REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Edukacja, Gmina

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Gmina przekaże nieruchomości z rozliczeniem "lokal za grunt"

Lokal za grunt od 1 kwietnia 2021. - weszła w życie ustawa z 16 grudnia 2020 r. o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości. Na tej podstawie cena lokali lub budynków przekazywanych gminie na własność przez inwestora, w związku z nabyciem przez tego inwestora własności nieruchomości zbywanej z zasobu gminnego, może podlegać rozliczeniu w cenie tej nieruchomości.

Wykrywanie nienależnie pobranych świadczeń

Wykrywanie nienależnie pobranych świadczeń - gminy sprawdzają dane dotyczące osób korzystających z zasiłków na dzieci. Może to skutkować utratą wsparcia.

Robotyzacja w samorządach jest zagrożenie dla urzędników?

Robotyzacja procesów coraz odważniej wkracza do jednostek samorządu terytorialnego. Chociaż roboty wspierają urzędników w codziennych zadaniach, nie brakuje głosów pełnych obaw o przyszłość ludzkich pracowników. Jakie szanse niesie ze sobą robotyzacja i czy urzędnicy mają się czego obawiać?

Krajowy Plan Odbudowy - inwestycje w obszarze edukacji i nauki

Krajowy Plan Odbudowy - to ponad 57 miliardów euro przeznaczonych na inwestycje, również w obszarze edukacji i nauki. Do 2 kwietnia 2021 r. trwają konsultacje społeczne. Konsultacje prowadzi Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

REKLAMA

Specjalistyczne Centra Wspierania Edukacji Włączającej ruszą już w 2021 r.

Specjalistyczne Centra Wspierania Edukacji Włączającej (SCWEW) rozpoczną pilotażową działalność już jesienią 2021 roku. Czym są centra wspierania edukacji włączającej?

Oficer Compliance w strukturze organizacyjnej gminy

Oficer Compliance - jaką powinien mieć pozycję w gminie/mieście na prawie powiatu? Czym grozi zbyt niska pozycja oficera Compliance? Co robić jeśli zgłoszenie dotyczy wójta, burmistrza lub prezydenta?

Odrzucona aplikacja o środki unijne - jakie środki odwoławcze przysługują gminie?

Środki unijne stanowią istotne źródło finansowania gminnych inwestycji. Niestety, nie zawsze aplikowanie o zewnętrzne wsparcie kończy się powodzeniem i zawarciem umowy o dofinansowanie. Niekiedy projekt zostaje odrzucony w trakcie jego procedowania. Warto wiedzieć, jakie uprawnienia przysługują gminie w zakresie procedury odwoławczej.

28 zawodów o szczególnym zapotrzebowaniu na rynku pracy 2021

Rynek pracy - na jakie zawody będzie zapotrzebowanie? Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało nową prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy. Sprawdź listę 28 zawodów o szczególnym zapotrzebowaniu.

REKLAMA

Szkolnictwo branżowe - 4 nowe zawody

4 nowe zawody wprowadzono do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. To odpowiedź na potrzeby rynku pracy. Jakie nowe zawody wprowadzono od 1 września 2021 r.?

Wsparcie dla gmin górskich

Wsparcie dla gmin górskich otrzyma ponad 200 gmin. Program opiewa na 1 mld zł i ruszy już w pierwszym kwartale 2021 roku. Jakie wsparcie otrzymają gminy? Kto może skorzystać ze wsparcia?

Klasy 1-3 szkół podstawowych wracają do szkół od 18 stycznia 2021 r.

Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że po 18 stycznia 2021 r. zostaną utrzymane wszystkie obowiązujące obostrzenia oprócz nauczania zdalnego w klasach 1-3 w szkołach podstawowych. Oznacza to, że po feriach zimowych dzieci wrócą do szkół. Jak będzie wyglądała nauka? Kiedy pozostali uczniowie wrócą do szkół? Co z zasiłkiem opiekuńczym?

Najważniejsze zmiany w edukacji w 2021 roku

Zmiany w edukacji w 2021 r. to m.in. mniej pieniędzy dla nauczycieli, zmiany w postępowaniach dyscyplinarnych a także zmiana wymagań na egzaminie ósmoklasisty. Sprawdź co nowego czeka uczniów i nauczycieli w 2021 r.

Dotacje dla gmin popegeerowskich - jak skorzystać, terminy, wniosek

Dotacje dla gmin popegeerowskich wyniosą łącznie 250 mln. złotych. Kto może się o nie ubiegać? Na co będzie można przeznaczyć dotację? W jakim terminie złożyć wniosek?

Pakiet mieszkaniowy: Lokal za grunt

Rozwiązanie Lokal za grunt pochodzące z pierwszej ustawy z rynkowej części pakietu mieszkaniowego zostało uchwalone przez Sejm. Oznacza to, że inwestorzy będą mogli nabywać grunty od gmin w zamian za mieszkania lub inne lokale służące wspólnotom samorządowym.

Gmina ustala godziny otwarcia sklepów

Czy rada gminy, podejmując uchwałę określającą godziny otwarcia i zamknięcia placówek handlowych i zakładów gastronomicznych, może postanowić, że placówki handlu detalicznego branży spożywczej mogą być otwierane i zamykane w dowolne dni tygodnia w przedziale czasowym całodobowym, z wyjątkiem placówek zlokalizowanych w budynkach wielomieszkaniowych, które mogą być czynne w dowolne dni tygodnia w przedziale czasowym 5.30 - 22.00?

Stypendia Ministra Edukacji i Nauki oraz Prezesa Rady Ministrów 2020/2021

Minister Edukacji i Nauki oraz Prezes Rady Ministrów przyznają stypendia uczniom, którzy wyróżniają się wybitnymi osiągnięciami edukacyjnymi. Ile wynosi stypendium i kto może je otrzymać?

Minister Edukacji zapowiada zmiany w kanonie lektur szkolnych

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek stwierdził, że widzi braki w kanonice lektur np. jeśli chodzi o dzieła Jana Pawła II. Zapowiedział ewolucyjne zmiany w kanonie lektur.

Nauczanie zdalne od 9 listopada 2020 r. w pytaniach i odpowiedziach

Od 9 listopada 2020 r. szkoły w większości pracują zdalnie (do szkół przychodzą jedynie uczniowie zerówek). Czy są sytuacje, w których dyrektor szkoły jest zobowiązany do zapewnienia uczniowi nauki w szkole? W jaki sposób będą realizowane zajęcia praktyczne?

Dni wolne w roku szkolnym 2020/2021 – przerwa świąteczna, ferie, egzaminy

Kiedy będą ferie zimowe w poszczególnych województwach w 2021 r. oraz jak zaplanowano egzamin ósmoklasisty oraz egzaminy maturalne? Przedstawiamy kalendarz roku szkolnego 2020/2021.

Zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkołach do 29 listopada 2020 r.

W związku z pogarszaniem się sytuacji epidemicznej w kraju rząd przedłużył zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkołach. Co z klasami 1-3 szkół podstawowych, kształceniem zawodowym oraz opieką w świetlicy? Czy będzie wsparcie finansowe dla nauczycieli (500+)?

Koronawirus. Nauka zdalna w klasach 1-3 szkół podstawowych od 9 listopada 2020 r.

Od 9 listopada uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych przejdą na naukę zdalną. Wszyscy uczniowie i studenci będą uczyć się w domu do 29 listopada 2020 r.

Nowy Minister Edukacji Narodowej od 19 października 2020 r.

19 października 2020 r. Prezydent RP Andrzej Duda powołał prof. Przemysława Czarnka na urząd Ministra Edukacji i Nauki. Zastąpi on na tym stanowisku Dariusza Piontkowskiego.

Strefa czerwona i żółta - zalecenia dla dyrektorów szkół

Ze względu na wzrost zakażeń koronawirusem, zasady ze strefy żółtej, zostały wprowadzone od 10 października 2020 r. na terenie całego kraju. Jakie procedury bezpieczeństwa muszą zostać wprowadzone w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach?

Kto rozpatruje skargę na działania wicewójta w związku komunalnym

Zgodnie z podjętą przez radę uchwałą naszą gminę w związku komunalnym reprezentuje zastępca wójta. W związku z tym proszę o wyjaśnienie, czy skargę mieszkańców na działania zastępcy, jako reprezentanta gminy w tym związku, rozpatrywać powinien wójt czy też rada gminy?

Gminny program wspierania rodziny nie wymaga publikacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym

Czy uchwalony na podstawie art. 176 pkt 1 ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej gminny program wspierania rodziny jest aktem prawa miejscowego? Czy uchwałę w tej sprawie należy opublikować w wojewódzkim dzienniku urzędowym?

Konkurs „Szkoła z klimatem”

Ruszył konkurs na szkolne plany przygotowania do zmian klimatu. Można uzyskać 100 tys. zł na zwycięski projekt.

Wsparcie szkół w nauczaniu zdalnym 2020/2021

Rząd podejmuje działania mające na celu doposażanie szkół w sprzęt komputerowy oraz realizuje inne formy wsparcia szkół w kształceniu na odległość m.in. Szkolne Pakiety Multimedialne czy

Lekcje o pogodzie - materiały edukacyjne

Specjaliści z Instytutu Meterologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego przygotowali materiały do lekcji pogodowych. Wprowadzą one uczniów w tematykę zjawisk atmosferycznych. Zdobyta w ten sposób wiedza pozwoli przewidzieć pogodę, a także uchronić się przed niebezpieczeństwem.

Lekcje z ZUS w szkołach podstawowych

Dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne, czym jest ryzyko nie ubezpieczeniowe, z jakich świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych korzystamy w trakcie naszego życia zawodowego? Tego między innymi można się dowiedzieć podczas lekcji z ZUS w szkołach podstawowych w ramach „Projektu z ZUS”.

Zmiana systemu wynagradzania nauczycieli w 2021?

Samorządy nie mają pieniędzy nawet na obiecane wrześniowe podwyżki i – choć mogą – nie zamierzają dodatkowo płacić nauczycielom. Tym bardziej że w przyszłym roku cały system wynagradzania ma ulec dużym zmianom.

Egzamin ósmoklasisty - zmiany od roku szkolnego 2021/2022

Od roku szkolnego 2021/2022 r. egzamin ósmoklasisty będzie trwał cztery dni. Na koniec podstawówki uczniowie będą po raz pierwszy zdawać egzaminy z przedmiotów do wyboru: biologii, chemii, fizyki, geografii i historii.

Gry komputerowe i wideo w szkołach – zgłoszenia do 30 września 2020 r.

Od 8 września 2020 r. szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe mogą zgłaszać się do udziału w pilotażu dotyczącym wykorzystania gier komputerowych i wideo w edukacji. Do 30 września zainteresowane placówki mogą przesłać formularze zgłoszeniowe do wojewódzkich koordynatorów ds. innowacji w edukacji w kuratoriach oświaty.

Zmiany w czasie trwania lekcji oraz nauczaniu indywidualnym w roku szkolnym 2020/2021

8 września 2020 r. weszła w życie nowela rozporządzenia o czasie trwania lekcji w kształceniu zdalnym. MEN przygotował także inne ułatwienia w funkcjonowaniu szkół w nowym roku szkolnym.

Jak odnaleźć się w szkole w czasie pandemii - poradnik

Rok szkolny 2020/2021 będzie inny niż wszystkie. Wielu uczniów ma prawo czuć się zagubionymi. Fundacja Przestrzeń dla Edukacji przygotowała poradnik dla uczniów i uczennic, który ma im pomóc w funkcjonowaniu w szkole podczas pandemii koronawirusa.

Założenia kolejnej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

Pod koniec sierpnia w Ministerstwie Klimatu odbyła się konferencja prasowa sekretarza stanu Jacka Ozdoby oraz samorządowców reprezentujących Związek Samorządów Polskich. Podczas konferencji przedstawiono główne założenia opracowywanej kolejnej nowelizacji prawa odpadowego, w tym ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2020/2021 - prawie wszystkie szkoły w trybie stacjonarnym

Niemal 100 proc. szkół funkcjonuje w trybie stacjonarnym – poinformował Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski. Minister zaznaczył, że wytyczne przygotowane przez MEN, MZ oraz GIS mają elastyczny charakter i pozwalają dyrektorom szkół na stworzenie wewnętrznych regulaminów odpowiednich do warunków panujących w danej szkole.

Szkoła od 1 września - obawy i oczekiwania nauczycieli oraz dyrektorów

Zdecydowana większość dyrektorów opowiada się za rozpoczęciem roku szkolnego od 1 września, podkreślając zaniedbaną w czasie nauczania zdalnego społeczną funkcję szkoły. Tak wynika z sondy, którą przeprowadził Instytut Humanites. Osoby kierujące placówkami oświatowymi były również pytane o nastawianie, obawy i potrzeby. Przedstawiamy komentarz do niektórych z nich.

Rok szkolny 2020/2021: MEN pozostawiło sobie prawo do zawieszenia zajęć w całym kraju

Ministerstwo edukacji pozostawiło sobie w przepisach prawo, by w sytuacji dużego zagrożenia koronawirusem podjąć decyzję o przechodzeniu na kształcenie na odległość w skali województwa, kilku województw czy nawet całego kraju, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Rekomendacje dla szkół w Warszawie - mieszany model kształcenia

Warszawski ratusz wydał rekomendacje dla stołecznych szkół. Zaproponowany został m.in. mieszany model nauki dla uczniów, którzy na zmianę będą uczyli się w szkołach i z domu.

Ważne zmiany w gospodarce odpadami

Ułatwienia dla gmin i mieszkańców w zakresie gospodarki odpadami, zaostrzenie kar za zaśmiecanie i określenie stopniowych, racjonalnych poziomów recyklingu przez gminy to niektóre z propozycji zmian, których celem jest uelastycznienie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi i obniżenie kosztów jego funkcjonowania – poinformował wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

Bezpieczeństwo pracy szkół od 1 września 2020 r. - stanowisko OPZZ

Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało o powrocie od 1 września 2020 r. do stacjonarnej nauki w szkołach. Przedstawiamy postulaty Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Podwyżki dla nauczycieli 2020 - opinia związków zawodowych

Od 1 września 2020 r. pensje nauczycieli mają wzrosnąć o 6%. Związki zawodowe zgłaszają postulaty bardziej systemowych zmian w wynagrodzeniach nauczycieli.

Koronawirus. Coraz więcej zakażeń, otwarcie szkół niezagrożone

Minister Edukacji Dariusz Piontkowski uspokaja, że pomimo dużej liczby zakażeń koronawirusem w ostatnim czasie szkoły 1 września 2020 r. zostaną otwarte oraz zostanie w nich zapewnione bezpieczeństwo.

Koronawirus. Nie będzie obowiązkowych testów dla nauczycieli

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski zapytany o postulat zgłaszany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w kwestii testów dla nauczycieli odpowiedział, że jest on absurdalny.

Zwiększenie subwencji oświatowej na zajęcia wyrównawcze w roku szkolnym 2020/2021

Słabsze tegoroczne wyniki egzaminów skłoniły ministra edukacji do wystąpienia o dodatkowe środki na zajęcia wyrównawcze w pierwszym semestrze. Według niego podobnie powinny zachować się samorządy.

130 mln zł na zakup komputerów dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej

Rząd przeznaczy kolejne środki na wsparcie uczniów w kształceniu na odległość. Odbiorcami wsparcia są dzieci z domów dziecka, jak i innych placówek rodzinnych.

Organizacja pracy szkoły w czasie epidemii koronawirusa - zalecenia dla dyrektorów

Minister Edukacji Narodowej i Główny Inspektor Sanitarny przedstawili zalecenia dla dyrektorów szkół i placówek, które znajdują się w strefie żółtej i czerwonej, a także możliwe modele kształcenia w czasie epidemii, procedury postępowania dyrektora i służb sanitarnych w sytuacji wystąpienia zagrożenia zakażenia koronawirusem w szkole lub placówce.

Jak wybrać tornister, biurko i fotel dla ucznia?

Zbliża się nowy rok szkolny. W związku z tym rodzice muszą dokonać wielu ważnych zakupów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta podpowiada, co sprawdzić w sklepie, aby zapewnić dziecku wygodę korzystania, zdrowy kręgosłup i bezpieczeństwo.

Powrót do szkół od 1 września 2020 r. - pytania i odpowiedzi

Przedstawiamy najczęściej zadawane pytania w związku z powrotem uczniów do szkół i placówek 1 września 2020 r. oraz odpowiedzi Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jak będzie wyglądała nauka w warunkach epidemii koronawirusa?

Podatek od nieruchomości 2021 - wysokość, podatnicy, terminy

Zasady prawne w zakresie podatku od nieruchomości reguluje ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. O wysokości podatku w 2021 r. zdecydują poszczególne gminy. Może on jednak wzrosnąć maksymalnie o 3,9%. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące uiszczania tego podatku w przyszłym roku.

REKLAMA