REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Galeria Marketingu Miejsc - Pierwsze w Polsce Targi Marketingu Miejsc

Druga edycja Galerii Marketingu Miejsc, organizowana w Łodzi, 24-25 listopada 2010 r. przez Brief for Poland w ramach Festiwalu Reklamy Ad Days i we współpracy z Urzędem Miasta będzie wyjątkowym spotkaniem samorządowców i usługodawców branży marketingowej.

"Rzeczpospolita": Samorządowcy chcą przyznawać ulgi inwestorom

Miasta i gminy chcą same decydować o przyznawaniu ulg w podatkach CIT i PIT - ujawnia "Rzeczpospolita".

Święto Trzech Króli dniem wolnym - prezydent podpisał ustawę

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy, która ustanawia 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli, dniem wolnym od pracy. Nowelizacja wejdzie w życie od 1 stycznia 2011 r.

Ile środków dostaną samorządy w 2011 r.

Minister Finansów poinformował gminy, powiaty i województwa o planowanej na przyszły rok wysokości subwencji ogólnej i wpłat jednostek samorządu terytorialnego do budżetu państwa oraz ich udziałów w podatkach dochodowych.

REKLAMA

Strażnicy miejscy mogą karać palaczy mandatami

Strażnicy miejscy mogą karać mandatami osoby palące w niedozwolonych miejscach - rozporządzenie, regulujące tę kwestię opublikowano w piątek w Dzienniku Ustaw. Za złamanie zakazu grozi kara grzywny do 500 zł.

Będą środki na termomodernizację obiektów policji i straży

Termomodernizacja obiektów publicznych, wspierana ze środków uzyskiwanych ze sprzedaży praw do emisji CO2, obejmie budynki służb państwowych - m.in. policji i straży pożarnej - zapowiedział w piątek w rozmowie z wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski.

MSWiA pracuje nad zmianą ustawy o dostępie do informacji publicznej

MSWiA pracuje nad zmianami w ustawie o dostępie do informacji publicznej. Chodzi o regulację dot. ponownego wykorzystania danych na cele komercyjne i niekomercyjne, np. do tworzenia map czy prognoz pogody. W UE rynek związany z tym zagadnieniem wart jest 27 mld euro.

"Dziennik Polski" Nauczyciele boją się uczniów i rodziców

Nauczyciele w Krakowie masowo ruszyli na zorganizowane przez kuratorium szkolenie o bezpieczeństwie - informuje "Dziennik Polski". Coraz częściej spotykają się z agresją uczniów i rodziców.

REKLAMA

MRR: w styczniu lista regionów, które dostaną dalsze środki z UE

W styczniu 2011 r. zostanie ogłoszona lista regionów, które dostaną dodatkowe środki z UE w ramach podziału tzw. krajowej rezerwy wykonania - zapowiedziała w czwartek w Białymstoku minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Wpływ organu prowadzącego na decyzje kadrowe dyrektora szkoły

Osoby ubiegające się o pracę w szkołach czy placówkach oświatowych często słyszą, że dyrektor byłby skłonny zatrudnić ale niestety organ prowadzący nie wyraża zgody na dodatkowy etat, czy na zatrudnienie danej osoby. Kto jest więc w tych sprawach decyzyjny – dyrektor czy organ prowadzący?

URE: jednocyfrowe podwyżki cen prądu w 2011 r.

Gospodarstwa domowe mogą spodziewać się w przyszłym roku jednocyfrowej podwyżki cen energii elektrycznej - poinformował w czwartek wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk.

Trzy nowe programy MNiSW dla rozwoju polskiej nauki

Wspieranie wybitnych młodych naukowców i umiędzynarodowienie polskich czasopism naukowych to zadania trzech nowych programów ustanowionych przez minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbarę Kudrycką: "Ideas Plus", "Index Plus" i "Iuventus Plus".

Poprawki Senatu do ustawy okołobudżetowej

Senat zgłosił w środę poprawki do ustawy okołobudżetowej, zakładające m.in. rozszerzenie ulg komunikacyjnych dla niewidomych. Niewidomi - wbrew woli resortu finansów - mogą uzyskać m.in. 93-proc. ulgę na bilety jednorazowe i miesięczne na autobusy i pociągi osobowe.

Senat poparł ustawę o zatrudnianiu i rehabilitacji

 Senat nie wprowadził w środę poprawek do nowelizacji ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji niepełnosprawnych, która przewiduje zmniejszenie dofinansowania do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu lekkim i umiarkowanym, a zwiększenie - dla niepełnosprawnych w stopniu znacznym.

Obowiązkowa woda bieżąca w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych szkół

Od września 2011 r. we wszystkich szkołach publicznych i niepublicznych uczniowie będą mogli korzystać z ciepłej i zimnej bieżącej wody.

Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić opłatę dworcową

Chcemy wprowadzić opłatę dworcową, jest opracowany projekt ustawy w tym zakresie - powiedział wiceminister infrastruktury Juliusz Engelhardt. Wyjaśnił, że w innych krajach są pobierane takie opłaty i nie wzbudza to sensacji.

Dodatkowe środki na inwestycje w odnawialne źródła energii

Stworzenie przyjaznych warunków inwestowania w podsektor energetyki odnawialnej może w ciągu kilku lat doprowadzić do znacznego wzrostu udziału źródeł tejże energii w ogólnym zużyciu nośników energetycznych.

Wytyczne dla komisarzy wyborczych

Państwowa Komisja Wyborcza uchwaliła wytyczne dla komisarzy wyborczych dotyczące sprawdzania prawidłowości ustalenia wyników głosowania, wyników wyborów i ich ogłaszania.

Rada Ministrów o gminnych odpadach

Podczas wtorkowych obrad Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw.

Poradnik Samorządowca - Trzynastki w pytaniach i odpowiedziach

Dodatkowe wynagrodzenie roczne, tzw. trzynastka, wypłacane jest we wszystkich jednostkach sfery budżetowej, a także w zakładach, w których obowiązek jego wypłaty wprowadzają przepisy wewnątrzzakładowe. To dodatkowe wynagrodzenie jest oczywiście ważne dla pracowników, ale szczególnie dotyczy pracodawców, głównie z powodu rozbieżności w zasadach wypłaty i rozliczania trzynastek.

"Puls Biznesu": Budżety dużych miast na 2011 r.

Listopad jest ważnym miesiącem dla wielu miast, nie tylko ze względu na nadchodzące wybory samorządowe - pisze "Puls Biznesu".

Rząd przyjął rozporządzenie o finansach funduszy ochrony środowiska

Rząd przyjął we wtorek rozporządzenie o zasadach prowadzenia finansów funduszy ochrony środowiska - Narodowego i wojewódzkich - podało Centrum Informacyjne Rządu. Środki wypłacane jednostkom budżetowym z funduszy najpierw trafią do budżetu państwa.

Nowa lista przedsięwzięć o znaczącym oddziaływaniu na środowisko

Rodzaje przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko oraz przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko określa nowe rozporządzenie Rady Ministrów.

Zachowanie porządku w lokalu obwodowej komisji wyborczej

Sprawne i zgodne z prawem przeprowadzenie głosowania wymaga między innymi zachowania porządku w lokalu obwodowej komisji wyborczej, gdzie należy wyborcom zapewnić możliwość realizacji ich praw. Temu służą stosowne uregulowania zawarte w ordynacji wyborczej.

PKP Intercity zapyta pasażerów, czy wagony są czyste

Pasażerowie PKP Intercity będą mogli zrobić zdjęcie lub nagrać telefonem komórkowym brudne przedziały i toalety w pociągach i wysłać je do przewoźnika. Rzeczniczka spółki Małgorzata Sitkowska zapewnia, że przewoźnik uwzględni uwagi pasażerów.

TK: nauczyciele z przedszkoli powinni mieć ulgę na przejazdy

Nauczyciele z przedszkoli powinni mieć prawo do ulgi na przejazdy koleją i autobusami - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Uznał on, że dotychczasowe przepisy dotyczące ulg, wyłączające z nich nauczycieli przedszkoli, są niezgodne z konstytucją.

Obowiązek przedkładania sprawozdań przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej

Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu skierowała pismo do Ministerstwa Finansów w sprawie wypełnienia obowiązków sprawozdawczych w stosunku do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Strażnik gminny dziś pouczy, wkrótce ukarze mandatem

Za złamanie zakazu palenia w miejscu publicznym strażnik gminny będzie mógł wystawić mandat – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

KGP: wydłużenie wieku emerytalnego funkcjonariuszy konieczne

Komendant główny policji Andrzej Matejuk uważa, że wydłużenie wieku, w którym funkcjonariusz przechodzi na emeryturę jest konieczne. Rozpoczęcie dyskusji o zmianie systemu emerytalnego jest możliwe pod pewnymi warunkami - odpowiada szef NSZZ Policjantów Antoni Duda.

Wybory samorządowe 2010 – czy możemy głosować w dowolnie wybranym miejscu?


Już 21 listopada 2010 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybierać będziemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, oraz członków rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich. Ale czy każdy będzie mógł zagłosować w wyborach samorządowych? Co w sytuacji gdy mieszkasz w innej miejscowości niż miejscowość, w której jesteś zameldowany na pobyt stały? Co jeśli akurat w tym dniu zaplanowałeś spędzenie czasu poza miejscem swojego zamieszkania lub zameldowania?

Nowe przepisy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych pracowników w pytaniach i odpowiedziach

Obowiązujące od 16 lipca 2010 r. przepisy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych pracowników nadal stwarzają wiele problemów w praktyce. Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej występujące wątpliwości Czytelników.

Komisja przyjęła projekt kodeksu wyborczego

Jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu, możliwość dwudniowego głosowanie we wszystkich wyborach, parytety na listach wyborczych - to niektóre z rozwiązań zapisanych w projekcie kodeksu wyborczego przyjętego przez nadzwyczajną sejmową komisję.

Związkowcy, absolwenci KSAP i urzędnicy mianowani - bez ochrony przed zwolnieniem

Rząd nie ochroni przed zwolnieniem uprzywilejowanych grup pracowników. Zarówno urzędnicy mianowani jak i działacze związkowi mogą stracić pracę - poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”.

Rada gminy nie może regulować w statucie zasad wykonywania mandatu radnego

Nie ma podstaw prawnych do tworzenia przez rady gminy przepisów dotyczących wykonywania mandatu radnego - wykonawczych wobec ustawy o samorządzie gminnym – orzekł WSA we Wrocławiu. Na orzeczenie zwraca uwagę Związek Powiatów Polskich w najnowszym numerze informatora.

Sukces w budowie dróg, porażka w walce z biurokracją

Reforma emerytur pomostowych, wysoki poziom wykorzystania środków unijnych, przyspieszenie prywatyzacji i budowy dróg to - zdaniem PKPP Lewiatan - sukcesy rządu w ciągu 3 ostatnich lat. Rząd - według tej organizacji - przegrywa natomiast walkę z biurokracją.

Praktyczne ujęcie funkcjonowania służby przygotowawczej

Służba przygotowawcza nabiera szczególnego znaczenia w dobie kryzysu dotykającego także sektor jednostek finansów publicznych. Przy ograniczonych lub braku możliwości zabezpieczenia dodatkowych środków na rozwój administracji wartością jest fachowe podejście do inwestowania w kapitał ludzki, nie tylko w wymiarze finansowym.

Poradnik Praw Pacjenta

Podnoszenie wiedzy pacjentów z zakresu przysługujących im praw pozwala na podnoszenie standardów świadczenia opieki zdrowotnej. Im pacjent będzie lepiej poinformowany, tym chętniej będzie współpracował z personelem medycznym.

"Polska The Times"/Prof.Kik: Partie nie wygrają tych wyborów

W wyborach na szczeblu lokalnym przegrają wszystkie partie - powiedział w wywiadzie dla "Polska The Times" socjolog, profesor Kazimierz Kik.

Kontrowersje wokół decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu

Decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu budzą w praktyce dużo kontrowersji. Wynikają one przede wszystkim z odmiennego spojrzenia na problem z jednej strony przez projektantów, a z drugiej strony przez pracowników urzędu gminy i obsługujących gminę prawników. Grupy te bardzo często w zupełnie odmienny sposób oceniają priorytety związane z procesem wydania decyzji.

Huebner: raport spójności dobry, ale budzi też wątpliwości

Raport Komisji Europejskiej na temat spójności zawiera dużo dobrych pomysłów, ale część z nich może budzić wątpliwości - powiedziała w rozmowie z portalem europarlament.pap.pl. szefowa komisji rozwoju regionalnego Parlamentu Europejskiego Danuta Huebner (PO/EPL).

Wchodzi w życie ustawa antynikotynowa

Całkowity zakaz palenia tytoniu będzie obowiązywał od poniedziałku m.in. w zakładach opieki zdrowotnej, szkołach, na dworcach oraz w publicznych obiektach kultury. Palić będzie można tylko w tych lokalach gastronomicznych, które posiadają dwie sale konsumpcyjne.

Sejm nie zdejmie z pracowników obowiązku wysyłania PIT-ów

Sejm nie będzie już pracował nad ustawą zwalniającą pracowników z wysyłania rocznych PIT-ów do urzędów skarbowych - poinformowało biuro prasowe Sejmu. Ustawa, która miała wejść w życie od 1 stycznia 2011 r. i objąć tegoroczne rozliczenia, trafi do kosza.

Do NSR zgłosiło się ok. 9 tys. chętnych

Minister obrony Bogdan Klich powiedział w piątek w Krakowie, że nabór do Narodowych Sił Rezerwowych przebiega dobrze; jest ok. 9 tys. chętnych.

Etapy przygotowania projektu w formule partnerstwa publiczno-prywatnego

Doświadczenia samorządów w realizacji projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, choć nadal niewielkie, wskazują, że powodzenie przedsięwzięcia zależy przede wszystkim od jakości przedrealizacyjnego etapu przygotowania inwestycji. A więc głównie od jakości analiz prawnych, finansowych i ekonomicznych.

Ile powinny wynosić wynagrodzenia w samorządzie i diety radnych w 2010 roku

Po wyjaśnieniach Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy okazało się, że do końca nie wiadomo, na jakiej podstawie prawnej należy obliczać w 2010 roku wysokość diet dla radnych i wynagrodzenia dla samorządowców zatrudnionych na podstawie wyboru. Obowiązują bowiem w tej sprawie dwie różne interpretacje.

Charakterystyka służebności osobistych

Służebności osobiste to rodzaj ograniczonych praw rzeczowych polegający na obciążeniu nieruchomości na rzecz oznaczonej osoby fizycznej prawem, którego treść odpowiada treści służebności gruntowej. Związek służebności osobistych z przepisami regulującymi służebności gruntowe jest więc bardzo ścisły.

"Gazeta Wyborcza": Kto wyprodukuje nowe dowody osobiste?

Na ogół miliardowe kontrakty, takie jak np. na produkcję nowych dowodów osobistych, zleca się krajowym firmom. U nas może stać się inaczej - ostrzega "Gazeta Wyborcza".

Wkrótce ponad 4 tys. bibliotek z dostępem do szybkiego internetu

Do końca roku ponad 4 tys. bibliotek w całym kraju będzie korzystać z szybkiego, szerokopasmowego dostępu do internetu dzięki programowi internetyzacji polskich bibliotek publicznych.

Wskaźniki do oceny sytuacji finansowej jednostek samorządu terytorialnego w latach 2007 – 2009

Zestaw wskaźników opublikowany przez resort finansów ułatwi jednostkom samorządu analizowanie sytuacji finansowej.

Uroczystości z okazji Święta Niepodległości

Mamy prawo być dumni z odzyskanej wolnej ojczyzny, ale kiedy się spieramy, spierajmy się mądrze - wezwał 11 listopada prezydent Bronisław Komorowski. Z okazji Święta Niepodległości w wielu miastach kraju zorganizowano rocznicowe obchody i imprezy.

REKLAMA