REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Studenci studiów lekarskich kształcący się w Ukrainie mogą kontynuować naukę w Polsce

pomoc Ukrainie - studenci studiów lekarskich kształcący się w Ukrainie mogą kontynuować naukę w Polsce – napisało w poniedziałek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.

BGK we współpracy z Narodowym Bankiem Ukrainy otworzył specjalny rachunek do wpłat na pomoc dla Ukrainy

pomoc dla Ukrainy - Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) w imieniu Narodowego Banku Ukrainy (NBU) otworzył specjalne konto, na które od dziś można wpłacać pieniądze na pomoc Ukrainie.

Podkarpacie przekaże 50 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego na rzecz samorządów, które organizują czasowy pobyt dla uchodźców

Prezydent Rzeszowa - Apeluję przede wszystkim o to, by pamiętać o zgłoszeniu uchodźców, bo tylko dzięki temu będą oni mieli zapewnione od państwa wyżywienie oraz miejsce, w którym mogą zostać na stałe.

Podwyżki dla wojskowych – dla kogo o 450 zł więcej dodatku służbowego w 2022 r.?

Mundurowi w pionach operacyjno-rozpoznawczym oraz dochodzeniowo-śledczym Żandarmerii Wojskowej otrzymają podwyżki - wzrost służbowego dodatku o 450 zł miesięcznie.

REKLAMA

Dworczyk: Pod Lublinem powstanie duży hub do transportu pomocy humanitarnej na Ukrainę

Pod Lublinem w poniedziałek ruszy duży hub do transportu pomocy humanitarnej na Ukrainę - zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk. W pierwszej kolejności pomoc humanitarna z Polski trafi do obwodu lwowskiego, gdzie wielu Ukraińców z innych części kraju uciekło przed działaniami wojennymi.

Polskie banki znoszą opłaty za przelewy na Ukrainę

Zniesienie opłat ma ułatwić np. przekazanie Ukraińcom przebywającym aktualnie w Polsce udzielenie pomocy bliskim na Ukrainie.

81,5 mln zł dla ponad 600 samorządów na poprawę dostępności

„Dostępne samorządy – granty” - ponad 600 samorządów może otrzymać wsparcie na poprawę dostępności np. urzędów i szkół dla osób z niepełnosprawnościami. W sumie na realizację nowego programu „Dostępne samorządy – granty” przeznaczono 81,5 mln zł

Regulamin wynagradzania nauczycieli - dodatek za wysługę lat

Czy w regulaminie wynagradzania nauczycieli rada gminy może uregulować kwestie dotyczące dodatku za wysługę lat?

REKLAMA

Rząd zwolnił z kwarantanny osoby przekraczające granicę RP z Ukrainą w związku z trwającym tam konfliktem zbrojnym

W związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie polski rząd zwolni z obowiązku odbycia kwarantanny i okazania negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 osoby przekraczające granicę Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainą – projekt rozporządzenia w tej sprawie skierowano do podpisu premiera.

Ukraińcy pracujący w Zakopanem chcą ściągnąć swoje rodziny do Polski

Ukraińcy pracujący w sektorze turystycznym w Zakopanem chcą ściągać tu swoje rodziny. Hotelarze deklarują możliwość tymczasowego zakwaterowania rodzin swoich pracowników z Ukrainy – powiedział Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. Małopolska Organizacja Turystyczna analizuje możliwości przyjęcia uchodźców w hotelach.

W Kijowie stacje metra to schrony. Czy w Warszawie stacje metra mogą być schronami?

Schrony w Warszawie - w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę od czwartku 24 lutego 2022 r. będzie obowiązywać w Kijowie godzina policyjna – ogłosiły władze ukraińskiej stolicy.

Dziecko z rodzicami - jeżeli nie ma dokumentów - będzie mogło wjechać z Ukrainy do Polski?

Uchodźcy z Ukrainy - szef MSWiA o wymogach przy przekraczaniu granicy Polskiej przez osoby wyjeżdżające z Ukrainy.

Rektor UG: zwracam się do studentów, aby przygotowali się na przyjęcie studentów z Ukrainy

W czwartek Senat Uniwersytetu Gdańskiego podjął uchwałę "Deklaracja solidarności z Ukrainą". Rektor uczelni prof. Piotr Stepnowski zaapelował do studentów, aby byli przygotowani na przyjęcie na uczelni studentów z Ukrainy.

Czy po wybuchu wojny na Ukrainie rezerwiści zostaną powołani do armii [vademecum rezerwisty]?

Powołanie rezerwistów do armii? Vademecum rezerwisty opracowała Wojskowa Komenda Uzupełnień Warszawa-Ochota

Którzy żołnierzy rezerwy są zwolnieni z powołania na ćwiczenia

Żołnierza rezerwy zwalnia się z ćwiczeń wojskowych przed ich odbyciem w razie uznania go ze względu na stan zdrowia za 1) trwale i całkowicie niezdolnego do czynnej służby wojskowej, 2) za niezdolnego do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, 3) za czasowo niezdolnego do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju.

Zasady powoływania żołnierzy rezerwy na obowiązkowe ćwiczenia w 2022 r.

Obowiązek służby wojskowej żołnierzy rezerwy polega na odbywaniu ćwiczeń wojskowych. Czy możliwe jest powołanie rezerwistów do armii w związku z sytuacją na Ukrainie?

Ustawa o obronie Ojczyzny przyjęta przez rząd - zwiększenie liczby żołnierzy do 300 tys.

Ustawa o obronie Ojczyzny umożliwi wzmocnienie polskiej armii – zwiększenie liczby żołnierzy do ok. 300 tys., wzrost budżetu na obronność, a także modernizację techniczną wojska.

Ile Polska zarobiła na sprzedaży uprawnień do emisji CO2 w latach 2013-2021?

W 2021 r. na sprzedaży uprawnień do emisji CO2 Polska zarobiła ponad 25 mld zł. Natomiast w latach 2013-2021 na sprzedaży uprawnień do emisji CO2 była to kwota 60 mld zł z czego do budżetu trafiło ponad 51 mld zł.

Podwyższony dodatek osłonowy: interwencja RPO w sprawie najemców mieszkań

Podwyższony dodatek osłonowy przysługuje wtedy, gdy została złożona deklaracja do CEEB będąca wnioskiem o wpis pieca lub kotła węglowego do tej ewidencji. Wniosku nie mogą złożyć najemcy i lokatorzy.

Do urzędów wraca praca stacjonarna od 1 marca 2022 r.

Praca stacjonarna w urzędach od 1 marca 2022 r. - od 1 marca znosimy większość obostrzeń i zostawiamy tylko te najbardziej konieczne. Przywracamy normalną pracę w urzędach. Nadal będzie obowiązywało noszenie maseczek w komunikacji miejskiej i w sklepach – zapowiedział w trakcie środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

DGP: Test z matematyki na egzamin ósmoklasisty w 2022 r.

Egzamin ósmoklasisty 2022 r. - DGP przygotował komplet materiałów na egzamin ósmoklasisty w 2022 r. Są to m.in. testy i arkusze egzaminacyjne. Publikujemy fragmenty przykładowego testu egzaminacyjnego z matematyki.

DGP: Testy z języka polskiego na egzamin ósmoklasisty w 2022 r.

Egzamin ósmoklasisty 2022 r. - DGP przygotował komplet materiałów na egzamin ósmoklasisty w 2022 r. Są to m.in. testy i arkusze egzaminacyjne. Publikujemy fragmenty przykładowego testu egzaminacyjnego z języka polskiego.

DGP: Arkusz z języka angielskiego na egzamin ósmoklasisty w 2022 r.

Egzamin ósmoklasisty 2022 r. - DGP przygotował komplet materiałów na egzamin ósmoklasisty w 2022 r. Są to m.in. testy i arkusze egzaminacyjne. Publikujemy fragmenty przykładowego arkusza egzaminacyjnego z języka angielskiego.

Nowe dodatki emerytalne - pierwsi strażacy otrzymali świadczenia ratownicze 200 zł

Kwota świadczenia to 200 zł miesięcznie. Dodatek jest wypłacany ze środków budżetu państwa. Przysługuje druhnom i druhom z OSP po osiągnięciu przez mężczyznę 65., a przez kobietę 60. roku życia.

Ministerstwo Klimatu: Wskazówki, jak wypełnić wniosek o wypłatę dodatku osłonowego

Ministerstwo Klimatu opublikowało wskazówki, jak wypełnić wniosek o wypłatę dodatku osłonowego.

„Mamy dość”: urzędnicy chcą podwyżki wynagrodzeń o 1500 zł brutto od 2022 r.

Związkowcy w Olsztynie domagają się podwyżki wynagrodzeń urzędników miejskich o 1500 zł brutto w 2022 r., corocznej waloryzacji płacy zasadniczej i zasilenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych jednorazowym odpisem w kwocie 1000 zł na każdego uprawnionego

Program Inwestycji Strategicznych: 250 mln zł dla gmin uzdrowiskowych

Program Inwestycji Strategicznych: dofinansowanie dla gmin uzdrowiskowych. Od 18 lutego do 4 marca 2022 r. gminy uzdrowiskowe mogą składać wnioski na inwestycje w ramach dodatkowego naboru do Programu Inwestycji Strategicznych.

Krople do oczu jak okulary do czytania. Prof. Rejdak: Zamierzam sam stosować

Zamiast okularów do czytania będziemy mogli niedługo już stosować krople do oczu. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła już do użycia krople do oczu z pilokarpiną, które poprawiają ostrość wzroku u osób ze starczowzrocznością. 15 minut po aplikacji krople zwężają źrenice, dzięki czemu możliwe staje się czytanie z bliska lub praca na laptopie. Jednocześnie, według FDA, nie pogarszają one widzenia do dali. Efekt działania utrzymuje się nawet do 10 godzin.

Zasiłki do 6000 zł, 20 000 zł i 200 000 zł dla poszkodowanych przez nawałnice

Zasiłki do 6000 zł, 20 000 zł i 200 000 zł dla poszkodowanych przez nawałnice. Taką pomoc oferuje rząd w związku z ostatnimi nawałnicami. Wypłaty będą pochodziły ze środków rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

Ile trzeba mieć punktów na maturze 2022 r.?

W 2022 r. dla zaliczenia części podstawowej matury, musisz osiągnąć co najmniej 30% możliwych punktów z przedmiotów obowiązkowych (język polski, matematyka oraz język nowożytny na poziomie podstawowym). W 2022 r. nie ma limitu punktów na maturze rozszerzonej.

Terminy egzaminów maturalnych w 2022 [stan na 17 lutego 2022 r.]

Terminy egzaminów maturalnych w 2022: 4 maja o godzinie 9.00 (środa) maturzyści przystąpią do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. 5 i 6 maja to matematyka i język obcy nowożytny.

Rząd planuje utrzymać poziom dopłat do przewozów autobusowych z FRPA

Dopłata do przewozów autobusowych. Nowelizacja przepisów przewiduje utrzymanie do końca 2023 r. zwiększonej stawki dopłaty do 1 wozokilometra przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

Okazjonalne kąpieliska w 2022 r. – planowane zmiany w prawie

Okazjonalne kąpieliska w 2022 r. Rząd planuje zmianę przepisów o otwieraniu tymczasowych kąpielisk. Jest szansa, że nowe przepisy będą wykorzystane już w sezonie kąpielowym w 2022 r.

500 mln zł z „Grantu – PPGR” na dofinansowanie do komputerów i Internetu

„Grant – PPGR”. 500 mln zł w ramach uruchomionego grantu z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Projekt finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Dodatek osłonowy - rozporządzenie z wzorem wniosku od 15 lutego 2022 r.

Od 15 lutego 2022 r. obowiązuje nowy wzór wniosku o wypłatę dodatku osłonowego. Zostało w nim zmienione tylko jedno słowo.

Na podstawie jakich przepisów można ukarać pielęgniarkę za odmowę zaszczepienia się

Kara dla pielęgniarki za odmowa zaszczepienia się - Niewykonanie obowiązku zaszczepienia się przez pielęgniarkę do 1 marca 2022 r. nie będzie karane na podstawie przepisów o odpowiedzialności zawodowej.

Komunikat MKiŚ: nie będzie zmian w terminach wypłat dodatku osłonowego

Dodatek osłonowy, terminy wypłat - nie będzie nowelizacji ustawy o dodatku osłonowym. Do 31 marca 2022 r. samorządy muszą wypłacić pierwszą ratę pieniędzy z dodatku osłonowego wnioskodawcom, którzy złożyli wnioski w terminie do 31 stycznia 2022 r.

Informacja o wstępnych wynikach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021

Według wstępnych wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 populacja ludności Rzeczypospolitej Polskiej liczyła 38 179,8 tys. osób. Liczba ludności Polski była mniejsza o 0,9% w porównaniu z wynikami spisu 2011 r.

Rząd wydłużył termin składania wniosków do Funduszu Inwestycji Strategicznych

Zaplanowany do 15 lutego nabór w ramach Funduszu Inwestycji Strategicznych przedłużony został do końca lutego 2022 r.

Czarnek: W budżecie jest 4 mld zł na podwyżki dla nauczycieli. Będzie mniejsza nowelizacja Karty Nauczyciela

Karta Nauczyciela, podwyżki dla nauczycieli: Czarnek: pieniądze z rezerwy zostaną przeznaczone na dodatkowe zajęcia psychologiczno-pedagogiczne w związku z wychodzeniem z pandemii (180 mln zł), dodatkowe etaty w szkołach dla psychologów i pedagogów (520 mln zł od 1 września) i na podwyżki wynagrodzeń w oświacie (3 mld zł).

Nie będzie obowiązku szczepień dla służb mundurowych i nauczycieli od 1 marca. Lekarze i pielęgniarki mają być zaszczepieni.

Obowiązek szczepień dla służb mundurowych, nauczycieli, pielęgniarki, lekarzy. Od 1 marca nie będzie obowiązku szczepień dla służb mundurowych i nauczycieli - powiedział we wtorek w Radiu Plus rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Zastrzegł, że nie oznacza to, że obowiązek szczepień dla tych grup zawodowych nie zostanie w ogóle wprowadzony.

UZP ogłosił terminy szkoleń dla pracowników administracji na 2022 r.

Urząd Zamówień Publicznych podał harmonogram zaplanowanych na 2022 rok szkoleń odbywających się w ramach projektu „Profesjonalizacja kadr w zamówieniach publicznych”.

Ostatni termin na złożenie deklaracji przystąpienia do matury w 2022 r. to 7 lutego 2022 r.

Terminy matura 2022 r.: 7 lutego 2022 r. upływa termin na złożenie ostatecznej deklaracji przystąpienia do matury w 2022 r. Jakie są pozostałe terminy kluczowe dla maturzystów?

Rodzaj testu a zwolnienie z kwarantanny na 6 lutego 2022 r.

Pytanie: Zwolnienie z kwarantanny. Jaki rodzaj test? Odpowiedź: Zwolnienie z kwarantanny zazwyczaj wymaga testu molekularnego RT-PCR.

13 i 14 emerytura a dodatek osłonowy - sprzeczne interpretacje w rządzie

13 i 14 emerytura, dodatek osłonowy. Dwa ministerstwa sformułowały sprzeczne interpretacje, co do kwalifikacji 13 i 14 emerytury przy obliczaniu dochodu netto wnioskodawcy starającego się o dodatek osłonowy.

Grant do 2 mln zł na cyfryzację gminy. Wnioski do 10 lutego 2022 r.

„Cyfrowa Gmina” - grant do 2 mln zł może uzyskać każda gmina w Polsce na cyfryzację urzędów, zakup sprzętu informatycznego, szkolenia i zapewnienie cyberbezpieczeństwa systemów informatycznych. Łączny budżet programu to prawie 1 mld zł.

2 II 2022 r. Samorządy domagają się od rządu nowelizacji ustawy o dodatku osłonowym

Od drugiej połowy stycznia 2022 r. trwają rozmowy między rządem a samorządowcami w sprawie nowelizacji ustawy o dodatku osłonowym.

Pociąg z Krakowa do Chorwacji od czerwca do września 2022 r.

Od czerwca do września 2022 r. między Krakowem i Rijeką/Splitem w Chorwacji będą kursowały pociągi. Czas podróży około 21 godzin. W ub. roku dziennikarze szacowali koszt biletu na tej trasie na około 360 - 380 zł. Niedługo się okaże jaką ofertę cenową przygotuje przewoźnik.

W jakich kierunkach rozwijają się Katowice w 2022 r.?

Prezydent Katowic Marcin Krupa: Na oświatę i opiekę edukacyjną wydamy w tym roku 770 mln zł, ponad 258 mln na inwestycje drogowe, w tym budowę nowej infrastruktury czy remonty istniejącej, a na kulturę i sport 296 mln zł.

Ochrona odbiorców gazu - wzory oświadczeń o ochronę taryfową składane sprzedawcom gazu

Wzory oświadczeń o ochronę taryfową: Ustawa o o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu pozwala uzyskać zamrożenie cen gazu w 2022 r. Aby skorzystać z ochrony trzeba złożyć odpowiednie oświadczenia sprzedawcom gazu. Opublikowano właśnie ich wzory.

REKLAMA