Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu jednostka. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące jednostka.
Cztery nowe miasta w Polsce już od 1 stycznia 2020 r.
Aktualizacja: 31.12.2019
W styczniu 2020 r. pojawią się cztery nowe miasta w Polsce. Będą to: Czerwińsk nad Wisłą, Klimontów oraz Lututów i Piątek. Po nowym roku w Polsce liczba miast w kraju wyniesie 944. »
Charakter prawny porozumień międzygminnych
Aktualizacja: 02.10.2019
Prawotwórczy charakter porozumień nie powinien budzić wątpliwości. Przekazanie przez podmiot publiczny swoich zadań, w przypadku, gdy ich realizacji służyć mają np. kompetencje prawodawcze, bez wątpienia skutkuje zmianą właściwości organów na danym obszarze. »
Janosikowe - czy adekwatnie uszczupla i zasila dochody samorządów
Aktualizacja: 23.04.2019
Dyskusja nad kształtem obecnie funkcjonującego mechanizmu wyrównania poziomego dochodów jednostek samorządu terytorialnego w Polsce prowadzona jest od kilkunastu lat. Wydany 6 marca br. wyrok Trybunału Konstytucyjnego (sygn. K 18/17) ponownie potwierdza tezę o konieczności wprowadzenia do omawianego systemu gruntownych zmian. »
Dotacja dla klubu sportowego 2018 i 2019 r.
Aktualizacja: 15.10.2018
Czy dotacja udzielona na podstawie ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie i przekazana przez gminę stowarzyszeniom, klubom sportowym i fundacjom może zostać przez te podmioty wykorzystana między innymi na zakup usług gastronomicznych albo zakup suplementów diety dla zawodników sportowych? Czy można ww. koszty potraktować jako bezpośrednio związane z celem realizowanego zadania publicznego? »
Plany rządu wobec jednostek samorządu terytorialnego w 2018 r.
Aktualizacja: 19.12.2017
Więcej żłobków, przedszkoli oraz szkół to tylko niektóre plany rządu. Zlikwidowane posterunki policji zostaną przywrócone. Rząd stawia również na rozwój mieszkalnictwa. »
Zmiany w podziale terytorialnym Polski już w 2018 r.
Aktualizacja: 18.07.2017
Już w 2018 r. w Polsce będziemy mieć nowy podział terytorialny. Zmiany ma odczuć ponad 117,4 tys. obywateli. Zmienić mogą się chociażby granice miasta Ostrołęka. »
Jaki organ rozpatruje skargę na przewodniczącego rady
Aktualizacja: 10.03.2017
Jedna z członkiń rady gminy złożyła do rady i na ręce wójta skargę na przewodniczącego. Czy takie postępowanie jest prawidłowe? Do jakiego organu należy się zgłosić w pierwszej kolejności? »
Ułatwienia dla łączenia się samorządów
Aktualizacja: 25.06.2015
Sejm przyjął senackie poprawki do noweli zachęcającej samorządy do łączenia się. Zgodnie z propozycją połączone gminy o niższych dochodach będą mogły (w okresie 5 lat po połączeniu) uzyskać wzrost udziału w PIT nawet o 10 punktów procentowych. »
Symbole jednostek samorządu terytorialnego
Aktualizacja: 17.06.2015
Co warto wiedzieć o tworzeniu symboli jednostek samorządu terytorialnego w Polsce? Co powinien zawierać wniosek o opinię o projekcie symbolu? »
Dotacje na zadania bieżące - wydatki samorządów
Aktualizacja: 26.06.2014
Najwięcej wydatków samorządy terytorialne przeznaczają na zadania kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, oświatę oraz transport. Dotacje udzielane w tych obszarach stanowią blisko 75 procent ogólnej kwoty przekazywanych dotacji na zadania bieżące. »
7 kroków do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej
Aktualizacja: 17.10.2011
Zmiana sprzedawcy energii może przynieść od kilku do kilkunastu procent oszczędności. Gminy i inne instytucje publiczne oraz odbiorcy energii w gospodarstwach domowych coraz częściej korzystają z tej możliwości. »
Jak realizować zadania publiczne po likwidacji zakładów budżetowych
Aktualizacja: 29.11.2010
Zadania publiczne można realizować w kilku formach. Od wyboru konkretnej z nich zależy m.in. sposób powierzania i dofinansowywania zadań komunalnych. »
Przekształcanie zakładów budżetowych
Aktualizacja: 30.04.2010
Jakie zapisy zawrzeć w umowie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o 100% własności gminy, która została utworzona z likwidowanego samorządowego zakładu budżetowego? »
Likwidacja zakładów i gospodarstw pomocniczych
Aktualizacja: 07.05.2010
Przygotowywana reforma finansów publicznych zakłada włączenie do systemu nadzoru budżetowego zadań realizowanych przez ponad 3 tys. zakładów budżetowych i prawie 1 tys. gospodarstw pomocniczych. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?
Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »