REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sustainable Innovation Forum podczas szczytu klimatycznego ONZ

LONDYN, WARSZAWA – Liderzy biznesu, przedstawiciele rządów, samorządów regionalnych i trzeciego sektora spotkają się 20 listopada w Warszawie na czwartej konferencji Sustainable Innovation Forum podczas szczytu klimatycznego ONZ, poinformowała w czwartek londyńska organizacja Climate Action działająca we współpracy z Programem Środowiskowym ONZ.

Niedostarczenie lokalu socjalnego - odszkodowanie od gminy

W przypadku gdy gmina nie dostarczyła lokalu socjalnego osobie uprawnionej do niego z mocy wyroku, właścicielowi przysługuje roszczenie odszkodowawcze od gminy na podstawie art. 417 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (art. 18 ust. 4. u.o.p.l.). Przepis ten dotyczy szkody wyrządzonej przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej.

Świadczenia pielęgnacyjne - będą zmiany

Zmiany w świadczeniach pielęgnacyjnych zapowiada minister Władysław Kosiniak-Kamysz. Ministerstwo pracy przygotowuje projekt ustawy o zasiłkach dla osób opiekujących się dorosłymi niepełnosprawnymi.

Rachunek jako dokument księgowy

Rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi wystawia właściwy pracownik komórki księgowości jednostki dokonującej sprzedaży (wykonującej usługę) na żądanie kupującego (usługobiorcy) w dwóch egzemplarzach (jeden otrzymuje kontrahent, a drugi pozostaje w jednostce). Nie ma obowiązku oznaczania na rachunku, który z egzemplarzy jest oryginałem, a który kopią.

REKLAMA

Umarzanie, rozkładanie na raty i odraczanie terminu płatności opłaty śmieciowej

Jak umarzać, rozkładać na raty i odraczać termin płatności opłaty śmieciowej? Czy znajdzie tu zastosowanie ustawa o finansach publicznych?

Dodatkowe wynagrodzenie roczne (trzynastka) a projekt unijny

Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest kwalifikowalne w ramach realizacji projektu wówczas, gdy wynika z właściwych przepisów prawa pracy. Wysokość trzynastki zależy od sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie.

Duplikat faktury

Duplikaty faktur wystawia się w przypadku zniszczenia lub zaginięcia faktury zarówno u wystawcy, jak i u nabywcy.

Środki na nagrody dla nauczycieli w budżecie gminy

Środki na nagrody dla nauczycieli powinny być zarezerwowane w każdym gminnym budżecie. Zdaniem RIO gminy nie muszą w danym roku wydawać pieniędzy na nagrody dla nauczycieli. Wystarczy, że są one tylko wydzielone w budżecie.

REKLAMA

Obowiązek szkolny sześciolatów - Prezydent podpisał ustawę

Stopniowe wprowadzanie obowiązku szkolnego dla sześciolatków przewiduje nowelizacja ustawy o systemie oświaty, którą 14 października podpisał Prezydent.

Referendum w Warszawie nieważne

Komisja wyborcza podała wyniki referendum w Warszawie.

Klasyfikacja budżetowa wydatków z tytułu wynagrodzenia inkasenta pobierającego opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Jak powinna wyglądać klasyfikacja wydatków z tytułu wynagrodzenia inkasenta pobierającego opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi? Odpowiedzi udzieliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku.

Zmiany w ustawie "śmieciowej"

Ustawa "śmieciowa" będzie doprecyzowana. Chodzi m. in. o określenie "właściciel nieruchomości".

Najem dotowany z budżetu państwa i samorządów

Najem powinien być dotowany z budżetu państwa lub samorządów tylko w przypadku najuboższych. Takie zdane prezentuje ministerstwo transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. Czy oznacza to konieczność nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów?

Ochrona podwykonawstwa w zamówieniach publicznych - zmiany

Sejm uchwalił ustawę dot. ochrony podwykonawstwa w zamówieniach publicznych. Aktualnie obowiązujące przepisy prawa w sposób ograniczony regulują kwestie związane z wykonywaniem umów o zamówienie publiczne.

Staż pracy w urzędzie gminy

Pracownica zatrudniona w urzędzie gminy złożyła wniosek o wliczenie do stażu pracowniczego pracy w gospodarstwie swoich rodziców. Praca ta była wykonywana od 1 maja 1978 r. do 31 sierpnia 1982 r. W czerwcu 1996 r. przejęła to gospodarstwo od rodziców i prowadzi je razem z mężem. Czy pracę w gospodarstwie tej pracownicy można zaliczyć do stażu pracowniczego?

Nagroda jubileuszowa a działalność gospodarcza

Pracownik zatrudniony w urzędzie gminy przedstawił zaświadczenie, że przed rozpoczęciem pracy w ramach stosunku pracy przez pięć lat prowadził działalność gospodarczą z podaniem o zaliczenie tego okresu do uprawnień pracowniczych, w tym do nagrody jubileuszowej. Czy obowiązujące w tym zakresie przepisy dopuszczają taką możliwość?

Dodatek specjalny wliczany do trzynastki

Dodatek specjalny przyznany pracownikowi samorządowemu wlicza się do podstawy wymiaru dodatkowego wynagrodzenia rocznego, pod warunkiem jednak, że został przyznany na okres dłuższy niż jeden miesiąc.

Nowelizacja Prawa zamówień publicznych w Sejmie

Posłowie zajmą się w drugim czytaniu rządowym projektem nowelizacji ustawy – Prawo zamówień publicznych. Projekt ma zwiększyć bezpieczeństwo prawidłowej realizacji zamówień publicznych poprzez m.in. wprowadzenie mechanizmów nadzoru nad ich wykonaniem.

Zmiana w zakresie urlopu wychowawczego

Zmiana kodeksu pracy weszła w życie 1 października 2013 roku. Nowelizacja dotyczy regulacji urlopu wychowawczego.

Przekształcony szpital zapłaci podatek dochodowy

Przekształcone szpitale działające w ramach spółek kapitałowych będą zmuszone zapłacić podatek dochodowy. Nie mogą skorzystać ze zwolnienia z CIT. Sprawa rozstrzygnie Naczelny Sąd Administracyjny.

Ustawa budżetowa na 2014 rok w Sejmie

W Sejmie trwa pierwsze czytanie ustawy budżetowej na 2014 rok. Zdaniem ministra finansów, przyszłoroczny budżet będzie częścią wielkiej przebudowy finansów publicznych.

Referendum w Warszawie - decyzja należy do obywateli

W najbliższą niedzielę odbywa się referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że każdy ma wybór czy uczestniczyć w głosowaniu.

Europejska karta zawodowa dla pielęgniarek

Europejska karta zawodowa ma ułatwić polskim pielęgniarkom i położnym uznawanie ich kwalifikacji w krajach Unii Europejskiej. O wprowadzeniu karty zdecydowali posłowie Parlamentu Europejskiego.

Odszkodowania pracownicze podlegające opodatkowaniu

Czy odszkodowanie dla pracownika z tytułu zwolnienia z pracy przy zastosowaniu krótszego okresu wypowiedzenia podlega opodatkowaniu? Co ze świadczeniem otrzymanym z tytułu umowy o zakazie konkurencji?

Projekty typowe i indywidualne a dozwolony użytek

Na rynku usług projektowych wykształcił się podział na tzw. projekty indywidualne i projekty typowe. Pojawia się pytanie o ochronę prawnoautorską oraz problem tzw. dozwolonego użytku.

Rośnie liczba placówek sprawujących opiekę nad dziećmi do lat trzech

Liczba miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi w latach 2010-2012 zwiększyła się o 7,5 tys. do blisko 40 tys. W porównaniu do 2010 r. odnotowano wzrost o około 23%. Wzrosła również liczba żłobków. W porównaniu do 2010 r. ich liczba zwiększyła się o 55%.

Odszkodowanie pracownicze bez podatku

Odszkodowania otrzymane przez pracownika od placówek oświatowych wolne są od podatku, jeżeli ich wysokość lu zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Odszkodowania, których wysokość bądź zasady ustalania wynikają wprost z przepisów prawa, przyznawane na podstawie ugody zawartej przed sądem, korzystają ze zwolnienia podatkowego.

Podniesienie progu stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych

Podniesienie progu stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych wzbudza wiele kontrowersji. Kto odczuje zmiany?

Godziny ponadwymiarowe nauczyciela

Godziny ponadwymiarowe to przydzielone nauczycielowi godziny zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych. Karta Nauczyciela z uwagi na specyficzny czas pracy nauczycieli przewiduje jako jeden ze składników wynagrodzenia nauczyciela wynagrodzenie za pracę w godzinach ponadwymiarowych, które związane jest z pracą nauczyciela ponad tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć tzw. pensum.

Podział nieruchomości i jego zatwierdzenie przez organ

Zatwierdzenie podziału następuje na podstawie decyzji wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Wyjątek stanowią nieruchomości rolne lub leśne, które co do zasady mogą być dzielone według uznania ich właściciela, bez przeprowadzenia procedury podziałowej.

Mieszkanie dla Młodych - Sejm przyjął program

Sejm przyjął program "Mieszkanie dla Młodych". Zgodnie z założeniami ma on wejść w życie w styczniu 2014 roku.

Radomski samorząd nie chce handlu w niedzielę

Radomscy handlowcy chcą, aby sklepy w niedzielę były czynne od północy do południa. Projekt ustawy, zakazującej niedzielnego handlu, popiera kilkudziesięciu posłów. "Za" są też związki zawodowe.

Deklaracja śmieciowa a ilość nieruchomości

Czy należy składać łączną deklarację z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od wszystkich nieruchomości jakie posiada dana osoba na terenie gminy?

Szkoły i inne gminne jednostki budżetowe a VAT

Dotychczas szkoły i inne gminne jednostki budżetowe na sprzedawane przez siebie usługi wystawiały faktury VAT, bo zgodnie z interpretacjami organów podatkowych były uznawane i rejestrowane jako podatnicy podatku od towarów i usług. Uchwała NSA uznała taką praktykę za nieprawidłową.

Zamówienia publiczne: oddział przedsiębiorcy

Zamówienia publiczne, które są realizowane przez oddziały (zarówno krajowe, jak i zagraniczne) współtworzą całość doświadczenia wykonawcy (tj. spółki), który może się nimi niewątpliwie posługiwać w innych postępowaniach, np. jako wykazanie spełniania warunku udziału w zamówieniu, którym jest doświadczenie.

Mieszkanie dla Młodych w 2014 roku a budowa domu

Mieszkanie dla Młodych, czyli program, który w założeniu ma wystartować w 2014 roku, będzie wspierał także budowę domów jednorodzinnych. Tak zapowiadają politycy. Poniekąd można odnieść wrażenie, że ma to być pewnego rodzaju alternatywa dla ulgi budowlanej.

Bezczynność organu podatkowego

W przypadku bezczynności organu podatkowego można go ponaglić. Gdy to nie pomaga, istnieje możliwość złożenia skargi do sądu administracyjnego.

Konferencja dla pedagogów i pracowników OPS pod patronatem Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej

Redakcja miesięcznika „Głos Pedagogiczny” zaprasza do udziału w VIII Ogólnopolskim Kongresie dla Pedagogów Szkolnych i Pracowników OPS, który odbędzie się 25 października w Warszawie. Patronat honorowy nad Kongresem objęła Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska.

Zmiany referendach - będzie trudniej zmienić władze samorządowe

Prezydencki projekt ustawy o referendach zakłada, iż wymagana będzie co najmniej taka liczba mieszkańców, jaka uczestniczyła w wyborach. Propozycjami zajmie się teraz Sejm.

Podstawowa opieka zdrowotna w 2014 roku

NFZ przedstawił propozycje zmian w podstawowej opiece zdrowotnej na 2014 rok i na lata następne. Opinie do projektu można zgłaszać do 11 października 2013 roku.

Karta Nauczyciela 2014 - co się zmieni?

Karta Nauczyciela od 2014 roku ma zawierać wiele zmian m. in. w urlopach dla nauczycieli i procedurach awansu zawodowego. Projekt ustawy został przekazany do konsultacji społecznych.

Dopłaty rolne w 2014 r. - nie będzie opóźnień

Nie będzie opóźnień w wypłatach dla rolników od 2014 roku. Porozumienie w sprawie reformy unijnego rolnictwa uwzględnia polski postulat zwiększenia puli pieniędzy na dopłaty rolne.

35. Międzynarodowa Konferencja Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności

Powierzenie organizacji tego wydarzenia to dla GIODO wielkie wyróżnienie, zbiegające się z 15. rocznicą uchwalenia polskiej ustawy o ochronie danych osobowych. Hasło przewodnie 35. Międzynarodowej Konferencji Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności Prywatność: przewodnik po zagmatwanym świecie to reakcja na problemy współczesnego, rzeczywiście zagmatwanego świata.

Decyzja podatkowa określająca wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Czy istnieje konieczność wydawania decyzji podatkowych ustalających wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicielom nieruchomości tak jak w przypadku podatku od nieruchomości?

Nowa deklaracja śmieciowa - gdy zmieniają się dane właściciela

Nowa deklaracja "śmieciowa" powinna zostać złożona w przypadku zmiany danych właściciela czy ilości odpadów. Czy możliwa jest jej korekta?

Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla nauczyciela, czyli tzw. trzynastka

Dodatkowe wynagrodzenie roczne potocznie nazywane trzynastką przysługuje nauczycielom zgodnie z treścią art. 48 KN. Przepis ten jednak nie zawiera zasad, podstaw ustalania i wysokości tego świadczenia, a odsyła do przepisów ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. 1997 r., Nr 160, poz. 1080, z późn. zm.).

Odprawa dla nauczyciela - w jakich okolicznościach i na jakich zasadach przysługuje?

Odprawa dla nauczyciela, okoliczności uzasadniające jej wypłatę oraz szczegółowe zasady określone zostały w Karcie Nauczyciela. Wysokość odprawy zależy od podstawy rozwiązania z nauczycielem stosunku pracy.

Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych w jednostkach sektora finansów publicznych

Poniższy artykuł przedstawia zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych w jednostkach sektora finansów publicznych. Uwzględnione w nim zostały zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu komputera.

„Praktyczny wymiar nauki”, czyli Mazowsze wspiera innowacje

Przemyślane inwestycje są jednym z najważniejszych czynników, który ma wpływ na rozwój i zwiększenie efektywności przedsiębiorstwa. W co warto inwestować? Opłacalnym obszarem są z pewnością innowacje. Tych jednak w polskim biznesie ciągle mało. Samorząd Województwa Mazowieckiego w dniach 15-16 października 2013 roku organizuje w Lord Hotel w Warszawie międzynarodową konferencję – spotkania ze znanymi naukowcami – „Praktyczny wymiar nauki”.

Amortyzacja i umorzenie środków trwałych w jednostkach sektora finansów publicznych

Wartość początkową środków trwałych zmniejszają odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe dokonywane w celu uwzględnienia utraty ich wartości na skutek używania lub upływu czasu. W myśl art. 32 ustawy o rachunkowości, odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od środka trwałego dokonuje się drogą systematycznego, planowego rozłożenia jego wartości początkowej na ustalony okres amortyzacji.

REKLAMA