REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Projekt specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy [załącznik]

W artykule do pobrania w formacie PDF pełna wersja projektu specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy [na dzień 7 marca 2022 r.].

Infolinia: PWC oferuje uchodźcom pomoc prawną w języku ukraińskim

Infolinia: PWC oferuje uchodźcom pomoc prawną w języku ukraińskim. https://www.pwc.pl/hotline-ua

KGHM działa dla Ukrainy: transport środków medycznych, setki wydanych obiadów, liczne zbiórki

Kilka ton materiałów dla poszkodowanych w wojnie na Ukrainie trafiło do tamtejszych szpitali. KGHM zaangażował się w organizację transportu niezbędnych do ratowania zdrowia i życia środków medycznych.

Jakie rozwiązania dla ukraińskich dzieci przewidziano w specustawie?

W projektowanej specustawie o pomocy dla obywateli Ukrainy, którzy szukają schronienia w Polsce od 24 lutego, przygotowano szereg rozwiązań dotyczących dzieci - poinformowała w poniedziałek szefowa MRiPS Marlena Maląg.

REKLAMA

Min. M. Maląg o specustawie: 300 zł dodatku „Dzień dobry w Polsce” dla uchodźców z Ukrainy

Jednorazowy dodatek ma wynosić 300 zł bez względu na wielkość rodziny, gdyż przede wszystkim przyjeżdżają osoby niesamotne, one są w grupie. Ustaliliśmy 300 zł i taki projekt jest przedłożony na Radę Ministrów - min. M. Maląg o specustawie.

100 mln zł dla gmin na bezpieczeństwo pieszych

100 mln zł z funduszy europejskich zostanie zainwestowane w ramach ogłoszonego dziś przez MFiPR konkursu „Bezpieczny pieszy – doposażenie przejść dla pieszych i doposażenie szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej”.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy: dwa miesiące opłacania wyżywienia i zakwaterowania dla uciekinierów [WYWIAD]

W ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy przewidziano fundusz celowy. Na początek ma być zasilony kwotą blisko 8 mld zł - mówi Łukasz Schreiber, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów.

Liczba uciekinierów z Ukrainy przekroczyła 1 mln [6.03]

Straż Graniczna poinformowała o przekroczeniu liczby 1 mln uchodźców z Ukrainy, którzy w ciągu 11 dni od rozpoczęcia wojny wjechali do Polski.

REKLAMA

Komunikat Straży Granicznej z 6 marca 2021 r. [922 000 uciekinierów z Ukrainy]

Od 24.02 przybyło 922,4 tys. osób.

NFZ: Teleplatforma Pierwszego Kontaktu nocna i świąteczna po ukraińsku

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu (TPK) w języku ukraińskim działa pod numerem: 800 137 200. Połączenie jest bezpłatne

Prof. W. Modzelewski: webinarium o dodatku osłonowym

W ramach wsparcia jednostek obsługujących przyjmowanie wniosków o dodatek osłonowy w styczniu 2022 r. resort klimatu i środowiska zorganizował webinaria dla gmin, podczas których wyjaśniano kwestie zawiązane z przyznawaniem dodatku.

Samorządy podejmują uchwały o bezpłatnych żłobkach dla dzieci z Ukrainy

Władze Łodzi chcą na trzy miesiące zwolnić z opłat za żłobek rodziców dzieci przyjeżdżających z terenów ogarniętej wojną Ukrainy.

4 marca 2022 r. przyjechało z Ukrainy 106 000 osób

Liczba uchodźców z Ukrainy 787 000 od 24 lutego 2022 r.

Wpis ucznia z Ukrainy do SIO podstawą dodatkowych środków dla JST

Wpis ucznia z Ukrainy do Systemu Informacji Oświatowej (SIO) jest podstawą dodatkowych środków dla JST.

Oświadczenia odbiorcy paliw gazowych o przeznaczeniu paliwa gazowego do 15 marca 2022 r.

Oświadczenie odbiorcy paliw gazowych o przeznaczeniu paliwa gazowego składają podmioty, które mają prawo do zamrożenia cen gazu w terminie do 15 marca 2022 r.

Pomoc medyczna i leki dla uchodźców z Ukrainy. Gdzie można się zgłosić?

Ponad 7 tys. miejsc w 120 szpitalach zostało przeznaczone dla obywateli Ukrainy. Każdy już teraz może otrzymać bezpłatną pomoc lekarską oraz potrzebne leki z refundacją.

Ruszyła wyszukiwarka podmiotów medycznych z personelem mówiącym w języku ukraińskim

Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej uruchomiło w środę bezpłatną wyszukiwarkę jednostek medycznych, w których pracuje personel posługujący się językiem ukraińskim, rosyjskim lub angielskim.

Sejm RP apeluje do Rady UE o rozpoczęcie procedury nadania Ukrainie statusu państwa kandydującego

Sejm RP apeluje do Rady UE o rozpoczęcie procedury nadania Ukrainie statusu państwa kandydującego oraz wzywa KE do przygotowania mapy drogowej negocjacji akcesyjnych i ukraińskiej integracji z Unią Europejską - podkreślono w projekcie uchwały w sprawie poparcia członkostwa Ukrainy w UE.

PGNiG niesie pomoc obywatelom Ukrainy

PGNiG oraz Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza wsparły transporty wody oraz suchego prowiantu dla punktów zlokalizowanych w Dorohusku, Dołhobyczowie, Hrebennem i Zosinie. PGNiG TERMIKA odpowiadając na zgłaszane zapotrzebowanie, przekazała dary, a wśród nich najpotrzebniejsze w tym momencie śpiwory i łóżka polowe.

NFZ: działa całodobowa infolinia dla uchodźców z Ukrainy

Pod numerem telefonu 800190590 działa całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia, która udziela informacji na temat świadczeń zdrowotnych udzielanych uchodźcom z Ukrainy - poinformował w środę szef NFZ Filip Nowak. Dodał, że infolinia jest dostępna także w języku ukraińskim.

Apel Rady Przedsiębiorczości i Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej dotyczący pomocy Ukrainie

Organizacje tworzące Radę Przedsiębiorczości wspólnie z Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą zwracają się do polskich przedsiębiorców o dokonywanie wpłat na pomoc Ukrainie.

Zbiórka: Pracodawcy RP wraz z partnerami zebrali na pomoc Ukrainie już 1 mln zł

1 mln zł na pomoc Ukrainie wpłynęło na konto zbiórki organizowanej przez Pracodawców RP, Corporate Connections, BNI oraz Polską Radę Biznesu. Pieniądze zostaną wydane na najbardziej potrzebne cele uzgodnione z rządem.

Dodatki covidowe dla personelu medycznego tylko do 31 marca 2022 r.

Dodatki covidowe będą obowiązywały do 31 marca 2022 roku.

COVID-19: brak limitów widzów w instytucjach kultury. Noszenie maseczek wciąż obowiązuje.

COVID-19: brak limitów i ograniczeń w instytucjach kultury. Jednak Zakrywanie ust i nosa za pomocą maseczki obowiązuje osoby przebywające w budynkach użyteczności publicznej, w tym również przeznaczonych na potrzeby kultury, czyli w kinach, teatrach, operach, filharmoniach, galeriach, muzeach, bibliotekach i domach kultury

Sejm organizuje zbiórkę na rzecz uchodźców z Ukrainy

Dary będą przyjmowane w dniach 2 - 4 marca, w godz. 8.00 - 16.00, w szatni przy holu głównym wejścia C-D.

Program Inwestycji Strategicznych: JST mogą składać wnioski do 11 marca 2022 r.

Program Inwestycji Strategicznych - w związku z sytuacją w Ukrainie i zaangażowaniem samorządów w zapewnienie pomocy uchodźcom zmieniono termin zakończenia trwających naborów w programie. Każda jednostka samorządu terytorialnego (JST) może składać wnioski o dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych do 11 marca.

MEiN: środki na dodatkowe zajęcia specjalistyczne można przeznaczyć na wsparcie dzieci z Ukrainy

dodatkowe zajęcia specjalistyczne - Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że otrzymane przez szkoły środki na dodatkowe zajęcia specjalistyczne z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej można przeznaczyć na wsparcie dla dzieci przybywających do Polski z Ukrainy.

Komunikat KR RIO: Środki z rezerwy na zarządzanie kryzysowe JST mogą przeznaczyć na kryzys uchodźczy

Samorządy mogą rozdysponować środki z rezerwy na zarządzanie kryzysowe na wydatki związane z kryzysem uchodźczym – poinformowała Krajowa Rada RIO.

Cztery TIRY z Rzeszowa są już w drodze

Cztery tiry wypełnione darami wyjechały w poniedziałek wieczorem z Rzeszowa na Ukrainę. Zabrały wszystko, co od czwartku podarowali Ukraińcom Rzeszowianie.

Ogłoszenie: Miasto Krasnystaw organizuje pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Na Pomagam.pl trwa zbiórka, którą prowadzi Miasto Krasnystaw (link do zbiórki: pomagam.pl/krasnystawdlaukrainy). Zbiórka zostanie przeznaczona na pomoc dla uchodźców wojennych z Ukrainy oraz dla Miasta Partnerskiego – Turijsk na Ukrainie.

Studenci studiów lekarskich kształcący się w Ukrainie mogą kontynuować naukę w Polsce

pomoc Ukrainie - studenci studiów lekarskich kształcący się w Ukrainie mogą kontynuować naukę w Polsce – napisało w poniedziałek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.

BGK we współpracy z Narodowym Bankiem Ukrainy otworzył specjalny rachunek do wpłat na pomoc dla Ukrainy

pomoc dla Ukrainy - Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) w imieniu Narodowego Banku Ukrainy (NBU) otworzył specjalne konto, na które od dziś można wpłacać pieniądze na pomoc Ukrainie.

Podkarpacie przekaże 50 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego na rzecz samorządów, które organizują czasowy pobyt dla uchodźców

Prezydent Rzeszowa - Apeluję przede wszystkim o to, by pamiętać o zgłoszeniu uchodźców, bo tylko dzięki temu będą oni mieli zapewnione od państwa wyżywienie oraz miejsce, w którym mogą zostać na stałe.

Podwyżki dla wojskowych – dla kogo o 450 zł więcej dodatku służbowego w 2022 r.?

Mundurowi w pionach operacyjno-rozpoznawczym oraz dochodzeniowo-śledczym Żandarmerii Wojskowej otrzymają podwyżki - wzrost służbowego dodatku o 450 zł miesięcznie.

Dworczyk: Pod Lublinem powstanie duży hub do transportu pomocy humanitarnej na Ukrainę

Pod Lublinem w poniedziałek ruszy duży hub do transportu pomocy humanitarnej na Ukrainę - zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk. W pierwszej kolejności pomoc humanitarna z Polski trafi do obwodu lwowskiego, gdzie wielu Ukraińców z innych części kraju uciekło przed działaniami wojennymi.

Polskie banki znoszą opłaty za przelewy na Ukrainę

Zniesienie opłat ma ułatwić np. przekazanie Ukraińcom przebywającym aktualnie w Polsce udzielenie pomocy bliskim na Ukrainie.

81,5 mln zł dla ponad 600 samorządów na poprawę dostępności

„Dostępne samorządy – granty” - ponad 600 samorządów może otrzymać wsparcie na poprawę dostępności np. urzędów i szkół dla osób z niepełnosprawnościami. W sumie na realizację nowego programu „Dostępne samorządy – granty” przeznaczono 81,5 mln zł

Regulamin wynagradzania nauczycieli - dodatek za wysługę lat

Czy w regulaminie wynagradzania nauczycieli rada gminy może uregulować kwestie dotyczące dodatku za wysługę lat?

Rząd zwolnił z kwarantanny osoby przekraczające granicę RP z Ukrainą w związku z trwającym tam konfliktem zbrojnym

W związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie polski rząd zwolni z obowiązku odbycia kwarantanny i okazania negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 osoby przekraczające granicę Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainą – projekt rozporządzenia w tej sprawie skierowano do podpisu premiera.

Ukraińcy pracujący w Zakopanem chcą ściągnąć swoje rodziny do Polski

Ukraińcy pracujący w sektorze turystycznym w Zakopanem chcą ściągać tu swoje rodziny. Hotelarze deklarują możliwość tymczasowego zakwaterowania rodzin swoich pracowników z Ukrainy – powiedział Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. Małopolska Organizacja Turystyczna analizuje możliwości przyjęcia uchodźców w hotelach.

W Kijowie stacje metra to schrony. Czy w Warszawie stacje metra mogą być schronami?

Schrony w Warszawie - w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę od czwartku 24 lutego 2022 r. będzie obowiązywać w Kijowie godzina policyjna – ogłosiły władze ukraińskiej stolicy.

Dziecko z rodzicami - jeżeli nie ma dokumentów - będzie mogło wjechać z Ukrainy do Polski?

Uchodźcy z Ukrainy - szef MSWiA o wymogach przy przekraczaniu granicy Polskiej przez osoby wyjeżdżające z Ukrainy.

Rektor UG: zwracam się do studentów, aby przygotowali się na przyjęcie studentów z Ukrainy

W czwartek Senat Uniwersytetu Gdańskiego podjął uchwałę "Deklaracja solidarności z Ukrainą". Rektor uczelni prof. Piotr Stepnowski zaapelował do studentów, aby byli przygotowani na przyjęcie na uczelni studentów z Ukrainy.

Czy po wybuchu wojny na Ukrainie rezerwiści zostaną powołani do armii [vademecum rezerwisty]?

Powołanie rezerwistów do armii? Vademecum rezerwisty opracowała Wojskowa Komenda Uzupełnień Warszawa-Ochota

Którzy żołnierzy rezerwy są zwolnieni z powołania na ćwiczenia

Żołnierza rezerwy zwalnia się z ćwiczeń wojskowych przed ich odbyciem w razie uznania go ze względu na stan zdrowia za 1) trwale i całkowicie niezdolnego do czynnej służby wojskowej, 2) za niezdolnego do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, 3) za czasowo niezdolnego do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju.

Zasady powoływania żołnierzy rezerwy na obowiązkowe ćwiczenia w 2022 r.

Obowiązek służby wojskowej żołnierzy rezerwy polega na odbywaniu ćwiczeń wojskowych. Czy możliwe jest powołanie rezerwistów do armii w związku z sytuacją na Ukrainie?

Ustawa o obronie Ojczyzny przyjęta przez rząd - zwiększenie liczby żołnierzy do 300 tys.

Ustawa o obronie Ojczyzny umożliwi wzmocnienie polskiej armii – zwiększenie liczby żołnierzy do ok. 300 tys., wzrost budżetu na obronność, a także modernizację techniczną wojska.

Ile Polska zarobiła na sprzedaży uprawnień do emisji CO2 w latach 2013-2021?

W 2021 r. na sprzedaży uprawnień do emisji CO2 Polska zarobiła ponad 25 mld zł. Natomiast w latach 2013-2021 na sprzedaży uprawnień do emisji CO2 była to kwota 60 mld zł z czego do budżetu trafiło ponad 51 mld zł.

Podwyższony dodatek osłonowy: interwencja RPO w sprawie najemców mieszkań

Podwyższony dodatek osłonowy przysługuje wtedy, gdy została złożona deklaracja do CEEB będąca wnioskiem o wpis pieca lub kotła węglowego do tej ewidencji. Wniosku nie mogą złożyć najemcy i lokatorzy.

Do urzędów wraca praca stacjonarna od 1 marca 2022 r.

Praca stacjonarna w urzędach od 1 marca 2022 r. - od 1 marca znosimy większość obostrzeń i zostawiamy tylko te najbardziej konieczne. Przywracamy normalną pracę w urzędach. Nadal będzie obowiązywało noszenie maseczek w komunikacji miejskiej i w sklepach – zapowiedział w trakcie środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA