Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu gmina. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące gmina.
Niektóre gminy będą mogły dochodzić opłat dodatkowych za parkowanie nawet po upływie 5 lat
Aktualizacja: 26.11.2019
Urzędy skarbowe umarzały postępowania egzekucyjne ws. opłat dodatkowych za brak opłaty za postój w strefach płatnego parkowania po upływie 5-letniego terminu przedawnienia tych roszczeń, wskazanego w ustawie o drogach publicznych. Jedno z takich postanowień o umorzeniu zaskarżył Prezydent m.st. Warszawy, wskazując, że termin przedawnienia nie upłynął, bo zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej przerwały go czynności egzekucyjne zastosowane wobec dłużnika. W wyroku z 25 września 2019 r. zgodził się z nim Naczelny Sąd Administracyjny. »
Podwyższenie opłaty za wyżywienie oraz za pobyt dziecka w gminnym żłobku
Aktualizacja: 26.09.2019
Podwyższenie opłaty za wyżywienie oraz za pobyt dziecka w gminnym żłobku nie z mocą wsteczną. Radni mogą nadać moc wsteczną uchwale, wyłącznie gdy ma korzystne skutki dla jej adresatów. »
Jak pobierać opłaty za postój samochodu strefie płatnego parkowania?
Aktualizacja: 28.11.2018
Pozostawienie samochodu w utworzonej przez radę gminy strefie płatnego parkowania wiąże się z obowiązkiem uiszczenia opłaty postojowej. Jednak wątpliwości wywołuje kwestia parkowania na całym obszarze strefy - zwłaszcza poza oznakowanymi miejscami postojowymi. »
Jak gmina rozlicza opłatę wpisową za udział w biegu ulicznym?
Aktualizacja: 08.12.2017
Gmina jest organizatorem biegu ulicznego. Celem imprezy jest promocja kultury fizycznej, zdrowego stylu życia oraz lokalnej społeczności. Jaką stawkę VAT zastosować do opłaty wpisowej? Jak rozliczyć nieodpłatny udział w biegu dla części biegaczy (emeryci, młodzież)? »
Bez uchwały nie będzie dochodów z opłat lokalnych
Aktualizacja: 08.12.2017
Gmina może, ale nie musi, pobierać opłaty: targową, miejscową, uzdrowiskową czy reklamową. Mają one bowiem fakultatywny, a nie obligatoryjny charakter, podobnie zresztą jak opłata od posiadania psów. Oznacza to, że wprowadzenie tych opłat wymaga podjęcia uchwały (uchwał), których treść będzie kategorycznie przesądzać o tym, że opłaty te będą na terenie gminy i w danym roku pobierane. Jednocześnie trzeba pamiętać, że samo uchwalenie stawek tych opłat na 2018 rok nie daje gminie prawa do ich poboru. »
Czy gminy zapłacą za przyłącza wodociągowo-kanalizacyjne?
Aktualizacja: 05.07.2017
Gminy nie zapłacą już za przyłącza wodociągowo-kanalizacyjne. Prawdopodobnie dodatkowe koszta będą ponosić mieszkańcy. »
Ślub poza urzędem stanu cywilnego
Aktualizacja: 04.03.2015
Od 1 marca 2015 roku istnieje możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego. Dotychczas takie rozwiązanie było możliwe jedynie w szczególnych okolicznościach. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?
Asystentka prawnika w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »