REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Samorząd terytorialny, Ochrona środowiska

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak można wykorzystać plakaty i inne materiały po wyborach?

Plakaty i inne materiały powyborcze to ogromna liczba rzeczy, które po wyborach trafiają do kosza. Jak przyczynić się do ochrony środowiska? Można odpowiednio je zagospodarować i wykorzystać powtórnie. Podpowiadamy, jak to zrobić. 

Opłata klimatyczna a VAT - ważny dla JST wyrok TSUE

W dniu 13 lipca 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok w związku z postępowaniem prowadzonym w sprawie, której stroną jest niemiecka jednostka samorządu terytorialnego (JST). Sprawa dotyczyła pobierania przez gminę opłaty klimatycznej za udostępnianie obiektów uzdrowiskowych w kontekście podatku VAT.

Połowa Polaków nie wie, gdzie wyrzucać elektrośmieci

Czy Polacy potrafią prawidłowo zidentyfikować elektroodpad? Czy wiedzą, gdzie oddawać zużyte sprzęty? W teorii tak, w praktyce niekoniecznie. 

Beton z fusów po kawie lub zużytych pieluch? Jak naukowcy chcą zastąpić piasek

Potrzeba matką wynalazku. Australijscy inżynierowie opracowali metodę produkcji betonu przy użyciu fusów z kawy. Czy taki recykling pomoże ograniczyć wydobywanie zasobów naturalnych? Naukowcy przekonują, że beton wyprodukowany w ten sposób jest o 30 proc. mocniejszy. 

REKLAMA

Jak na urlopie ograniczyć zużycie plastiku? 7 sposobów!

Plastik na wakacjach. Jedzenie na wynos, duża ilość wypijanej wody, częstsze zakupy - na urlopie życie toczy się trochę inaczej, ale warto pielęgnować nawyk ograniczania plastiku również na wakacjach. Tym bardziej, że nie jest to trudne! Jak to zrobić?

Depresja klimatyczna - nowy problem?

Depresja klimatyczna. Według specjalistów z WHO zmiany, jakie zachodzą w klimacie, mogą się stać jednym z największych zagrożeń dla naszego życia i zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Czego się obawiamy najbardziej? Co możemy zrobić? 
 

Masowa wycinka lasów w Polsce. O co apelują organizacje ekologiczne?

Masowe wycinki lasów, używanie pestycydów, niszczenie siedlisk zwierząt – to jedynie kilka z zarzutów, które organizacje pozarządowe stawiają wobec gospodarki leśnej, ale też wobec Lasów Państwowych, jednostki, która sprawuje pieczę nad lasami w Polsce. Jak pomóc polskim lasom?

Firmy nie dbają o wpływ podróży służbowych na klimat. A wyjazdy to 15-20 proc. wszystkich podróży lotniczych

Podróże służbowe a ekologia. Pomimo deklaracji zrównoważonego rozwoju zdecydowana większość globalnych korporacji nie uwzględnia tego, jaki wpływ na klimat mają emisje generowane przez służbowe podróże lotnicze. Spośród ponad 300 objętych nim firm tylko 50 wyznaczyło sobie cel ograniczenia lotów służbowych. A przecież można się spotkać zdalnie. 

REKLAMA

Prace nad rozwojem zielonego wodoru przyspieszyły! Będzie stosowany na masową skalę?

Zielony wodór. Po ubiegłorocznej napaści Rosji na Ukrainę Unia Europejska, w ramach rewizji swojej polityki energetycznej, mocno przyspieszyła prace nad rozwojem zielonego wodoru. Ma on nie tylko zastąpić część surowców importowanych ze wschodu, ale stanowić też jedno z kluczowych paliw zachodzącej obecnie transformacji energetycznej i w przyszłości znaleźć masowe zastosowanie m.in. w transporcie, przemyśle chemicznym i magazynowaniu energii.

Światowy Dzień Recyklingu. Marnujemy co najmniej 90% wszystkich wydobywanych surowców

Światowy Dzień Recyklingu. Zaledwie 10% odpadów z tworzyw sztucznych jest poddanych realnemu recyklingowi w Polsce – wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez Plastics Review w 2021 r. Konsumenci w kraju nad Wisłą chcą, by kupowane przez nich produkty powstawały z materiałów z recyklingu, co obrazują wyniki raportu Circular Voice. Niestety obecnie zaledwie 8,6% z tego, co zostaje wyprodukowane, jest przetwarzane i ponownie wykorzystywane – oznacza to, że marnujemy co najmniej 90% wszystkich wydobywanych surowców, co potwierdzają wyniki analizy Stena Recycling. 

Jak racjonalnie gospodarować odpadami materiałów kompozytowych?

Recykling materiałów kompozytowych. Materiały kompozytowe mają wiele zalet. Są wytrzymałe, lekkie oraz łatwe w użytkowaniu i konserwacji, Jednak ze względu na skomplikowaną strukturę, ich powrót do obiegu nie został jeszcze wystarczająco dopracowany. Zasady racjonalnego gospodarowania odpadami są proste - projektowanie i wytwarzanie materiałów powinno umożliwiać ich dalszy recykling. Choć w Polsce procesy odzyskiwania materiałów kompozytowych są nadal bardziej kosztowne w porównaniu do ich składowania, w niedalekiej przyszłości należy spodziewać się bardziej restrykcyjnych przepisów w tym zakresie. A jak wygląda to obecnie?

Zużyte łopaty turbin wiatrowych będzie można wykorzystać?

Recykling turbin wiatrowych. Międzywydziałowy zespół badawczy z Politechniki Gdańskiej szuka sposobów na energooszczędny sposób recyklingu wyeksploatowanych łopat turbin wiatrowych. Naukowcy liczą, że wypracowane rozwiązania pomogą chronić środowisko i zwiększyć dostępność materiałów budowlanych.

Zielone dachy i ogrody wertykalne poprawią efektywność energetyczną budynków. Samorządy zachęcą do ich stosowania

Zielone dachy, ogrody wertykalne czy zielone fasady już od dłuższego czasu mają o wiele ważniejszą funkcję niż jedynie estetyczna. Zwiększają efektywność energetyczną budynków, tworząc dodatkową izolację przed zimnem, co skutkuje obniżeniem opłat za ogrzewanie w zimie, przy jednoczesnej izolacji przed upałem w okresie letnim.

Ochrona środowiska w planie miejscowym

Podstawowym celem wprowadzania i modyfikacji regulacji planistycznych jest zapewnienie poszanowania ładu przestrzennego. Organy gminy w planach miejscowych muszą jednak również uwzględniać zagadnienia związane z ochroną środowiska. Wynika to wprost z regulacji odnoszących się do planowania i zagospodarowania przestrzennego.

Centralizacja rozliczeń VAT w jednostkach samorządu terytorialnego (JST) - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów udzieliło 24 czerwca 2022 r. wyjaśnień odnośnie centralizacji rozliczeń VAT w jednostkach samorządu terytorialnego.

Jak utworzyć młodzieżową radę gminy?

Przepisy ustrojowe nakładają na gminę obowiązek wspierania i upowszechniania idei samorządowej wśród mieszkańców gminy - w tym wśród młodzieży. Jedną z form realizacji tego zadania jest utworzenie młodzieżowej rady gminy. W ten sposób przyznaje się młodzieży (w tym organizacjom młodzieżowym) możliwość bezpośredniego oddziaływania na życie publiczne lokalnej społeczności.

Mapa drogowa rozwoju geotermii w Polsce do 2040 r.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowało „Wieloletni Program Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych w Polsce”. To mapa drogowa rozwoju geotermii do 2040 roku, z perspektywą do 2050 roku.

Co zrobić z deklaracją do CEEB z błędami [Wyjaśnienia GUNB]

Co zrobić jak deklaracja CEEB ma błędy?

Ułatwienia w procesie edukacji dzieci i młodzieży z Ukrainy

Ułatwień w procesie edukacji dzieci i młodzieży z Ukrainy dotyczy rozporządzenie resortu edukacji i nauki. Zakłada m.in. przedłużenie możliwości funkcjonowania oddziału klas I-III szkół podstawowych ze zwiększoną liczbą uczniów w ciągu całego etapu edukacyjnego

Gminna rada seniorów nie tylko dla seniorów

Rada gminy w uchwale w sprawie powołania rady seniorów nie może dowolnie warunkować uczestnictwa w tej radzie. Niedopuszczalne jest definiowanie pojęcia seniora w taki sposób, który wykluczałby udział w radzie seniorów ze względu na wiek. W skład tego gremium mogą wchodzić przedstawiciele osób starszych oraz przedstawiciele podmiotów działających na ich rzecz. Tym samym członkostwo w tym gremium nie jest zależne od wieku - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Pożyczka dla spzoz a limity z uchwały budżetowej dla wójta

Wójt gminy ma zamiar udzielić pożyczki samodzielnemu publicznemu zakładowi opieki zdrowotnej (spzoz). Z wnioskiem do wójta o pożyczkę na 300 000 zł wystąpił dyrektor spzoz, który motywuje to trudną sytuacją ekonomiczną placówki m.in. wskutek zwiększonych wydatków w okresie COVID-19. Wójt gminy upatruje swojej kompetencji do przekazania pożyczki m.in. w art. 30 ust. 2 pkt 3 i 4 oraz art. 60 ust. 2 pkt 3 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz art. 262 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Problem jednak w tym, że radni gminy są przeciwni udzielaniu tak wysokiej pożyczki, a limit dla wójta w uchwale budżetowej wynosi 50 000 zł i już został wykorzystany na inną pożyczkę.

Rada gminy nie zabroni wprowadzania psów do parków

Ustawodawca nie upoważnił rady gminy do formułowania w treści regulaminu utrzymania czystości i porządku zakazu wprowadzania zwierząt (np. psów) na określone tereny. Lokalny prawodawca jest władny ustalić jedynie sposoby postępowania ze zwierzętami domowymi w taki sposób, by ich pobyt na placach zabaw dla dzieci czy kąpieliskach nie był uciążliwy i nie zagrażał przebywającym tam osobom.

Statut sołectwa - wymagania względem zawartości i trybu uchwalenia

Podstawą działania sołectwa jest statut. I chociaż ustawa o samorządzie gminnym wyraźnie wskazuje, co powinno się w nim znaleźć, często zdarzają się przypadki nieprawidłowych zapisów lub uchybień proceduralnych. Z reguły dotyczą one wkraczania w materię ustawową z próbą jej niedozwolonej modyfikacji.

Opłaty za korzystanie ze środowiska - postępowanie krok po kroku

Opłaty za korzystanie ze środowiska w przypadku składowania odpadów, gdy osoba fizyczna niebędąca przedsiębiorcą przekazała odpady podmiotowi, który nie uzyskał wymaganego zezwolenia w zakresie gospodarki odpadami. Kto ma obowiązek uiszczenia opłaty? Ile wynosi opłata za korzystanie ze środowiska?

W 2023 r. dyrektorów szpitali nadzorować będą osoby o niższych kwalifikacjach (wywiad)

Po zapowiadanej reformie szpitali, dyrektorów, czyli praktyków i wysokiej klasy specjalistów w ochronie zdrowia, nadzorować będą ludzie o niższych formalnie kwalifikacjach - przewiduje prezes Polskiej Federacji Szpitali (PFSz), Jarosław J. Fedorowski.

MPK Poznań kupi 25 autobusów wodorowych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał MPK Poznań sp. z o.o. dofinansowanie na zakup 25 autobusów z napędem wodorowym. Umowa została już podpisana, a pierwsze autobusy wodorowe powinny dotrzeć do Poznania w II półroczu 2023 roku.

Kary dla gmin za niespełnienie wymogów dyrektywy ściekowej

Wprowadzenie administracyjnych kar pieniężnych dla gmin, które nie wywiążą się do końca 2027 r. z wymogów unijnej dyrektywy ściekowej – przewiduje projekt nowego Prawa wodnego. W wariancie pesymistycznym gminy mogą zapłacić nawet 315 mln zł kar.

Zamknięcie kopalni węgla nastąpi przed 2049 rokiem?

Zamknięcie kopalni węgla. Ministerstwo Aktywów Państwowych zaprzecza pracom nad wcześniejszym zamknięciem kopalń węgla w Polsce. Jednocześnie informuje, że KE rekomenduje przyspieszenie działania.

„Racjonalna gospodarka odpadami” - 2,5 mld dofinansowania na gospodarkę odpadami

Do końca 2022 r. potrwają nabory, które Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił w ramach programu „Racjonalna gospodarka odpadami”. Samorządy, przedsiębiorstwa i inne podmioty mogą ubiegać się o dofinansowanie inwestycji związanych z selektywnym zbieraniem odpadów, budową instalacji do gospodarowania nimi oraz wykorzystaniem odpadowych paliw w energetyce. Pieniądze na wsparcie, w zależności od rodzaju projektów, będą pochodzić ze środków krajowych NFOŚiGW albo z unijnego Funduszu Modernizacyjnego.

MF: samorządy wejdą w 2022 r. z nadwyżkami w kwocie co najmniej 27 mld zł

Budżet samorządów a Polski Ład. Żaden samorząd nie będzie miał dochodów mniejszych, niż sam prognozował - zapewnił wiceminister finansów Sebastian Skuza. Komentarz odnosi się do informacji agencji Fitch z 6 grudnia 2021 r., która umieściła 14 polskich miast na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym. Według MF samorządy wejdą w 2022 r. z nadwyżkami w kwocie co najmniej ok. 27 mld zł.

Samorządy otrzymają środki na usuwanie porzuconych odpadów

Samorządy otrzymają środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na koszty uprzątnięcia porzuconych odpadów. Jest to propozycja w opracowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości projekcie nowelizacji ustawy dotyczącej przestępstw przeciwko środowisku.

Mandat po kontroli dronem spalania w piecach

Dron kontroluje spalanie w piecach. Trwają kontrole przy użyciu dronów, czym palą w swoich piecach mieszkańcy. Jest to coraz bardziej popularna i skuteczna metoda kontroli przestrzegania prawa w zakresie redukcji zanieczyszczenia powietrza w poszczególnych gminach. W całej Polsce korzysta z niej straż miejska i pracownicy gminnych referatów ochrony środowiska. Dane z drona są podstawą do wymierzenia mandatu przez straż miejską albo zasądzenia grzywny przez sąd.

Przepisy porządkowe w gminie

Przepisy porządkowe stanowią szczególny rodzaj aktów prawa miejscowego w samorządzie gminnym. Mogą być one wydawane zarówno przez organy stanowiące, jak również wykonawcze, ale jedynie w ściśle określonych sytuacjach. Warto jednak mieć na uwadze procedurę wydawania takich aktów oraz zasady ich zatwierdzania czy też publikacji. Elementy te przesądzają o ich mocy obowiązywania.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych w 2035 r.

Wprowadzenie zakazu sprzedaży aut spalinowych w 2035 r. wymaga natychmiastowych działań prawnych.

WFOŚiGW w Kielcach wypłacił 1 mld zł dotacji

WFOŚiGW w Kielcach wypłacił 1 mld zł dotacji na wymianę 16,5 tys. "kopciuchów" i montaż ponad 2,4 tys. instalacji fotowoltaicznych

Konsultacje społeczne projektu prognozy oddziaływania na środowisko projektu programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa

Trwają konsultacje społeczne projektu prognozy oddziaływania na środowisko projektu programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa.

Rozprawa w Trybunale Sprawiedliwości UE ws. KWB Turów

Odbyła się rozprawa w Trybunale Sprawiedliwości UE ws. KWB Turów. Rozprawa dot. skargi Czech.

COP26: Opublikowano porozumienie końcowe

Opublikowano trzecią wersję proponowanego dokumentu końcowego z ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26.

Ludzie zaburzyli oceaniczną równowagę

Oceaniczna równowaga zaburzona przez człowieka. Naukowcy alarmują.

"Czyste powietrze" i "Mój prąd" - plan wydatków na 2022 rok

W 2022 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska chce przeznaczyć 1,95 mld zł na program "Czyste powietrze", a 660 mln zł na "Mój prąd".

4 mld zł dla JST na inwestycje wodno-kanalizacyjne

4 mld zł dla JST na inwestycje wodno-kanalizacyjne. Pieniądze trafią do gmin jeszcze w tym roku.

COP26: deklaracja odejścia od węgla podpisana

Deklarację odejścia od węgla podpisało Ponad 40 krajów, w tym Polska.

Zmiany w ustawie o ochronie przyrody 2021/2022 r.

Zmiany w ustawie o ochronie przyrody pod koniec 2021 r. Co się zmieni?

Polska strategia wodorowa do 2030 r.

„Polska strategia wodorowa do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.” przyjęta przez Radę Ministrów.

Sejm znowelizował ustawę o OZE, wprowadzając nowy system dla prosumentów

Sejm 29 października znowelizował ustawę o odnawialnych źródłach energii (OZE), wprowadzając dla prosumentów nowy system rozliczeń - net billing. Zgodnie z nim, prosumenci będą sprzedawać nadwyżki energii wprowadzone do sieci po określonej cenie, a za energię pobraną będą płacić jak inni odbiorcy. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Ograniczenie obowiązków podmiotów wytwarzających energię w małych instalacjach

30 października wchodzi w życie ustawa z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1873). Ma ona na celu ograniczenie obowiązków koncesyjnych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie małych instalacji.

System kaucyjny dla opakowań ma być wdrażany w 2022 r.

System kaucyjny, który przewiduje zbiórkę butelek PET do 3 litrów oraz pojemników ze szkła do 1,5 l. zacznie być wdrażany w 2022 r., choć będzie długie vacatio legis - zapowiedział Wiceminister Klimatu i Środowiska Jacek Ozdoba.

Wyrok NSA ws. stołecznej uchwały śmieciowej otworzy drogę innym spółdzielniom do zgłaszania skarg

Wyrok NSA częściowo unieważniający obowiązującą do końca marca tego roku stołeczną uchwałę śmieciową, otworzy drogę innym spółdzielniom do zgłaszania podobnych skarg - uważa dr Krystyna Krzekotowska, kierownik Studiów Podyplomowych Zarządzania, Pośrednictwa i Wyceny Nieruchomości Uczelni Łazarskiego.

Prawo do zaskarżenia uchwały o opłatach za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Czy mieszkaniec nieruchomości gminnej może skarżyć uchwałę o opłatach za gospodarowanie odpadami komunalnymi na podstawie art. 101 ustawy o samorządzie terytorialnym?

Planowane zmiany w ustawie odnawialnych źródłach energii

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace nad projektem „nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw”. Celem nowych rozwiązań jest przede wszystkim zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w krajowym zużyciu energii. Mają za zadanie także dalszy wpływ na rozwój sektora energii zgodny z ambicjami redukcji emisyjności gospodarki i spełniania zobowiązań międzynarodowych.

REKLAMA