Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu finanse publiczne. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące finanse publiczne.
Ustawa o jawności życia publicznego – rejestr umów
Aktualizacja: 11.10.2018
Od dwóch tygodni mamy możliwość poznania założeń i regulacji zawartych w projekcie nowej ustawy o jawności życia publicznego. »
Aktualizacja: 27.10.2017
Znamy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2018 . »
Likwidacja gimnazjum spowoduje konieczności zwrotu dofinansowań z unijnych funduszy
Aktualizacja: 06.03.2019
Reforma oświaty nadal budzi liczne obawy, w tym także dotyczące ewentualnej konieczności zwrotu dofinansowań z unijnych funduszy, pozyskanych dotąd przez samorządy na wyposażenie czy inwestycje w tego typu placówki, w szczególności w ramach regionalnych programów operacyjnych. »
Leasing nie dla podmiotów publicznych
Aktualizacja: 22.05.2017
Przez bariery w przepisach finansowanie zadań publicznych w formie leasingu jest praktycznie niemożliwe. Czy coś się zmieni w tym zakresie? »
Sytuacja finansów publicznych w krajach UE polepsza się
Aktualizacja: 25.04.2017
Według doniesień Eurostatu deficyt sektora finansów publicznych w UE28 w 2016 r. wyniósł minus 1,7 % PKB. Zmniejszył się także dług publiczny, jego wysokość spadła z 85 do 83,5 % PKB. »
Aktualizacja: 06.02.2017
Inwentaryzacja to jedna z podstawowych dziedzin rachunkowości. Jej rolą jest zweryfikowanie prawdziwości danych zawartych w księgach rachunkowych dotyczących wielkości poszczególnych aktywów i pasywów jednostki. Obowiązek przeprowadzenia inwentaryzacji mają wszystkie jednostki zobowiązane do stosowania ustawy o rachunkowości, w tym wszystkie jednostki należące do sektora finansów publicznych. »
Gmina będzie mogła darować długi do 100 zł
Aktualizacja: 03.11.2016
4 listopada 2016 r. rząd rozpatrzy projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych, przewidujący m.in. wprowadzenie możliwości rezygnacji z dochodzenia roszczeń cywilnoprawnych przez jednostki samorządu terytorialnego, gdy kwota długu nie przekracza 100 zł. »
Samorządy zadłużają się w parabankach
Aktualizacja: 02.11.2016
Według Najwyższej Izby Kontroli coraz więcej samorządów decyduje się na kosztowne finansowanie w pozabankowych instytucjach finansowych, tzw. parabankach. W związku z tym, jak zauważa NIK, konieczne jest wprowadzenie mechanizmów zabezpieczających samorządy przed niekontrolowanym zadłużaniem. »
Aktualizacja: 22.06.2016
Do podmiotów, które nie posiadają statusu przedsiębiorcy prowadzącego księgi rachunkowe przy użyciu programów komputerowych, należy odpowiednio zastosować okres przejściowy, jaki został przewidziany dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Tak wynika z interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, wydanej 20 czerwca 2016 r. przez Ministra Finansów. »
Jaką stawkę amortyzacji zastosować
Aktualizacja: 03.11.2015
W związku z treścią pytania na podstawie wskazanych niżej przepisów ustawy uPDOP oraz uPDOF, a także treści objaśnień do rozporządzenia KŚT powiedzieć należy, że instalacje elektryczne (instalacje światłowodowe zaliczają się do tego rodzaju instalacji) z reguły nie stanowią samodzielnego środka trwałego. »
Ograniczone finansowanie związków metropolitalnych
Aktualizacja: 08.10.2015
Przyjęte w zeszłym tygodniu przez Senat poprawki do ustawy o związkach metropolitalnych przewidują m.in. ograniczenie poziomu oraz czasu finansowania związku metropolitalnego z budżetu państwa oraz zmniejszenie liczby mieszkańców, warunkujących utworzenie obszaru metropolitalnego - z 500 tys. do 350 tys. »
Obligacje jako źródło finansowania działalności samorządu terytorialnego
Aktualizacja: 05.10.2015
Emisja obligacji to jedna z form pozyskania środków finansowych na działalność jednostek samorządu terytorialnego, i to zarówno tę podstawową, w zakresie której pozyskane środki z emisji służą pokryciu powstałego niedoboru finansowego, jak i pozyskania nowych środków na inwestycje. »
Wymiana pokrycia dachowego finansowana jako wydatek bieżący
Aktualizacja: 02.12.2014
Czy wymiana pokrycia dachowego może być finansowana na podstawie art. 90 ust. 3d ustawy o systemie oświaty jako wydatek bieżący? Konieczna jest analiza pojęć modernizacji i remontu, aby określić sposób dotowania wskazanego przedsięwzięcia. »
Aktualizacja: 14.10.2014
Subwencja oświatowa w 2015 roku uwzględnia zmiany, jakie zaszły w ustroju oraz zadaniach jednostek samorządowych. Projekt nowego rozporządzania określającego wysokość subwencji jest przedmiotem uzgodnień międzyresortowych. »
Aktualizacja: 04.12.2013
W ustawie o podatku akcyzowym zaproponowano czasowe - w latach 2015-2019 - obniżenie stawek podatku akcyzowego od paliw silnikowych o 25,00 zł/1000 litrów. Jednocześnie w ustawie o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym podwyższono wysokość stawek opłaty paliwowej dla poszczególnych paliw o te same wartości. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?