REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nauka, Edukacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wydłużenie przerw obiadowych w szkołach

Dłuższe przerwy obiadowe w szkołach już w roku szkolnym 2018/2019. Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wydłużenia przerw.

Dni wolne w roku szkolnym 2018/2019

Na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej opublikowano kalendarz roku szkolnego 2018/2019. Uczniowie pierwszą przerwę od zajęć będą mieli już 23 grudnia 2018 r.

Kalendarz roku szkolnego 2018/2019

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało kalendarz roku szkolnego 2018/2019. Rok szkolny rozpocznie się 3 września, wakacje 21 czerwca 2019 r.

Świadczenie "Dobry Start" - jak otrzymać i gdzie złożyć wniosek

Publikujemy odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące świadczenia "Dobry Start". Informujemy kto otrzyma świadczenie, gdzie można złożyć wniosek i w jakim terminie.

REKLAMA

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna już w czerwcu 2018 r.

Zgodnie z ustawą o OSE w 2020 roku wszystkie szkoły w Polsce będą mieć bezpłatny, szybki i bezpieczny internet, a uczniowie i nauczyciele zyskają możliwości korzystania w pełni z nowych form edukacji cyfrowej. Lista pierwszych szkół obejmuje ustalone lokalizacje w pięciu województwach: podlaskim, świętokrzyskim, łódzkim, lubuskim oraz mazowieckim.

Zmiany w ocenie pracy nauczycieli 2018

Minister Edukacji Narodowej podpisała rozporządzenie dotyczące oceny pracy nauczycieli. Wzmocnienie warunków rozwoju zawodowego nauczycieli, ukierunkowanego na potrzeby powierzonych im uczniów oraz usprawnienie procesu dokonywania oceny pracy nauczycieli i zobiektywizowanie tych ocen – to główne założenia  ujęte w rozporządzeniu dotyczącym oceny pracy nauczycieli, podpisanym przez Minister Edukacji Narodowej.

Wzory świadectw, arkuszy ocen i e-legitymacji 2018 r.

Rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych weszło w życie. Nowe legitymacje uczniowie otrzymają już we wrześniu 2018 r.

Egzamin maturalny z matematyki 2018

Uczniowie są już po egzaminie maturalnym z matematyki na poziomie podstawowym.

REKLAMA

Nowy rozdział klasyfikacji budżetowej w dziale 801 – Oświata i wychowanie

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje o zmianie klasyfikacji budżetowej dotyczącej wydatków na zapewnienie uczniom prawa do bezpłatnego dostępu do podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych

Egzamin maturalny 2018

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało informacje dotyczące egzaminu maturalnego 2018. Maturzyści do pierwszego egzaminu przystąpią 4 maja 2018 r.

Bezpłatne warsztaty dla animatorów kultury

W podkarpackim można wziąć udział w bezpłatnych warsztatach z zakresu edukacji kulturowej dla animatorów kultury.

Problemy szkolnych stołówek

Szkolne stołówki słabo oceniane przez uczniów i rodziców. Przerwy obiadowe w szkołach podstawowych są za krótkie dla dzieci. Czy coś się zmieni?

Powierzenie kandydatowi stanowiska wicedyrektora szkoły

Wicedyrektorowi stanowisko powierza dyrektor szkoły, po uzyskaniu opinii organu prowadzącego, rady szkoły oraz rady pedagogicznej. Opinie te nie są dla dyrektora wiążące, jednak są niezbędne dla skuteczności procesu powierzenia funkcji wicedyrektora.

Rewolucyjne zmiany w kształceniu nauczycieli

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczy 200 mln zł na kształcenie przyszłych nauczycieli. Środki zostaną przekazana uczelnią prywatnym oraz publicznym.

Materiały ćwiczeniowe dla uczniów niepełnosprawnych dostosowane do nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego

MEN opublikował materiały ćwiczeniowe dla uczniów niepełnosprawnych dostosowane do nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego.

Materiały ćwiczeniowe dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało materiały ćwiczeniowe dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym.

1,13 miliona złotych na przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu

1,13 miliona złotych to dofinansowanie, jakie zostało przyznane podmiotom działającym na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu w ramach konkursu „Nowe horyzonty aktywnej integracji w środowisku lokalnym – animacja, edukacja, aktywizacja na rzecz zmniejszenia wykluczenia społecznego – edycja 2018”.

Parki narodowe otrzymały wsparcie w ramach POIiŚ 2014-2020

Parki narodowe otrzymały wsparcie w ramach POIiŚ 2014-2020, działanie 2.4 Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna (podtyp projektu 2.4.6a Rozwój bazy ośrodków prowadzących działalność w zakresie edukacji podlegających parkom narodowym). Dotacje otrzyma pięć parków narodowych: „Ujście Warty”, Karkonoski, „Bory Tucholskie”, Tatrzański i Słowiński.

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego przysługuje raz w roku. Ma on wspomóc rodziców, czy też opiekunów dziecka w trudnym okresie jakim jest wrzesień.

Podstawa programowa dla szkół średnich 2019/2020

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska podpisała rozporządzenie w sprawie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego dla czteroletniego liceum ogólnokształcącego, pięcioletniego technikum oraz dwuletniej branżowej szkoły II stopnia.

Kontrola obowiązku szkolnego

Jak postępować z księgą ewidencji dzieci w podstawowej szkole publicznej, jeżeli z urzędu gminy otrzymujemy informację tylko o dzieciach zameldowanych w obwodzie? Kto odpowiada za przekazanie danych uczniów, którzy zamieszkali w obwodzie, a nie zameldowali się i do tego wyjechali poza granice kraju?

Trzecie tura ferii zimowych 2018

Uczniowie z województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego rozpoczęli dwutygodniową przerwę w nauce. Ferie zimowe zacznie w sumie ponad 1,5 mln uczniów (1 570 550) z blisko 10 tyś. szkół (9 988).

Reforma szkolnictwa wyższego 2018 r.

Możliwość przejścia na emeryturę do 65 roku życia oraz urlopy rodzicielskie dla doktorantów to tylko niektóre zmiany w szkolnictwie wyższym. Zmiany czekają nie tylko pracowników naukowych, ale również studentów.

Główne założenia doktoratów wdrożeniowych

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyjaśnia jakie są główne założenia doktoratów wdrożeniowych. Doktorant otrzyma dwie pensje.

Dziecko z niepełnosprawnością - informator dla rodziców

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało Mazowiecki Informator dla Rodziców i Opiekunów Dziecka z Niepełnosprawnością.

OSE do 2020 r. w każdej szkole

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że bezpłatny internet we wszystkich szkołach ma być maksymalnie do 2020 r. Resort ma pomóc także w zakupie sprzętu komputerowego.

Narodowy Instytut Wolności zacznie działać już w 2018 r.

Narodowy Instytut Wolności ma być instytucją wspierająca dla organizacji. Czy organizacje będą nadzorowane bądź ograniczane przez NIW?

Zmiany w finansowaniu zadań oświatowych już od 1 stycznia 2018 r.

Rok 2018 przyniesienie wiele zmian w oświacie. Zmiany dotyczą finansowania zadań oświatowych, awansu zawodowego oraz oceny pracy nauczycieli, czasu pracy nauczycieli, a także ich zatrudniania.

W Polsce powstanie 380 strzelnic

MON chce promować sport strzelecki wśród dzieci i młodzieży. W Polsce ma powstać aż 380 strzelnic powiatowych. Samorządy na ten cel dostaną 2,6 mld zł.

Program "Maluch+ 2018" - zmiany

W 2018 r. kluby dziecięce będą czynne nawet 10 godzin, a grupy mają być bardzo kameralne. Co jeszcze zmieni się w 2018 r. w opiece nad dziećmi do 3 lat?

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej rozpoczęła działalność 1 października 2017 r.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej już działa. Jest to agencja rządowa, która ma wspierać polskie szkolnictwo wyższe za granicą. Głównymi zadaniami agencji w Polsce są promocja języka polskiego za granicą oraz upowszechnianie informacji o polskim szkolnictwie wyższym.

Czy Konstytucja dla Nauki zwiększy deficyt programistów?

Przedstawiony w dniu 19 września projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, czyli Konstytucji dla Nauki, może doprowadzić do jeszcze większego deficytu programistów. Czy nowe rozwiązania podniosą jakość nauczania? Nie wiadomo.

Podręczniki dla uczniów niepełnosprawnych na rok szkolny 2017/2018 już dostępne

Ministerstwo Edukacji Narodowej udostępniło materiały edukacyjne dla uczniów niepełnosprawnych. Materiały można znaleźć w Systemie Informacji Oświatowej.

Bezpłatny dostęp do szerokopasmowego Internetu już w 2018 r.

Już 1 września 2018 r. dzieci oraz młodzież ucząca się skorzystają z bezpłatnego dostępu do szerokopasmowego Internetu.

Sale lekcyjne będą gotowe dopiero w 2018 r.

Szkoły podstawowe, zwłaszcza te które powstały w budynkach gimnazjalnych, są niedostosowane dla najmłodszych. Ławki są za wysokie, toalety niedostosowane do wieku dzieci, a place zabaw nadal w budowie.

Specjalne Potrzeby Edukacyjne w roku szkolnym 2017/2018

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wsparcia dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Przekształcenia zespołów publicznych szkół

Wprowadzone zmiany w systemie oświaty obejmują także zespoły publicznych szkół prowadzonych zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego, jak i osoby prawne niebędące JST oraz osoby fizyczne. Ulegają one przekształceniom w ściśle określonych terminach.

Wyjaśnienia MEN w sprawie podręczników szkolnych na rok szkolny 2017/2018

Ministerstwo Edukacji Narodowej składa wyjaśnienia w sprawie podręczników. Czy dzieci w roku szkolnym 2017/2018 mają się z czego uczyć?

Logopeda w przedszkolu w roku szkolnym 2017/2018

Reforma edukacji nie pozostanie bez wpływu na edukację dzieci uczęszczających do publicznych przedszkoli. Wraz ze zmianą podstawy programowej wychowania przedszkolnego zmieni się sposób zatrudniania i zadania nauczycieli specjalistów, w tym logopedów. Na jakie zmiany muszą być przygotowani rodzice najmłodszych?

Organizacja indywidualnych zajęć w szkole dla uczniów z niepełnosprawnościami 2017/2018

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało pełną treść rozporządzenia z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym.

Lista lektur dla szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2017/2018 i 2019/2020

Zmiany listy lektur są nieuniknione – zgodnym chórem mówią szkolni nauczyciele. Każda zmiana w kanonie jest szeroko komentowana. Wykreślenie lub wprowadzenie na listę nowych pozycji wzbudza gorące dyskusje, by przypomnieć, najgłośniejsze bodaj próby, ministra Romana Giertycha, który w 2007 roku usunął ze szkolnej edukacji Gombrowicza i Kafkę. Czy i tym razem czekają uczniów czytelnicze rewolucje?

Polskie dziecko za granicą pozna kulturę polską

Ministerstwo Edukacji Narodowej zadba o edukację dzieci za granicą. Dzieci wychowywane poza Polską będą mogły poznać kulturę polską.

Wyższe stypendium szkolne już od 1 listopada 2017 r.

Wyższe stypendium szkolne uczeń może otrzymać już po 1 listopada 2017 r. Uczeń może otrzymać nawet 260 zł. Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego należy złożyć do 15 września 2017 r.

Podstawa programowa do historii w roku szkolnym 2017/2018

Nowy rok szkolny to zmiany w programach nauczania wszystkich przedmiotów, związane z koniecznością dostosowania treści zajęć do nowego systemu szkół. O czym dowiedzą się na lekcjach historii uczniowie ośmioletnich szkół podstawowych?

Co się zmieni w roku szkolnym 2017/2018?

Likwidacja gimnazjów, zwolnienie z opłat rodziców oraz opiekunów dzieci 6 letnich oraz zapewnienie miejsc dzieciom 3 letnim w przedszkolach to tylko niektóre zmiany w edukacji. Co jeszcze się zmieni? Jaki będzie ten rok szkolny?

Sieć Badawcza już w marcu 2018 r.

Już w marcu 2018 r. kilkadziesiąt instytutów badawczych zostanie połączonych w Sieć Badawczą. Sieć Badawcza ma prowadzić prace w priorytetowych dla Polski dziedzinach.

Wyprawka szkolna 2017/2018 r.

Rok szkolny 2017/2018 zbliża się wielkimi krokami. Wyprawka jest powoli kompletowana, a ceny jak co roku wysokie. Kto może liczyć na dofinansowanie do wyprawki szkolnej i jaki jest tryb ubiegania się o pomoc?

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w roku szkolnym 2016/2017

Rozporządzenie podpisane 8 sierpnia 2017 roku przez minister Annę Zalewską nakłada na publiczne przedszkola, szkoły oraz placówki wychowawcze obowiązek udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom, rodzicom i nauczycielom. Co zmieni się 1 września 2017 roku w sytuacji osób korzystających z pomocy psychologiczno-pedagogicznej?

Nauczanie dzieci niepełnosprawnych po reformie edukacji

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej podpisane 8 sierpnia 2017 roku określa warunki organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, a więc dzieci z niepełnosprawnościami (szczegółowo wymienione w §1 Rozporządzenia), dzieci niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym.

Indywidualne nauczanie dzieci w roku szkolnym 2017/2018 r.

1 września 2017 roku wejdzie w życie nowe rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej dotyczące indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży. Co zmieni się w sytuacji dzieci, które ze względu na stan zdrowia nie mogą brać udziału w zajęciach prowadzonych w szkołach lub przedszkolach? Czy przepisy rozporządzenia zamkną przed takimi dziećmi drzwi placówek opiekuńczych i oświatowych?

REKLAMA