REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rząd przyjął Program budowy dróg krajowych na lata 2011-2015

Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Program budowy dróg krajowych na lata 2011-2015", przedłożoną przez ministra infrastruktury.

W Senacie debata nad ustawą żłobkową

Senat na rozpoczynającym się w środę dwudniowym posiedzeniu zajmie się tzw. ustawą żłobkową, która ma ułatwić zakładanie tego rodzaju placówek.

Objęcie funkcji w samorządzie a wykonywanie innych działalności

Samorządowcy nie mogą wykonywać wielu dodatkowych funkcji i działalności. Objęcie stanowisk we władzach samorządowych wiąże się z koniecznością zaprzestania takich zajęć.

Pożyczki z budżetu państwa dla jednostek samorządu

Od początku bieżącego roku obowiązuje nowe Rozporządzenie Ministra Finansów z 23 grudnia 2010 r. w sprawie pożyczek z budżetu państwa udzielanych jednostkom samorządu terytorialnego w ramach postępowań ostrożnościowych lub naprawczych.

REKLAMA

Opis i wartościowanie stanowisk pracy w służbie cywilnej

Nowe zarządzenie Prezesa Rady Ministrów reguluje dokonywanie opisów i wartościowanie stanowisk pracy w służbie cywilnej.

Nowa instrukcja kancelaryjna 2011

W Dzienniku Ustaw ukazało się długo oczekiwane rozporządzenie prezesa rady ministrów w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych.

NIK: bałagan w księgach wieczystych parków narodowych

17,7 tys. hektarów obszarów chronionych w całym kraju nie ma umocowania w księgach wieczystych - ustaliła Najwyższa Izba Kontroli. W opinii NIK, brak tych wpisów może spowodować roszczenia wobec Skarbu Państwa, np. od osób prywatnych.

"Życie Warszawy": urzędników stołecznego ratusza wciąż przybywa

Mimo deklaracji prezydent stolicy o zamrożeniu etatów z powodu kryzysu, w zeszłym roku w urzędzie miasta i dzielnicach przybyło ponad 300 nowych urzędników - akcentuje "Życie Warszawy".

REKLAMA

Nowe regulacje dotyczące faktur VAT

W styczniu 2011 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 2010 roku, które przewiduje m.in. możliwość przechowywania faktur formie elektronicznej poza terytorium kraju.

Więcej wolnego czasu za nadgodziny urzędnika

Za pracę w godzinach nadliczbowych urzędnik otrzyma zwiększony wymiar czasu wolnego – przewiduje projekt założeń do ustawy o służbie cywilnej i Służbie Celnej.

Czas pracy w 2011 roku

Ubiegłoroczne zmiany związane z wprowadzeniem nowego dnia ustawowo wolnego od pracy oraz likwidacja niektórych przywilejów pracowników wypłynęły na tegoroczny wymiar czasu pracy, a tym samym na współczynnik wykorzystywany do obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Transport publiczny oraz przyszłość polskich szpitali - konferencje

Hallmark Events zaprasza na ogólnopolskie konferencję: Organizacja i finansowanie transportu publicznego oraz Przyszłość polskich szpitali w kontekście reformy służby zdrowia.

Poradnik Samorządowca - Vademecum wójta, burmistrza, prezydenta, radnego

Funkcjonowanie  samorządu w Polsce reguluje wiele aktów prawnych. Są jednak te, które stanowią podwaliny jego istnienia.

"Rzeczpospolita": Finansowe kłopoty gmin

W wielu gminach całej Polski nowe prawo wywołało spore zamieszenie - ujawnia "Rzeczpospolita".

CBOS: zadowolonych z pracy urzędów 41,9 proc.; niezadowolonych - 49,9 proc.

41,9 proc. badanych uważa, że urzędy działają sprawnie; przeciwnego zdania jest 49,9 proc. Działanie urzędów skarbowych dobrze ocenia 61 proc., źle 22,9 proc.; o urzędach gmin i dzielnic dobrą opinię ma 55,1 proc., a złą 30,1 proc. - wynika z sondażu CBOS dla MSWiA.

5 województw zachodniej Polski przygotowuje strategię rozwoju

Przedstawiciele 5 województw - opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego przygotowują wspólne założenia do strategii rozwoju swoich regionów na lata 2014-2020. Marszałkowie tych województw spotkali się w czwartek w Opolu.

Dodatek stażowy dla nauczycielki zatrudnionej na dwóch etatach

Od 1 września 1984 r. do 31 sierpnia 2008 r. pracowałam jako nauczycielka matematyki na cały etat (18/18). Otrzymywałam dodatek stażowy w wysokości 20%. Od 1 września 2008 r. pracuję w niepełnym wymiarze czasu jako nauczyciel matematyki (9/18) i również otrzymuję dodatek stażowy w wysokości 20%. Mam też drugą umowę w tej samej szkole (stanowisko nauczycielki biblioteki od 1 września 2008 r. na 15/30 etatu), z której nie otrzymuję dodatku za wysługę lat. Czy taka sytuacja jest prawidłowa?

Resort środowiska: 1 mld euro na ochronę przeciwpowodziową

Rząd przeznacza z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko ponad 1 mld euro na ochronę przeciwpowodziową - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski.

Wysokość opłaty za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste

Wysokość pierwszej opłaty za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste zależy zawsze od ceny nieruchomości, którą ustala się na podstawie jej wartości (art. 67 ust. 1 ustawy z. o gospodarce nieruchomościami) .

Cena lokalu jako przedmiot odrębnej własności

Cenę nieruchomości ustala się na podstawie jej wartości. Cena lokalu, oznaczonego jako przedmiot odrębnej własności, obejmuje lokal wraz z pomieszczeniami przynależnymi, w rozumieniu ustawy o własności lokali oraz udział w nieruchomości wspólnej.

"Metro": Rządowa e-pułapka

Według państwowego e-urzędu, dowód osobisty można wymienić tylko w 10 miastach w Polsce, a warszawiak powinien pojechać w tym celu do Ciechocinka - to efekt testów systemu przeprowadzonych przez dziennikarza "Metra".

Własność urządzeń przesyłowych

Zgodnie z art. 49 kc urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.

Nowy taryfikator mandatów wchodzi w życie

Wyższe kary za łamanie przepisów dot. przewozu osób - to jeden z zapisów nowego taryfikatora mandatów, który zaczyna obowiązywać. Natomiast nie zmienią się mandaty za przekroczenie prędkości.

Przyczyny wznowienia postępowania administracyjnego


Wznowienie postępowania to instytucja procesowa, która daje możliwości ponownego przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego i ponownego wydania rozstrzygnięcia w sprawie zakończonej już wydaniem decyzji ostatecznej.

Funkcjonowanie bibliotek szkolnych w pytaniach i odpowiedziach

Jesteśmy policealną szkołą zawodową – samorządową jednostką budżetową. Organem prowadzącym szkołę jest samorząd wojewódzki. W jednostce prowadzona jest biblioteka szkolna dla uczniów naszej szkoły. Jakie przepisy regulują funkcjonowanie bibliotek szkolnych? W jaki sposób ustala się opłaty za uszkodzone, zniszczone i niezwrócone w terminie książki? Jak ustalać koszt nabycia zbiorów bibliotecznych oraz jak prawidłowo ujmować w księgach inwentarzowych dary przekazane bibliotece?

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy budżetowej

Sejm przyjął w czwartek wszystkie senackie poprawki do ustawy budżetowej na 2011 r. Tym samym m.in. dodatkowe 40 mln zł powiększy rezerwę związaną z realizacją ustawy o opiece nad dziećmi do lat trzech. Rezerwa ta wzrośnie do 51 mln zł.

Znowelizowano ustawę o uzdrowiskach

Sejm znowelizował w czwartek ustawę o uzdrowiskach. W myśl noweli, w najbardziej chronionej strefie uzdrowisk nie będą mogły powstawać m.in. stacje bazowe telefonii komórkowej.

Tylko wójt może zawrzeć i zmienić porozumienie międzygminne

Rada gminy jedynie wyraża wolę zawarcia porozumienia międzygminnego, natomiast do wyłącznej kompetencji organu wykonawczego należy zawarcie porozumienia i jego późniejsze zmiany – orzekł WSA w Białymstoku.

Prezydent podpisał Kodeks wyborczy

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w środę Kodeks wyborczy wprowadzający m.in. jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach do Senatu. Prezydencki minister Olgierd Dziekoński powiedział PAP, że prezydent przedstawi niebawem projekt dotyczący okręgów jednomandatowych w wyborach samorządowych.

"Dziennik Gazeta Prawna": Najpierw drogi, później koleje

Rząd zabierze pieniądze kolejom, żeby wybudować więcej drogowych tras ekspresowych - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna".

Zmiany w planie rozwoju nauczyciela-stażysty

Czy nauczyciel może samowolnie dokonać zmian w realizowanym planie rozwoju zawodowego? Chodzi o nauczyciela-stażystę, który otrzymał wcześniej pisemną dyspozycję od dyrektora, dotyczącą zmian w planie rozwoju. Po jakimś czasie nauczyciel sam wprowadził kolejne zmiany. Czy może mieć to wpływ na ocenę całego dorobku zawodowego tego nauczyciela?

Jak sprostować błąd w akcie prawa miejscowego wydanym przez gminę

Błędy zdarzają się w wielu dokumentach czy pismach. Nie omija to także uchwał i decyzji administracyjnych. Są jednak jasne zasady, kiedy i jak można je poprawić.

Cena nieruchomości a jej wartość

Cenę nieruchomości ustala się na podstawie jej wartości. Cena lokalu, oznaczonego jako przedmiot odrębnej własności, obejmuje lokal wraz z pomieszczeniami przynależnymi, w rozumieniu ustawy o własności lokali oraz udział w nieruchomości wspólnej.

Odpowiedzialność podatkowa kierownika jednostki

Uniknięcie przez kierownika jednostki sankcji z tytułu nieprzestrzegania przepisów podatkowych zależy przede wszystkim od prawidłowego i terminowego wypełniania nałożonych nań obowiązków.

Zmiany w klasyfikacji budżetowej

Od 1 stycznia 2011 r. obowiązują zmiany wprowadzone do rozporządzenia w sprawie klasyfikacji budżetowej. Jakie nowe podziałki wprowadzono, jakie uchylono, a jakie otrzymały nowe brzmienie?

Prawo nauczycieli do pomocy dydaktycznych

Nauczycielowi przysługuje nieodpłatnie wyposażenie w materiały niezbędne do wykonywania czynności wchodzących w zakres obowiązków nauczyciela – stanowi rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej.

Święto Trzech Króli do Trybunału Konstytucyjnego

PKPP Lewiatan złożyła w środę wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania zgodności z konstytucją ustawy zmieniającej Kodeks Pracy, która wprowadza dzień wolny w święto Trzech Króli. Wcześniej ustawę do TK zaskarżyła "Solidarność".

Jak co roku samorządy organizują zajęcia podczas ferii zimowych

Zajęcia sportowo-rekreacyjne, plastyczne, muzyczno-ruchowe, teatralne, wycieczki oraz kuligi - takie m.in. atrakcje przygotowały samorządy dla dzieci, które spędzają ferie zimowe w miejscu zamieszkania. Zainteresowanie jest porównywalne z ubiegłymi latami.

Rząd przyjął projekt zmiany zasad publikacji planów legislacyjnych

Rząd przyjął we wtorek projekt zmiany ustawy o działalności lobbingowej, który m.in. zmienia zasady prowadzenia wykazu prac legislacyjnych. Zamiast półrocznych programów prac legislacyjnych będzie jeden wykaz takich prac na całą kadencję.

"Dziennik Gazeta Prawna": jedno okienko teraz w skarbówce

Mają być ułatwienia dla zakładających nowe firmy. Dotychczasowe próby uproszczenia rejestracji firm kończyły się fiaskiem. Ministerstwo Finansów przygotowuje więc kolejną zmianę - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna".

Poczta Polska rusza z programem nowych agencji pocztowych

Poczta Polska rozpoczyna realizację programu rozwoju nowego typu agencji pocztowych - poinformowało we wtorek kierownictwo spółki. W zamierzeniu Poczty, sieć nowych agencji ma pomóc zlikwidować problem długich kolejek do okienek w dużych miastach.

Sporządzanie planów urlopów

Udzielanie urlopów wypoczynkowych jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. Dobrze skonstruowany i przestrzegany plan urlopów pomaga uzyskać wcześniejszą kontrolę nad wykorzystywaniem urlopów wypoczynkowych przez pracowników, połączoną z możliwością narzucenia im urlopu w określonym terminie.

KPA nie ma zastosowania do zarządzeń zastępczych wojewody

Wojewoda nie musi informować rady gminy/miasta o zamiarze wydania zarządzenia zastępczego – nie mają tu bowiem zastosowania przepisy KPA – wskazuje orzecznictwo sądów administracyjnych.

Zadania publiczne – wzór oferty, umowy i sprawozdania

Wzór oferty realizacji zadania publicznego, wzór umowy o wsparcie lub powierzenie realizacji zadania publicznego oraz wzór sprawozdania z wykonania zadania – określono w nowym rozporządzeniu ministra pracy.

Sprawozdania w pytaniach i odpowiedziach

Nasza jednostka zawarła umowy z dostawcami sprzętu komputerowego. Umowy są trzyletnie, a wartość zobowiązań jest spłacana w miesięcznych ratach. Czy istnieje obowiązek wykazywania zobowiązań niewymagalnych tego typu w sprawozdaniu Rb-Z?

"Rzeczpospolita": Urzędnik mniej przekupny

Polacy lepiej oceniają pracę administracji, ale nie wszystko im się podoba - wynika z sondażu CBOS, przeprowadzonego na zlecenie MSWiA, do którego dotarła "Rzeczpospolita".

Polska zrealizuje wymagania dyrektywy przeciwpowodziowej

Pierwsza mapa zagrożenia powodziowego będzie gotowa pod koniec grudnia, następne będą gotowe w 2012 i kolejne w 2013 roku; w 2015 roku mają być gotowe plany walki z ryzykiem powodziowym - zapowiedział w poniedziałek wieczorem minister środowiska Andrzej Kraszewski.

MSWiA: podpisanie umowy na system informatyczny numeru 112

W środę ma zostać podpisana umowa na system informatyczny wojewódzkich centrów powiadamiania ratunkowego (CPR) dot. zgłoszeń na numer 112 - podało w poniedziałek MSWiA. Szef resortu Jerzy Miller poinformował, że pomieszczenia dla przyszłych CPR są już gotowe.

Sejmik województwa nie uchwala statutu urzędu marszałkowskiego

Sejmik województwa, który uchwala statut urzędu marszałkowskiego mający obowiązywać obok statutu województwa przekracza swoje kompetencje – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

Zmieniło się nastawienie organów ścigania do PPP

Wokół partnerstwa publiczno-prywatnego narosło wiele mitów. Jednym z nich jest mit korupcji, który zawsze wiąże PPP z występowaniem tzw. czwartego P, czyli prokuratora. Atmosfera podejrzliwości wokół tej formuły realizacji inwestycji była do tej pory jedną z najważniejszych barier w jej rozwoju. Teraz się to zmienia.

REKLAMA