REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Koronawirus. Wytyczne dla świetlic szkolnych

Od 9 listopada 2020 r. dzieci uczęszczające do klas I–III szkoły podstawowej uczą się zdalnie. Szkoły mają jednak obowiązek zapewnić w tym czasie opiekę dzieciom osób wykonujących zawody medyczne oraz innych osób zaangażowanych w zwalczanie pandemii koronawirusa. W związku z tym MEN, MZ i GIS przygotowały wytyczne dla świetlic szkolnych.

500+ dla nauczyciela na sprzęt do nauki zdalnej

Bon 500+ dla nauczycieli to nowy program wpierający nauczanie zdalne. Rząd przeznaczy ok. 300 mln. środków na sprzęt komputerowy dla nauczycieli.

Zmiany w egzaminach maturalnych od roku szkolnego 2022/2023

Egzaminy maturalne od roku szkolnego 2022/2023 mają odbywać się w nowej formule. Co się zmieni?

Subwencja oświatowa w 2021 r. - ile wyniesie?

W projekcie budżetu państwa na 2021 r. przewidziano zwiększenie subwencji oświatowej. Ile wyniesie oraz czy wystarczy na pokrycie wydatków związanych z oświatą?

REKLAMA

Czasowe zamknięcie instytucji kultury - od 7 do 29 listopada 2020 r.

W związku z drugą falą pandemii koronawirusa Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego zdecydował o czasowym zamknięciu do 29 listopada 2020 r. dla publiczności instytucji kultury. 

Nowa Tarcza Antykryzysowa - czy obejmie artystów?

Koronawirus spowodował zamknięcie instytucji kultury, odwołanie koncertów, wystaw i spektakli. Czy będzie wsparcie dla artystów i pracowników instytucji kultury?

Termin złożenia projektów budżetów JST na 2021 rok - już 15 listopada

15 listopada upływa termin złożenia projektów budżetów JST na 2021 rok. Znacznie utrudnia to wprowadzona od 3 listopada praca zdalna w administracji publicznej.

Koronawirus. Nauka zdalna w klasach 1-3 szkół podstawowych od 9 listopada 2020 r.

Od 9 listopada uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych przejdą na naukę zdalną. Wszyscy uczniowie i studenci będą uczyć się w domu do 29 listopada 2020 r.

REKLAMA

Praca zdalna w administracji publicznej przez dwa tygodnie

Pracownicy administracji publicznej, którzy nie muszą pracować stacjonarnie, od poniedziałku mają pracować zdalnie. Taka forma pracy ma obowiązywać przez dwa tygodnie z możliwością przedłużenia.

Od 24 października nauka w klasach 4-8 w trybie zdalnym, cały kraj w strefie czerwonej

Rząd wprowadził od soboty, 24 października 2020 r. kolejne obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Co się zmieni?

Cofnięcie wniosku o dostęp do informacji publicznej

Jakie działania powinien podjąć organ będący adresatem wniosku o udostępnienie informacji publicznej, jeśli po wezwaniu wnioskodawcy do wykazania istnienia szczególnie uzasadnionego interesu publicznego przesądzającego o konieczności udostępnienia informacji publicznej wnioskodawca cofnął swój pierwotny wniosek?

Nowy Minister Edukacji Narodowej od 19 października 2020 r.

19 października 2020 r. Prezydent RP Andrzej Duda powołał prof. Przemysława Czarnka na urząd Ministra Edukacji i Nauki. Zastąpi on na tym stanowisku Dariusza Piontkowskiego.

„Chcemy, by mieszkańcy dobrze czuli się w mieście, które się rozwija”

Ostatni rok był wyjątkowo trudny zarówno dla gospodarki jak i samorządów. Sytuacja epidemiologiczna niejednokrotnie zamroziła plany rozwojowe miast i gmin ale w przypadku Częstochowy można mówić jedynie o postępie. Z Prezydentem Częstochowy, Krzysztofem Matyjaszczykiem o wyzwaniach związanych z pandemią rozmawia Joanna Gulewicz

Koronawirus. Nowe ograniczenia i kolejne powiaty w strefie czerwonej od 17 października 2020 r.

Od 17 października 2020 r. w całym kraju zostaną wprowadzone nowe ograniczenia w związku z koronawirusem. Sprawdź jakie nowe obostrzenia będą obowiązywać w strefie czerwonej i żółtej.

Blockchain w administracji publicznej - będą nowe przepisy UE

Komisja Europejska przymierza się do wdrożenia regulacji, które pomogą w pełni wykorzystać potencjał technologii blockchain oraz kryptowalut. Unijni urzędnicy pracują nad rozwiązaniami prawnymi, dzięki którym kryptowaluty staną się pełnoprawnym instrumentem finansowym akceptowanym we wszystkich krajach członkowskich. Blockchain czeka jednak także na zastosowanie w wielu innych branżach.

Kolejna nowelizacja przepisów przejściowych ustawy o publicznym transporcie zbiorowym

Projekt tzw. ustawy okołobudżetowej na rok 2021 przewiduje kolejne wydłużenie obowiązywania przepisów przejściowych ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Zgodnie z jego uzasadnieniem ma to pozwolić na dokończenie prac nad kompleksową nowelizacją tej ustawy.

Będzie zmiana przepisów o dyscyplinie finansów publicznych

Złamanie przepisów dot. zamówień na udzielanie świadczeń zdrowotnych będzie stanowiło naruszenie dyscypliny finansów publicznych - przewiduje projekt, nad którym pracuje resort finansów, funduszy i polityki regionalnej.

Kto rozpatruje skargę na działania wicewójta w związku komunalnym

Zgodnie z podjętą przez radę uchwałą naszą gminę w związku komunalnym reprezentuje zastępca wójta. W związku z tym proszę o wyjaśnienie, czy skargę mieszkańców na działania zastępcy, jako reprezentanta gminy w tym związku, rozpatrywać powinien wójt czy też rada gminy?

Gminny program wspierania rodziny nie wymaga publikacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym

Czy uchwalony na podstawie art. 176 pkt 1 ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej gminny program wspierania rodziny jest aktem prawa miejscowego? Czy uchwałę w tej sprawie należy opublikować w wojewódzkim dzienniku urzędowym?

38 powiatów w czerwonej strefie od 10 października

Od soboty 10 października w czerwonej strefie, z najpoważniejszymi ograniczeniami, znajdzie się 38 powiatów. Będą to m.in. powiaty: tatrzański, otwocki i kartuski. Na liście są też m.in. Grudziądz, Sopot, Piotrków Trybunalski, Suwałki, Kielce i Koszalin.

Nowy portal - samorzad.gov.pl

Dostępność cyfrowa, bezpieczeństwo i oszczędności – to najważniejsze zalety naszego nowego portalu samorzad.gov.pl.

Koronawirus. Ile szkół zamknięto od 1 września 2020 r?

Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało komunikat dotyczący funkcjonowania szkół i placówek oświatowych podczas epidemii koronawirusa. Ile szkół pracuje stacjonarnie?

Opłaty za pobyt w schroniskach dla osób bezdomnych

Eksperci powołanej w 2015 r. przy urzędzie RPO Komisji Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności wskazują na problem ustalania odpłatności za pobyt osób w kryzysie bezdomności w schroniskach.

„Maluch+” 2021 - dofinansowanie instytucji opieki nad dziećmi do lat 3

7 września 2020 r. ruszył kolejny nabór do programu Maluch Plus. W 2021 r. na jego realizację przeznaczono kwotę do 450 mln zł. Przedstawiamy najważniejsze zasady programu.

Maluch plus 2021 - wysokość dofinansowania, dla kogo, terminy

Od 7 września można składać wnioski najnowszej edycji programu "Maluch+". Kto może ubiegać się o dofinansowanie? Jakie są terminy składania ofert konkursowych? Przedstawiamy odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące programu.

"Maluch plus” 2021 - nabór do programu

7 września 2020 r. ruszył nabór ofert do przyszłorocznej edycji programu "Maluch plus", w ramach którego przewidziano m.in. wsparcie finansowe na tworzenie miejsc opieki w żłobkach i klubach dziecięcych.

Koronawirus. Zasady bezpiecznego korzystania z publicznego transportu zbiorowego

Główny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Infrastruktury przygotowało zasady bezpiecznego korzystania z pojazdów publicznego transportu zbiorowego w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce. Sprawdź jakie obowiązki ma pasażer, kierowca i obsługa pojazdu oraz przewoźnik.

Wnioski o zasiedzenie składane przez gminę nie stanowią informacji publicznej

Żądanie udostępnienia kserokopii wniosków o zasiedzenie nie podlega realizacji w reżimie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Udostępnieniu podlega jakkolwiek wyciąg działek, które były przedmiotem wniosków o zasiedzenie składanych przez jednostkę samorządu terytorialnego.

Nowy rok szkolny - spotkania dyrektorów z inspektorami sanitarnymi

Od piątku mają się odbyć spotkania dyrektorów szkół z powiatowymi inspektorami sanitarnymi. Celem spotkań jest udzielenie odpowiedzi, które pojawiają się przed początkiem nowego roku szkolnego.

Czy noszenie maseczek w szkołach będzie obowiązkowe?

Czy Ministerstwo Edukacji wprowadzi obowiązek noszenia maseczek w szkołach? Minister Edukacji Dariusz Piontowski zapewnia, iż resort edukacji nie wprowadzi obowiązku zasłaniania nosa i ust w miejscach wspólnych w każdej szkole.

Wytyczne GIS dla przedszkoli - IV aktualizacja

Zgodnie z IV aktualizacją wytycznych przeciwepidemicznych GIS w sali przeznaczonej na zbiorowy pobyt dzieci powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 m kw. Nie obowiązuje zapis, zgodnie z którym w grupie może przebywać maksymalnie 25 dzieci. Prezentujemy szczegółowe wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Koronawirus. Strefa żółta i czerwona - jakie ograniczenia?

Od 8 sierpnia 2020 r. w powiatach z największym wzrostem zakażeń w województwach śląskim, wielkopolskim, małopolskim, łódzkim, podkarpackim i świętokrzyskim wrócą niektóre obostrzenia. Zobacz jakie ograniczenia będą obowiązywać w poszczególnych strefach. 

Fundusz sołecki - termin podjęcia uchwały

Czy w związku z wystąpieniem epidemii COVID-19 i na podstawie art. 15zzr i art. 15zzs specustawy z 2 marca 2020 r. rada gminy mogła podjąć uchwałę o niewyodrębnianiu funduszu sołeckiego w budżecie na 2021 r. po 31 marca 2020 r.?

Epidemia koronawirusa a pomoc publiczna

Czy udzielane przez JST w związku z epidemią COVID-19 zwolnienia podatkowe oraz ulgi w spłacie należności podatkowych i cywilnoprawnych należy traktować jako pomoc publiczną? Czy stosować tu zasady udzielania takiej pomocy, czy też można ich udzielać z pominięciem tych zasad i procedur?

Koronawirus. Dodatkowe obostrzenia w powiatach z największym przyrostem zakażeń 

Padają kolejne dzienne rekordy liczby zakażeń koronawirusem w Polsce. W związku z tym minister zdrowia zapowiedział wprowadzenie dodatkowych rygorów w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń. Mają zacząć obowiązywać od soboty.

Koronawirus a limit gości w restauracjach i na weselach

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną możliwe jest zmniejszenie liczby gości w restauracjach i na weselach i rejestrowanie ich przez stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Dotacja na zakup roweru towarowego w Gdyni - wnioski od 4 sierpnia 2020 r.

Mieszkańcy Gdyni mogą liczyć nawet na 5 tys. zł dofinansowania na zakup roweru towarowego. W tym roku w ramach pilotażowego programu CityChangerCargoBiku miasto przeznaczyło na ten cel 50 tys. zł.

Koronawirus. Możliwy powrót obowiązkowej kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski

W ostatnich dniach w Polsce odnotowywane są rekordowe wzrosty zakażeń koronawirusem. Premier Mateusz Morawiecki nie wyklucza powrotu do obowiązkowej dwutygodniowej kwarantanny dla przyjeżdżających z zagranicy.

Program ochrony zwierząt przed bezdomnością

Czy w podejmowanej przez radę gminy uchwale w sprawie programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt należy regulować zagadnienia związane ze: wskazaniem urządzeń i środków, za pomocą których zwierzęta będą wyłapywane, określeniem środków do przewozu zwierząt, zapewnieniem (w razie potrzeby) pomocy lekarsko-weterynaryjnej, wskazaniem miejsca przetrzymywania wyłapanych zwierząt przed przewiezieniem do schroniska?

Zasady udzielania dotacji na inwestycje środowiskowe

Czy rada gminy może, w uchwale podjętej na podstawie art. 403 ust. 5 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (dalej: u.p.o.s.), powierzyć wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) kompetencję do ustalania wzorów wniosków oraz wskazywania innych dokumentów niezbędnych do uzyskania dotacji środowiskowej?

Unijne środki nie dla "stref wolnych od LGBT"

Odrzucono sześć wniosków o środki na projekty w ramach unijnego programu "Partnerstwo miast". Ma to mieć związek z utworzeniem tam przez władze lokalne tzw. stref wolnych od LGBT.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych - nabór wniosków od 27 lipca 2020 r.

Startuje nabór wniosków o wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Samorządy (gminy, powiaty i miasta) otrzymają dotacje w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln zł. Mogą składać wnioski o wsparcie do 10 sierpnia 2020 r.

Tarcza antykryzysowa w samorządzie - jak stosować nowe przepisy

Ze względu na epidemię koronawirusa zostało uchwalonych kilka pakietów antykryzysowych. Specjalne przepisy miały poprawić sytuację przedsiębiorców oraz wesprzeć samorząd terytorialny. Wokół nowych przepisów wciąż pojawia się wiele wątpliwości.

Rejestr Dokumentów Publicznych - sprawdź prawdziwość dokumentu

Sprawdź czy masz do czynienia z dokumentem oryginalnym czy podrobionym. Od 12 lipca 2020 r. można już skorzystać z Rejestru Dokumentów Publicznych stworzonego przez MSWiA

"Bitwa o wozy 2" - jak wygrać wóz strażacki w drugiej turze wyborów prezydenckich 2020

Znamy już szczegóły drugiej edycji "Bitwy o wozy". Do wygrania będzie 49 wozów strażackich dla gmin z najwyższą frekwencją wyborczą 12 lipca 2020 r.

Wybory prezydenckie 2020. Pierwszeństwo głosowania dla seniorów, ciężarnych i osób z dzieckiem

W drugiej turze wyborów prezydenckich, która odbędzie się 12 lipca 2020 r. osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 lat i niepełnosprawni będą obsługiwani w lokalach wyborczych w pierwszej kolejności.

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wyborach prezydenckich 2020 r.

Chcesz głosować w drugiej turze wyborów w innym miejscu niż zazwyczaj? Tylko do 7 lipca 2020 r. możesz złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców.

Kolejna edycja „Bitwy o wozy” w drugiej turze wyborów prezydenckich 2020

To nie koniec "Bitwy o wozy". Kolejne środki na wozy strażackie trafią do 49 gmin z najwyższą frekwencją w drugiej turze wyborów prezydenckich.

Piecza zastępcza - wsparcie dzieci w czasie epidemii koronawirusa

130 mln zł w ramach projektu „Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID-19” trafi w najbliższym czasie do samorządów. Pieniądze te można będzie wykorzystać między innymi na zakup komputerów i niezbędnego oprogramowania.

Stawki za zajęcie pasa drogowego

Czy rada gminy, podejmując uchwałę w sprawie wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego (art. 40 ust. 9 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych), może ich wysokość różnicować na podstawie wprowadzonego przepisami tej uchwały kryterium „rodzaj nawierzchni drogi”?

REKLAMA