REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Uczelnia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

P. Czarnek: Chcesz być lekarzem? Idź na studia. Będą miejsca. Potrzebujemy 60 000 lekarzy

Min. Czarnek: zwiększamy liczbę osób studiujących na kierunku lekarskim.

Kalendarz akademicki 2022/2023

Rok akademicki 2022/2023 rozpoczął się 1 października 2022 r. Zakończy się 30 się września 2023 r. Podzielony jest na dwa semestry.

Rok akademicki 2022/23: 1,2 mln studentów, 100 000 nauczycieli akademickich, 400 uczelni

Rok akademicki 2022/2023 - w Polsce jest blisko 100 tys. nauczycieli akademickich, ok. 28,5 tys. doktorantów i blisko 1,2 mln studentów. Wśród kadry akademickiej jest ok. 9,7 tys. profesorów, ponad 21 tys. doktorów habilitowanych i ok. 45,8 tys. doktorów.

Czarnek: Od października 2022 r. propoponujemy podwyżki na uczelniach o 4,4 proc. Związki zawodowe: prawo zakazuje przekazania miliarda na podwyżki

Od 1 października 2022 r. rząd proponuje podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 4,4 proc. - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

REKLAMA

Rok akademicki 2021/2022 - wytyczne dla uczelni

Rok akademicki 2021/2022 - MEiN przygotowało wytyczne dla uczelni. Jak będą odbywać się zajęcia podczas czwartej fali pandemii koronawirusa?

Prezydent podpisał nowelizację dotyczącą uczelni zawodowych

Uczelnie zawodowe. Umożliwienie szkole wyższej – mającej status uczelni zawodowej i spełniającej określone warunki – używania w swojej nazwie określenia "akademia nauk stosowanych" zakłada nowelizacja ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

Ocena okresowa nauczycieli akademickich - termin

Ocena okresowa nauczycieli akademickich. W związku z uchyleniem rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 25 lutego 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania niektórych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, uczelnie od 16 sierpnia 2021 mogą realizować obowiązek dokonania ocen okresowych nauczycieli akademickich.

Zniesienie obostrzeń związanych z COVID-19 na uczelniach

Zniesienie obostrzeń związanych z COVID-19 na uczelniach. Z dniem 15 sierpnia 2021 r. nastąpiło zniesienie czasowego ograniczenia funkcjonowania uczelni i podmiotów prowadzących kształcenie doktorantów wprowadzonego na okres od 27 lutego 2021 r. do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Akademiki tylko dla zaszczepionych? Uczelnie przygotowują się do roku akademickiego 2021/2022

Akademiki tylko dla zaszczepionych? Jakie obostrzenia planują uczelnie na rok akademicki 2021/2022 w związku z przewidywaną czwartą falą koronawirusa?

Nauka zdalna czy stacjonarna w roku akademickim 2021/2022? - wytyczne dla uczelni

Nauka zdalna czy stacjonarna w roku akademickim 2021/2022? Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało wytyczne dla uczelni.

Akademie praktyczne – nowa kategoria uczelni zawodowych

Akademie praktyczne – nowa kategoria uczelni zawodowych. Jak będą funkcjonować?

Nauka stacjonarna na uczelniach w roku akademickim 2021/2022

Nauka stacjonarna na uczelniach w roku akademickim 2021/2022 - wracają do niej największe uczelnie. Jak będzie wyglądała nauka od października 2021 roku?

Nowe konkursy NCBR dla uczelni

Konkursy NCBR dla uczelni - ruszają nabory do dwóch konkursów dla szkół wyższych, będące szansą na dostosowanie uczelni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju po raz kolejny dofinansuje projekty likwidujące bariery w dostępie do kształcenia na poziomie wyższym oraz podnoszące poziom kompetencji dydaktycznych kadr uczelni, tym razem w zakresie projektowania uniwersalnego. Budżet obu naborów to łącznie 80 mln zł dzięki środkom z Funduszy Europejskich.

Uniwersytet Jagielloński najlepszą uczelnią z Polski [RANKING]

Uniwersytet Jagielloński (UJ) zajął najwyższe miejsce spośród polskich uczelni w międzynarodowym rankingu Round University Ranking (RUR). Pierwsze na liście znalazły się uczelnie amerykańskie, zwyciężył Uniwersytet Harvarda.

Czy studenci wrócą na uczelnię w październiku 2021?

Czy studenci wrócą na uczelnie w październiku 2021? Ministerstwo Edukacji i Nauki ma przygotowane kilka scenariuszy na naukę w roku akademickim 2021/2022.

Uproszczona rekrutacja na zagraniczne uczelnie w 2021 r.

Rekrutacja na studia za granicą - jakie ułatwienia dla polskich studentów przygotowały zagraniczne uczelnie?

Nowy wykaz czasopism punktowanych 2021

Wykaz czasopism punktowanych 2021. Jakie czasopisma pojawiły się w nowym wykazie czasopism punktowanych?

Zgłaszanie nauczycieli akademickich na szczepienia przeciwko COVID-19

Zgłaszanie nauczycieli akademickich oraz innych osób prowadzących zajęcia na uczelniach. na szczepienia przeciwko COVID-19. Proces rejestracji ruszył 15 lutego 2021 r.

Pieniądze dla uczelni na nauczanie zdalne - zasady, wniosek

Które uczelnie i na jakie działania w zakresie nauki zdalnej mogą otrzymać wsparcie? Czy są pieniądze na zakup sprzętu dla nauczycieli akademickich? Jak, gdzie i do kiedy można złożyć wniosek? Pobierz wzór wniosku.

Pieniądze na sprzęt do nauki zdalnej dla uczelni i nauczycieli akademickich

Pieniądze na sprzęt do nauki zdalnej dla uczelni i nauczycieli akademickich to 10 mln złotych. Które uczelnie mogą dostać wsparcie? Na co można przeznaczyć środki?

Wsparcie dla uczelni na nauczanie zdalne

Uczelnie otrzymają wsparcie na nauczanie zdalne w wysokości 55,3 mln zł. Na jaki cel można wykorzystać środki?

Wytyczne dla uczelni w roku akademickim 2020/2021

Wytyczne dla uczelni w roku akademickim 2020/2021 to zbiór zaleceń oraz wskazówek pomocnych przy tworzeniu wewnętrznych procedur. Przedstawione wytyczne zostały uzgodnione z Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

Podwyżki dla nauczycieli akademickich 2020 i 2021 r.

Pracownicy uczelni zatrudnieni w publicznych szkołach wyższych otrzymają 6-procentowe podwyżki wynagrodzenia z wyrównaniem od października 2020 r.. - poinformował minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Na podwyżki resort nauki przeznaczy w tym i w kolejnym roku łącznie miliard złotych.

Koronawirus. Obostrzenia w funkcjonowaniu akademików 2020/2021

1 października 2020 r. zaczyna się nowy rok akademicki. Epidemia koronawirusa wymusiła wiele zmian jeśli chodzi o organizację zajęć studentów. Jakie procedury będą obowiązywać jeśli chodzi o mieszkanie w akademikach?

Giełda wolnych miejsc na studia 2020/2021

Oferta "last minute" dla tegorocznych maturzystów i kandydatów na studia. To już ostatni dzwonek, aby wziąć udział w rekrutacji, jedną z możliwości jest wzięcie udziału w Giełdzie wolnych miejsc, która odbędzie się online 15 i 16 września 2020 r.

Rok akademicki 2020/2021: semestr zimowy głównie w trybie mieszanym

Zdecydowana większość uczelni publicznych zdecydowała się na mieszany tryb nauczania w pierwszym semestrze roku akademickiego, zwykle z przewagą nauczania zdalnego. Oznacza to, że tylko niektóre zajęcia będą prowadzone stacjonarnie. Tryb mieszany zaleca także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nauka zdalna na Uniwersytecie Warszawskim w semestrze zimowym 2020/2021

Coraz więcej uczelni decyduje się na rozpoczęcie nowego roku akademickiego w trybie zdalnym. Taką decyzję podjęło też UW.

Koronawirus. Hybrydowy model kształcenia na uczelniach od 1 października 2020 r.

Uczelnie przygotowują się do rozpoczęcia roku akademickiego 2020/2021 w warunkach epidemii koronawirusa. Większość szkół wyższych preferuje model mieszany.

Tarcza antykryzysowa 4.0 - zmiany dotyczące uczelni

Prezydent podpisał tzw. Tarczę antykryzysową 4.0. Znalazły w niej też zmiany dotyczące uczelni wyższych - dotyczące m.in. rejestrowania przez uczelnie przeprowadzanych zdalnie egzaminów oraz posiedzeń gremiów.

Studenci wrócą na uczelnie od 1 października 2020 r.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o planach rządu co do nowego roku szkolnego oraz akademickiego. 1 września uczniowie mają wrócić do szkół, a studenci 1 października na uczelnie. Uzasadniał, że pozwala na to obecnie sytuacja epidemiczna.

Nauka zdalna na uczelniach. Więcej punktów ECTS za e-learning

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce zwiększyć do nowego roku akademickiego maksymalną liczbę punktów możliwych do zdobycia w trybie zdalnym. Oznacza to, że nowi studenci większą część studiów będą mogli odbyć online.

Zasady finansowania uczelni wyższych

Projekt rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie sposobu podziału środków finansowych na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego oraz potencjału badawczego znajdujących się w dyspozycji ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki oraz na zadania związane z utrzymaniem powietrznych statków szkolnych i specjalistycznych ośrodków szkoleniowych kadr powietrznych w konsultacjach.

Zmiany w organizacji uczelni już 1 października 2019 r.

Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce podpisana przez Prezydenta. Już 1 października 2019 r. zmienią się przepisy dotyczące stypendiów oraz regulacje dotyczące kształcenia doktorantów.

Reforma szkolnictwa wyższego 2018 r.

Możliwość przejścia na emeryturę do 65 roku życia oraz urlopy rodzicielskie dla doktorantów to tylko niektóre zmiany w szkolnictwie wyższym. Zmiany czekają nie tylko pracowników naukowych, ale również studentów.

Czy Konstytucja dla Nauki zwiększy deficyt programistów?

Przedstawiony w dniu 19 września projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, czyli Konstytucji dla Nauki, może doprowadzić do jeszcze większego deficytu programistów. Czy nowe rozwiązania podniosą jakość nauczania? Nie wiadomo.

Zmiany w szkolnictwie wyższym - wywiad z prof. Janem Szmidtem

O zmianach w szkolnictwie wyższym z prof. Janem Szmidtem rozmawiała Ludwika Tomala (PAP). Poruszony został temat prac nad Ustawą 2.0.

Zmiany w szkolnictwie wyższym - Ustawa 2.0

W Polsce ma powstać grupa uczelni badawczych. Ustawa 2.0 ma wprowadzić nowe zasady kształcenia doktorantów. Resort nauki oraz szkolnictwa wyższego zapewnił także, że studia nadal będą bezpłatne.

Nowy sposób podziału dotacji między uczelnie od 2017 r.

Planowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zmiany w sposobie wyliczania dotacji podstawowej z budżetu państwa dla uczelni idą w dobrym kierunku - promują jakość kształcenia. Uczelnie mają jednak zbyt mało czasu na dostosowanie się do nowych wymagań - poinformował szef konferencji rektorów prof. Jan Szmidt.

Dotacje dla wyższych uczelni - zmiany 2017

Minister nauki i szkolnictwa wyższego proponuje zmiany w finansowaniu uczelni, które mają wejść w życie od 1 stycznia 2017 roku. Zmiany mają wprowadzić nowy sposób podziału między uczelnie dotacji podstawowej z budżetu państwa. Zdaniem wiceminister nauki Teresy Czerwińskiej zmiany te nie nie przyczynią się do zwolnień. Przeciwnie - mają być impulsem do budowy kadry w szkołach wyższych.

Powstaną e-uczelnie - zmiany w szkolnictwie wyższym od 2017 r.

Proponowane zmiany w szkolnictwie wyższym zakładają powstanie e-uczelni, co oznacza załatwianie spraw z dziekanatem w formie elektronicznej. W 2017 roku ma zostać przedstawiony projekt nowej ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym.

Potwierdzanie wykształcenia przez cudzoziemców - zmiany

Dzięki nowym przepisom osoby nieposiadające dokumentów ukończenia studiów będą mogły na podstawie innych zaświadczeń przedstawić uczelni uzyskane przez siebie kompetencje. Uczelnia za taki poświadczający kompetencje dokument będzie mogła uznać np. indeks.

Programy wspierające kreatywność wśród uczniów ruszą jesienią

Resort nauki jesienią uruchomi programy wspierające kreatywność uczniów, nauczycieli i studentów. Uczelnie zainteresowane programem mogą składać wnioski do końca września.

Reforma szkolnictwa wyższego przyjęta przez Sejm

Sejm przegłosował rządowy projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki. Zmiany przewidują m.in. reformę systemu nauczania, wprowadzenie modelu finansowania uczelni uzależnionego od jakości kształcenia, uproszczenie ścieżki kariery naukowej oraz połączenie świata akademickiego z rynkiem pracy. Reforma wejdzie w życie 1 października 2011 r.

REKLAMA