REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o komercjalizacji PKP

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji Polskich Kolei Państwowych, który przewiduje m.in., że PKP S.A. będą mogły przekazywać gminom dworce kolejowe wraz z należącymi do nich gruntami.

"Gazeta Wyborcza": Dalej poczekamy na e - administrację

W czwartek miała rozpocząć się obiecana przez rząd rewolucja w e-administracji. Nic z tego. Jak na ironię projekt ugrzązł w trybach machiny urzędniczej - ujawnia "Gazeta Wyborcza".

Nagrody jubileuszowe funkcjonariuszy celnych


Wysokość nagrody jubileuszowej celnika uzależniona jest od wysokości uposażenia w dniu nabycia prawa do nagrody lub jeśli jest to korzystniejsze - w dniu wypłaty nagrody – stanowi rozporządzenie ministra finansów z dnia 13 maja 2010 r w sprawie sposobu obliczania i wypłacania nagrody jubileuszowej funkcjonariuszom celnym.

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu noweli o działalności kulturalnej

Planowanie pracy w ramach sezonu, a nie roku kalendarzowego oraz powoływanie dyrektora instytucji artystycznej na czas określony - to niektóre założenia do projektu noweli o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej przyjęte przez Radę Ministrów.

REKLAMA

FRDL: Konferencja „Rozwój samorządów w Polsce” odwołana

Z przykrością informujemy, że z powodu powodzi zmuszeni jesteśmy odwołać konferencję: „Rozwój samorządów w Polsce” ,która miała się odbyć w Warszawie, we wtorek 22 czerwca br.

Ustalenie stażu w nowej pracy po zwolnieniu policjanta ze służby w policji

Czy – w związku z brzmieniem art. 80 ust. 1 ustawy o Policji – do stażu pracy pracownika służby cywilnej, uprawniającego do wysługi lat i nagrody jubileuszowej, należy wliczać wcześniejsze okresy pracy w Policji, jeśli między okresem pracy w Policji a obecnym okresem zatrudnienia wystąpiła przerwa dłuższa niż rok?

Elektroniczny protokół z rozprawy - nowelizacja KPC

Od 1 lipca 2010 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące sporządzania w sądach protokołu elektronicznego.

Trybunał: brak możliwości wyboru etyki zamiast religii narusza prawa

Brak możliwości wyboru w polskich szkołach etyki dla tych uczniów, którzy nie chcą uczęszczać na religię, narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka i Podstawowych Wolności - uznał we wtorek Trybunał w Strasburgu. Trybunał badał sprawę rodziny Grzelaków przeciwko Polsce.

REKLAMA

Zbliża się termin likwidacji gospodarstw pomocniczych i części zakładów budżetowych

Do końca 2010 roku samorządy muszą zlikwidować gospodarstwa pomocnicze oraz część zakładów budżetowych. Pozostaną po nich zadania, które po 1 stycznia 2011 r. nadal muszą być realizowane. Czasu na wybór nowej formy ich prowadzenia nie zostało wiele, tym bardziej że samo przygotowanie przekształcenia może potrwać kilka miesięcy

Staranność w gromadzeniu informacji w zadaniach audytowych

Realizując zadanie, audytor wewnętrzny musi opierać się na uzyskanych informacjach i dowodach. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie uzyskane dane są tak samo wiarygodne.

Nowe wzory świadectw, dyplomów i arkuszy ocen

Obowiązuje już nowe rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 maja 2010 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

Nowe przepisy dot. prawa pierwokupu Agencji Nieruchomości Rolnych

Agencja Nieruchomości Rolnych będzie miała prawo pierwokupu jedynie nieruchomości rolnych większych niż 5 ha - zakłada znowelizowana ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, którą podpisał pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

"Dziennik Polski": głodowe stawki w domach pomocy społecznej

Średnia miesięczna dotacja na pensjonariusza w małopolskich Domach Pomocy Społecznej jest jedną z najniższych w kraju. Gorzej jest tylko na Podlasiu. Starostowie małopolskich powiatów są oburzeni - alarmuje "Dziennik Polski".

W nowym numerze Gazety Samorządu i Administracji

W dniu dzisiejszym ukazał się 12-y numer Gazety Samorządu i Administracji, w nim m.in:

Kalendarz wydarzeń ekologicznych 2010 - czerwiec

Zgromadzenie Ogólne ONZ ustaliło 2010 r Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej. Polskie obchody tego roku są pod hasłem: Bioróżnorodność wokół nas.

Zmienią się zasady zwrotu kosztów podróży służbowych

Istotne zmiany w zakresie rozliczania delegacji służbowych przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 22 kwietnia 2010 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

Ministerstwo Gospodarki uruchamia nowy portal internetowy

 O tym, co dzieje się w polskiej gospodarce z perspektywy resortu, będzie można się dowiedzieć nie tylko po polsku, ale w sześciu innych językach. Umożliwi to nowy portal internetowy Ministerstwa Gospodarki. Jego rozwiązania opierają się na systemie, jaki funkcjonuje na stronie Białego Domu.

Hall: jest obowiązek organizacji lekcji etyki dla wszystkich chętnych

Każdy uczeń ma prawo do uczestnictwa w lekcjach etyki, tak jak w lekcjach religii każdego wyznania. Jeśli rodzice wystąpią o zorganizowanie takich lekcji, samorząd terytorialny ma obowiązek takie lekcje zorganizować - podkreśliła minister edukacji Katarzyna Hall.

Gmina może już zgłaszać dłużników do biura informacji gospodarczej

Jednostki samorządu mogą już zgłaszać dłużników do biur informacji gospodarczych (BIG) – ustawa z 9 kwietnia 2010 r o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych właśnie weszła w życie.

TK: Urzędnik musi znać swoje obowiązki

Funkcjonariusz publiczny, który dopuścił się nadużycia władzy podczas wykonywania obowiązków nie może usprawiedliwiać się nieznajomością przepisów regulujących to przestępstwo – orzekł Trybunał Konstytucyjny.

"Dziennik Gazeta Prawna": Spis rolny zagrożony?

Za dwa dni kończy się nabór polskich rachmistrzów obejmującego całą Unię Europejską spisu rolnego. Tymczasem do wielu biur spisowych nie zgłosił się ani jeden chętny - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Wysyłanie przesyłek i paczek pocztowych

Jednym z podstawowych zadań kancelarii i sekretariatów jest wysyłanie przesyłek. Przesyłki listowe, przesyłki na nośniku CD/DVD oraz paczki dostarczane są do odbiorców za pośrednictwem poczty i firm kurierskich. Jak przygotować przesyłkę do wysłania? Na co zwracać uwagę przy wyborze dostawcy usług pocztowych? Spróbujemy znaleźć odpowiedź na te pytania.

Kiedy gmina kontroluje dotacje przyznane placówkom oświatowym

Kontrolowanie realizacji dotacji w placówkach oświaty wymaga zastosowania właściwych procedur. Żeby taka kontrola mogła mieć miejsce, konieczna jest odpowiednia uchwała rady gminy.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka ws. kar za znieważenie prezydenta

Za sprzeczną z konstytucją i prawem europejskim Helsińska Fundacja Praw Człowieka uznaje karalność "publicznego znieważenia prezydenta RP", za co grozi do 3 lat więzienia. To opinia HFPC dla Trybunału Konstytucyjnego, który wkrótce zbada konstytucyjność tego zapisu.

Mija dwadzieścia lat od utworzenia jednostki GROM

Elitarna jednostka specjalna GROM - której święto przypada 13 czerwca - obchodzi w tym roku dwudziestolecie istnienia. Żołnierze formacji zasłynęli w tym czasie operacjami m.in. na Bałkanach i w Iraku.

PKW: nie ma problemów z wyborami na terenach powodziowych

Głosowanie w wyborach prezydenckich jest możliwe do przeprowadzenia we wszystkich gminach na obszarze, gdzie wystąpiła powódź - poinformował w piątek przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Stefan Jaworski.

Sejm uchwalił nowelę ws. kar za złamanie zakazu stadionowego

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o imprezach masowych, która wprowadza sankcje karne za złamanie zakazu stadionowego; zmiana skraca też okres przechowywania zapisu z kamer, jeśli nie jest on potrzebny jako dowód.

Nowy system płatności unijnych

Od 1 stycznia 2010 r. obowiązują nowe zasady uruchamiania środków europejskich, które różnią się od poprzedniego systemu. Wprowadziła je ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

MF przygotowało projekt tzw. reguły wydatkowej

Wprowadzenie tzw. reguły wydatkowej pozwoli zaoszczędzić do 2012 r. 8,5 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów. Resort przygotował projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych, przewidujący wprowadzenie reguły.

MSWiA: zmiany emerytur mundurowych - od 2012 r.

Zmiany w przepisach dotyczących emerytur mundurowych mają nastąpić od 2012 r.; nie będą dotyczyć funkcjonariuszy będących obecnie w służbie, a jedynie tych, którzy wtedy do niej wstąpią - powiedział w czwartek w Sejmie wiceszef MSWiA Zbigniew Sosnowski.

"Dziennik Polski": kłopot z oryginalnymi cenzurkami

Rozporządzenie o nowych świadectwach szkolnych okazało się niezgodne z ustawą - stwierdza "Dziennik Polski".

Sejm powołał Marka Belkę na prezesa NBP

Sejm powołał prof. Marka Belkę na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Jego kandydaturę poparli posłowie Platformy Obywatelskiej i Lewicy. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości i Polskiego Stronnictwa Ludowego byli przeciw.

W Sejmie projekt ustawy ws. usuwania skutków powodzi

Sejm zajmie się w piątek przedłożonym przez rząd projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 - poinformował w czwartek wieczorem marszałek Sejmu Bronisława Komorowski. Będzie to ostatni punkt piątkowych obrad.

RAPORT - Karta Nauczyciela

Podstawowym aktem prawnym regulującym prawa i obowiązki pedagogów zatrudnionych w szkołach publicznych jest Karta Nauczyciela. Ustawa ta jest obecnie tematem wielu burzliwych dyskusji. Zwolennicy Karty bronią uregulowanego w niej statusu nauczycieli, przeciwnicy twierdzą, że nie tylko nadmiernie faworyzuje ona nauczycieli ale również negatywnie wpływa na poziom edukacji w szkołach publicznych. Prezentujemy Państwu kompilację artykułów związanych z tematyką kontrowersyjnej ustawy.

TK: Karta Nauczyciela zgodna z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał w środę, że przepisy Karty Nauczyciela dotyczące zasad zatrudniania nauczycieli w szkołach prowadzonych przez samorządy są zgodne z konstytucją.

Ponad pół mln zł na remonty szlaków turystycznych w Tatrach

Ponad pół miliona złotych wyda w tym roku Tatrzański Park Narodowy (TPN) na remonty górskich szlaków turystycznych. Główne prace mają ruszyć w czerwcu.

Organizacja wspólnej obsługi administracyjno-finansowej szkół

Jako Biuro Obsługi Szkół Samorządowych (BOSS), będące samorządową jednostką budżetową, prowadzimy obsługę ekonomiczno-administracyjną i finansowo-księgową publicznych szkół podstawowych, przedszkoli i gimnazjów funkcjonujących na terenie naszej gminy. Czy dla prawidłowej działalności wystarczający jest tylko zapis w statucie BOSS mówiący o obsłudze finansowo-księgowej placówek z terenu naszej gminy, czy też powinny być również zawarte porozumienia pomiędzy BOSS a poszczególnymi szkołami, regulujące zakres tej obsługi? Jak powinny być zorganizowane kwestie związane z wyznaczeniem głównego księgowego dla poszczególnych szkół i w jaki sposób powinny być przekazane obowiązki głównemu księgowemu i pozostałym pracownikom BOSS, zajmującym się prowadzeniem ksiąg rachunkowych szkół (prosimy o podanie wzoru dokumentu)?

ARiMR: ostatni termin na złożenie wniosku o dopłatę

Tylko do najbliższego piątku rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie i 11 pozostałych płatności uzupełniających za 2010 r. Potem nie dostaną już żadnych dopłat.

W MSZ powstał wydział do spraw polityki energetycznej

Utworzony w MSZ wydział ds. polityki energetycznej zajmie się wzmacnianiem bezpieczeństwa dostaw ropy i gazu i wspieraniem dalszego rozwoju wewnętrznego rynku energii w ramach prac na forum UE - poinformował Szymon Polak z Departamentu Polityki Ekonomicznej MSZ.

Targi studiów podyplomowych - od piątku w Warszawie

Ponad 500 ofert edukacyjnych dla magistrów i licencjatów przedstawi 15 uczelni publicznych i prywatnych podczas pierwszego "Salonu Studia Po Dyplomie Perspektywy 2010", który odbędzie się 11 i 12 czerwca w Warszawie.

Kwalifikacje państwowego inspektora sanitarnego

Od 7 czerwca bieżącego roku obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia określające dodatkowe kwalifikacje jakie musi uzyskać kandydat na państwowego inspektora sanitarnego, który posiada tytuł zawodowy magistra.

Samorządowcy komentują projekt ws. usuwania skutków powodzi

Samorządowcy pozytywnie oceniają przedstawiony we wtorek przez ministra Michała Boniego propozycje rozwiązań prawnych w sprawie usuwania skutków majowej i czerwcowej powodzi. Dodają jednak, że należy poczekać na jej efekty.

Sąd: rada gminy miała prawo obniżyć pobory wójta

Rada Gminy Drzycim (woj. kujawsko-pomorskie) miała prawo obniżyć wynagrodzenie wójtowi Waldemarowi Moczyńskiemu - orzekł we wtorek Sąd Rejonowy w Świeciu n. Wisłą.

"Puls Biznesu": Polskie miasta zadłużone

Zadłużenie niektórych, naszych miast przybiera niebezpieczne rozmiary - alarmuje "Puls Biznesu".

Zatrudnienie w urzędach stale rośnie – winny rząd

W ciągu roku zatrudnienie w samorządach wzrosło łącznie o ok. 22 tys. pracowników – podał Dziennik Gazeta Prawna. Samorządy nie zaprzeczają – zatrudniają, bo rząd zleca im coraz więcej zadań.

PKW: na wybory już wydano dodatkowo 250 tys. zł

Na organizację wyborów prezydenckich - w związku z koniecznością usuwania skutków powodzi - PKW wydała już dodatkowo 250 tys. zł - poinformował we wtorek sekretarz Komisji Kazimierz Czaplicki.

Wzór oświadczenia majątkowego celnika

W sytuacjach określonych przepisami ustawy o służbie celnej – funkcjonariusz celny jest zobowiązany do złożenia oświadczenia majątkowego. Rozporządzenie zawierające wzór oświadczenia i regulujące postępowanie w tych sprawach właśnie weszło w życie.

Gdańskie miliony w walce o ESK2016

4 mln zł wyda w tym roku Gdańsk na działania mające doprowadzić do otrzymania przez miasto tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Na wszystkie działania kulturalne miasto przeznaczy w tym roku 60 mln zł.

Kryteria przyznawania, wyłączenie prawa oraz wymiar zasiłku opiekuńczego

Nie zawsze w przypadku sprawowania opieki nad dzieckiem czy członkiem rodziny należy się zasiłek z tego tytułu. Sprawdź, jakie warunki powinny być spełnione, aby pracodawca mógł wypłacić zasiłek opiekuńczy.

Trybunał w Strasburgu o religii i etyce w szkołach

Trybunał w Strasburgu rozstrzygnie, czy brak lekcji etyki w szkole narusza europejskie prawo. Skargę złożyli rodzice dziecka, którzy podnosili, że w szkole ich syna nie ma lekcji etyki, a on sam nie ma możliwości wyboru między religią a etyką.

REKLAMA