REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Bezpłatne przewozy dla wyborców w gminach bez publicznego transportu, powstanie Centralnego Rejestru Wyborców, zmiany w zasadach nagrywania prac obwodowej komisji wyborczej.
Nowelizacja Kodeksu wyborczego zakłada m.in. zwiększenie dostępu do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości.
Związek Powiatów Polskich, w skierowanej do Senatu opinii nt. nowelizacji Kodeksu wyborczego, zwraca uwagę na trudności, jakie mogą napotkać gminy przy zapewnianiu transportu osobom z niepełnosprawnościami do obwodu głosowania; apeluje też o oszacowanie kosztów wejścia w życie noweli, w tym dotacji dla samorządów.
Zdaniem szefowej Krajowego Biura Wyborczego nie jest jeszcze za późno na zmiany zwiększające liczbę obwodów do głosowania, które forsuje PiS. Magdalena Pietrzak żałuje natomiast, że kolejny raz nie skorzystano z okazji, by skorygować liczbę mandatów w okręgach wyborczych.
REKLAMA
REKLAMA
Projekt zmian Kodeksu wyborczego przedstawiony przez Prezydenta został zmodyfikowany w toku prac sejmowej komisji. Nowelizacja Kodeksu wyborczego miałaby wejść w życie jeszcze przed wyborami parlamentarnymi.
Sejm jednogłośnie przyjął w piątek kodeks wyborczy, który zawiera przepisy dotyczące wszystkich rodzajów wyborów. Zakłada on m.in. możliwość dwudniowego głosowania i korespondencyjnego głosowania dla Polaków przebywających za granicą.
REKLAMA