REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Zdrowie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Palisz e-papierosy? Co na to płuca? Co z grypą? Uczeni już wiedzą [Badania, USA]

Jakie są skutki dla zdrowia palenia e-papierosów? Płuca i grypa a e-papierosy.

Wirusolog: jeden człowiek może zakazić się na raz trzema różnymi wirusami. Nowe subwarianty omikronu

Istnieje dość prawdopodobne ryzyko, że jeden człowiek może zakazić się trzema wirusami na raz, np. SARS-CoV-2, wirusem grypy i RSV. Na pewno to nie będą przypadki liczne, ale możliwe – powiedziała 9 listopada 2022 r. kierownik Zakładu Wirusologii z Laboratorium SARS Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Małgorzata Polz-Dacewicz. Wyjaśniła też dlaczego warto zaszczepić się czwartą dawką szczepionki na koronawirusa.

Reumatologia: program pilotażowy „KOWZS” od 1 stycznia 2023 r.

Reumatologia: program pilotażowy „KOWZS” od 1 stycznia 2023 r. Eksperci: rewolucja w reumatologii - ruszy pilotaż opieki kompleksowej dla pacjentów.

Spray lub żel do nosa zamiast igły i strzykawki lub tabletki. Nowe metody szczepień i podawania leków

Naukowcy mają dobre wieści dla tych, którzy boją się igieł i nie lubią tabletek. Nowe szczepionki i leki mogą być wkrótce podawane w postaci sprayu czy żelu do nosa. Jednak komfort to nie wszystko - takie preparaty mogą też przynosić lepsze efekty.

REKLAMA

Nieleczony ząb = paciorkowce = zawał(?)

Nieleczony ząb zwiększa prawdopodobieństwo zawału.

Przywrócenie przepisów o obowiązkowych badaniach okresowych pracowników [Projekt ustawy]

Resort zdrowia planuje przywrócenie obowiązku wykonywania badań okresowych oraz zleconych przed rozpoczęciem nowej pracy. Obowiązek ten został zawieszony ponad dwa lata temu, po wybuchu pandemii.

Oparzenia słoneczne - jak sobie z nimi poradzić?

Oparzenia słoneczne powstają na skórze w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce, zwłaszcza bez jej odpowiedniego zabezpieczenia. W letnie dni, zwłaszcza w czasie urlopu, bardzo łatwo o zbyt długie kąpiele słoneczne. Jak sobie poradzić z czerwoną i bolącą skórą po nadmiernej dawce słońca?

Jak zmiany klimatu wpływają na nasze zdrowie? Tegoroczne fale upałów to zaledwie początek

20 sierpnia 1897 roku brytyjski lekarz, Sir Ronalda Rossa odkrył, że za przenoszenie malarii odpowiedzialne są samice komarów. Niestety, zmiany klimatu, jakie obecnie obserwujemy, sprzyjają rozwojowi chorób przenoszonych właśnie przez wektory (m.in. komary i kleszcze), a ich zasięg występowania rozszerza się coraz bardziej na kraje Europy Północnej, powodując pojawianie się jednostek chorobowych, które dotychczas były kojarzone z obszarami tropikalnymi.

REKLAMA

Czy urzędnik na stanowisku kierowniczym może też być kierownikiem jednostki organizacyjnej w gminie?

Czy pracownik na stanowisku urzędniczym kierowniczym w urzędzie gminy może jednocześnie pełnić obowiązki kierownika jednostki organizacyjnej w gminie, na zasadzie wydania zarządzenia wójta w sprawie powierzenia obowiązków kierownika jednostki organizacyjnej X z zaznaczeniem, że pełnienie tych obowiązków wygasa z dniem zatrudnienia kierownika tej jednostki?

Wczasy pod gruszą a wakacyjny wyjazd dziecka pracownika

Wakacje, podobnie jak święta, to czas, w którym zainteresowanie pracowników możliwością uzyskania świadczeń z ZFŚS jest wzmożone. Wiąże się to z ponoszeniem w tym okresie większych wydatków związanych z organizacją wypoczynku rodzinnego oraz dla dzieci i młodzieży. Jakie środki mogą uzyskać pracownicy na te cele? Czy możliwe jest uzyskanie świadczenia zarówno na organizację wypoczynku własnego, jak i dziecka?

Przegląd lekowy. Farmaceuta sprawdza lekarstwa przyjmowane przez pacjenta

Do końca maja 2023 roku potrwa pilotaż przeglądów lekowych, który dziś realizowany jest przez 75 farmaceutów w 75 aptekach w całej Polsce. Pierwszy etap programu pokazał, że taka usługa jest na rynku potrzebna – farmaceuci wielokrotnie interweniowali w przypadkach zbędnej farmakoterapii czy suplementacji oraz działań niepożądanych przyjmowanych preparatów. To szczególnie ważne dla seniorów z wielochorobowością. Pozytywne jest również to, że pacjenci chętnie słuchają rekomendacji farmaceutów.

Małpia ospa - WHO ogłasza globalny alert. Chorób odzwierzęcych będzie więcej

Światowa Organizacja Zdrowia, po zebraniu komitetu nadzwyczajnego, uznała w zeszłym tygodniu małpią ospę za globalne zagrożenie dla zdrowia publicznego – pomimo że eksperci WHO nie byli zgodni w ocenie sytuacji. Dlatego dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus po raz pierwszy podjął decyzję o wprowadzeniu globalnego alertu mimo braku konsensusu wśród ekspertów zasiadających w komitecie. W Polsce sytuacja jest stabilna, choć – ze względu na doświadczenia związane z COVID-19 – małpia ospa budzi społeczny niepokój. Jak wskazuje dr Aneta Afelt z Uniwersytetu Warszawskiego, niekoniecznie wywoła ona jednak nową epidemię, ponieważ nie rozprzestrzenia się tak łatwo jak SARS-CoV-2. Pewne jest jednak, że w nadchodzących latach takich chorób odzwierzęcych będzie się pojawiać coraz więcej.

Jak rzucić palenie? Powoli, stopniowo!

Palacz przeżywa żal po stracie, niepokój związany z dużą zmianą w jego życiu. Można to porównać do przeżyć sportowca, który nagle dowiedział się, że z powodu kontuzji ma przerwać treningi i pożegnać się na zawsze z rywalizacją. Trzeba dać sobie czas na odnalezienie się w nowej rzeczywistości bez papierosa - mówi dr n. hum. Katarzyna Korpolewska, psycholog społeczna.

Czy pracodawca powinien opłacić gogle których używanie nakazał pracownikowi lekarz medycyny pracy [praca na wysokości]

PYTANIE: Lekarz orzecznik poradni medycyny pracy w orzeczeniu lekarskim wskazuje, iż praca na wysokościach powinna być wykonywana przez pracownika w goglach. Co w takiej sytuacji? Pracownik na co dzień nie nosi szkieł korekcyjnych, otrzymuje orzeczenie z takim zaleceniem. Koszt tych gogli pokrywamy my jako pracodawca. Czy pracodawca powinien opłacić gogle których używanie nakazał pracownikowi lekarz medycyny pracy. Jeśli pracodawca, to czy traktujemy to jako niezbędne wyposażenie do wykonywania pracy, czy w inny sposób?

Delegowanie pracowników samorządowych do pomocy obywatelom Ukrainy

Pracodawca samorządowy może skierować pracownika do innej pracy, korzystając w ramach przepisów z różnych rozwiązań. W tym celu może np. przenieść pracownika samorządowego do innej jednostki na określony czas czy dokonać zmiany zakresu jego obowiązków lub zastosować wypowiedzenie zmieniające lub porozumienie zmieniające w zakresie miejsca pracy.

Wypłata nagrody jubileuszowej i odprawy emerytalnej po osiągnięciu wieku emerytalnego

PYTANIE W dniu 31 grudnia 2022 r. pracownica przejdzie na emeryturę. Ostatnią wypłatę, za grudzień 2022 r., otrzyma 23 grudnia. Natomiast 24 grudnia ukończy 60 lat. Czy od wypłaconej z dniem rozwiązania stosunku pracy i nagrody jubileuszowej oraz odprawy emerytalno-rentowej można nie odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy, jeśli pracownica złoży w ostatnich dniach zatrudnienia oświadczenie o uldze dla seniorów?

Nowe substancje w powietrzu (łańcuchowe tritlenki) - wpływ na zdrowie ludzi i klimat

Naukowcy wykryli w atmosferze łańcuchowe tritlenki - wyjątkowo reaktywne substancje, które najprawdopodobniej wpływają na klimat i zdrowie ludzi. Nie trzeba się szczególnie martwić ich obecnością, bo związki te były tam od dawna. Trzeba jednak poznać ich działanie - twierdzą badacze.

WHO: małpią ospę da się powstrzymać

Choć rozprzestrzenianie się małpiej ospy jest czymś niespotykanym, wirusa da się powstrzymać - powiedziała we wtorek 24 maja 2022 r. Sylvie Briand, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. globalnych zagrożeń chorobami zakaźnymi). Według danych WHO poza Afryką - gdzie zwykle odnotowuje się zakażenia wirusem - potwierdzono dotąd 131 przypadków małpiej ospy.

Prof. Pyrć: szczepienie przeciw ospie wietrznej nie chroni przed ospą małpią

Szczepienie przeciw ospie wietrznej nie chroni przed ospą małpią – twierdzi prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zapewnia natomiast, że jest inna szczepionka, która w znacznym stopniu chroni zarówno przed ospą prawdziwą, jak i małpią. Podkreśla też, że "nie ma powodów do paniki".

Czy kawa jest zdrowa? Lekarze zalecają 3 do 5 filiżanek dziennie. Jakim chorobom zapobiega kawa?

Wokół kawy przez lata narosło wiele mitów. Część z nich jest wyniesiona jeszcze z czasów PRL-u, kiedy kawa często towarzyszyła papierosom i podejrzewano, że może nawet wywoływać wrzody żołądka. Jednak wieloletnie badania naukowe wykazały, że kawa ma wręcz prozdrowotne właściwości, a regularne, umiarkowane picie kawy wspiera profilaktykę wielu chorób cywilizacyjnych. Trzy–pięć filiżanek dziennie powoduje, że spada m.in. ryzyko zachorowania na cukrzycę, niektóre nowotwory czy choroby układu sercowo-naczyniowego. Dlatego kawę określa się dziś mianem „wschodzącej gwiazdy profilaktyki” i porównuje do zażywanej profilaktycznie aspiryny.

Niedzielski: Życzenia na Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej [12 maja 2022]

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej.

Wszystkie zabiegi chirurgii robotowej będą refundowane

Wszystkie zabiegi chirurgii robotowej będą refundowane według specjalnie wyliczonej taryfy – poinformował w piątek we Wrocławiu minister zdrowia Adam Niedzielski. To milowy krok technologiczny w polskiej opiece zdrowotnej – ocenił.

Zawarcie umowy o pracę z chorym pracownikiem

Pytanie: Czy z pracownikiem przebywającym na zwolnieniu lekarskim można zawrzeć kolejną umowę o pracę - na czas nieokreślony?

FOMO - czy jest również Twoim problemem?

FOMO to zjawisko dość nowe. Związane jest z nieprzerwanym dostępem do informacji i chęcią bycia na bieżącą dosłownie ze wszystkim. Jakie są objawy FOMO i jak sobie z nim radzić?

Polski Ład i prognozy wzrostu pensji zwiększyły budżet NFZ o 9,1 mld zł

Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2022 rok zakładający zwiększenie wpływów do jego budżetu o ponad 9,1 mld zł. Najwięcej środków przeznaczono na lecznictwo szpitalne i ambulatoryjną opiekę specjalistyczną.

Opieka zdrowotna dla Ukraińców - wyjaśnienia NFZ

Kto jest uprawniony do świadczeń medycznych na mocy specustawy, w jaki sposób świadczeniodawcy mają weryfikować te uprawnienia - to jedne z kwestii, które wyjaśnia na swojej stronie internetowej Narodowy Fundusz Zdrowia. Odnosi się również do opieki POZ i refundacji leków.

Płyn Lugola - czy można stosować profilaktycznie?

Nie wolno zażywać profilatycznie płynu Lugola, zawierającego jod. Takie postępowanie jest absurdalne i może być szkodliwe – powiedziała PAP prof. Małgorzata Gietka-Czernel z Kliniki Endokrynologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Efekt zażycia tego płynu i podobnych preparatów jest jedynie przejściowy i krótkotrwały, może natomiast zaburzyć działanie tarczycy - ostrzegła.

Polacy w depresji? Ponad 60% realnie odczuwa jej symptomy? [BADANIE]

Depresja u Polaków w 2022 r. Niemal 2 na 3 dorosłe osoby twierdzą, że mają minimum jeden z możliwych objawów depresji, trwający co najmniej 14 dni.

Krople do oczu jak okulary do czytania. Prof. Rejdak: Zamierzam sam stosować

Zamiast okularów do czytania będziemy mogli niedługo już stosować krople do oczu. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła już do użycia krople do oczu z pilokarpiną, które poprawiają ostrość wzroku u osób ze starczowzrocznością. 15 minut po aplikacji krople zwężają źrenice, dzięki czemu możliwe staje się czytanie z bliska lub praca na laptopie. Jednocześnie, według FDA, nie pogarszają one widzenia do dali. Efekt działania utrzymuje się nawet do 10 godzin.

Co 6 sekund umiera na cukrzycę jedna osoba

Co 6 sekund w 2022 r. na świecie umiera jedna osoba na skutek cukrzycy lub jej konsekwencji – podaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej.

Szwajcaria. Mężczyzna z przerwanym rdzeniem w kręgosłupie odbył spacer i chodzi po schodach. Zbliża się przełom w medycynie?

Paraliż / implant. Michel Roccati z Włoch doznał całkowitego przerwania rdzenia kręgowego po wypadku motocyklowym przed pięcioma laty. Nie mógł się poruszać, stracił czucie w obu nogach. Po wszczepieniu implantu wraz z elektrodami w okolicę uszkodzonych nerwów rdzeniowych znowu był we stanie spacerować.

Rekompensata za dyżur domowy w święta Bożego Narodzenia na przykładach

Pytanie czytelnika. W okresie świąt Bożego Narodzenia część pracowników miejskiego zakładu wodociągowego i kanalizacji będzie pełnić domowy dyżur telefoniczny. Czy za czas dyżuru należy pracownikom oddać dni wolne od pracy albo wypłacić wynagrodzenie za pracę nadliczbową?

Czy Omikron rozprzestrzenia się szybciej?

Czy Omikron rozprzestrzenia się szybciej?

Co buduje odporność na SARS-CoV-2

Sprawdź co buduje odporność na SARS-CoV-2.

Czy będzie kara dla pracodawcy za przymuszanie do szczepień

Pracodawca nie zostanie ukarany za przymuszanie pracowników do szczepień.

Sejm przyjął część poprawek do noweli przepisów o opiece zdrowotnej po brexicie

Sejm opowiedział się za częścią poprawek Senatu do noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, zakładającej m.in. możliwość korzystania z nich w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej na podobnych zasadach, jak przed wyjściem tych krajów z UE.

Surowsze kary dla lekarzy za błąd w sztuce

Odpowiedzialność prawna lekarzy zaostrzona. Jaką karę i za co poniesie lekarz?

Pracodawca sprawdzi, czy pracownik zaszczepił się na COVID-19

Pracodawca sprawdzi, czy pracownik zaszczepił się na COVID-19.

Aborcja w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia kobiety - rekomendacje MZ

Aborcja w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety. W związku ze śmiercią 30-letniej Izy w szpitalu w Pszczynie i odbywających się w całej Polsce marszach pod hasłem Ani jednej więcej Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat.

Krajowa Sieć Onkologiczna – konsultacje

Krajowa Sieć Onkologiczna to nowy model organizacji i zarządzania opieką onkologiczną.

Lepszy dostęp do opieki zdrowotnej dla pacjentów z chorobami rzadkimi

Lepszy dostęp do opieki zdrowotnej dla pacjentów z chorobami rzadkimi już niedługo.

Dodatki covidowe dla medyków na nowych zasadach od 1 listopada 2021 r.

Dodatki covidowe na nowych zasadach już od 1 listopada 2021 r. Ile zarobi medyk?

Wytyczne dla szkół od 1 września 2021 r. [MEiN, MZ, GIS]

Wytyczne dla szkół od 1 września 2021 r. - jakie są rekomendacje MEiN, MZ, GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych?

Zniesienie limitów przyjęć do specjalistów 2021

Zniesienie limitów przyjęć do specjalistów - od kiedy? Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia zapowiedzianego w Polskim Ładzie.

Polski Ład w ochronie zdrowia – co się zmieni?

Nowy Ład w ochronie zdrowia. 7% PKB na zdrowie, program Profilaktyka 40+ oraz zniesienie limitów u specjalistów – to najważniejsze propozycje Polskiego Ładu dotyczące zdrowia. Jakie zmiany przewiduje nowy program PiS i całej Zjednoczonej Prawicy w celu poprawy ochrony zdrowia Polaków?

Bon 500+ na zdrowie

500+ na zdrowie - bon zdrowotny na badania profilaktyczne dla Polaków powyżej 40 roku życia to zapowiadany nowy program rządu. Na czym ma polegać? Od kiedy wejdzie w życie?

Dr Michał Małek: Przesunięcie części kontraktów NFZ mogłoby pomóc służbie zdrowia [PODCAST]

O sytuacji pacjentów onkologicznych w czasie pandemii, skali odwoływanych operacji oraz o rozwiązaniach, które były by wsparciem dla służby zdrowia mówi dr Michał Małek. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Nowy Ład: Bonusy dla pracowników i wzrost finansowania służby zdrowia

Nowy Ład w służbie zdrowia. Zwiększenie kadry medycznej to jeden z głównych – obok zwiększenia nakładów – tematów, na który kładą nacisk autorzy Nowego Ładu. Rozdział „Plan na zdrowie” to jeden z dziesięciu, które składają się na nowy program PiS. Dziennik Gazeta Prawna dotarł do najważniejszych propozycji Nowego Ładu dotyczących zdrowia.

Nastoletnia depresja – Nie pozwól dziecku wylogować się z życia

Nastoletnia depresja. Życie w trybie online/offline – nie pozwól dziecku wylogować się z życia. Trwa 15. edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji. Celem przedsięwzięcia jest uwrażliwienie dorosłych na problem depresji wśród nastolatków.

Badania okresowe pracowników w 2021 r.

Badania okresowe pracowników w 2021 r. - co się zmieniło? Kiedy lekarz medycyny pracy kieruje pracowników na obligatoryjne badania specjalistyczne? Co ile trzeba wykonywać badania okresowe?

REKLAMA