REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Większa opłata eksploatacyjna dla gmin zamiast podatku od wyrobisk

Przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki oczekują, że w nowej kadencji parlamentu uda się przeforsować rozwiązania, zwiększające z 60 do 90 proc. udział gmin w płaconej przez kopalnie opłacie eksploatacyjnej.

Ruszyła infolinia wyborcza dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji uruchomiło darmową infolinię, gdzie osoby niepełnosprawne mogą otrzymać informacje o udogodnieniach wyborczych w nadchodzących wyborach parlamentarnych. To część kampanii "Idziemy na wybory".

Wojewodowie badają uchwały dotyczące opłat za przedszkola

Wojewodowie badają uchwały gmin dotyczące opłat za przedszkola. Część uchwał została już przez nich uchylona w całości lub części, jeśli nie były zgodne z prawem. Dotyczy to jednak nie samej wysokości opłat wynikającej z uchwał, ale mechanizmów ich ustalania.

Minimalne wynagrodzenie 2012 - 1500 zł

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2012 r. będzie wynosić 1500 zł - zdecydował we wtorek rząd. Obecnie wynagrodzenie minimalne wynosi 1386 zł, oznacza to jego wzrost o 8,2 proc.

REKLAMA

Urlop macierzyński i okresy choroby a prawo do trzynastki

Czy nauczycielce przebywającej w 2010 r. na urlopie macierzyńskim i zasiłkach chorobowych (łącznie 244 dni) przysługuje trzynasta pensja za zeszły rok?

Użytkownik wieczysty który nie wykonuje umowy może stracić grunty

Jeśli użytkownik wieczysty w umowie z właścicielem nieruchomości zobowiązał się do prowadzenia określonego rodzaju działalności, może stracić nieruchomość jeśli takiej działalności nie prowadzi.

Obowiązek uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

Uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest konieczne dla przedsięwzięć mogących zawsze lub potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, o ile decyzja ta poprzedzać będzie wydanie innej decyzji określonej w przepisach prawnych.

UOKiK: gminy nadużywają dominacji na rynkach lokalnych

41 decyzji dotyczących niedozwolonych działań gmin i ich spółek zależnych wydał od początku roku Prezes UOKiK. Nieprawidłowości dotyczą głównie rynku usług wodociągowo-kanalizacyjnych.

REKLAMA

MEN: wzór karty indywidualnych potrzeb ucznia i planu działań wspierających

Resort opublikował na stronie internetowej wzory dokumentów związanych z udzielaniem dzieciom pomocy psychologiczno – pedagogicznej.

Scalanie i wymiana gruntów - nowe przepisy

Ustawa o scalaniu i wymianie gruntów reguluje kwestie dotyczące zagospodarowania poscaleniowego oraz obowiązków starosty związanych z wykonywaniem zadań z tego zakresu oraz ich finansowaniem.

Będą środki na kompleksową rewitalizację miast

W ramach unijnych środków na lata 2014-2020 będzie specjalna pula pieniędzy dla miast, wymagających kompleksowej rewitalizacji - zapowiedziała w poniedziałek w Katowicach minister rozwoju regionalnego, Elżbieta Bieńkowska.

Język migowy w urzędach - ustawa podpisana

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w poniedziałek ustawę o języku migowym i innych środkach komunikowania się, która m. in. zobowiązuje organy administracji publicznej do zapewnienia osobom niesłyszącym pomocy tłumacza języka migowego.

Usuwanie pojazdów

Coraz częściej ujawniane są pojazdy pozostawione bez tablic rejestracyjnych, lub których stan wskazuje na to, że nie są używane czy też których używanie może zagrażać bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego. Może także zaistnieć sytuacja w której konieczne będzie usunięcie pojazdu utrudniającego prowadzenie akcji ratowniczej.

MF chce zrównoważyć finanse publiczne w 2015 r.

Ministerstwo Finansów podtrzymuje, że chce obniżyć deficyt sektora finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB w 2012 i zrównoważyć wynik sektora w 2015 r. - powiedział w piątek minister finansów Jacek Rostowski.

Niepełnosprawni wyborcy powinni dopełnić formalności

Osoby niepełnosprawne i starsze mogą w jesiennych wyborach skorzystać z nowych udogodnień - głosowania korespondencyjnego lub przez pełnomocnika. Wcześniej muszą jednak dopełnić odpowiednich formalności.

Studia podyplomowe pracowników samorządowych to szansa na szybszy rozwój gmin

Pracownicy samorządów powinni stale podnosić swoje kwalifikacje, bowiem od jakości ich wiedzy zależy nie tylko pozyskiwanie unijnych funduszy, lecz także sprawne zarządzanie gminą i jej rozwój z korzyścią dla mieszkańców. Najlepszym sposobem na poszerzenie wiedzy jest udział w studiach podyplomowych, które oferują nie tylko zdobycie teoretycznej wiedzy, ale też praktycznych umiejętności.

Czas pracy nauczycieli

Liczba godzin zajęć dydaktycznych, które mają obowiązek realizować nauczyciele (tzw. pensum), zależy od rodzaju prowadzonych zajęć i szkoły. Możliwości zwiększenia liczby takich godzin są ograniczone. Czas pracy nauczycieli to jednak nie tylko zajęcia w ramach pensum, lecz także inne wynikające np. z zadań statutowych szkoły.

Nowoczesna administracja - dokumenty i informacje pod kontrolą


Coraz więcej instytucji publicznych staje się "e-". Potrzeba podniesienia efektywności pracy Urzędu oraz skuteczności dotarcia informacji do obywateli i obywateli do informacji, rodzi konieczność zastosowania odpowiednich technologii. Warunkiem jest ich dostosowanie do specyfiki jednostki administracji publicznej.

Emerytura ze skarbonki?

Czy w wieku trzydziestu lub czterdziestu lat zastanawiamy się nad swoją emeryturą? Może czasami, gdy zdajemy sobie sprawę, że chcielibyśmy wreszcie odpocząć. O finansowych aspektach myślimy niewiele, a porażeni kolejnymi doniesieniami mediów na temat wysokości polskich emerytur, najczęściej uspokajamy się słowami „mam jeszcze czas”. Warto jednak już teraz zaplanować przyszłość. W końcu zbieramy pieniądze na studia i odpowiedni start w życiu własnych dzieci, a powinniśmy zadbać też o siebie.

Premier i partie polityczne o finansowaniu przedszkoli

Dyskusję o współfinansowaniu przedszkoli z budżetu państwa zapowiedział premier Donald Tusk. Krytykuje jednak projekt PiS, które chce bezpłatnej opieki nad dziećmi w przedszkolach. Z kolei SLD i PJN proponują objęcie przedszkoli subwencją oświatową.

Nagroda im. Grzegorza Palki dla samorządowców

W tym roku już po raz 14. Liga Krajowa będzie wręczać nagrodę im. Grzegorza Palki. Jest ona przyznawana za wybitne zasługi dla rozwoju samorządności terytorialnej.

Ekologiczny Kalendarz 2011 r - wrzesień

Dekada 2005 - 2015 r - Woda dla życiaDekada 2004 - 2014 r - Edukacja na temat zrównoważonego rozwoju

Koniec z obligatoryjnymi bonifikatami przy przekształcaniu użytkowania

Więcej osób złoży wniosek o przekształcenie użytkowania w prawo własności, raz na trzy lata będzie aktualizowana opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej a samorządy nie będą zmuszone do przyznawania bonifikat od opłat za przekształcenie nieruchomości - to główne założenia nowych przepisów regulujących instytucję użytkowania wieczystego.

Do 9 września wnioski o zwiększenie subwencji oświatowej z powodu zdarzeń losowych

Do 9 września – samorządy mogą ubiegać się o pomoc finansową na usuwanie szkód jakie wywołały zdarzenia losowe takie jak ogień, grad, wiatr czy uderzenie pioruna itp. Środki pochodzić będą z 0,6 proc. rezerwy subwencji oświatowej.

Senackie komisje rekomendują kary za nielegalny handel uliczny

Za przyjęciem bez poprawek nowelizacji Kodeksu wykroczeń, przewidującej kary grzywny oraz możliwość przepadku towaru za handel poza miejscem wyznaczonym, opowiedziały się w środę senackie komisje. Część senatorów jest jednak przeciw tym zmianom.

Przepisy o dodatkowych opłatach za przedszkola trafią do TK

SLD zapowiedział, że jeszcze w środę złoży do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o sprawdzenie zgodności z konstytucją przepisów, które pozwalają samorządom pobierać dodatkowe opłaty za przedszkola publiczne.

Bogate gminy z tanimi gruntami

To nie mieszkańcom Warszawy powodzi się najlepiej. Choć stolica utożsamiana jest z największym rozwojem gospodarczym i najwyższymi zarobkami, są miejsca w Polsce, gdzie mieszkańcy mogą liczyć na darmową wodę w kranach i opiekę stomatologiczną oraz zakup nieruchomości po konkurencyjnie niskich cenach. 

Samorządy znów chcą prywatyzować

Rośnie zainteresowanie samorządów prywatyzacją firm komunalnych. Wynika to m.in. z konieczności poszukiwania nowych sposobów finansowania inwestycji. Sukces największej w historii sprzedaży przedsiębiorstwa będącego własnością miasta przyspieszy ten proces.

Metryka dla każdej sprawy – ustawa opublikowana

Każda sprawa administracyjna i podatkowa będzie miała metrykę prowadzoną w taki sposób aby bez problemu można było powiązać czynności podejmowane w postępowaniu z konkretnymi osobami.

W wielu miastach wzrosły opłaty za żłobki; miejsc nadal brakuje

Dzięki obowiązującej od kwietnia ustawie żłobkowej w całym kraju przybyć ma w tym roku ok. 4,5 tys. miejsc w placówkach dla dzieci do lat trzech; jednak mimo to - i przy podniesieniu opłat - np. w Warszawie na przyjęcie do żłobka czeka ponad 6 tys. dzieci, w Krakowie ok. 3 tys., a w Gdańsku ok. tysiąca.

Program "Rozwój Polski Wschodniej" najbardziej zaawansowanym

Program "Rozwój Polski Wschodniej", z którego 5 regionów otrzymuje dodatkowe fundusze z UE, jest najbardziej zaawansowanym obecnie programem pod względem wykorzystania środków - poinformowała podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Iwona Wendel.

MEN przeciwko nierealnym opłatom za przedszkola

Opłata za opiekę nad dziećmi w przedszkolach musi być realna, a nie "wzięta z sufitu" - ocenił we wtorek wiceminister edukacji Zbigniew Włodkowski, który wrócił z Biskupca na Warmii, gdzie rodzice prowadzą strajk okupacyjny publicznego przedszkola.

Polska chce, by inwestycje PPP nie obciążały finansów publicznych

Polska zabiega na forum UE, by budowa autostrad w drodze partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) nie zwiększała długu i deficytu publicznego. To temat drugiego dnia nieformalnego spotkania ministrów transportu 27 krajów UE w Sopocie.

IX KONGRES MIAST POLSKICH - Infrastruktura kluczem do rozwoju miast


Kongres Miast Polskich odbywa się już po raz ósmy, tym razem w Lublińcu w dniach 15-16 września 2011 roku.

Najczęstsze nieprawidłowości spotykane na etapie tworzenia ZFŚS

Kontrole przeprowadzane w jednostkach samorządu terytorialnego w zakresie tworzenia i gospodarowania środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych wykazują, że jest to temat budzący wiele wątpliwości i kontrowersji. W artykule tym przedstawiamy najczęściej występujące problemy związane z tworzeniem funduszu w jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych.

Pożyczka z ZFŚS dla dyrektora szkoły

W szkole nie ma stanowiska zastępcy dyrektora. W jaki sposób zawrzeć umowę pożyczki mieszkaniowej z funduszu socjalnego z dyrektorem szkoły? Środkami funduszu zarządza dyrektor i to on przyznaje pomoc socjalną finansowaną z ZFŚS. Czy dyrektor może zawrzeć umowę ze sobą, w sytuacji gdy on sam jest pożyczkobiorcą?

Nowe wzory paszportów

Od 1 września obowiązują nowe wzory paszportów, paszportów służbowych, paszportów dyplomatycznych oraz paszportów tymczasowych.

Samorządowcy z Dolnego Śląska w Akademii!

Akademia Lokalnej Polityki Publicznej dostarcza pracownikom samorządu wiedzę związaną z tym, jakie korzyści płyną z partycypacji na poziomie lokalnym i jak skutecznie włączać mieszkańców w  podejmowanie decyzji o przyszłości gmin i powiatów. Dziś do udziału w Akademii zapraszamy samorządowców z województwa dolnośląskiego.

W 2012 r. elektroniczne dzienniki urzędowe i zbiory aktów prawa miejscowego

Od początku 2012 r. wyłącznie w formie elektronicznej dostępne będą dzienniki urzędowe, w których publikowane są akty prawne oraz decyzje władz państwowych. Wyjątkiem pozostanie Monitor Polski B - nadal wydawany w postaci papierowej.

W szkołach ponadgimnazjalnych będą Podstawy przedsiębiorczości

Uczniowie szkół ponagimnazjalnych, którzy będą uczyli się zgodnie z nową podstawą programową będą mieli przedmiot Podstawy przedsiębiorczości. Będą mogli też uzupełnić wiedzę na zajęciach z Ekonomii w praktyce. Reforma edukacji wkroczy do tych szkół w roku 2012/2013.

Prawo do trzynastki i odprawy rentowej chorego pracownika

Czy pracownik, któremu umowa o pracę na czas określony wygaśnie 31 sierpnia 2011 r., a który jest chory od 1 marca tego roku (i prawdopodobnie będzie chory aż do końca trwania umowy), nabędzie prawo do trzynastki za 2011 r.? Czy liczy mu się czas pozostawania w stosunku pracy, czy też czas świadczenia pracy? Czy jeżeli pracodawca wie, że po okresie zatrudnienia pracownik prawdopodobnie nadal będzie chory i będzie ubiegał się o rentę, to jest zobowiązany do wypłaty odprawy rentowej takiemu pracownikowi (gdyby przedstawił on decyzję o przyznaniu renty)?

Terminy kwalifikacji wojskowej 2012

Kwalifikacja wojskowa w 2012 r. ogłoszona zostanie 20 stycznia i potrwa od 6 lutego do 30 kwietnia.

Lokowanie urządzeń przesyłowych - konferencja

Hallmark Events zaprasza na seminarium w dniu 27 września 2011 r. w Warszawie Pt.: Najważniejsze regulacje prawne lokowania urządzeń przesyłowych. Współpraca przedsiębiorstw sieciowych z właścicielami gruntów.

Kompetencje regionalnych izb obrachunkowych w zakresie kontroli JST

Czy regionalna izba obrachunkowa ma kompetencje do bezpośredniego kontrolowania gminnych zakładów budżetowych, czy też czyni to tylko pośrednio (kontrolując gminę, kontroluje jednocześnie dokumenty przekazywane gminie przez zakład)?

ABW chce pomóc samorządom zaatakowanym przez hakerów

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zwróciła się z propozycją pomocy do samorządów, których strony internetowe zostały zaatakowane przez hakerów - poinformowała rzeczniczka ABW Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska.

Wnioski i skargi w postępowaniu administracyjnym

Prawo składania wniosków i skarg jest uprawnieniem wynikającym wprost z art. 63 Konstytucji. Uprawnienie to zostało powtórzone w art. 221 kodeksu postępowania administracyjnego.

Brak możliwości cofnięcia dziecka do przedszkola

Według Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców w prawie oświatowym jest luka -nie ma przepisów regulujących cofnięcie dziecka ze szkoły do edukacji przedszkolnej. W efekcie - jak twierdzi stowarzyszenie - dyrektorzy odmawiają przepisania dziecka z I klasy do zerówki.

Nowy wizerunek Polski dzięki Euro 2012

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, które odbędą się w Polsce i na Ukrainie w czerwcu 2012 r., to ogromna szansa na promocję naszego kraju za granicą. Jej efekty odczują zarówno miasta-gospodarze, jak i inne gminy i regiony naszego kraju.

Sejm uchwalił ustawę o autostradach i funduszu drogowym

Sejm przyjął w środę nowelę ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Precyzuje ona przepisy dotyczące procedur przetargowych na budowę i eksploatację autostrad.

Kolejni beneficjenci programu MALUCH

Resort pracy opublikował listę 25 ofert, które zwyciężyły w trzeciej turze drugiej edycji programu MALUCH.

REKLAMA