REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kultura, Tarcza Antykryzysowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

WEBINARIUM! Tarcza Antykryzysowa: składki ZUS, świadczenia dla pracowników, wynagrodzenia

Szanowni Państwo, na prośbę naszych Klientów, w trybie PILNYM, przygotowaliśmy dla Państwa szkolenie dotyczące TARCZY ANTYKRYZYSOWEJ i związanych z nią istotnych kwestii dla Przedsiębiorców: świadczenia dla pracowników, wynagrodzenia, składki ZUS. Webinarium potrawa aż 90 min.

Compliance – przepis na sukces – piąty składnik – KULTURA ORGANIZACYJNA

Od czego zależy udane wdrożenie i utrzymanie systemów Compliance, systemów przyjmowania i reagowania na zgłoszenia Sygnalistów, systemów antykorupcyjnych lub  systemów Zarządzania Bezpieczeństwem Danych Osobowych (dalej będę pisał tylko o systemach Compliance ale poniższe zasady należy stosować też analogicznie do pozostałych systemów)?

Program Kreatywna Europa - dofinansowanie działań kulturalnych

Instytucje kultury podlegające samorządom, a także wydziały zajmujące się promowaniem innowacyjnych inicjatyw z zakresu szeroko pojętej działalności kulturalnej - mogą korzystać ze specjalnego unijnego wsparcia, dedykowanego realizacji międzynarodowych przedsięwzięć, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu podejmowanych działań na jakość życia społeczności lokalnych.

Zmiany w organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej 2019 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 6 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Sprawdź co się zmienia!

REKLAMA

Zmiany w prawie autorskim i ochronie baz danych 2019 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy o ochronie baz danych. Zmieni się m.in. definicja "upoważniony podmiot". Zgodnie z nią przez „upoważniony podmiot” ustawodawca rozumie: jednostkę sektora finansów publicznych, instytucję oświatową, uczelnię lub niedziałającą w celu osiągnięcia zysku organizację prowadzącą działalność pożytku publicznego, która w ramach swoich statutowych zadań prowadzi działania na rzecz beneficjentów w zakresie edukacji, szkoleń, czytania adaptacyjnego lub dostępu do informacji.

Bon edukacyjny 2019 r.

Już niedługo rewolucyjne zmiany na uczelniach. Szkoły wyższe będą wdrażać Konstytucję dla Nauki. Czym jest bon edukacyjny?

Czas pracy w instytucjach kultury

W wielu instytucjach kultury praca ma swoją daleko idącą specyfikę - odbywa się w różnych porach doby, w różnych dniach, często wymaga dzielenia na pracę poranną i wieczorną, związana jest z sezonem artystycznym. W konsekwencji ustawodawca objął pracowników instytucji kultury częściowo przepisami odrębnymi. Ponadto, w zakresie nieuregulowanym w sposób szczególny w tych przepisach, istnieje pełne odesłanie do Kodeksu pracy. Niezależnie więc od tego, czy mówimy o państwowej czy o samorządowej instytucji kultury, do pracowników w nich zatrudnionych nie stosujemy innych regulacji, np. ustawy o pracownikach samorządowych.

Koła gospodyń wiejskich a jednostki samorządu terytorialnego

Ustawa o kołach gospodyń wiejskich podpisana. Czy koła będą uzależnione od jednostek samorządu terytorialnego?

REKLAMA

Zmiany w organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej 2018 r.

Nowela o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej podpisana przez Prezydenta. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia. Co się zmieni?

Noc Muzeów w Warszawie 2018

W tym roku poza muzeami zwiedzimy wnętrza dawnego aresztu śledczego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Rakowieckiej, w którym więzieni byli m.in. Emil Fieldorf "Nil" i Jan Rodowicz "Anoda", Warszawską Operę Kameralną, czy też Dom Arcybiskupów Warszawskich.

Bezpłatne warsztaty dla animatorów kultury

W podkarpackim można wziąć udział w bezpłatnych warsztatach z zakresu edukacji kulturowej dla animatorów kultury.

„Prawidłowa i efektywna konstrukcja powierzeniowa  w finansowaniu usług publicznych – jak bezpiecznie wykorzystać in-house” – seminarium samorządowe

27 marca o godzinie 9.00 w Hotelu Ambasador Premium w Łodzi, w ramach Konferencji 5xP: Partnerstwo Publiczno-Prywatne i Pomoc Publiczna, odbędzie się seminarium samorządowe „Prawidłowa i efektywna konstrukcja powierzeniowa w finansowaniu usług publicznych – jak bezpiecznie wykorzystać in-house”. Gospodarzami konferencji są  Marszałek Województwa Łódzkiego, COMPER Fornalczyk i Wspólnicy sp.j i Bank Gospodarstwa Krajowego. Seminarium skierowane do przedstawicieli samorządów i podmiotów komunalnych województwa łódzkiego.

Ustawa o działalności kulturalnej podpisana przez Prezydenta

Ustawa o działalności kulturalnej podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę wprowadza przepis stanowiący, że minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego może udzielać pomocy publicznej na działalność kulturalną jako podmiot udzielający pomocy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej w związku z realizacją umowy zawartej między Unią Europejską a państwem lub państwami członkowskimi Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA)

Ochrona zabytków po 1 stycznia 2018 r.

Od nowego roku weszły w życie przepisy ustawy z 22 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r., poz. 1595) dotyczące poszukiwania zabytków. Wprowadzają m.in. zmianę kwalifikacji czynu nielegalnych poszukiwań zabytków: z wykroczenia na przestępstwo. Zasady i obowiązki prowadzenia poszukiwań zabytków pozostają bez zmian – wciąż wymagane jest uzyskanie pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków.

2, 596 mld zł na zabytki

Coraz więcej środków na ochronę dziedzictwa kulturowego oraz infrastrukturę kultury w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Znamy skład rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na lata 2017-2020

Członkowie rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej powoływani są na trzyletnią kadencją. Ministerstwo Kultury opublikowało nazwiska członków PISF.

Polskie dziecko za granicą pozna kulturę polską

Ministerstwo Edukacji Narodowej zadba o edukację dzieci za granicą. Dzieci wychowywane poza Polską będą mogły poznać kulturę polską.

Ustawa o restytucji dóbr kultury podpisana

Ustawa o restytucji dóbr kultury podpisana przez Prezydenta. Bezprawnie utracone dobra kultury będą łatwiejsze do odzyskania.

Narodowe dobra kultury szczególnie chronione

Ustawa o restytucji narodowych dóbr kultury przyjęta przez Sejm. Dzięki ustawie chronione będą muzealia niebędące zabytkami, jak również materiały biblioteczne, które należą do narodowego zasobu bibliotecznego.

Zmiany w prawach autorskich

Rząd przygotował projekt ustawy, który ma na celu m.in. wprowadzenie międzynarodowych licencji. Chodzi o wykorzystywanie utworów muzycznych w sieci.

Kiedy instytucja kultury musi przesyłać informacje o ewidencji w formacie JPK

Instytucja kultury jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. Zatrudnia 27 pracowników. Jej suma bilansowa wynosi ok. 4 mln złotych. Czy instytucja ma obowiązek przesyłania plików JPK_VAT?

Wynagrodzenie z tytułu wypożyczeń bibliotecznych na kontach autorów

Po raz pierwszy autorzy otrzymali wynagrodzenia z tytułu wypożyczeń bibliotecznych. To z Funduszu Promocji Kultury, czyli z opłat od gier hazardowych, pochodzą środki na wypłaty wynagrodzeń z tytułu wypożyczeń bibliotecznych.

Czy gmina może sfinansować wydatek na tablicę pamiątkową

Planujemy w przyszłym roku ufundować z budżetu gminy tablicę pamiątkową i pomnik. Nie mamy jednak pewności, czy taki wydatek majątkowy będzie zgodny z prawem, skoro przepisy budżetowe wprost na to nie zezwalają, a regionalna izba obrachunkowa może wydatek unieważnić. Czy jest podstawa prawna do finansowania takiego wydatku z budżetu?

Dotacja celowa dla samorządowej instytucji kultury na realizację zadań z zakresu profilaktyki uzależnień

Zadania z zakresu przeciwdziałania alkoholizmowi w ramach gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych mogą być realizowane przy współpracy z różnymi podmiotami, np. samorządowymi instytucjami kultury. Przy czym środki na realizowanie zadania przez taką instytucję powinny pochodzić z udzielonej na ten cel dotacji celowej.

Działalność i rola OZZ

Organizacje zbiorowego zarządzania prowadzą działalność której celem jest - najogólniej mówiąc - zbieranie i dzielenie wynagrodzeń dla twórców, którzy powierzyli im ochronę swoich praw. Działalność tych organizacji budzi coraz większe wątpliwości i zainteresowanie. Dlaczego?

Honorowy obywatel wizytówką miasta

Honorowi obywatele rozsławiają miasto na całym świecie, są wzorami do naśladowania, wspaniałymi osobowościami. Nie chodzi bowiem tylko o to, by honorowym obywatelem był ktoś, kto w danej miejscowości mieszka lub działa – przekonuje Będzin, który promuje wśród swoich mieszkańców wiedzę o (nie)zasłużonych.

Stypendium ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego

Stypendium to przyznawane jest uczniowi szkoły artystycznej prowadzącej kształcenie w zawodzie artystycznym. Chodzi o szkoły muzyczne (I stopnia i II stopnia), baletowe, sztuki cyrkowej, policealne: muzyczne oraz plastyczne, pomaturalne bibliotekarskie i animatorów kultury (§ 2 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 6 sierpnia 2015 r. w sprawie typów szkół artystycznych publicznych i niepublicznych). Stypendium ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego może być przyznane uczniowi, który uzyskał w okresie (semestrze) bardzo dobrą średnią ocen z przedmiotów artystyczno-zawodowych oraz uczniowi – laureatowi międzynarodowego lub krajowego konkursu artystycznego (art. 90j ust. 2 ustawy o systemie oświaty).

Wynagrodzenia pracowników instytucji kultury 2015/2016

Wynagrodzenia pracowników instytucji kultury od 1 grudnia 2015 r. przyznawane są według nowych przepisów. Od 2016 r. pracownicy będą mogli otrzymać ekwiwalent za używanie własnych instrumentów.

Rezydencje królewskie w listopadzie 2015 r. zwiedzimy za darmo

Przez cały listopad cztery królewskie rezydencje będą otwarte dla zwiedzających za darmo. Akcja jest adresowana do wszystkich, a w szczególności do dzieci, młodzieży i seniorów. Jak co roku, przyświecają jej trzy główne cele: edukacja kulturalna, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze.

Dofinansowanie dla bibliotek w latach 2016-2020

W ciągu 5 lat na wykonanie zadań programu z budżetu państwa zostanie przeznaczone 435 mln zł. Samorządy, które chcą wziąć w nim udział, będą musiały dołożyć wkład własny - 231 mln zł.

Wrocław jako "Europejska Stolica Kultury 2016" otrzyma 99 mln zł

W ramach środków z budżetu państwa ma być współfinansowana grupa wydarzeń wiodących, czyli najważniejszych wydarzeń kulturalnych w 2016 r. Są to szeroko zakrojone projekty, które przyciągną nie tylko krajową, ale przede wszystkim europejską publiczność. Szacunkowy koszt programu dla budżetu państwa to 99 mln zł, z czego 96 mln wydanych zostanie w 2016 roku, a w 2017 r. 3 mln zł zostanie przeznaczone na zamknięcie finansowe projektów.

Ustawa o rzeczach znalezionych podpisana przez Prezydenta

Ustawa wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy od dnia jej ogłoszenia. Celem ustawy jest uregulowanie problematyki rzeczy znalezionych poprzez określenie praw i obowiązków znalazcy rzeczy, przechowującego, postępowania w sprawach przyjmowania i przechowywania rzeczy znalezionych oraz poszukiwania osób uprawnionych do ich odbioru, postępowania z rzeczami o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej. Na mocy ustawy powstać ma też krajowy rejestr utraconych dóbr kultury.

Instytucje kultury zarobią na ponownym wykorzystaniu informacji

MAC pracuje nad założeniami do ustawy o ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego (tzw. re-use), która ma uregulować kwestię dostępu do danych publicznych i wdrożyć dyrektywę unijną nakazującą m.in. udostępnienie zasobów publicznych bibliotek, muzeów i archiwów, co do tej pory nie było możliwe.

Jak rozliczyć godziny nadliczbowe pracownika kultury

Pracownicy instytucji kultury pracowali w sobotę w godz. 7.00 do 20.00 przy obsłudze imprezy. W zamian za pracę w godzinach nadliczbowych otrzymali dwa dni wolnego. Czy prawidłowo został rozliczony czas pracy? Czy przysługuje jeszcze dodatkowo wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych za przekroczenie przez pracownika tygodniowej normy czasu pracy?

Spółki SP instytucjami kultury

Projekt zakładający, że spółki SP będą mogły zostać przekształcone w instytucje kultury będzie przedmiotem prac sejmowych. Nowe przepisy zmierzają do uporządkowanie sytuacji prawnej czterech instytucji. Obok Polskiego Wydawnictwa Muzycznego są to: Studio Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej, Studio Miniatur Filmowych z Warszawy oraz Studio Filmowego Polska Kronika Filmowa z Warszawy.

Samorządowe instytucje kultury - nowy wykaz

W nowym wykazie samorządowych instytucji kultury, w których wyłonienie kandydata na stanowisko dyrektora następuje w drodze konkursu ma pojawić się 9 nowych ośrodków. Są to m.in. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz Muzeum Zamojskie w Zamościu.

Czy pracownik domu kultury może w czasie pracy uczestniczyć w spotkaniach organizacji pozarządowych

Ustawa o samorządzie gminnym zapewnia pracownikowi będącemu radnym zwolnienie z pracy na czas trwania sesji i na czas dojazdu na sesję i powrotu oraz w pracach organów gminy. Ustawa nie zagwarantowała radnemu za czas tych zwolnień prawa do wynagrodzenia . Radni za udział w pracach gminy otrzymują diety oraz zwrot kosztów podróży służbowej.

Dotacje na zadania bieżące - wydatki samorządów

Najwięcej wydatków samorządy terytorialne przeznaczają na zadania kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, oświatę oraz transport. Dotacje udzielane w tych obszarach stanowią blisko 75 procent ogólnej kwoty przekazywanych dotacji na zadania bieżące.

Karta Dużej Rodziny - wnioski od 16 czerwca 2014 r.

Karta Dużej Rodziny to ogólnopolski program zniżek dla rodzin z minimum trójką dzieci. Ma służyć ułatwieniu rodzinom wielodzietnym dostępu do instytucji kultury, aktywnego wypoczynku oraz obniżenia codziennych kosztów funkcjonowania. Rodziny będą mogły składać wnioski o wydanie karty od 16 czerwca 2014 r.

Finansowanie imprez kulturalnych ze środków funduszu sołeckiego

Czy środki z funduszu sołeckiego mogą być przeznaczone na organizację imprez kulturalnych oraz wycieczek integracyjnych? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

Dotacje dla mniejszości narodowych - wnioski w 2014 roku

Wnioski o dotacje dla mniejszości narodowych na 2015 rok należy składać w 2014 roku. Szczegółowe terminy podało ministerstwo administracji i cyfryzacji.

Doroczne Nagrody Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej

Rozdano Doroczne Nagrody Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej za 2012/2013 rok. Finał VI edycji DOROCZNEJ NAGRODY FRDL za lokalne inicjatywy kulturalne odbył się pod patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO i Narodowego Centrum Kultury.

VI edycja Dorocznej Nagrody Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej za lokalne inicjatywy kulturalne pod patronatem Narodowego Centrum Kultury i Polskiego Komitetu ds. UNESCO

Już po raz szósty zapraszamy do zgłaszania kandydatów do Dorocznej Nagrody FRDL za lokalne inicjatywy kulturalne.

Nowe tabele i stawki za odtwarzanie muzyki

Wspólna tabela stawek organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi w zakresie odtwarzania została zatwierdzona przez Zespół Orzekający Komisji Prawa Autorskiego. To dobrze, czy źle?

Nie będzie problemów z finansowaniem inwestycji kulturalnych

Nie będzie problemów z utrzymaniem nowych przedsięwzięć kulturalnych w kraju - zapewnił w Katowicach minister kultury Bogdan Zdrojewski. Według niego nie dojdzie do sytuacji, w której powstanie nowy obiekt, a nie będzie pieniędzy na jego aktywność.

Łódzkie: 1,3 mln zł samorządowych dotacji dla imprez kulturalnych

IX Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych - Tansman 2012 oraz XVII Forum Kina Europejskiego "Cinergia" - otrzymały najwyższe dotacje przyznane przez samorząd województwa łódzkiego na realizację projektów kulturalnych w tym roku.

Stolica: Radni uchwalili Program Rozwoju Kultury do 2020 r.

Uchwalony przez stołecznych radnych Program Rozwoju Kultury w Warszawie do 2020 r. ma służyć wdrożeniu spójnej polityki kulturalnej w stolicy i zwiększeniu uczestnictwa warszawiaków w kulturze. Dokument współtworzyli przedstawiciele świata kultury.

Śląskie: Rusza projekt badań dostępności usług publicznych

Urząd pracy w Żorach, tyski magistrat oraz marszałkowski Regionalny Ośrodek Kultury zostaną przebadane pod kątem dostępności usług publicznych. Przedsięwzięcie, które ma usprawnić działanie tych instytucji, rozpoczęło się konferencją prasową w Katowicach.

Dolnośląskie: Instytucjami kultury będą zarządzali menedżerowie

Zarząd województwa dolnośląskiego chce rozdzielić funkcje dyrektora naczelnego i artystycznego instytucji kultury, które mu podlegają. Zmiany w pierwszej kolejności dotkną Operę Wrocławską, Teatr Polski we Wrocławiu oraz teatr w Legnicy.

Ostrów Wlkp.: Nagrody za program e-tornister i modernizację synagogi

Samorząd Ostrowa Wlkp. został zdobywcą statuetki HIT 2011 za innowacyjny w skali kraju program e-tornister dla gimnazjalistów. Taką samą nagrodę otrzymało za modernizację synagogi Ostrowskie Centrum Kultury.

REKLAMA