REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Eksperci: konieczne zmiany w finansach publicznych

Polskie finanse publiczne wymagają długofalowych reform, obniżenia deficytu i długu publicznego - oceniają ekonomiści zaproszeni na wtorkowe IV Forum Finansowe. Proponują m.in. ograniczenia wydatków, utrzymanie dochodów, zmiany w zarządzaniu środkami publicznymi.

Nowe zasady planowania i zagospodarowania przestrzennego

Nowe elementy w procesie opiniowania i ogłaszania studium uwarunkowań oraz planów miejscowych, szerszy katalog podmiotów opiniujących i możliwość uszczegółowienia planu – to zmiany jakie wprowadza obowiązująca od dziś ustawa.

Pełne poparcie dla projektu zmian w ratownictwie medycznym

Kluby parlamentarne PO, PiS, PSL i SLD zapowiedziały w środę w Sejmie, że poprą pilny rządowy projekt ustawy, dotyczący funkcjonowania ratownictwa medycznego.

Rząd przyjął założenia do projektu ustawy o kontroli w administracji

Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu ustawy o kontroli w administracji rządowej. Nowe przepisy mają wprowadzić jednolity model, zasady i tryb kontroli w centralnych i terytorialnych organach administracji w Polsce.

REKLAMA

Międzynarodowy Dzień Mediacji

21 października po raz kolejny obchodzimy Międzynarodowy Dzień Mediacji. W naszym kraju instytucja mediacji istnieje od lat, jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest to niezwykle skuteczny sposób rozwiązywania sporów.

Gminy przejmą własność odpadów komunalnych

Gminy przejmą obowiązki właścicieli nieruchomości w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi - poinformowało CIR po posiedzeniu Rady Ministrów. Rząd przyjął we wtorek założenia do nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

"Dziennik Gazeta Prawna": Bez długów na czarną listę

Nie trzeba mieć długów, by zostać wpisanym do rejestru dłużników - ubolewa "Dziennik Gazeta Prawna".

Senacka komisja ma wątpliwości, co do wolnego w Trzech Króli

Senacka Komisja Rodziny i Polityki Społecznej, która we wtorek zajmowała się zmianami w przepisach wprowadzających dzień wolny od pracy w święto Trzech Króli, nie zajęła stanowiska w tej sprawie.

REKLAMA

Wzory protokołów i wytyczne dla komisji wyborczych w uchwałach PKW

Warunki korzystania z techniki elektronicznej w wyborach, wytyczne dla terytorialnych komisji wyborczych oraz wzory protokołów – określiła Państwowa Komisja Wyborcza w uchwałach opublikowanych w Monitorze Polski.

NIK: samorządy często zatrudniają "samych swoich"

Trzy czwarte samorządów źle przeprowadza nabór urzędników - ocenia Najwyższa Izba Kontroli. Jej zdaniem, większość samorządów celowo manipuluje procedurami konkursowymi i ich wynikami - tak, by stanowiska dostawali "sami swoi".

Na żądanie strony urząd musi kserować odpisy dokumentów

Urzędnik nie może odmówić stronie prawa do otrzymania kserokopii akt sprawy, może jedynie ustalić odpłatność za korzystanie z urzędowych kserokopiarek – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Oświadczenie o niekaralności zamiast zaświadczenia i dom bez pozwolenia na budowę

26 października rząd ma zająć się projektami ustaw z tzw. pakietu deregulacyjnego, który jest częścią jesiennej ofensywy legislacyjnej PO. W pakiecie są m.in. ustawy o ograniczeniu barier administracyjnych, zagospodarowaniu przestrzennym i Krajowym Rejestrze Sądowym.

Do 31 października informacja o stanie realizacji zadań oświatowych

Do 31 października wójtowie, burmistrzowie i prezydenci mają czas na przedstawienie radnym informacji o stanie realizacji zadań oświatowych za poprzedni rok szkolny.

"Metro": rząd ukarze esemesowych prześladowców

Kilka milionów Polaków pada ofiarą obraźliwych maili, sms-ów, wpisów na forach internetowych, umieszczanych przez niechcianych adoratorów czy natrętnych sąsiadów. Dziś uporczywym nękaniem zajmie się rząd, a prześladowca będzie mógł trafić do więzienia nawet na trzy lata - pisze "Metro".

"Rzeczpospolita": rodzinne dynastie na wybory

Na samorządowych listach wyborczych roi się od żon, mężów, braci, sióstr i dzieci znanych polityków - ustaliła "Rzeczpospolita". Gazeta podaje liczne przykłady.

Wysłuchanie publiczne nt. ustawy o pieczy zastępczej

Ponad sto osób ma uczestniczyć w wysłuchaniu publicznym nt. projektu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Ustawa ma pomagać rodzinom w kryzysie, by jeśli to możliwe, nie dopuścić do odebrania dzieci; ma też ułatwić pracę rodzicom zastępczym.

Kraszewski: nie ma zgody na włączenie Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych

Minister środowiska Andrzej Kraszewski jest sceptyczny co do włączenia Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych. "Rozmowy w tej sprawie trwają z ministrem finansów, ale na razie naszej zgody na to nie ma" - powiedział w poniedziałek PAP Kraszewski.

"Dziennik Gazeta Prawna": Nierentowne szkoły trzeba zamknąć

Polska szkoła jest droga, a nasi nauczyciele są jednymi z najmniej efektywnych na świecie - wynika z raportu Forum Obywatelskiego Rozwoju, który omawia "Dziennik Gazeta Prawna".

"Metro": Co trzeci Polak pracuje bez stałej umowy

Bez stałej umowy w ubiegłym roku pracowało ponad 27 proc. Polaków. To najwięcej w Europie - informuje "Metro".

Opłaty drogowe dla ciężarówek - zależne od emisji zanieczyszczeń

Opłaty drogowe dla ciężarówek będą mogły być podwyższone, biorąc pod uwagę poziom emitowanych przez nie zanieczyszczeń i hałasu - zgodzili się w piątek obradujący w Luksemburgu ministrowie transportu krajów UE.

W sprawie o udzielenie informacji publicznej organ nie może uznać się za niewłaściwy

Składając wniosek o udzielenie informacji publicznej wnioskodawca sam wybiera organ dysponujący, jego zdaniem, pożądanymi informacjami. Organ ten nie może uznać się za niewłaściwy.

Prezydent podpisał nowelizację Ordynacji podatkowej

Prezydent podpisał nowelizacje ustawy Ordynacja podatkowa oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta. Przewidują one m.in. utworzenie centralnej bazy danych o podatnikach.

Prof. Regulski: trzeba zmienić samorządową ordynację wyborczą

Zmiana ordynacji wyborczej, zwiększenie zaangażowania mieszkańców, a zmniejszenie upartyjnienia samorządu, to w ocenie jednego z twórców reformy samorządowej z 1990 roku, prof. Jerzego Regulskiego, sposoby na poprawę funkcjonowania systemu samorządowego.

"Życie Warszawy": lekarz z obcym paszportem

Z Jemenu, Libanu, Ukrainy czy z Armenii przybywają do stolicy lekarze. Coraz więcej zagranicznych medyków decyduje się na pracę w naszych szpitalach. Kuszą ich dobre zarobki i możliwość awansu - pisze "Życie Warszawy".

W grudniu możliwy projekt ws. opłat za obwodnice

Resort infrastruktury przedstawi rządowi w grudniu projekt rozporządzenia ws. korzystania z tych odcinków autostrad, które są obwodnicami miast - poinformował szef ministerstwa Cezary Grabarczyk. Z opłat za przejazd miałyby być zwolnione auta do 3,5 t i motocykle.

Działalność lecznicza i refundacja leków - projekty przyjęte przez Radę Ministrów

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o działalności leczniczej, projekt ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Zmniejsza się zasięg planowanych zwolnień w urzędach

Zaplanowane na przyszły rok zwolnienia w urzędach nie będą drastyczne – rząd złagodzi przepisy projektu ustawy o racjonalizacji zatrudnienia. Nie wszystkie urzędy będą musiały zwalniać - poinformował Dziennik Gazeta Prawna

Prezydent podpisał ustawę znoszącą obowiązek meldunkowy

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w czwartek ustawę o ewidencji ludności, która likwiduje obowiązek meldunkowy od 1 stycznia 2014 roku.

Więcej na wynagrodzenia w państwowych jednostkach budżetowych

Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie częściowego podziału środków na zwiększenie wynagrodzeń wynikających ze zmian organizacyjnych i nowych zadań w państwowych jednostkach budżetowych w 2010 r., przedłożoną przez szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Pięć miast w II etapie konkursu o tytuł ESK 2016

Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa i Wrocław zakwalifikowały się na tzw. krótką listę w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Listę miast, które weszły do II etapu, ogłoszono w środę z udziałem m.in. ministra kultury i reprezentantów miast.

Deficyt sektora rządowego i samorządowego po I kwartale - 2,6 proc. PKB

Deficyt sektora rządowego i samorządowego po I kwartale wyniósł 2,6 proc. PKB - podał w raporcie kwartalnym resort finansów.

Finansowanie, rozliczanie i kontrola kampanii w wyborach samorządowych


Praktyczne seminarium dotyczące kluczowych kwestii związanych z finansowaniem, rozliczaniem i kontrolą kampanii w wyborach samorządowych w 2010 r. odbędzie się 25 października br. w Warszawie.

Powstanie centralna komórka zakupów dla administracji rządowej

Rząd zgodził się na utworzenie Centrum Usług Wspólnych - poinformowało CIR. Premier będzie mógł wyznaczyć Centrum do organizowania przetargów dla administracji rządowej. Centrum mogłoby uzyskać korzystniejsze warunki zakupu m.in. samochodów czy paliwa.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poszerzy kompetencje

Główny Inspektorat Transportu Drogowego przejmie dotychczasowe kompetencje ministra infrastruktury w zakresie międzynarodowego transportu drogowego - zakładają przyjęte przez rząd założenia do projektu nowelizacji ustawy o transporcie drogowym.

Polska potrzebuje ustawy metropolitalnej

Kwestia ustawy metropolitalnej zdominowała debatę podczas wtorkowej konferencji w Warszawie zorganizowanej w ramach obchodów XX-lecia Unii Metropolii Polskich. Prezydenci 12 największych miast zgodzili się, że Polska potrzebuje tej ustawy, aby rozwijać się na równi z Europą.

Rząd przyjął pierwszą część ustaw z pakietu zdrowotnego

Rząd przyjął we wtorek pierwszą część projketów ustaw z pakietu zdrowotnego. Wprowadzają one m.in. dochodzenie odszkodowań z tytułu błędów medycznych bez konieczności występowania na drogę sądową, likwidację Lekarskiego Egzaminu Państwowego i stażu oraz zapisy do lekarzy przez internet.

Jednostki sektora publicznego poprawią efektywność energetyczną

Firmy sprzedające energię elektryczną czy gaz ziemny odbiorcom końcowym będą miały obowiązek pozyskiwania tzw. białych certyfikatów, czyli świadectw efektywności energetycznej, jednostki sektora publicznego będą realizować zadania z zakresu efektywności energetycznej - zakłada projekt ustawy o efektywności energetycznej, który we wtorek przyjął rząd.

Wojewoda pomorski chce zmiany ustawy o samorządzie

Wojewoda pomorski Roman Zaborowski zwróci się do MSWiA z prośbą o zmianę jednego z przepisów ustawy o samorządzie gminnym, uniemożliwiającego radnym prowadzenie działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia gminy, nawet jeśli robią to społecznie.

NSA: Błędne pouczenie o prawie do odwołania nie może szkodzić stronie

Zawarcie w decyzji błędnej informacji odnośnie prawa strony do odwołania wiąże strony – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

"Metro": Polskie tramwaje podbiją świat?

Polskim hitem eksportowym mogą okazać się tramwaje. Chodzi o wytwarzane w bydgoskiej firmie PESA tramwaje Swing. Robiły one furorę na niedawnych targach w Berlinie. Już zamawiają je Węgrzy, a myślą też o nich miasta tureckie - informuje "Metro".

MEN: Zlikwidować Centralną Komisję Egzaminacyjną

MEN chce zlikwidować Centralną Komisję Egzaminacyjną, a jej zadania przekazać nowej placówce - Krajowemu Ośrodkowi Egzaminów i Ewaluacji, który przejąłby także część zadań obecnych kuratoriów oświaty, m.in. nadzór pedagogiczny nad szkołami.

Poradnik Antykorupcyjny dla Urzędników

Czy kwiaty i słodycze można traktować jako łapówkę, jak ma zachować się urzędnik, gdy ktoś proponuje mu albo tylko sugeruje, że mógłby zapłacić za przyspieszenie załatwienia sprawy - te i inne rady CBA zamieściło w "Poradniku Antykorupcyjnym dla Urzędników".

ZPP: administracja zespolona może wykonywać zadania przy pomocy starostwa

Związek Powiatów Polskich proponuje aby obsługą zadań organów rządowej administracji zespolonej w powiatach zajęły się starostwa powiatowe.

Lokalni Globalni: Czekamy na otwarcie małego ruchu przygranicznego

Burmistrz Terespola, Jacek Danieluk mówi o inwestycjach, które udało się zrealizować przy wsparciu unijnych dotacji oraz o tych, na realizację, których samorząd pieniędzy nie dostał. W rozmowie z serwisem "Lokalni Globalni" Danieluk mówi także o szansach, przed którymi stoi Terespol.

"Życie Warszawy": rozlicz radnego z obietnic jego

Jedni milczeli całą kadencję. Inni lekceważyli obrady. Ale 21 listopada poproszą o nasz głos w wyborach. Jak sprawdzić, co robili przez cztery lata stołeczni radni? - pisze "Życie Warszawy".

"Rzeczpospolita": MEN chce łączyć placówki

MEN ma nowy pomysł. Trwają prace nad połączeniem placówek oświatowych: liceów z gimnazjami, podstawówek z przedszkolami. By łatwiej w nich było o specjalistów - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Mieszkańcy zmienią granice gminy w referendum

O utworzeniu, połączeniu, podziale, zniesieniu gminy albo ustaleniu jej granic zadecydują mieszkańcy w referendum, Rada Ministrów w rozporządzeniu usankcjonuje prawnie wolę mieszkańców.

Sejm uchwalił przepisy zwalczające handel dopalaczami

Na terenie Polski nie będzie można produkować i wprowadzać do obrotu produktów, które mogą być używane jak środki odurzające lub substancje psychotropowe, czyli np. dopalaczy - zakłada nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, którą w piątek uchwalił Sejm.

Samorządy dofinansują inwestycje ekologiczne prowadzone przez osoby fizyczne

Sejm znowelizował w piątek ustawę Prawo ochrony środowiska. Nowe przepisy umożliwiają finansowanie z funduszy ochrony środowiska inwestycji ekologicznych prowadzonych m.in. przez osoby fizyczne.

KE: termin ograniczenia deficytu w Polsce poniżej 3 proc. - 2012

Zgodnie ze wznowioną wobec Polski w ub.r. procedurą nadmiernego deficytu, Polska ma ograniczyć deficyt finansów publicznych poniżej 3 proc. do 2012 - przypomniała w czwartek Komisja Europejska. Minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział, że nastąpi to w 2013 r.

REKLAMA