REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Oświata, Opieka zdrowotna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w szkoleniu lekarzy-żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało zmiany w szkoleniu lekarzy. Jakie? Kiedy zmiany w szkoleniach specjalizacyjnych wejdą w życie?

Lekarz rezydent zarobi więcej

Rozporządzenie regulujące wysokość miesięcznego wynagrodzenia lekarzy rezydentów podpisane. O ile wzrosną wynagrodzenia lekarzy?

Narodowy Instytut Wolności zacznie działać już w 2018 r.

Narodowy Instytut Wolności ma być instytucją wspierająca dla organizacji. Czy organizacje będą nadzorowane bądź ograniczane przez NIW?

Zmiany w finansowaniu zadań oświatowych już od 1 stycznia 2018 r.

Rok 2018 przyniesienie wiele zmian w oświacie. Zmiany dotyczą finansowania zadań oświatowych, awansu zawodowego oraz oceny pracy nauczycieli, czasu pracy nauczycieli, a także ich zatrudniania.

REKLAMA

Zmiany w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego już od 1 stycznia 2018 r.

Sąd opiekuńczy skieruje osobę do domu pomocy społecznej bez jej zgody. Co się zmieni w ochronie zdrowia psychicznego?

Nowa ustawa o finansowaniu zadań oświaty już od 1 stycznia 2018 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zakłada, że nowa ustawa o finansowaniu zadań oświaty zacznie obowiązywać już 1 stycznia 2018 r. Co się zmieni? Kiedy nauczyciel dostanie tzw. 500+?

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej rozpoczęła działalność 1 października 2017 r.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej już działa. Jest to agencja rządowa, która ma wspierać polskie szkolnictwo wyższe za granicą. Głównymi zadaniami agencji w Polsce są promocja języka polskiego za granicą oraz upowszechnianie informacji o polskim szkolnictwie wyższym.

Specustawa zdrowotna podpisana przez Prezydenta

Prezydent podpisał tzw. specustawę zdrowotną. Dzięki niej możliwe będzie chociażby zakupienie sprzętu medycznego. Do systemu opieki zdrowotnej trafi aż 281,8 mln zł.

REKLAMA

Czy Konstytucja dla Nauki zwiększy deficyt programistów?

Przedstawiony w dniu 19 września projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, czyli Konstytucji dla Nauki, może doprowadzić do jeszcze większego deficytu programistów. Czy nowe rozwiązania podniosą jakość nauczania? Nie wiadomo.

Podręczniki dla uczniów niepełnosprawnych na rok szkolny 2017/2018 już dostępne

Ministerstwo Edukacji Narodowej udostępniło materiały edukacyjne dla uczniów niepełnosprawnych. Materiały można znaleźć w Systemie Informacji Oświatowej.

Bezpłatny dostęp do szerokopasmowego Internetu już w 2018 r.

Już 1 września 2018 r. dzieci oraz młodzież ucząca się skorzystają z bezpłatnego dostępu do szerokopasmowego Internetu.

Sale lekcyjne będą gotowe dopiero w 2018 r.

Szkoły podstawowe, zwłaszcza te które powstały w budynkach gimnazjalnych, są niedostosowane dla najmłodszych. Ławki są za wysokie, toalety niedostosowane do wieku dzieci, a place zabaw nadal w budowie.

Specjalne Potrzeby Edukacyjne w roku szkolnym 2017/2018

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wsparcia dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Co zmieni się w transplantologii w 2018 r.?

Minister Zdrowia powołał zespół roboczy, który ma opracować projekt ustawy regulującej kwestie pobierania, przechowywania, przeszczepiania i zastosowania u ludzi komórek, tkanek i narządów. Projekt ustawy ma być gotowy już 31 grudnia 2017 r.

Przekształcenia zespołów publicznych szkół

Wprowadzone zmiany w systemie oświaty obejmują także zespoły publicznych szkół prowadzonych zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego, jak i osoby prawne niebędące JST oraz osoby fizyczne. Ulegają one przekształceniom w ściśle określonych terminach.

Wyjaśnienia MEN w sprawie podręczników szkolnych na rok szkolny 2017/2018

Ministerstwo Edukacji Narodowej składa wyjaśnienia w sprawie podręczników. Czy dzieci w roku szkolnym 2017/2018 mają się z czego uczyć?

Organizacja indywidualnych zajęć w szkole dla uczniów z niepełnosprawnościami 2017/2018

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało pełną treść rozporządzenia z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym.

Lista lektur dla szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2017/2018 i 2019/2020

Zmiany listy lektur są nieuniknione – zgodnym chórem mówią szkolni nauczyciele. Każda zmiana w kanonie jest szeroko komentowana. Wykreślenie lub wprowadzenie na listę nowych pozycji wzbudza gorące dyskusje, by przypomnieć, najgłośniejsze bodaj próby, ministra Romana Giertycha, który w 2007 roku usunął ze szkolnej edukacji Gombrowicza i Kafkę. Czy i tym razem czekają uczniów czytelnicze rewolucje?

Sieć Badawcza już w marcu 2018 r.

Już w marcu 2018 r. kilkadziesiąt instytutów badawczych zostanie połączonych w Sieć Badawczą. Sieć Badawcza ma prowadzić prace w priorytetowych dla Polski dziedzinach.

Wyprawka szkolna 2017/2018 r.

Rok szkolny 2017/2018 zbliża się wielkimi krokami. Wyprawka jest powoli kompletowana, a ceny jak co roku wysokie. Kto może liczyć na dofinansowanie do wyprawki szkolnej i jaki jest tryb ubiegania się o pomoc?

Zezwolenie na prowadzenie apteki 2017 r.

Zgodnie z nowymi przepisami Prawa farmaceutycznego zezwolenie na prowadzenie apteki może otrzymać wyłącznie farmaceuta. Przepisy przewidują wiele innych warunków, które należy spełnić aby zezwolenie na prowadzenie apteki zostało wydane. Istotną kwestią jest także to, że jeden właściciel nie może prowadzić więcej niż czterech aptek.

Sieć szpitali już od 1 października 2017 r.

W dniu 24 sierpnia 2017 r. rząd zajmie się projektem ustawy o POZ. Z kolei od 1 października 2017 r. funkcjonować zacznie sieć szpitali. Jakie zmieni chce wprowadzić resort zdrowia?

Legitymacje dla osób niepełnosprawnych 2017 r. - nowe zasady

Od września 2017 r. zmieni się wzór legitymacji dla osób niepełnosprawnych, zaś od sierpnia obowiązuje przyznawanie ich na nowych zasadach. Co się zmieniło? Kto będzie musiał wymienić legitymację?

Zmiany w wykazie leków refundowanych już od 1 września 2017 r.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt zmian w wykazie leków refundowanych, który wejdzie w życie 1 września 2017 r. Co się zmieni?

Matura poprawkowa 2017 r.

Poprawkowy egzamin maturalny 2017 r. odbędzie się w dniach  22 sierpnia oraz w części ustnej – od środy do piątku, 23-25 sierpnia. Wyniki matury poprawkowej poznamy 12 września 2017 r.

Diagnosta laboratoryjny będzie mógł zdalnie autoryzować wyniki badań immunohematologicznych

Autoryzować wyniki badań immunohematologicznych może wyłącznie diagnosta laboratoryjny lub lekarz. Technik analityki, mimo że badania wykonuje, autoryzować ich nie może. Po godzinach pracy laboratorium często w pracowniach zatrudniani są właśnie technicy. Stąd pomysł Ministerstwa Zdrowia, żeby diagnosta lub lekarz autoryzował wyniki na odległość.

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w roku szkolnym 2016/2017

Rozporządzenie podpisane 8 sierpnia 2017 roku przez minister Annę Zalewską nakłada na publiczne przedszkola, szkoły oraz placówki wychowawcze obowiązek udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom, rodzicom i nauczycielom. Co zmieni się 1 września 2017 roku w sytuacji osób korzystających z pomocy psychologiczno-pedagogicznej?

Indywidualne nauczanie dzieci w roku szkolnym 2017/2018 r.

1 września 2017 roku wejdzie w życie nowe rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej dotyczące indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży. Co zmieni się w sytuacji dzieci, które ze względu na stan zdrowia nie mogą brać udziału w zajęciach prowadzonych w szkołach lub przedszkolach? Czy przepisy rozporządzenia zamkną przed takimi dziećmi drzwi placówek opiekuńczych i oświatowych?

Co z pracownikami szkół niebędącymi nauczycielami po reformie edukacji?

Reforma oświaty, która wejdzie w życie 1 września 2017 roku radykalnie zmieni sposób funkcjonowania polskich szkół. Zmiany obejmą również niebędących nauczycielami pracowników systemu oświaty. Jakie zmiany dotyczące niebędących nauczycielami pracowników szkół wprowadza nowa ustawa? Czy Prawo oświatowe radykalnie zmieni ich sytuację?

Kształcenie uczniów z niepełnosprawnością 2017/2018 r.

Minister Edukacji Narodowej podpisała rozporządzenia dotyczące edukacji uczniów z niepełnosprawnością. Rozporządzenia, o których mowa w zdaniu poprzednim dotyczą warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym, zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach oraz indywidualnego rocznego przygotowania przedszkolnego i indywidualnego nauczania.

Likwidacja gimnazjum spowoduje konieczności zwrotu dofinansowań z unijnych funduszy

Reforma oświaty nadal budzi liczne obawy, w tym także dotyczące ewentualnej konieczności zwrotu dofinansowań z unijnych funduszy, pozyskanych dotąd przez samorządy na wyposażenie czy inwestycje w tego typu placówki, w szczególności w ramach regionalnych programów operacyjnych.

Co się zmieni w ochronie zdrowia zwierząt?

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt został przyjęty przez Radę Ministrów.

Nowe prawa ratowników medycznych

Ministerstwo Zdrowia odpowiada na pytania ratowników medycznych. Poruszone zostały m.in. takie problemy jak ochrona prawna funkcjonariusza państwowego, finansowanie stażu dla absolwentów ratownictwa medycznego, czy też wprowadzenie ścieżki kariery dla ratownika medycznego.

Lekarz ma obowiązek założyć Niebieską Kartę

Lekarze mają ustawowy obowiązek założyć Niebieską Kartę. Tak niestety dzieje się rzadko. Niebieską Kartę najczęściej zakładają policjanci oraz pracownicy socjalni. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z procedurami formularz Niebieskiej Karty może wypełnić lekarz.

Zmiany we wczesnym wspomaganiu rozwoju dzieci

Projekt rozporządzenia trafił do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Co zmieni się we wczesnym wspomaganiu rozwoju dziecka?

Gabinet dentystyczny w każdej szkole już w 2018 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło program Ministerstwa Zdrowia na temat wyposażenia szkolnych gabinetów dentystycznych na lata 2018 - 2022. Uczniowie po wielu latach przerwy znowu będą mieć dostęp do bezpłatnej opieki dentystycznej w szkole. Dzieci z bardzo małych szkół zęby będą mogły leczyć w tzw. Dentobusach.

Zmiany w organizacji konkursów, turniejów oraz olimpiad

Reforma oświaty wymusza zmiany także w organizacji konkursów, turniejów oraz olimpiad. Dlatego też został przygotowany projekt rozporządzenia w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad. Zmiany mają na celu przede wszystkim organizację olimpiad dla uczniów szkoły podstawowej.

Reforma rynku aptecznego 2017 r.

Reforma rynku aptecznego znacznie zmienia polski rynek farmaceutyczny. Wprowadzono wiele ograniczeń. Właścicielem apteki może być wyłącznie farmaceuta i jednocześnie posiadać ograniczoną przepisami ustawy liczbę aptek.

Edukacja dzieci niepełnosprawnych

Przepisy projektu rozporządzenia w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży mogą doprowadzić do izolacji dzieci niepełnosprawnych. Szczególnie niepokojący jest zapis, że zajęcia z uczniem niepełnosprawnym mają odbywać się w miejscu jego pobytu.

Czy polskie szkoły są przygotowane do nauki programowania?

Analizując trendy na rynku pracy i rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu IT, wielu z entuzjazmem przyjęło nowe rozporządzenie MEN, zakładające naukę elementów programowania już od I klasy szkoły podstawowej oraz zwiększenie liczby godzin informatyki od klasy IV. Nasuwa się jednak pytanie, czy polskie szkoły są w stanie sprostać temu wyzwaniu?

Znamy wyniki egzaminu gimnazjalnego 2017

Znane są wyniki egzaminu gimnazjalnego 2017 r. Okazuje się, że uczniom sprawiają trudność zadania z chronologii historycznej. Problemy mają także z geometrią.

Rusza budowa Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej

Dzięki Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej wszystkie szkoły w Polsce będą miały dostęp do szybkiego internetu.

Na jaki czas udzielane będzie zezwolenie na indywidualny program lub tok nauki?

Z projektem rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i trybu udzielania zezwoleń na indywidualny program lub tok nauki oraz organizacji indywidualnego programu lub toku nauki można się zapoznać na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Zmieniony został zapis o czasie na jaki udzielane będzie zezwolenie na indywidualny program lub tok nauki.

Jak będzie wyglądało świadectwo szóstoklasisty w roku szkolnym 2016/2017?

Uczeń kończący klasę VI w roku szkolnym 2016/2017 otrzyma takie świadectwo jak uczeń, który kończy klasę IV i V.

Zmiany w Karcie Nauczyciela 2017 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało propozycje zmian dla nauczycieli, psychologów, pedagogów oraz logopedów. Co się zmieni?

Jak będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty?

Ósmoklasiści napiszą egzamin z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Egzamin będzie trwał 3 dni. Organizacja egzaminu będzie identyczna jak organizacja egzaminu gimnazjalnego.

Zmiany w szkolnictwie wyższym - wywiad z prof. Janem Szmidtem

O zmianach w szkolnictwie wyższym z prof. Janem Szmidtem rozmawiała Ludwika Tomala (PAP). Poruszony został temat prac nad Ustawą 2.0.

Badania laboratoryjne nadmiernym obciążeniem dla szpitali

Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych apeluje o to by badania laboratoryjne były wykonywane w szpitalach.

Dentyści wrócą do szkół

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przywróceniem opieki dentystycznej w szkołach. Gabinety stomatologiczne musiały zniknąć ze szkół przez zarządzenie NFZ z 2009 roku. W zarządzeniu tym NFZ postawił wymóg posiadania w szkolnym gabinecie dentystycznym aparatu rentgenowskiego oraz oddzielnej łazienki. Gabinety nie były w stanie tych wymogów spełnić. Ministerstwo Zdrowie planuje przywrócenie gabinetów stomatologicznych do szkół. Aktualnie resort pracuje nad projektem ustawy.

Zmiany na rynku farmaceutycznym

Wielkie zmiany na rynku farmaceutycznym. Osoba niebędąca farmaceutą nie otworzy apteki, w procedurze uzyskania pozwolenia na prowadzenie apteki liczyć się będą warunki demograficzne oraz geograficzne. Nowe prawo farmaceutyczne reguluje także kwestie spadkobrania. Prezydent podpisał kontrowersyjną ustawę Prawo farmaceutyczne.

REKLAMA