REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Załatwianie spraw osobistych w czasie pracy

Zdarzają się sytuacje, w których pracownik w czasie pracy zmuszony jest wykonać czynności, które wynikają z sytuacji prywatnych. Przepisy prawa pracy określają, w jakich przypadkach pracodawca zobowiązany jest zwolnić pracownika od pracy i kiedy przysługuje mu z tego tytułu wynagrodzenie, a kiedy pracownik wynagrodzenia nie otrzyma.

Elektroniczne mapy dla służb ratowniczych - na wiosnę 2012 r.

Do końca marca 2012 r. mają być gotowe elektroniczne mapy dla Wojewódzkich Centrów Powiadamiania Ratunkowego, które przyjmują zgłoszenia na wszystkie numery alarmowe (w tym 112). Dzięki temu możliwa będzie dokładniejsza lokalizacja zgłoszeń.

Parki narodowe będą samodzielnie gospodarować pieniędzmi - ustawa podpisana

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy o ochronie przyrody, zgodnie z którą parki narodowe będą prowadzić samodzielną gospodarkę finansową - poinformowała w czwartek prezydencka kancelaria.

Uchwała rady gminy konieczna do złożenia skargi

Uchwała rady gminy jest konieczna dla prawidłowego złożenia skargi przez wójta – wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

REKLAMA

Księgowanie rachunków przy pomocy poczty elektronicznej

Pytanie: Czy rachunek przesłany za pomocą poczty elektronicznej można zaksięgować?

Podwyższenie kwalifikacji pracownika samorządowego a podwyżka wynagrodzenia

Pracownik samorządowy musi posiadać kwalifikacje wymagane do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli kwalifikacje te posiada, ale dodatkowo postanowił podwyższyć poziom wykształcenia i robi to z własnej inicjatywy, to nie przysługuje mu roszczenie o podwyżkę wynagrodzenia z tego tytułu

Do 20 października sprawozdania gmin z opieki nad dziećmi

Rozporządzenie Ministra Pracy dotyczące sprawozdań rzeczowo-finansowych z zakresu opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 zawiera przydatny dla samorządów wzór dokumentu. W tym roku gminy złożą sprawozdania po raz pierwszy i mają na to czas do 20 października.

Polacy najbardziej ufają wójtom, burmistrzom i prezydentom

Wśród instytucji władzy największym zaufaniem Polaków cieszą się wójt, burmistrz lub prezydent miasta oraz prezydent RP, a najmniejszym - Sejm i Senat. Większość państwowych instytucji cieszy się większym zaufaniem niż pięć lat temu - wynika z sondażu TNS OBOP.

REKLAMA

Rozporządzenia do ustawy śmieciowej przed końcem roku

Gotowe są już cztery z maksymalnie ośmiu aktów wykonawczych do tzw. ustawy śmieciowej, która zacznie obowiązywać z początkiem 2012 r. Wszystkie rozporządzenia będą wydane do końca tego roku - zapewnił wiceminister środowiska Bernard Błaszczyk.

Wykup mieszkania będącego własnością gminy

Lokatorzy wynajmujący gminne mieszkania mają szansę stać się ich właścicielami wykupując je po znacznie niższych niż rynkowe cenach. Pamiętać jednak należy o tym, że także po wykupie mieszkania, na nowym właścicielu ciążyć będą zobowiązania, których przestrzeganie urzędnicy gminni będą stanowczo egzekwować.

Fundusze szwajcarskie dla samorządów

Trwa nabór wniosków do Funduszu Partnerskiego Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. O dotacje mogą ubiegać się m.in. jednostki samorządu w partnerstwie ze szwajcarskimi podmiotami.

MEN: sześciolatki do szkół obowiązkowo od 2013 r.

Wszystkie sześciolatki pójdą do szkoły dopiero od września 2013 r. - taka propozycja zmiany przepisów zostanie przedstawiona przez resort edukacji nowemu parlamentowi. Oznacza to przesunięcie o rok wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków

Język migowy w urzędzie - ustawa opublikowana

Ustawa zapewniająca niepełnosprawnym pomoc osób władających językiem migowym w kontaktach z urzędami administracji publicznej ukazała się właśnie w Dzienniku Ustaw.

Wydatki samorządów na kulturę w 2010 r.

Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, iż w 2010 r. samorządy zwiększyły nakłady na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego o 10,3 proc. – w relacji do wydatków poniesionych na ten cel w roku 2009.

Dodatkowe 100 zł w listopadzie i grudniu do świadczeń pielęgnacyjnych

Dodatkowe 100 zł miesięcznie w listopadzie i w grudniu otrzymają osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne - przewiduje rozporządzenie Rady Ministrów, o którym podało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.

Ostatni dzień na dopisanie się do spisu wyborców

Jeszcze tylko we wtorek osoby przebywające w czasie wyborów poza miejscem zameldowania mogą złożyć wniosek o wpisanie ich do spisu wyborców w miejscu, gdzie chcą głosować. To szansa m.in. dla studentów, którzy bardzo często głosują poza miejscem stałego zameldowania.

Piractwo w punktach ksero

Według wyliczeń stowarzyszenia twórców dzieł naukowych i technicznych Kopipol, rocznie w Polsce kseruje się 5 mln stron, z czego blisko 90% to publikacje naukowe. Właściciele punktów ksero, zwłaszcza tych zlokalizowanych przy uczelniach wyższych znów liczą na spore zarobki wraz z rozpoczęciem roku akademickiego.

Zielona Stolica Europy 2014 – konkurs dla miast

Czyste powietrze, parki i brak zanieczyszczeń, wysoka jakość życia mieszkańców, zrównoważone rozwiązania – wszystko to można znaleźć w miastach będących Zielonymi Stolicami Europy. Co roku eksperci ds. środowiska i jury wybierają kolejną Zieloną Stolicę. Polskie miasto ma szansę uzyskać ten tytuł w 2014 r. – konkurs trwa.

Informacje o domach maklerskich będą jawne

Jednym z wniosków raportu „Zarządzanie ryzykiem: ujawnienia domów maklerskich”, który przygotowała firma doradcza Compliance Partners jest informacja o konieczności zwracania większej uwagi przez domy maklerskie na analizy obowiązków informacyjnych.

Kalendarz Ekologiczny 2011 - październik

Dekada 2005 - 2015 r. -„Woda dla życia”Dekada 2004 - 2014 r. - Edukacji na temat zrównoważonego rozwoju

Przeniesienie nauczyciela

Wszystkie przypadki, w których możliwe jest przeniesienie nauczyciela, posiadają wspólną cechę dotyczącą ciągłości nawiązanego z nauczycielem stosunku pracy. Różnią je tylko tryb i powody zmiany stanowiska pracy.

Związek Powiatów o samorządowych problemach

Związek Powiatów Polskich przygotował zestawienie najważniejszych problemów czekających na rozwiązanie w sferze funkcjonowania samorządów. Dokument nosi nazwę "Dekalog ZPP".

Nabór wniosków na schetynówki tylko do środy

Od 7 września do 5 października potrwa nabór wniosków do drugiej edycji tzw. schetynówek.

Minister edukacji: większe wynagrodzenia dla lepszych nauczycieli

Lepsi nauczyciele powinni zarabiać więcej - stwierdziła minister edukacji Katarzyna Hall podczas telewizyjnej dyskusji na temat czasu pracy nauczycieli, systemu ich wynagradzania i ewentualnych przyszłych zmian w Karcie Nauczyciela.

Dotacje z Brukseli - konferencja

Do prezydentów i burmistrzów miast, starostów, decydentów samorządowych, radnych zaadresowana została konferencja „Dotacje z Brukseli”, która odbędzie się w hotelu Marriott w Warszawie w dniu 11 października 2011 r.

Nowa ustawa o dostępie do informacji publicznej – w Dzienniku Ustaw

Publikacji w Dzienniku Ustaw doczekała się oprotestowana przez wiele środowisk nowelizacja ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Inteligentne Systemy Transportowe - cele i źródła finansowania

ITS, czyli Inteligentne Systemy Transportowe to systemy, które stanowią szeroki zbiór różnorodnych technologii (telekomunikacyjnych, informatycznych, automatycznych i pomiarowych) oraz technik zarządzania stosowanych w transporcie w celu ochrony życia uczestników ruchu, zwiększenia efektywności systemu transportowego oraz ochrony zasobów środowiska naturalnego.

Częstsze badania okresowe

Czy dopuszczalne jest poddawanie pracownika biurowego jednostki samorządowej częstszym badaniom okresowym, niż jest to przewidziane dla pozostałych pracowników? Czy pracodawca może skierować takiego pracownika na badania okresowe bez jego zgody?

Więcej pieniędzy dla szkół w 2012

W dniu 10 października 2011 roku kończy się termin składanie wniosków przez Dyrektorów szkół do organów prowadzących o wsparcie finansowe w 2012 roku na pomoce dydaktyczne do miejsc zabaw w szkole oraz na szkolne place zabaw. Termin składania wniosków organów prowadzących do wojewodów mija natomiast 2 listopada 2012 r.

E-szkolenia z Natury 2000 dla samorządowców

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska uruchomiła internetową platformę edukacyjną, która oferuje samorządowcom e-learningowe kursy dotyczące Natury 2000, jej wpływu na rozwój regionu oraz możliwości wykorzystania sieci w promocji. Przystąpić do szkoleń można w każdym momencie.

Ruszyły konkursy o środki na targowiska

We wrześniu 2011 r. pierwsze regiony ogłosiły nabór wniosków o wsparcie budowy, przebudowy, remontu i wyposażenia targowisk ze środków PROW. Do końca roku mają ruszyć konkursy w większości województw.

Mimo zalecenia premiera urzędy nie będą zwalniać

Od jutra liczba urzędników w ministerstwach i urzędach wojewódzkich powinna być taka jak w 2007 r. Tak byłoby gdyby dyrektorzy urzędów zastosowali się do zalecenia premiera i zredukowali zatrudnienie. Urzędnicy mogą jednak czuć się bezpieczni, ich szefowie nie zamierzają słuchać premiera i zwolnień nie będzie – poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”

Sprawozdania w pytaniach i odpowiedziach

Bank, który udzielił naszej jednostce kredytu, jako zabezpieczenie zażyczył sobie weksla in blanco. Czy i jeżeli tak, to jak należy wykazać w sprawozdaniu Rb-Z zobowiązania z tytułu weksli tego typu?

PKW: 9 października ponad 25 tys. obwodów głosowania

W wyborach 9 października będzie 25 tys. 993 obwody do głosowania; do głosowania korespondencyjnego w kraju zgłosiło się 841 osób; w tym doręczenia nakładki w alfabecie Braille'a zażądały 43 osoby - poinformował w piątek przewodniczący PKW Stefan Jaworski.

Wartościowanie stanowisk pracy w jednostkach samorządowych

W celu unowocześnienia procesu zarządzania zasobami ludzkimi w administracji publicznej system wynagradzania pracowników budowany jest na podstawie wartościowania stanowisk pracy. Rośnie liczba jednostek samorządowych wdrażających wartościowanie stanowisk w swoich urzędach oraz podległych jednostkach.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu nt. punktów karnych

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego przyjęła w środę projekt rozporządzenia zmieniający taryfikator punktów karnych. Za rozmowę przez telefon komórkowy kierowca ma dostać pięć punktów karnych, a za np. przewożenie dziecka bez fotelika - sześć punktów.

PKW: 819 niepełnosprawnych osób może zagłosować korespondencyjnie

Chęć głosowania korespondencyjnego w wyborach parlamentarnych zadeklarowało 819 osób niepełnosprawnych - poinformowała PAP we wtorek Państwowa Komisja Wyborcza. Najwięcej wniosków zgłoszono w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Łodzi.

Zarządzanie drogami w partnerstwie publiczno-prywatnym

Władze Dolnego Śląska powierzą prywatnemu partnerowi zarząd odcinkiem dróg wojewódzkich, przenosząc na niego obowiązek ich wyremontowania i utrzymania. Zainteresowanych kontraktem jest kilkanaście firm. To jeden z pierwszych projektów w Polsce wykorzystujących model PPP przy inwestycjach drogowych

Jak zarządzać swoim miejscem pracy

Ponad 40 proc. pracowników biurowych przyznaje się do regularnego gubienia dokumentów. Przeciętny pracownik spędza 150 godzin rocznie na szukaniu dokumentów na biurku.

Gminy zabraniają nauczycielom pracy w kilku szkołach

Nauczyciel może pracować w danej gminie tylko w jednej szkole – takie zasady wprowadzają organy prowadzące szkoły szukając oszczędności – poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”.

Rząd przyjął projekt budżetu na 2012 rok

Rząd przyjął we wtorek projekt budżetu na 2012 r. z deficytem w wysokości 35 mld zł. Dokument, chwalony przez koalicjantów, krytykują politycy opozycji. Także związki zawodowe i pracodawcy mają zastrzeżenia do propozycji rządu.

Pełnomocnictwo do głosowania w wyborach do sejmu i senatu

Wprowadzenie do kodeksu wyborczego instytucji pełnomocnika miało pozwolić osobom niepełnosprawnym na aktywny udział w życiu publicznym. Jak się jednak okazuje udzielenie pełnomocnictwa wcale nie jest rzeczą prostą, przeciwnie, jest ono obwarowane dość skomplikowaną procedurą. Wnioski o ustanowienie pełnomocnika można składać tylko do jutra - 29 września 2011 r.

Gmina nie może obciążyć mieszkańców kosztami budowy kanalizacji

Sieć kanalizacyjna budowana jest przez gminę w ramach realizacji zadań własnych, niedopuszczalne jest więc zobowiązanie właścicieli domów do ponoszenia z tego tytułu opłat – przypomniał „Dziennik Gazeta Prawna”.

Nowa instrukcja kancelaryjna - urząd „papierowy” czy „elektroniczny”

Postępowanie z dokumentacją elektroniczną (wnioski elektroniczne, e-maile), wymagania organizacyjne i techniczne systemów elektronicznego zarządzania dokumentacją, uporządkowanie postępowania z dokumentacją papierową, nowy sposób znakowania spraw – to tylko niektóre z zagadnień nowego aktu prawnego, którego przepisy stosuje się od 1 stycznia br. dla dokumentacji powstającej i napływającej do urzędów.

Fundusz sołecki 2012 – wnioski do 30 września

Tylko do końca września sołtysi mają czas na złożenie wniosków o przyznanie środków z funduszu sołeckiego.

Ustawowe prawa pierwszeństwa i pierwokupu

Ustawowe prawa pierwokupu i prawa pierwszeństwa są często utożsamiane a to błąd. Prawo pierwokupu zrealizować można dopiero po zawarciu umowy sprzedaży przedmiotu objętego tym prawem, natomiast prawo pierwszeństwa stosuje się wówczas, gdy istnieje jedynie zamiar zbycia danego przedmiotu.

Komu można ujawnić dane pracownika

Są sytuacje, gdy firmy windykacyjne domagają się od działu kadr ujawnienia informacji o fakcie zatrudnienia osób, które mają różne zobowiązania. Czy jednostka jako pracodawca ma obowiązek udzielić przedstawicielowi firmy windykacyjnej informacji o zatrudnieniu i dochodach pracownika?

Wręczono Złote Formaty 2011

21 września odbyła się uroczystość wręczenia Złotych Formatów tym spośród miast i regionów, które promują się najlepiej. Pierwsze miejsca w pięciu kategoriach zajęły cztery województwa: łódzkie, małopolskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie oraz jedno miasto – Kraków.

Opłata za udostępnienie danych z rejestru PESEL

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie z 12 września 2011 r. w sprawie opłat za udostępnienie danych z rejestrów mieszkańców, rejestrów zamieszkania cudzoziemców oraz rejestru PESEL.

Wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego

Przed złożeniem wniosku o wydanie interpretacji warto pamiętać o kilku warunkach, które muszą być spełnione, aby organ upoważniony mógł dokonać wykładni prawa podatkowego.

REKLAMA