REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dokumentacja oraz wymagania przy zatrudnianiu pracownika samorządowego

Prawidłowa organizacja pracy jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. Poza właściwym stosowaniem przepisów kształtujących stosunek pracy, niezwykle istotne jest zgromadzenie odpowiednich dokumentów na etapie ubiegania się osoby o zatrudnienie. Dotyczy to również kandydatów na pracowników samorządowych, którzy muszą spełniać szczególne wymagania kwalifikacyjne.

MPiPS: gmina może zwolnić z opłat za pobyt dzieci u opiekuna dziennego

Gmina może - w ramach posiadanych środków - częściowo lub całkowicie zwolnić rodziców z opłat za pobyt oraz wyżywienie dzieci u dziennego opiekuna; rodzice mogą domagać się od gminy utworzenia tej formy opieki - przypomina resort pracy i polityki społecznej.

Organizacja opieki medycznej dla piłkarzy i kibiców

Jednym z filarów organizacji wielkich imprez masowych jest zapewnienie opieki medycznej wszystkim uczestnikom. Znana jest już lista szpitali, które zostały przewidziane do obsługi drużyn, VIP-ów oraz kibiców uczestniczących w Euro 2012. Powstały także plany zabezpieczenia medycznego wszystkich stadionów.

Ustawa o bezpieczeństwie morskim podpisana przez Prezydenta

W celu dostosowania polskiego prawa do porządku prawnego w Unii Europejskiej uchwalono ustaw o bezpieczeństwie morskim, którą w dniu 30 września 2011 roku podpisał Prezydent RP Bronisław Komorowski.

REKLAMA

Wpłaty samorządów na część równoważącą w 2012 r.

Znane są już szacunkowe kwoty wpłat samorządów na część równoważącą w 2012 r.

Statystyczny nauczyciel ma 41 lat i jest kobietą

Ponad 665 tysięcy nauczycieli obchodzi w piątek swoje święto - Dzień Edukacji Narodowej. Większość z nich to kobiety. Średnia ich wieku to 41 lat - wynika z danych przekazanych PAP przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Faktura gminy działającej jako inwestor zastępczy

Jak zafakturować wykonanie przyłącza wodnego i kanalizacyjnego wykonanego przez gminę – inwestora zastępczego ?

Przeszeregowanie płacowe nauczyciela

Wysokość wynagrodzenia nauczyciela może ulegać zmianom w czasie trwania stosunku pracy. Jeżeli związane jest to z uzyskaniem przez nauczyciela kolejnego stopnia awansu zawodowego, zmiana wynagrodzenia uzależniona jest od daty złożenia przez nauczyciela wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego.

REKLAMA

WSA: nie można zmieniać decyzji związanych

Decyzje związane przy wydawaniu, których przepisy prawa nie pozwalają organom na swobodne uznanie nie mogą być uchylane lub zmieniane w trybie art. 154 kpa i art. 155 kpa – stwierdza Wojewódzki Sąd Administracyjny w orzeczeniu, na które zwraca uwagę Związek Powiatów Polskich.

Samorządy nie mają szansy na stawkę 0 proc. VAT

Powiaty nie mają szansy na zerowy VAT dla prowadzonej przez siebie działalności, np. sportowej, dzięki czemu mogłyby odzyskiwać podatek zawarty w cenach kupowanych towarów i usług - wynika z odpowiedzi wiceminister finansów na poselską interpelację.

"Dziennik Gazeta Prawna": Samorząd dba o swój majątek

Samorządowcom tuż przed upływem terminu udało się zgłosić protest wobec kontrowersyjnego projektu nowych wzorów oświadczeń majątkowych, którymi rząd planuje objąć władze lokalne i radnych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Gmina może ustanowić inkasenta bez jego zgody

Ustawodawca nie nałożył na gminę obowiązku uzyskania zgody podmiotu wskazanego w uchwale jako inkasent opłaty targowej - wskazał Naczelny Sąd Administracyjny.

Nabór samorządów do projektu "Decydujmy razem"

Rozpoczyna się ostatni nabór samorządów zainteresowanych udziałem w projekcie „Decydujmy razem”. Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej zaprasza gminy i powiaty z 8 województw w Polsce aby dołączyły do samorządów, które już od ponad roku uczestniczą w projekcie wprowadzającym nową jakość w relacje między obywatelami, a władzami przedstawicielskimi i administracja lokalną. 

Decyzja o warunkach zabudowy może dotyczyć także samowoli

Można wydać decyzję o ustaleniu warunków zabudowy nawet wtedy, gdy inwestycja już istnieje i chodzi tylko o jej zalegalizowanie - wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Samorządom nie wolno naruszać rynkowej konkurencji

Wykorzystywanie przez samorządy i spółki będące ich własnością swojej pozycji na rynku usług komunalnych wiąże się nie tylko z zakłóceniem konkurencji lokalnej gospodarki, lecz także wpływa na kondycję całego rynku. Zagrożone jest też konsekwencjami finansowymi i prawnymi.

Raport środowiskowy w ocenie oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko

Weryfikacja raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko to część procedury w sprawie oceny oddziaływania na środowisko.

Wizowy System Informacyjny już działa!

W dniu 11 października 2011 roku został uruchomiony Wizowy System Informacyjny VIS. Jego celem jest wymiana informacji o osobach, które starają się o wizę, jak również o wizach wydanych przez państwa strefy Schengen.

Świadczenie pielęgnacyjne po zmianach w 2011 roku

Nowelizacja ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych wchodząca w życie z dniem 14 października umożliwi przyznawanie świadczenia pielęgnacyjnego osobie pozostającej w związku małżeńskim jeśli wobec współmałżonka orzeczono znaczny stopień niepełnosprawności.

Nowe obowiązki gmin dot. zwierząt - ustawa podpisana

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy o ochronie zwierząt, zaostrzającą kary za znęcanie się nad zwierzętami, w tym za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem. Ustawa zakazuje też trzymania zwierząt na uwięzi dłużej niż 12 godzin.

Kwoty subwencji ogólnej 2012

Minister Finansów poinformował jednostki samorządu terytorialnego o planowanych na 2012 r. kwotach subwencji ogólnej.

Nowe wzory oświadczeń majątkowych samorządowców

Rząd chce przyspieszyć prace nad nowymi wzorami oświadczeń majątkowych. Tylko do jutra samorządowcy mogą opiniować projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Wójt nie wybierze sołtysa

Nawet jeśli zebranie wiejskie dwukrotnie nie wybierze sołtysa, rada gminy nie może przenieść prawa wyboru na wójta.

Decyzja skierowana do osoby niebędącej stroną w sprawie

Za nieważną można uznać jedynie tę decyzję, która z winy organu administracji publicznej została skierowana do osoby niebędącej stroną w sprawie. Natomiast błędne doręczenie decyzji nie może być podstawą jej unieważnienia.

Szczególne zasady wykonywania budżetu samorządowego

Niektóre dochody samorządów muszą być klasyfikowane i wydawane w ściśle określony sposób. Wpływy te i cele, na jakie mogą być przeznaczone, określają ustawy odrębne od przepisów ustawy o finansach publicznych.

NSA: Nie wolno pobierać linii papilarnych pracownika

Szef nie może pobierać od pracowników odcisku ich linii papilarnych, żeby kontrolować czas pracy, nawet jeżeli oni sami się na to zgodzili - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sądy administracyjne nie zajmują się zamówieniami publicznymi

Skargi na postanowienie prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w sprawie zamówień publicznych należy kierować do sądu powszechnego, a nie administracyjnego - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Urzędy skarbowe za rzadko korygują deklaracje

Urzędy skarbowe mogą same korygować niektóre błędy w naszych deklaracjach podatkowych, ale za rzadko korzystają z takiej możliwości - uważają eksperci podatkowi. Administracja skarbowa tłumaczy, że większość błędów nie kwalifikuje się do takich korekt.

Staż pracy w pytaniach i odpowiedziach

Czy urlop wychowawczy, rozpoczęty i zakończony w trakcie trwającego stosunku pracy, zaliczamy do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (np. dodatek stażowy)?

Sąd: gmina nie musi płacić za oświetlenie obwodnicy

Gmina wiejska Słupsk (Pomorskie) nie musi płacić za oświetlenie biegnącej przez jej teren obwodnicy o klasie drogi ekspresowej - uznał w piątek słupski sąd rejonowy i oddalił powództwo Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przeciwko samorządowi.

GDOŚ: Szkolenia przez internet o obszarach chronionych Natura 2000

Szkolenia o unijnej sieci obszarów chronionych Natura 2000 uruchomiła w internecie Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska - poinformowała rzeczniczka prasowa GDOŚ Monika Jakubiak. W Polsce jest prawie 1000 miejsc podlegających takiej ochronie.

Załatwianie spraw osobistych w czasie pracy

Zdarzają się sytuacje, w których pracownik w czasie pracy zmuszony jest wykonać czynności, które wynikają z sytuacji prywatnych. Przepisy prawa pracy określają, w jakich przypadkach pracodawca zobowiązany jest zwolnić pracownika od pracy i kiedy przysługuje mu z tego tytułu wynagrodzenie, a kiedy pracownik wynagrodzenia nie otrzyma.

Parki narodowe będą samodzielnie gospodarować pieniędzmi - ustawa podpisana

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy o ochronie przyrody, zgodnie z którą parki narodowe będą prowadzić samodzielną gospodarkę finansową - poinformowała w czwartek prezydencka kancelaria.

Elektroniczne mapy dla służb ratowniczych - na wiosnę 2012 r.

Do końca marca 2012 r. mają być gotowe elektroniczne mapy dla Wojewódzkich Centrów Powiadamiania Ratunkowego, które przyjmują zgłoszenia na wszystkie numery alarmowe (w tym 112). Dzięki temu możliwa będzie dokładniejsza lokalizacja zgłoszeń.

Uchwała rady gminy konieczna do złożenia skargi

Uchwała rady gminy jest konieczna dla prawidłowego złożenia skargi przez wójta – wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

Księgowanie rachunków przy pomocy poczty elektronicznej

Pytanie: Czy rachunek przesłany za pomocą poczty elektronicznej można zaksięgować?

Podwyższenie kwalifikacji pracownika samorządowego a podwyżka wynagrodzenia

Pracownik samorządowy musi posiadać kwalifikacje wymagane do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli kwalifikacje te posiada, ale dodatkowo postanowił podwyższyć poziom wykształcenia i robi to z własnej inicjatywy, to nie przysługuje mu roszczenie o podwyżkę wynagrodzenia z tego tytułu

Do 20 października sprawozdania gmin z opieki nad dziećmi

Rozporządzenie Ministra Pracy dotyczące sprawozdań rzeczowo-finansowych z zakresu opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 zawiera przydatny dla samorządów wzór dokumentu. W tym roku gminy złożą sprawozdania po raz pierwszy i mają na to czas do 20 października.

Polacy najbardziej ufają wójtom, burmistrzom i prezydentom

Wśród instytucji władzy największym zaufaniem Polaków cieszą się wójt, burmistrz lub prezydent miasta oraz prezydent RP, a najmniejszym - Sejm i Senat. Większość państwowych instytucji cieszy się większym zaufaniem niż pięć lat temu - wynika z sondażu TNS OBOP.

Rozporządzenia do ustawy śmieciowej przed końcem roku

Gotowe są już cztery z maksymalnie ośmiu aktów wykonawczych do tzw. ustawy śmieciowej, która zacznie obowiązywać z początkiem 2012 r. Wszystkie rozporządzenia będą wydane do końca tego roku - zapewnił wiceminister środowiska Bernard Błaszczyk.

Wykup mieszkania będącego własnością gminy

Lokatorzy wynajmujący gminne mieszkania mają szansę stać się ich właścicielami wykupując je po znacznie niższych niż rynkowe cenach. Pamiętać jednak należy o tym, że także po wykupie mieszkania, na nowym właścicielu ciążyć będą zobowiązania, których przestrzeganie urzędnicy gminni będą stanowczo egzekwować.

Fundusze szwajcarskie dla samorządów

Trwa nabór wniosków do Funduszu Partnerskiego Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. O dotacje mogą ubiegać się m.in. jednostki samorządu w partnerstwie ze szwajcarskimi podmiotami.

MEN: sześciolatki do szkół obowiązkowo od 2013 r.

Wszystkie sześciolatki pójdą do szkoły dopiero od września 2013 r. - taka propozycja zmiany przepisów zostanie przedstawiona przez resort edukacji nowemu parlamentowi. Oznacza to przesunięcie o rok wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków

Język migowy w urzędzie - ustawa opublikowana

Ustawa zapewniająca niepełnosprawnym pomoc osób władających językiem migowym w kontaktach z urzędami administracji publicznej ukazała się właśnie w Dzienniku Ustaw.

Wydatki samorządów na kulturę w 2010 r.

Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, iż w 2010 r. samorządy zwiększyły nakłady na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego o 10,3 proc. – w relacji do wydatków poniesionych na ten cel w roku 2009.

Dodatkowe 100 zł w listopadzie i grudniu do świadczeń pielęgnacyjnych

Dodatkowe 100 zł miesięcznie w listopadzie i w grudniu otrzymają osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne - przewiduje rozporządzenie Rady Ministrów, o którym podało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.

Ostatni dzień na dopisanie się do spisu wyborców

Jeszcze tylko we wtorek osoby przebywające w czasie wyborów poza miejscem zameldowania mogą złożyć wniosek o wpisanie ich do spisu wyborców w miejscu, gdzie chcą głosować. To szansa m.in. dla studentów, którzy bardzo często głosują poza miejscem stałego zameldowania.

Piractwo w punktach ksero

Według wyliczeń stowarzyszenia twórców dzieł naukowych i technicznych Kopipol, rocznie w Polsce kseruje się 5 mln stron, z czego blisko 90% to publikacje naukowe. Właściciele punktów ksero, zwłaszcza tych zlokalizowanych przy uczelniach wyższych znów liczą na spore zarobki wraz z rozpoczęciem roku akademickiego.

Zielona Stolica Europy 2014 – konkurs dla miast

Czyste powietrze, parki i brak zanieczyszczeń, wysoka jakość życia mieszkańców, zrównoważone rozwiązania – wszystko to można znaleźć w miastach będących Zielonymi Stolicami Europy. Co roku eksperci ds. środowiska i jury wybierają kolejną Zieloną Stolicę. Polskie miasto ma szansę uzyskać ten tytuł w 2014 r. – konkurs trwa.

Informacje o domach maklerskich będą jawne

Jednym z wniosków raportu „Zarządzanie ryzykiem: ujawnienia domów maklerskich”, który przygotowała firma doradcza Compliance Partners jest informacja o konieczności zwracania większej uwagi przez domy maklerskie na analizy obowiązków informacyjnych.

Kalendarz Ekologiczny 2011 - październik

Dekada 2005 - 2015 r. -„Woda dla życia”Dekada 2004 - 2014 r. - Edukacji na temat zrównoważonego rozwoju

REKLAMA