 do 20%. Ustawę żłobkową podpisał Prezydent.

Trzynastki za 2012 r. - ustawa podpisana przez Prezydenta

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej.

REKLAMA